Справа №:755/11423/23
Провадження №: 2-а/755/228/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" листопада 2023 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі: головуючого судді - Гаврилової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва, клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Забродського В.В. про зупинення провадження у справі, подане в межах розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпровського районного суду міста Києва звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Батальйону патрульної поліції в м.Бориспіль Управління патрульної поліції у Київській області Поліцейського капрала поліції Скуріної Юрії Дмитрівни УПП бат.3 рота, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 25 серпня 2023 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків не більше ніж десять днів з дня отримання позивачем копії ухвали.
06 жовтня 2023 року представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Забродський В.В. направив на адресу суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої долучено квитанцію про сплату судового збору та позовну заяву в новій редакції до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 12 жовтня 2023 року відкрито провадження в справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
16 жовтня 2023 року від представника позивача ОСОБА_1 - адвоката
Забродського В.В. на електронну адресу суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, в якому представник позивача просить зупинити провадження у справі до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Суд, вивчивши доводи поданого клопотання та матеріали справи, приходить до наступного.
Як убачається зі змісту позовної заяви, позивач просить суд скасувати постанову поліцейського капрала поліції батальйону 3 роти патрульної поліції в м.Бориспіль Управління патрульної поліції у Київській області Скуріної Ю.Д. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 28 липня 2023 року серії ЕАС №7415099 та закрити адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення за ч.4 ст.126 КУпАП.
При цьому слід зазначити, що відповідно до положень ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, а згідно ч.2 ст. 9 КУпАП суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
У статті 129 Конституції України одними із основних засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, а також забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Процесуальний порядок провадження в адміністративних справах визначається КАС України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність адміністративних процесуальних прав і обов'язків суб'єктів адміністративно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
Відповідно до змісту п.5 ч.1 ст.236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Воєнний стан введено в Україні з 24 лютого 2022 року.
Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру (п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. (ч.1 ст. 2 КАС України)
До основних засад судочинства частиною 3 ст. 2 КАС України віднесено розумність строків розгляду справи судом, диспозитивність, змагальність сторін.
Приписи п.5 ч.1 ст.236 КАС України мають своєю метою захист процесуальних прав учасника адміністративного процесу, який перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан. Вони покликані забезпечити об'єктивний розгляд справи.
Провадження у справі підлягає зупиненню лише у випадку наявності обставин, які перешкоджають розгляду справи.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 12 Положення встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Результат аналізу пункту 12 Положення дає підстави зробити висновок про те, що встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом оформлюється письмовими наказами по особовому складу.
Згідно наданого представником позивача витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 2022 року №30, солдата ОСОБА_1 зараховано у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 на всі види забезпечення. (а.с.46)
Разом з тим, на підставі п.5 ч.1 ст.236 КАС України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі, якщо сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Отже, сам по собі наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 2022 року №30 не є достатнім для зупинення провадження у справі, адже прецедентна практика Верховного Суду вимагає від сторін надання доказів залучення особи до бойових дій, здійснення заходів з національної безпеки та оборони, переведення конкретної військової частини на воєнний стан тощо.
Таким чином вищезазначений витяг з наказу та військовий квиток (47-50) не підтверджують наявності підстав для зупинення провадження у справі, які передбачені п.5 ч.1 ст.236 КАС України.
При вирішенні даного клопотання суд також враховує, що розгляд адміністративного позову здійснюється у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін, отже права позивача, як учасника справи, в даному судовому провадженні в разі не зупинення провадження у справі, не будуть обмежені.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у справі, а відтак клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 73, 236, 248, 294 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Забродського В.В. про зупинення провадження у справі - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя: