УХВАЛА
Справа № 495/10575/23
Номер провадження 1-кп/495/704/2023
10 листопада 2023 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючої - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні матеріали обвинувального акту від 29 вересня 2023 року та клопотання прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 від 20 жовтня 2023 року про відсторонення від посади у кримінальному провадженні ,внесеному до ЄРДР за №42023160000000083 від 23 лютого 2023 року за обвинуваченням :
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 Кримінального кодексу України -
сторони кримінального провадження:
прокурор Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області- ОСОБА_3
обвинувачена ОСОБА_4
захисник ОСОБА_5 в інтересах обвинуваченої ОСОБА_4
представник потерпілої юридичної особи- ОСОБА_6
ВСТАНОВИВ:
1 - Виклад обставин, зазначених у клопотаннях прокурора.
29 вересня 2023 року до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за № 42023160000000083 від 23 лютого 2023 року за обвинуваченням : ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 Кримінального кодексу України
Прокурор Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням ,яке ним було підтримано в судовому засіданні ,про відсторонення обвинуваченої ОСОБА_4 від посади в яких вказав,що на розгляді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області перебуває обвинувальний акт ,внесений до ЄРДР за №42023160000000083 від 23 лютого 2023 року за обвинуваченням : ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 Кримінального кодексу України, відповідно до якого вбачається що рішенням Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 23.03.2016 за № 106-VII, створено Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 40424663, яким затверджено структуру та численність, штатні розписи та Положення про правління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту.
Наказом начальника Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 31.08.2016 за № 7 утворено тендерний комітет Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради для організації та проведення процедур закупівлі, яким затверджено склад тендерного комітету, голову тендерного комітету та Положення про тендерний комітет.
Відповідно до Положення про тендерний комітет Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради, метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості. Комітет у своїй діяльності керується Законом України «Про публічні закупівлі», іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та цим Положенням. Керівництво роботою комітету здійснює голова, який призначається замовником та може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень замовником, оформлених відповідно до законодавства. Комітет відповідає за організацію та проведення процедур закупівель, де у процесі роботи він забезпечує реалізацію таких функцій: планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель; здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення; забезпечення рівних умов для усіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; надання роз'яснення особам, що виявили намір взяти участь у процедурі закупівель, щодо змісту тендерної документації у разі отримання відповідних запитів; здійснення інших дій, передбачених законом. Члени комітету зобов'язані: брати участь у всіх засіданнях особисто; організовувати та проводити процедури закупівель; забезпечувати рівні умови для усіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; дотримуватись норм законодавства у сфері публічний закупівель та цього Положення; здійснювати інші дії, передбачені Законом.
Наказом начальника Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 13.10.2021 за № 8-к, ОСОБА_4 (Наказом № 1-к від 18.01.2023 прізвище змінено в облікових та інших офіційних документах із Мирної на Пестову у зв'язку з реєстрацією шлюбу), прийнято на посаду виконувача обов'язків головного бухгалтера Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради з 18.10.2021 з посадовим окладом згідно з штатним розписом до оголошення результатів конкурсу.
За результатами проведення конкурсу на заміщення вакантної посади головного бухгалтера Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради, наказом начальника Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту від 23.11.2021, обвинувачену ОСОБА_4 переведено на посаду головного бухгалтера з 25.11.2021, як таку, що пройшла за конкурсом, та присвоєно 15 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в межах 7 категорії.
Керуючись ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) від 25.12.2015 та наказу Міністерства економіки України від 31.09.2016 за № 7 «Про затвердження Примірного положення про уповноважену особу» (далі - Положення), наказом начальника комітет Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради від 01.12.2021 за № 85, головного бухгалтера ОСОБА_4 , призначено уповноваженою особою для організації та проведення закупівель відповідно до Закону з урахуванням Особливостей та для оприлюднення необхідної інформації про закупівлі в електронній системі закупівель, яким затверджено Положення про уповноважену особу виконавчого комітету Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради.
Відповідно до п. 1.3. Положення про уповноважену особу, особа, під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об'єктивність і неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Згідно з п. 1.5. Уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель шляхом проходження безкоштовного тестування.
Пунктом 1.6. Положення передбачено, що уповноважена особа у своїй діяльності керується Законом, принципами здійснення публічних закупівель, визначених Законом, іншими нормативно-правовим актами та цим Положенням.
Так, відповідно до п. 3.4. Положення - рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Згідно з пунктом 3.8. Положення передбачено, що залежно від обсягів та предмета закупівлі уповноваженій особі доцільно орієнтуватися, зокрема, у таких питаннях: в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру; у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються замовником; у видах, істотних умовах та особливостях укладення договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо.
Відповідно до пункту 3.1 Положення до основних завдань (функцій) уповноваженої особи належить: планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель; проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку; здійснення вибору процедури закупівлі; проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; забезпечення укладання рамкових угод; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог Закону; забезпечення надсилання в електронному вигляді до органу оскарження інформації, документів та матеріалів щодо проведення процедур закупівель у разі отримання запиту від органу оскарження; взаємодія з органами, що здійснюють контроль у сфері публічних закупівель під час виконання своїх функцій відповідно до законодавства; здійснення інших дій, передбачених Законом, трудовим договором (контрактом) або розпорядчим рішенням замовника.
Пунктом 4.2. Положення передбачено, що уповноважена особа зобов'язана: дотримуватись законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення; організовувати та проводити процедури закупівель/спрощені закупівлі; забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель/спрощених закупівель, об'єктивний вибір переможця; у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур закупівель/спрощених закупівель.
Крім того, відповідно до п. 4.3. уповноважена особа несе персональну відповідальність: за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель; за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
За результатами проходження тестування уповноважених осіб, 01.01.2022 уповноважена особа ОСОБА_4 успішно підтвердила свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі та отримала сертифікат, який дозволяє працювати в електронній системі закупівель.
Таким чином, обвинувачена ОСОБА_4 , як уповноважена особа з публічних закупівель Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, в період із 01.01.2022 обіймала постійно посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у зв'язку з чим, відповідно до частини 3 статті 18, примітки 1 до статті 364 Кримінального кодексу України являється службовою особою.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1
ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2023 за № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в чергове продовжено, з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Рішенням Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 09.12.2022 за № 867-VIII до спеціального фонду бюджету розвитку для Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради виділено кошти в сумі 400 000 гривень на закупівлю дизельних генераторів 10 кВт.
Згідно з пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 за
№ 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом
90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості) - публічні закупівлі товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2022 року № 185 «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану», здійснюються замовниками без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених Законом та цими Особливостями.
Під час здійснення публічних закупівель, передбачених п. 9 вищевказаних Особливостей, без використання електронної системи закупівель замовники повинні відповідно до Закону дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, зокрема максимальної економії, ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням, та за результатами їх здійснення за умови, що вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. гривень, оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
Так, відповідно до річного плану закупівель (зі змінами) Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, частини 7 статті 3 Закону та Особливостей, уповноваженою особою - ОСОБА_4 14 грудня 2022 року в електронні системі публічних закупівель «Prozorro» оголошено план закупівлі: UA-P-2022-12-14-003616-c про закупівлю без використання електронної системи генераторів для пунктів незламності (ДК 021:2015:31120000-3 - Генератори) за очікуваною вартістю предмета закупівлі в сумі 360 000 гривень, а потім цього ж дня, в електронні системі публічних закупівель «Prozorro» оголошено закупівлю без використання електронної системи: UA-2022-12-14-008634-a, а саме двох генераторів для пунктів незламності з місцем доставки: 67760, Україна, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Маразліївка, вул. Миру 152, строк доставки: 31 грудня 2022 року. Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі: 360 000 гривень.
Разом з цим, обвинувачена ОСОБА_4 , будучи уповноваженою особою Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, шляхом неналежного виконання своїх службових обов'язків, діючи всупереч Закону України «Про публічні закупівлі» та Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18 лютого 2020 року № 275 (далі - Примірна методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі), належним чином не перевіряючи достовірність даних стосовно середньої ринкової вартості дизель-генераторів марки «EnerSol SKD-10EB» з метою дотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання бюджетних коштів, хоча повинна була перевіряти достовірність цих даних та мала реальну можливість це зробити, забезпечила проведення закупівлі без використання електронної системи закупівель товару за завищеними цінами.
Внаслідок чого, 14 грудня 2022 року уповноважена особа Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради ОСОБА_4 , перебуваючи у приміщенні Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, що розташоване по вул. Миру, 152 в с. Маразліївка, Білгород-Дністровського району Одеської області, у період робочого часу, склала та підписала протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою за № 26-31, яким вирішила здійснити закупівлю без використання електронної системи генераторів для пунктів незламності (ДК 021:2015:31120000-3 - Генератори) за очікуваною вартістю предмета закупівлі в сумі 360 000 гривень.
При цьому, уповноважена особа Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради обвинувачена ОСОБА_4 , яка являється посадовою особою органів місцевого самоврядування, яка наділена організаційно - розпорядчими та адміністративно - господарськими функціями та якій присвоєно 15 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в межах 7 категорії, не забезпечила визначення очікуваної вартості предмета закупівлі у відповідності до Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі та допустила порушення такого принципу здійснення публічних закупівель як максимальна економія, ефективність та пропорційність.
Результатом того, що уповноважена особа Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради обвинуваачена ОСОБА_4 , яка являється посадовою особою місцевого самоврядування, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарським повноваженнями, якій присвоєно 15 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в межах 7 категорії, діяла всупереч вимогам Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, Закону та Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, неналежно виконувала свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, стало укладення 14 грудня 2022 року між начальником Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради ОСОБА_7 та фізичною особою-підприємцем (далі - ФОП) ОСОБА_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , договору за № 26-31 щодо постачання двох генераторів дизельних марки «EnerSol SKD-10EB» на загальну суму 360 000 гривень, без податку на додану вартість (далі - ПДВ), які відповідно до видаткової накладної № 1 від 14.12.2022 передані до Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради.
Водночас, ринкова вартість аналогічного генератора із аналогічними технічними характеристиками на території України, станом на 14 грудня 2022 року становила 105 499 гривень 62 копійки за одиницю товару, що є порушення вимог частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України, укладено зазначений договір на закупівлю товару, вартість якого не відповідала ринковій вартості вказаного товару та завищена на загальну суму 149 000 гривень76 копійок.
В подальшому, на виконання умов договору за № 26-31 від 14 грудня
2022 року, на підставі платіжного доручення від 14 грудня 2022 року із розрахункового рахунку Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради: НОМЕР_2 проведено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_8 : НОМЕР_3 в сумі 360 000 гривень, без ПДВ в якості оплати за поставлення двох генераторів дизельних марки «EnerSol SKD-10EB».
При цьому, з урахуванням ринкової вартості двох дизель-генераторів марки «EnerSol SKD-10EB», придбаного в рамках договору за № 26-31 від 14 грудня 2022 року, внаслідок того, що уповноважена особа-обвинувачена ОСОБА_4 неналежно виконала покладені на неї обов'язки, визначені Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, Законом та Положенням про уповноважену особу з публічних закупівель, Управлінням освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради зайво перераховано грошові кошти на рахунок ФОП ОСОБА_8 в сумі 149 000 гривень 76 копійок за зазначений товар.
Таким чином, за вищевикладених фактичних обставин, уповноважена особа Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради обвинувачена ОСОБА_4 , яка являється посадовою особою місцевого самоврядування, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарським повноваженнями, якій присвоєно 15 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в межах 7 категорії, 14 грудня 2022 року, діючи недбало, тобто не усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння та не передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконала свої службові обов'язки щодо організації та проведення процедур закупівель, забезпечення об'єктивного вибору переможця, визначення у встановленому Законом порядку переможця процедури закупівлі, а саме, належним чином не перевіривши достовірність даних стосовно середньої ринкової вартості дизель-генератора марки «EnerSol SKD-10EB» з метою дотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання коштів, хоча повинна була перевіряти достовірність цих даних та мала реальну можливість це зробити, забезпечила проведення закупівлі Управлінням освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради без використання електронної системи закупівель товару, а саме дизель-генераторів марки «EnerSol SKD-10EB» у кількості 2 штук, за завищеними цінами, шляхом визначення переможця та укладення 14 грудня 2022 року між Управлінням освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, в особі начальника ОСОБА_7 (Замовник), та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_8 договору поставки № 26-31 щодо закупівлі дизель-генераторів марки «EnerSol SKD-10EB» у кількості 2 шт. за ціною, що на 149 000 гривень 76 копійок перевищує ринкову вартість.
Внаслідок службової недбалості, вчиненої уповноваженою особою Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради ОСОБА_4 , Маразліївській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 04377859, завдано істотну шкоди на загальну суму 149 000 гривень 76 копійок.
Вважає ,що є підстави вважати, що обвинувачена ОСОБА_4 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, який відповідно до ст. 12 КК України являється нетяжким злочином, за вчинення якого передбачене основне покарання у вигляді накладення штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до п. 1.3. Положення про уповноважену особу, особа, під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об'єктивність і неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Згідно з п. 1.5. Уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель шляхом проходження безкоштовного тестування.
