Справа № 297/3873/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2023 року м. Берегове
Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області Михайлишин В. М., розглянувши матеріали, що надійшли з НОМЕР_1 ПРИКОРДОННОГО ЗАГОНУ ЗАХІДНОГО РЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , інспектора прикордонної служби 2 категорії - інструктора кінологічного відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип С),
за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
До Берегівського районного суд Закарпатської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 004255 від 13.09.2023 року, згідно якого: 12 вересня 2023 року об 11 годині 30 хвилин на околиці населеного пункту Мужієво (територія Берегівської об'єднаної територіальної громади Берегівського району Закарпатської області) начальником НОМЕР_1 прикордонного загону ОСОБА_2 здійснено раптову перевірку організації несення служби нарядом «Прикордонний контроль» у складі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які виконували наказ на охорону державного кордону з 11:30 години по 19:30 години 12 вересня 2023 року на напрямку 130 прикордонного знаку. На момент перевірки старший прикордонного наряду ОСОБА_5 не здійснював перевірку документів на право перебування у прикордонній смузі й контрольованому прикордонному районі у громадян України та осіб без громадянства, не проводив опитування у осіб.
Своїми діями ОСОБА_5 порушив вимоги п. 9 глави 5 розділу ІІ Інструкції «Про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом МВС України від 19.10.2015 року №1261, що виразилось порушенні правил несення служби, перебуваючи у складі прикордонного наряду з охорони державного кордону, в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи , суд приходить до наступного висновку.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_5 притягується до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-18 КупАП за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України.
Пунктом 9 глави 5 розділу ІІ «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 19.10.2015 року № 1261 передбачено наступне: прикордонний патруль (далі - патруль) - прикордонний наряд у складі двох та більше прикордонників, який призначений для патрулювання (огляду) певної ділянки (району), пошуку порушників (ознак порушень) законодавства, контролю за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму та реалізації даних обстановки, а також для перевірки несення служби інших прикордонних нарядів.
Патруль, призначений для перевірки служби прикордонних нарядів (дільничних інспекторів), очолюють посадові особи, вищі за посадами від тих, що перевіряються, а з перевірки служби прикордонних нарядів у пункті пропуску - тільки офіцери.
Патруль, призначений для перевірки служби прикордонних нарядів, дільничних інспекторів, може складатися з одного військовослужбовця офіцерського складу.
Патруль може нести службу на транспортному засобі (автомобілі, мотоциклі, снігоході, велосипеді, катері, вертольоті). В окремих випадках патруль може нести службу в пішому порядку та на лижах. Під час дій у пішому порядку (на лижах) патруль може доставлятись у вихідний пункт на транспортних засобах.
Під час несення служби патруль зобов'язаний:
нести службу відповідно до отриманого наказу, послідовно переміщуючись від одного місця несення служби до іншого;
вести спостереження за місцевістю, районами провадження робіт, здійснювати перевірку державного кордону, стану прикордонних знаків, покажчиків та інших інженерних споруд;
оглядати берегову смугу, перевіряти порядок обліку та утримання на причалах плавзасобів, їх плавання в територіальному морі, водах прикордонних річок, озер, інших водойм, вести спостереження за водною поверхнею;
здійснювати огляд транспортних засобів, будівель та інших місць можливого укриття правопорушників;
перевіряти документи на право перебування у прикордонній смузі й контрольованому прикордонному районі у громадян України, іноземців та осіб без громадянства;
проводити опитування осіб, працівників у районах провадження робіт та обслуговуючий персонал транспортних засобів з метою отримання (уточнення) інформації про можливу протиправну діяльність у районі патрулювання;
підтримувати взаємодію з дільничними інспекторами прикордонної служби, постами технічного спостереження, іншими прикордонними нарядами, у тому числі в пункті пропуску (пункті контролю, контрольному пункті в'їзду - виїзду);
здійснювати пошук та вживати заходів щодо затримання правопорушників законодавства з прикордонних питань, документування та збереження ознак правопорушення;
забезпечити охорону та супроводження (конвоювання) затриманих до підрозділу охорони кордону;
дотримуватись заходів маскування.
Під час перевірки прикордонних нарядів патрулю забороняється імітувати дії правопорушників (підкрадатися, нападати або тікати від складу наряду, намагатися силоміць вилучити в нього зброю, спеціальні засоби, боєприпаси та предмети екіпіровки, ігнорувати його законні вимоги).
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 виконував наказ на охорону державного кордону з 11:30 години по 19:30 години 12 вересня 2023 року на напрямку 130 прикордонного знаку у складі ОСОБА_6 .. На момент раптової перевірки старший прикордонного наряду ОСОБА_5 не здійснював перевірку документів на право перебування у прикордонній смузі й контрольованому прикордонному районі у громадян України та осіб без громадянства, не проводив опитування у осіб.
Із письмових пояснень встановлено, що ОСОБА_1 на момент перевірки знаходився в туалеті.
Разом з цим, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення у підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП не долучено висновку службового розслідування, про яке клопотав заступник начальника штабу - начальник відділу організації прикордонної служби Куценко Д. від 13.09.2023 року.
Тобто, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належним та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
При цьому, суд не бере на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи інші докази винуватості особи, оскільки це суперечить принципу рівності сторін і вимог змагального процесу.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
На підставі наведеного, справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП слід закрити згідно п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст. 283, п. 3 ст. 284 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Віталій МИХАЙЛИШИН