Справа № 939/2573/23
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 листопада 2023 рокусмт Бородянка
Суддя Бородянського районного суду Київської області Герасименко М.М., розглянувши справу про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 164 і ч. 3 ст. 156 КУпАП, яка надійшла з відділення поліції № 2 Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Забуяння Макарівського району Київської області, громадянина України, пенсіонера, який зареєстрований і проживає у АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
ВСТАНОВИВ:
10 жовтня 2023 року, приблизно об 11 годині 23 хвилини, у с. Дружня Бучанського району Київської області по вул. Центральна, поблизу Дружнянського старостату, ОСОБА_1 , здійснював торгівлю алкогольними напоями з рук, а саме горілкою.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 10 жовтня 2023 року, приблизно об 11 годині 23 хвилини, в с. Дружня Бучанського району Київської області по вул. Центральна, неподалік Дружнянського старостату, ОСОБА_1 здійснював торгівлю горілчаними виробами без ліцензії на відповідний вид діяльності, а саме на роздрібну торгівлю горілчаними виробами, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
При розгляді справи ОСОБА_1 пояснив, що 10 жовтня 2023 року він, перебуваючи поблизу магазину в с. Дружня, дійсно продав одну пляшку горілки жінці на ім'я ОСОБА_2 , яка проживає з ним в одному селі. Горілка залишилася у нього після похорону та була йому не потрібна, тому він і погодився продати пляшку горілки на її прохання; систематично торгівлею алкогольними напоями він не займається, це було лише один раз.
Оцінюючи досліджені докази, суддя приходить до такого висновку.
За ч. 1 ст. 164 КУпАП відповідальність настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Статтею 58 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. В свою чергу, під визначенням господарської діяльності, розуміється будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або не матеріальних формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
Відповідно до правової суті понять, визначених національним законодавством у сфері підприємницької діяльності, а саме ст. 42 Господарського кодексу України, ст. 1 Закону України «Про підприємництво», підприємницька діяльність є одним із видів господарської діяльності, обов'язковими ознаками якої є систематичність її здійснення і мета одержання прибутку.
Отже, важливою ознакою господарської діяльності є, зокрема, її систематичність, тобто систематичні дії особи, спрямовані на досягнення певного результату, тобто вчинення трьох і більш разів протягом року, а разове вчинення будь якої дії, не утворює складу адміністративного правопорушення.
У даному випадку, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, є не тільки факт реалізації особою горілчаних виробів без ліцензії, а і систематичний характер таких дій, їх самостійний та ініціативний характер, що і становить суть господарської діяльності.
Як стверджував при розгляді справи ОСОБА_1 він продав лише одну пляшку горілки та лише один раз, систематично торгівлею алкогольними напоями він не займається.
У наданих матеріалах справи відсутні докази, які б спростовували доводи ОСОБА_1 і підтверджували факт систематичного здійснення ним зазначеного виду господарської діяльності щодо продажу алкогольних напоїв з метою отримання прибутку, а будь-які інші докази, на підтвердження здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності суду не надані.
Також слід зауважити, що протокол складено відносно ОСОБА_1 за те, що він здійснював торгівлю горілчаними виробами без ліцензії на відповідний вид діяльності.
Водночас, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП в частині здійснення господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, може бути лише суб'єкт господарювання.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Проте, доказів того, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарської діяльності суду не надано, а останній таку обставину заперечив.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суд, не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Європейський Суд з прав людини у справі "Кобець проти України" 14 лютого 2008 року зазначив, що Суд повторює, що відповідно до його прецедентної практики при оцінці доказів він керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом" (рішення у справі "Авшар проти Typeччини"(Avsar v. Turkey), п. 282). Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
При цьому відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Отже, будь які сумніви щодо винуватості особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Пунктом 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Перевіривши докази у справі на достатність, належність і допустимість, проаналізувавши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, не підтверджена належними доказами безсумнівно, а тому сукупність вказаних обставин не дає можливості зробити висновок про наявність у діях ОСОБА_1 складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП суддя зазначає наступне.
Відповідно до ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння: з рук, лотків; у невизначених для цього місцях торгівлі.
За ч. 3 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
При розгляді справи ОСОБА_1 визнав, що 10 жовтня 2023 року він, перебуваючи поблизу магазину в с. Дружня, дійсно продав одну пляшку горілки.
Скоєне правопорушення підтверджується також фактичними даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 934827 від 10 жовтня 2023 року; у письмових поясненнях ОСОБА_1 від 10 жовтня 2023 року, в яких зазначено, що 10 жовтня 2023 року в с. Дружня по вул. Центральна він стояв на власному автомобілі та здійснив продаж пляшки горілки ємністю 0,25 грам за 50 гривень; у письмових поясненнях ОСОБА_3 від 10 жовтня 2023 року, з яких вбачається, що 10 жовтня 2023 року вона придбала за 50 гривень пляшку горілки ємністю 0,25 грам у чоловіка на ім'я ОСОБА_4 , яку він дістав зі свого автомобіля; у квитанції № 60, згідно з якою речові докази в адміністративній справі, відносно ОСОБА_1 , а саме пластикова ємність з горілкою - 5 літрів і скляна пляшка горілки з написом «Пшенична» - 0,5 літра, знаходяться у камері схову речових доказів відділення поліції № 2 Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області.
Оцінюючи досліджені докази, вважаю доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
При накладенні стягнення враховується характер і обставини вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини.
У відповідності до п. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 у доход держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 536,80 гривень.
Керуючись ст. 23, 33, п. 1 ст. 247, ст. 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень, з конфіскацією предметів торгівлі, а саме: пластикової ємності з горілкою - 5 літрів і скляної пляшки горілки з написом «Пшенична» - 0,5 літра.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок (ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106).
Штраф має бути сплачений порушницею не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй копії постанови про накладення штрафу (ГУК у Київській області/Бородянська селищна громада, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 37955989, банк отримувача - казначейство України (ЕПА), рахунок отримувача - UA158999980313000106000010744, код класифікації доходів бюджету - 21081100).
У разі несплати штрафу у встановлений строк стягнути суму штрафу в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.
СуддяМ. Герасименко