Пунктом 1.6. Положення передбачено, що уповноважена особа у своїй діяльності керується Законом, принципами здійснення публічних закупівель, визначених Законом, іншими нормативно-правовим актами та цим Положенням.
Так, відповідно до п. 3.4. Положення - рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Згідно з пунктом 3.8. Положення передбачено, що залежно від обсягів та предмета закупівлі уповноваженій особі доцільно орієнтуватися, зокрема, у таких питаннях: в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру; у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються замовником; у видах, істотних умовах та особливостях укладення договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо.
Відповідно до пункту 3.1 Положення до основних завдань (функцій) уповноваженої особи належить: планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель; проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку; здійснення вибору процедури закупівлі; проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; забезпечення укладання рамкових угод; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог Закону; забезпечення надсилання в електронному вигляді до органу оскарження інформації, документів та матеріалів щодо проведення процедур закупівель у разі отримання запиту від органу оскарження; взаємодія з органами, що здійснюють контроль у сфері публічних закупівель під час виконання своїх функцій відповідно до законодавства; здійснення інших дій, передбачених Законом, трудовим договором (контрактом) або розпорядчим рішенням замовника.
Пунктом 4.2. Положення передбачено, що уповноважена особа зобов'язана: дотримуватись законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення; організовувати та проводити процедури закупівель/спрощені закупівлі; забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель/спрощених закупівель, об'єктивний вибір переможця; у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур закупівель/спрощених закупівель.
Крім того, відповідно до п. 4.3. уповноважена особа несе персональну відповідальність: за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель; за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Так як,обвинувачена ОСОБА_4 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення пов'язаного із виконанням ним своїх посадових обов'язків, тому є обґрунтовані підстави вважати, що перебуваючи на посаді уповноваженої особи з публічних закупівель Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, може вчинити інший аналогічний злочин.
Таким чином,вважає ,що перебуваючи на вказаній посаді обвинувачена ОСОБА_4 , може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду шляхом впливу на свідків, по даному кримінальному провадженню з приводу надання чи складання тих чи інших документів або зміни показів.
Враховуючи те, щообвинувачена ОСОБА_4 , обвинувачується у скоєні злочину, пов'язаний із виконанням нею своїх посадових обов'язків, вона перебуваючи на вказаній посаді може негативно впливати на хід судового слідства та судового розгляду шляхом складання тих чи інших документів, а також впливу на працівників Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, які є та можуть бути свідками, потерпілими у цьому провадженні. Просить відсторонити обвинувачену ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади, а саме - уповноважена особа з публічних закупівель Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, строком на 60 діб.
2 - Позиції сторін.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, просив відсторонити обвинувачену ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади, а саме: уповноваженої особи з публічних закупівель Управління освіти, культури,сім*ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, строком на 60 діб.
Обвинувачена ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_9 в судове засідання з'явились, заперечували проти задоволення клопотання прокурора, оскільки вважали що на час надходження справи до суду відпали ризики , які були підставою для винесення ухвали слідчим суддєю на стадії досудового розслідування. Крім того, просить суд врахувати майновий стан обвинуваченої оскільки іншого джерела існування крім заробітної платні вона не має, крім того має не утриманні неповнолітню дитину-доньку сестри,яка є військовослужбовцем, батьки дитини загинув в 2022році під час відсічі збройної агресії проти України.
3 - Мотивація суду.
Дослідивши доводи клопотання прокурора , суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст.43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч.1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Таким чином, клопотання прокурора відповідає вимогам ч.1 ст. 154 КПК України.
Разом з тим, згідно ч.2 ст. 155 КПК України у клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; посада, яку обіймає особа; виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином; перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.
До клопотання також додаються: 1) копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання; 2) документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.
Так, у клопотанні прокурора викладено короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання. Зазначено правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність - ч.1 ст. 367 КК України. Викладено обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення, зазначено обставини, що дають підстави вважати, що обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Так, вирішуючи питання про відсторонення ОСОБА_4 , від посади суд враховує наступне:
Судом встановлено, що Слідчим відділом Білгород-Дністровського РВП ГУНПв Одеській області 29 вересня 2023 року закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 42023160000000083 від 23 лютого 2023 року за обвинуваченням : ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 Кримінального кодексу України.
