Постанова від 07.11.2023 по справі 287/2446/23

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/2446/23

3/287/1766/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2023 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Винар Любомир Вікторович, за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Немировського В.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, посвідчення водія НОМЕР_1 від 23.08.2022 року, не працюючого, жителя АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 607221 від 06.10.2023 року вбачається, що 06.10.2023 року, о 01 год. 15 хв., на автодорозі М-07, Київ-Ковель-Ягодин, 215 км, Олевський район, с. Жубровичі, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Mazda 6», номерний знак НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: розширені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість обличчя, поведінка, яка не відповідає обстановці. Від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння водій відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху. Водія відсторонено від керування транспортним засобом згідно ст. 266 КУпАП шляхом зупинки транспортного засобу у дозволеному місці згідно ПДР.

У судовому засіданні ОСОБА_1 суду пояснив, що дійсно 06.10.2023 року о 01 год. 05 хв. на автодорозі М-07, Київ-Ковель-Ягодин, 215 км, він керував автомобілем «Mazda 6», номерний знак НОМЕР_2 , та був зупинений працівниками поліції за порушення ПДР. Штраф за постановою про накладення адміністративного стягнення у розмірі 340 грн. він сплатив, при цьому надав суду відповідну квитанцію про сплату. Стверджує, що поліцейські пропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, але оскільки тієї ночі поспішав додому, його матір переживала, тому він відмовився від огляду на стан наркотичного сп'яніння.

Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Немировський В.І. в судовому засіданні заявив клопотання, у якому просить провадження по справі № 287/2446/23 про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Вважає, що ОСОБА_1 став жертвою поліцейського свавілля, яке виразилося у спонуканні його до вчинення даного адміністративного правопорушення.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та його представника, оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно, дослідивши всі обставини справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обставини вчинення даного правопорушення підтверджуються наявними в матеріалах справи та дослідженими в судовому засіданні наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 607221 від 06.10.2023 року, який складений у відповідності до вимог КУпАП, містить формулювання суті вчиненого адміністративного правопорушення та підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. ОСОБА_1 отримав його копію, зауважень щодо порушень поліцейськими законодавства при складанні протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП, невідповідність внесених до протоколу даних у протоколі не вказав; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 06.10.2023 року з якого вбачається, що у ОСОБА_1 виявлені ознаки наркотичного сп'яніння (розширені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість обличчя, поведінка, яка не відповідає обстановці) та його огляд на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я не проводився; копією постанови серії ЕАТ № 7879825 від 06.10.2023 року; диском з відеозаписом події.

Відповідно до копії постанови серії ЕАТ № 7879825 від 06.10.2023 року, яка знаходиться в матеріалах справи, працівником поліції 06.10.2023 року було притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП , а саме за порушення вимог п. 8.5.1 ПДР (порушення вимог горизонтальної розмітки) та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 340,00 грн. Слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що вищевказана постанова серії ЕАТ № 7879825 від 06.10.2023 року оскаржується ОСОБА_1 в судовому порядку. Враховуючи наведене, вказана постанова є чинною та підтверджує факт того, що саме ОСОБА_1 06.10.2023 року о 01 год. 15 хв., на автодорозі М-07, Київ-Ковель-Ягодин, 215 км, керував транспортним засобом «Mazda 6», номерний знак НОМЕР_2 . Також, у судовому засіданні особа , яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 та його представник доказів того, що зазначена постанова оскаржується ними у встановленому законом порядку, суду не надали. Окрім цього, ОСОБА_1 підтвердив, що він керував зазначеним транспортним засобом та вже сплатив штраф за постановою про накладення адміністративного стягнення у розмірі 340,00 грн., надавши суду відповідну квитанцію.

З рапорту поліцейського взводу № 2 роти № 4 батальйону Управління патрульної поліції в Житомирській області ДПП сержанта поліції Р. Біденка від 06.10.2023 року вбачається, що 06.10.2023 року під час несення служби на автодорозі М-07, Київ-Ковель-Ягодин, 215 км, за порушення ПДР було зупинено транспортний засіб «Mazda 6», номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 . Під час спілкування з водієм у останнього виявлено ознаки наркотичного сп'яніння (розширені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість обличчя, поведінка, яка не відповідає обстановці). Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився. При цьому було винесено постанову за ч. 1 ст. 122 КУпАП та складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Згідно із довідкою, виданої старшим інспектором відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції О. Василенко від 12.10.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримував посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії ВХК № 486425 від 23.08.2022 року.

Відповідно до загальних положень ПДР ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху.

Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України, передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Пунктом 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок проходження огляду на стан сп'яніння встановлений ст. 266 КУпАП, а також затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» та «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затверджену спільним наказом МВС та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року.

