Справа № 147/1490/23
Провадження № 3/147/635/23
ПОСТАНОВА
09 листопада 2023 року смт Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Борейко О. Г. , розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ч.1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №818 від 05 жовтня 2023 року, директор ТОВ «Даска Бунге Україна», порушила порядок ведення податного обліку, а саме п.200.4, п.207 ст. 200, п. 192.2, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1, п. 201.4, п. 201.7 п. 201 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого ним по податковій декларації з ПДВ за липень 2023 року завищено суму бюджетного відшкодування у розмірі 1948829 грн. та занижено від'ємне значення з ПДВ за липень 2023 року на 1948829 грн.
Перед початком судового розгляду справи ОСОБА_1 роз'яснено права відповідно до ст. 268 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що декларації подаються кожного місяця до 20 числа, обов'язок щодо декларування, відповідно до посадової інструкції, покладено на головного бухгалтера. На сьогодні вона не може сказати коли була подана декларація за липень 2023 року, а також зазначила, що не має із собою документів на підтвердження того, що вона займає посаду директора ТОВ "Даска Бунге Україна".
Заслухавши ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно із ч. 2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення № 818 від 05.10.2023 вказаним вимогам відповідає не в повній мірі. Так, в протоколі не зазначено дати (часу) вчинення правопорушення, лише зазначений час складення акту «Про результати документальної позопланової виїзної перевірки ТОВ «Даска Бунге Україна» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за липень 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, з урахуванням від'ємного значення задекларованого у попередніх звітних періодах та поданих уточнюючих розрахунків», що може розцінюватися судом як час виявлення правопорушення, яке не є триваючим.
Крім того, викладена в протоколі про адміністративне правопорушення суть правопорушення не відповідає диспозиції ч.1 ст.163-1 КУпАП, яка є бланкетною та передбачає відповідальність за відсутністьподаткового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України. Диспозиції банкетних норм не встановлюють певних правил поведінки, а передбачають існування інших норм, розміщених в інших нормативних актах, у яких сформульовані конкретні правила поведінки. Отже, у протоколі повинно бути чітко зазначено обставини інкримінованого особі правопорушення. З адміністративного протоколу, складеного відносно ОСОБА_1 , не вбачається, які саме дії вчинено чи не вчинено особою, яка притягується до відповідальності, в результаті чого ТОВ «Даска Бунге Україна» у липні 2023 року завищено суму бюджетного відшкодування у розмірі 1948829 грн.
Саме у протоколі про адміністративне правопорушення має бути зазначено, які саме дії або бездіяльність вчинені певною особою, в чому полягає їх протиправність, тобто, обов'язковим є всебічне та повне відображення суті адміністративного правопорушення, проте, в даному випадку, при складанні протоколу не зазначено його об'єктивної та суб'єктивної сторони, які б відповідали диспозиції ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою, має доводитись в суді, оскільки діючи таким чином, суд перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
До протоколу не додано документів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 є директором підприємства, та з якого часу виконує такі обов'язки, й відповідно не додана копія її посадових обов'язків.
Також, матеріали справи містять розбіжності щодо назви органу яким їх складено, а саме: протокол про адміністративне правопорушення складено Головним управлінням державної фіскальної служби України у Вінницькій області, в той час як справа надійшла до суду від Головного управління державної податкової служби України у Вінницькій області.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, у томучислі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За таких обставин суддя дійшов висновку, що справу варто повернути для належного оформлення особі, яка склала протокол. При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14), а також позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Керуючись статтями 276, 277, 278 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Головного управління ДПС у Вінницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. Г. Борейко