В рамках кримінального провадження № 42023160000000083 від 23 лютого 2023 року за обвинуваченням : ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 Кримінального кодексу України,встановивши наявність достатніх доказів, про те, що вона обвинувачується у службовій недбалісті,тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов*язків через несумлінне ставлення до них,що завдало істотної шкоди державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 367 Кримінального кодексу України,тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 367 Кримінального кодексу України,обвинувальний акт відносно ОСОБА_4 затверджений прокурором ОСОБА_3 29 вересня 2023 року та 29 вересня 2023 року надійшов до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області.
Згідно вищевказаного обвинувального акту ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушенн, передбаченого ч.1 ст. 367 Кримінального кодексу України при наступних обставинах:
Рішенням Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 23.03.2016 за № 106-VII, створено Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 40424663, яким затверджено структуру та численність, штатні розписи та Положення про правління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту.
Наказом начальника Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 31.08.2016 за № 7 утворено тендерний комітет Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради для організації та проведення процедур закупівлі, яким затверджено склад тендерного комітету, голову тендерного комітету та Положення про тендерний комітет.
Відповідно до Положення про тендерний комітет Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради, метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості. Комітет у своїй діяльності керується Законом України «Про публічні закупівлі», іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та цим Положенням. Керівництво роботою комітету здійснює голова, який призначається замовником та може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень замовником, оформлених відповідно до законодавства. Комітет відповідає за організацію та проведення процедур закупівель, де у процесі роботи він забезпечує реалізацію таких функцій: планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель; здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення; забезпечення рівних умов для усіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; надання роз'яснення особам, що виявили намір взяти участь у процедурі закупівель, щодо змісту тендерної документації у разі отримання відповідних запитів; здійснення інших дій, передбачених законом. Члени комітету зобов'язані: брати участь у всіх засіданнях особисто; організовувати та проводити процедури закупівель; забезпечувати рівні умови для усіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; дотримуватись норм законодавства у сфері публічний закупівель та цього Положення; здійснювати інші дії, передбачені Законом.
Наказом начальника Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 13.10.2021 за № 8-к, ОСОБА_4 (Наказом № 1-к від 18.01.2023 прізвище змінено в облікових та інших офіційних документах із Мирної на Пестову у зв'язку з реєстрацією шлюбу), прийнято на посаду виконувача обов'язків головного бухгалтера Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради з 18.10.2021 з посадовим окладом згідно з штатним розписом до оголошення результатів конкурсу.
За результатами проведення конкурсу на заміщення вакантної посади головного бухгалтера Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради, наказом начальника Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту від 23.11.2021, обвинувачену ОСОБА_4 переведено на посаду головного бухгалтера з 25.11.2021, як таку, що пройшла за конкурсом, та присвоєно 15 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в межах 7 категорії.
Керуючись ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) від 25.12.2015 та наказу Міністерства економіки України від 31.09.2016 за № 7 «Про затвердження Примірного положення про уповноважену особу» (далі - Положення), наказом начальника комітет Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту Маразліївської сільської ради від 01.12.2021 за № 85, головного бухгалтера ОСОБА_4 , призначено уповноваженою особою для організації та проведення закупівель відповідно до Закону з урахуванням Особливостей та для оприлюднення необхідної інформації про закупівлі в електронній системі закупівель, яким затверджено Положення про уповноважену особу виконавчого комітету Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради.
Відповідно до п. 1.3. Положення про уповноважену особу, особа, під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об'єктивність і неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Згідно з п. 1.5. Уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель шляхом проходження безкоштовного тестування.
Пунктом 1.6. Положення передбачено, що уповноважена особа у своїй діяльності керується Законом, принципами здійснення публічних закупівель, визначених Законом, іншими нормативно-правовим актами та цим Положенням.
Так, відповідно до п. 3.4. Положення - рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Згідно з пунктом 3.8. Положення передбачено, що залежно від обсягів та предмета закупівлі уповноваженій особі доцільно орієнтуватися, зокрема, у таких питаннях: в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру; у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються замовником; у видах, істотних умовах та особливостях укладення договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо.
Відповідно до пункту 3.1 Положення до основних завдань (функцій) уповноваженої особи належить: планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель; проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку; здійснення вибору процедури закупівлі; проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; забезпечення укладання рамкових угод; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог Закону; забезпечення надсилання в електронному вигляді до органу оскарження інформації, документів та матеріалів щодо проведення процедур закупівель у разі отримання запиту від органу оскарження; взаємодія з органами, що здійснюють контроль у сфері публічних закупівель під час виконання своїх функцій відповідно до законодавства; здійснення інших дій, передбачених Законом, трудовим договором (контрактом) або розпорядчим рішенням замовника.