Пунктом 12 глави ІІ діючої Інструкції встановлено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Відповідно до п.27 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.130 КУпАП, судам слід враховувати, що відповідальність за ст.130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводить згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Крім того, як передбачено п. 6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395 , у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Оскільки відеофіксація, відповідно до ст.251 КУпАП є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, судом досліджено диск з відеозаписом події, який долучений працівником поліції до протоколу про адміністративне правопорушення.

З оглянутого диску з відеозаписом події, що міститься в матеріалах справи, вбачається, що 06.10.2023 року о 01 год. 15 хв. на автодорозі Київ-Ковель-Ягодин, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Mazda 6», номерний знак НОМЕР_2 , і його було зупинено працівниками поліції за порушення ПДР, про що останньому повідомлялось. Під час спілкування з ОСОБА_1 працівники поліції виявили ознаки наркотичного сп'яніння, і запропонували останньому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, однак ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився. При цьому працівниками поліції було дотримано процедуру здійснення заходів, що передбачені нормами чинного законодавства. ОСОБА_1 роз'яснені його права, передбачені ст.63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. Також, ОСОБА_1 не заперечував, що саме він керував зазначеним транспортним засобом. Окрім цього, з відеозапису вбачається, що поліцейськими ОСОБА_1 оголошено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, які він особисто підписав, будь-яких заперечень не висловлював, пояснень по суті справи не надавав.

Враховуючи наведене, оглянутий відеозапис суд вважає належним доказом, який прямо підтверджує існування обставин, які підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, оскільки з такого чітко вбачається, що особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я.

Вищевикладене свідчить про те, що складений працівником поліції стосовно ОСОБА_1 протокол відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, містить виклад суті вчиненого правопорушення та є джерелом доказової інформації про події правопорушення та особу, яка його вчинила.

На переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.

Доводи представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Немировського В.І. про відсутність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд вважає безпідставними, оскільки з відеозапису події, долученому до матеріалів справи, вбачається, що під час спілкування з ОСОБА_1 працівниками поліції виявлено у останнього ознаки наркотичного сп'яніння, тому було неодноразово запропоновано останньому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, при цьому ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився. При цьому, з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 намагався залагодити виниклу ситуацію та домовитись з працівниками поліції. Доводи про те, що ОСОБА_1 в подальшому погодився пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння спростовуються відеозаписом, з якого вбачається, що інша особа , яка перебувала на місці події повідомила про бажання пройти експертизу, а не ОСОБА_1 .

Також суд не приймає до уваги, додану представником копію результатів досліджень у медичній лабораторії «Dіла», оскільки згідно із вимогами розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затверджену спільним наказом МВС та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року, огляд водіїв на стан сп'яніння проводиться у відповідному закладі охорони здоров'я, перелік яких затверджується Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальниками структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. При цьому огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам. Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Окрім того, суду надана лише незавірена належним чином копія результатів досліджень, з якої вбачається, що ОСОБА_1 нібито звертався для проходження дослідження 20.10.2023 року, а зазначена подія відбулась 06.10.2023 року.

На переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.

Під час розгляду справи судом ОСОБА_1 та його представник - адвокат Немировський В.І. не навели переконливих доводів, які б свідчили про відсутність в діях ОСОБА_1 як події, так і складу адміністративного правопорушення.

Наведені ОСОБА_1 та його представником доводи щодо відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП суд розцінює як версію захисту з метою уникнення адміністративної відповідальності.

Під час розгляду справу судом встановлено, факт керування транспортним засобом 06.10.2023 року, о 01 год. 15 хв. ОСОБА_1 та відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку.

Вищевикладене свідчить про те, що ОСОБА_1 було порушено п.2.5 ПДР України, згідно якого водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров'я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів додаткові обов'язки, зокрема пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати у справі ОГаллоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29.06.2007 зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, що керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.

Згідно положень ст.23 КУпАП адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Призначаючи адміністративне стягнення за вчинене адміністративне правопорушення, у відповідності до ст. 33 КУпАП, враховується характер вчиненого адміністративного правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, його майновий стан та обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення у відповідності до ст.ст. 34, 35 КУпАП, судом не встановлено.

Визначаючи вид та міру адміністративного стягнення ОСОБА_1 , крім того враховується його вік, особа правопорушника, характер вчиненого, ступінь його вини, майновий стан, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 ст. 27 КУпАП та на підставі викладеного обрати йому адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, за якою він притягується до адміністративної відповідальності, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначено ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 27, 40-1, ч.1 ст.130, ст.ст. 283,284,294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Штраф перерахувати на рахунок отримувача (стандарт ІВАN) UA368999980313060149000006001, Отримувач ГУК в Житомирській області, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37976485, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 536,80 грн., які перерахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача ( код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Л.В.Винар