Пунктом 4.2. Положення передбачено, що уповноважена особа зобов'язана: дотримуватись законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення; організовувати та проводити процедури закупівель/спрощені закупівлі; забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель/спрощених закупівель, об'єктивний вибір переможця; у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур закупівель/спрощених закупівель.
Крім того, відповідно до п. 4.3. уповноважена особа несе персональну відповідальність: за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель; за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
За результатами проходження тестування уповноважених осіб, 01.01.2022 уповноважена особа ОСОБА_4 успішно підтвердила свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі та отримала сертифікат, який дозволяє працювати в електронній системі закупівель.
Таким чином, обвинувачена ОСОБА_4 , як уповноважена особа з публічних закупівель Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, в період із 01.01.2022 обіймала постійно посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у зв'язку з чим, відповідно до частини 3 статті 18, примітки 1 до статті 364 Кримінального кодексу України являється службовою особою.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1
ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2023 за № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в чергове продовжено, з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Рішенням Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 09.12.2022 за № 867-VIII до спеціального фонду бюджету розвитку для Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради виділено кошти в сумі 400 000 гривень на закупівлю дизельних генераторів 10 кВт.
Згідно з пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 за
№ 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом
90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості) - публічні закупівлі товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2022 року № 185 «Деякі питання здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану», здійснюються замовниками без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених Законом та цими Особливостями.
Під час здійснення публічних закупівель, передбачених п. 9 вищевказаних Особливостей, без використання електронної системи закупівель замовники повинні відповідно до Закону дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, зокрема максимальної економії, ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням, та за результатами їх здійснення за умови, що вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. гривень, оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.
Так, відповідно до річного плану закупівель (зі змінами) Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, частини 7 статті 3 Закону та Особливостей, уповноваженою особою - ОСОБА_4 14 грудня 2022 року в електронні системі публічних закупівель «Prozorro» оголошено план закупівлі: UA-P-2022-12-14-003616-c про закупівлю без використання електронної системи генераторів для пунктів незламності (ДК 021:2015:31120000-3 - Генератори) за очікуваною вартістю предмета закупівлі в сумі 360 000 гривень, а потім цього ж дня, в електронні системі публічних закупівель «Prozorro» оголошено закупівлю без використання електронної системи: UA-2022-12-14-008634-a, а саме двох генераторів для пунктів незламності з місцем доставки: 67760, Україна, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Маразліївка, вул. Миру 152, строк доставки: 31 грудня 2022 року. Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі: 360 000 гривень.
Разом з цим, обвинувачена ОСОБА_4 , будучи уповноваженою особою Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, шляхом неналежного виконання своїх службових обов'язків, діючи всупереч Закону України «Про публічні закупівлі» та Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18 лютого 2020 року № 275 (далі - Примірна методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі), належним чином не перевіряючи достовірність даних стосовно середньої ринкової вартості дизель-генераторів марки «EnerSol SKD-10EB» з метою дотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання бюджетних коштів, хоча повинна була перевіряти достовірність цих даних та мала реальну можливість це зробити, забезпечила проведення закупівлі без використання електронної системи закупівель товару за завищеними цінами.
Внаслідок чого, 14 грудня 2022 року уповноважена особа Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради ОСОБА_4 , перебуваючи у приміщенні Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, що розташоване по вул. Миру, 152 в с. Маразліївка, Білгород-Дністровського району Одеської області, у період робочого часу, склала та підписала протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою за № 26-31, яким вирішила здійснити закупівлю без використання електронної системи генераторів для пунктів незламності (ДК 021:2015:31120000-3 - Генератори) за очікуваною вартістю предмета закупівлі в сумі 360 000 гривень.
При цьому, уповноважена особа Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради ОСОБА_4 , яка являється посадовою особою органів місцевого самоврядування, яка наділена організаційно - розпорядчими та адміністративно - господарськими функціями та якій присвоєно 15 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в межах 7 категорії, не забезпечила визначення очікуваної вартості предмета закупівлі у відповідності до Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі та допустила порушення такого принципу здійснення публічних закупівель як максимальна економія, ефективність та пропорційність.
Результатом того, що уповноважена особа Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради обвинуваачена ОСОБА_4 , яка являється посадовою особою місцевого самоврядування, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарським повноваженнями, якій присвоєно 15 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в межах 7 категорії, діяла всупереч вимогам Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, Закону та Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, неналежно виконувала свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, стало укладення 14 грудня 2022 року між начальником Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради ОСОБА_7 та фізичною особою-підприємцем (далі - ФОП) ОСОБА_8 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , договору за № 26-31 щодо постачання двох генераторів дизельних марки «EnerSol SKD-10EB» на загальну суму 360 000 гривень, без податку на додану вартість (далі - ПДВ), які відповідно до видаткової накладної № 1 від 14.12.2022 передані до Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради.
Водночас, ринкова вартість аналогічного генератора із аналогічними технічними характеристиками на території України, станом на 14 грудня 2022 року становила 105 499 гривень 62 копійки за одиницю товару, що є порушення вимог частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України, укладено зазначений договір на закупівлю товару, вартість якого не відповідала ринковій вартості вказаного товару та завищена на загальну суму 149 000 гривень76 копійок.
В подальшому, на виконання умов договору за № 26-31 від 14 грудня
2022 року, на підставі платіжного доручення від 14 грудня 2022 року із розрахункового рахунку Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради: НОМЕР_2 проведено перерахування бюджетних коштів на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_8 : НОМЕР_3 в сумі 360 000 гривень, без ПДВ в якості оплати за поставлення двох генераторів дизельних марки «EnerSol SKD-10EB».
При цьому, з урахуванням ринкової вартості двох дизель-генераторів марки «EnerSol SKD-10EB», придбаного в рамках договору за № 26-31 від 14 грудня 2022 року, внаслідок того, що уповноважена особа-обвинувачена ОСОБА_4 неналежно виконала покладені на неї обов'язки, визначені Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, Законом та Положенням про уповноважену особу з публічних закупівель, Управлінням освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради зайво перераховано грошові кошти на рахунок ФОП ОСОБА_8 в сумі 149 000 гривень 76 копійок за зазначений товар.
Таким чином, за вищевикладених фактичних обставин, уповноважена особа Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради обвинувачена ОСОБА_4 , яка являється посадовою особою місцевого самоврядування, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарським повноваженнями, якій присвоєно 15 ранг посадової особи органів місцевого самоврядування в межах 7 категорії, 14 грудня 2022 року, діючи недбало, тобто не усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння та не передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки, хоча повинна була і могла їх передбачити, неналежно виконала свої службові обов'язки щодо організації та проведення процедур закупівель, забезпечення об'єктивного вибору переможця, визначення у встановленому Законом порядку переможця процедури закупівлі, а саме, належним чином не перевіривши достовірність даних стосовно середньої ринкової вартості дизель-генератора марки «EnerSol SKD-10EB» з метою дотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності використання коштів, хоча повинна була перевіряти достовірність цих даних та мала реальну можливість це зробити, забезпечила проведення закупівлі Управлінням освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради без використання електронної системи закупівель товару, а саме дизель-генераторів марки «EnerSol SKD-10EB» у кількості 2 штук, за завищеними цінами, шляхом визначення переможця та укладення 14 грудня 2022 року між Управлінням освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, в особі начальника ОСОБА_7 (Замовник), та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_8 договору поставки № 26-31 щодо закупівлі дизель-генераторів марки «EnerSol SKD-10EB» у кількості 2 шт. за ціною, що на 149 000 гривень 76 копійок перевищує ринкову вартість.
Стороною обвинувачення ОСОБА_4 обвинувачується в тому,що внаслідок службової недбалості, вчиненої уповноваженою особою Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради ОСОБА_4 , Маразліївській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 04377859, завдано істотну шкоди на загальну суму 149 000 гривень 76 копійок.
Відповідно до п. 1.3. Положення про уповноважену особу, особа, під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об'єктивність і неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Згідно з п. 1.5. Уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель шляхом проходження безкоштовного тестування.
Пунктом 1.6. Положення передбачено, що уповноважена особа у своїй діяльності керується Законом, принципами здійснення публічних закупівель, визначених Законом, іншими нормативно-правовим актами та цим Положенням.
Так, відповідно до п. 3.4. Положення - рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Згідно з пунктом 3.8. Положення передбачено, що залежно від обсягів та предмета закупівлі уповноваженій особі доцільно орієнтуватися, зокрема, у таких питаннях: в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру; у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються замовником; у видах, істотних умовах та особливостях укладення договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо.
Відповідно до пункту 3.1 Положення до основних завдань (функцій) уповноваженої особи належить: планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель; проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку; здійснення вибору процедури закупівлі; проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; забезпечення укладання рамкових угод; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог Закону; забезпечення надсилання в електронному вигляді до органу оскарження інформації, документів та матеріалів щодо проведення процедур закупівель у разі отримання запиту від органу оскарження; взаємодія з органами, що здійснюють контроль у сфері публічних закупівель під час виконання своїх функцій відповідно до законодавства; здійснення інших дій, передбачених Законом, трудовим договором (контрактом) або розпорядчим рішенням замовника.
Пунктом 4.2. Положення передбачено, що уповноважена особа зобов'язана: дотримуватись законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення; організовувати та проводити процедури закупівель/спрощені закупівлі; забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель/спрощених закупівель, об'єктивний вибір переможця; у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур закупівель/спрощених закупівель.
Крім того, відповідно до п. 4.3. уповноважена особа несе персональну відповідальність: за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель; за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Таким чином, суд вважає ,що обвинувачена ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді уповноваженої особи з публічних закупівель Управління освіти, культури,сім*ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради у розумінні ст. 18 КК України є службовою особою, тобто особою, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
Так як, обвинувачена ОСОБА_4 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення пов'язаного із виконанням ним своїх посадових обов'язків, тому є обґрунтовані підстави вважати, що перебуваючи на посаді уповноваженої особи з публічних закупівель Управління освіти, культури, сім'ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, може вчинити інший аналогічний злочин.
Таким чином суд важає ,що перебуваючи на вказаній посаді обвинувачена ОСОБА_4 , може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду шляхом впливу на свідків, по даному кримінальному провадженню з приводу надання чи складання тих чи інших документів або зміни показів.
Статтями 19, 68 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно статтей 22, 24 Закону України "Про запобігання корупції" особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе. Особи уповноважені на виконання функцій держави у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити заходів на запобігання проявів корупції.
Так як обвинувачена ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, пов'язаного із виконанням нею своїх посадових обов'язків, тому є обґрунтовані підстави вважати, що перебуваючи на посаді уповноваженої особи з публічних закупівель Управління освіти, культури,сім*ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради обвинувачена ОСОБА_4 може вчинити інший, зокрема аналогічний злочин, тобто перебуваючи на вказаній посаді ОСОБА_4 може особисто або опосередковано негативно впливати на хід судового розгляду шляхом впливу на свідків, по даному кримінальному провадженню з приводу надання чи складання тих чи інших документів або зміни показів.
Враховуючи те, що ОСОБА_4 обвинувачується у скоєнні злочину, пов'язаному із виконанням нею своїх посадових обов'язків, вона перебуваючи на посаді уповноваженої особи з публічних закупівель Управління освіти, культури,сім*ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради може здійснювати тиск на своїх підлеглих,які є та можуть бути свідками у цьому провадженні, суд вважає за необхідне відсторонити обвинувачену від посади уповноваженої особи з публічних закупівель Управління освіти, культури,сім*ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради,в межах строку, передбаченого КПК України.
Відповідно до вимог ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Під час розгляду клопотання прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, запобігання протиправній поведінці обвинуваченої, яка, перебуваючи на посаді, може знищити, приховати чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Метою застосування заходу забезпечення кримінального провадження відносно ОСОБА_4 який полягає у відстороненні від посади, є припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці обвинуваченої, яка, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно ч.2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно до вищезазначеного, можливо стверджувати про достатність доказів, що вказують на обґрунтованість підозри вчинення ОСОБА_4 , кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 Кримінального кодексу України.
Окрім того, судом не встановлено обставин, які б мали негативні наслідки для інших осіб внаслідок відсторонення ОСОБА_4 ,. від посади,уповноваженої особи з публічних закупівель Управління освіти, культури,сім*ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 110, 131,132,154,155 , 176-178,183,184,194,199 КПК України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 " про відсторонення від посади у відношенні обвинуваченої ОСОБА_4 - задовольнити.
Відсторонити обвинувачену ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 стороком на 2 місяці, тобто до 10 січня 2024 року включно, від займаної посади, а саме: уповноваженої особи з публічних закупівель Управління освіти, культури,сім*ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали суду буде проголошено в 16-00 10 листопада 2023 року.
Суддя: ОСОБА_1