ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
08 листопада 2023 р. м. Чернівці Справа № 600/3050/23-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши клопотання представника Територіального управління Служби судової охорони у Чернівецькій області про залучення співвідповідачів у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів.
Позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Чернівецькій області щодо ненарахування і невиплати їй з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Чернівецькій області нарахувати їй додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі 30000 грн на місяць, починаючи з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року;
- стягнути з Територіального управління Служби судової охорони у Чернівецькій області нараховану їй додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі 30000 грн на місяць, починаючи з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року.
Ухвалою суду від 17 травня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, встановлено строки для подання заяв по суті справи.
До суду від представника відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі у якості співвідповідачів:
- Службу судової охорони (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, тел.: (044) 277 76 83, код ЄДРПОУ 42902258);
- Державну судову адміністрацію України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, тел.: (044) 277 76 36, e-mail: inbox@court.gov.ua, код ЄДРПОУ 26255795);
- Міністерство фінансів України (вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, тел.: (044) 206 59 47, e-mail: infom@minfm.gov.ua, код ЄДРПОУ 00013480).
В обґрунтування поданого клопотання зазначено, що в силу природи бюджетного законодавства, виходячи з предмету позову та правовідносин, які склалися між зазначеними органами державної влади, ТУ ССО у Чернівецькій області вважає за необхідне залучити до розгляду даної справи як співвідповідачів:
- Службу судової охорони як розпорядника бюджетних коштів другого рівня, який відповідно до затверджених бюджетних асигнувань, уповноважений на отримання бюджетних асигнувань та їх перерозподіл між територіальними управліннями;
- Державну судову адміністрацію України, яка виконує функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності Служби, яка має повноваження щодо затвердження порядку нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168. Крім того, саме до повноважень ДСА України відноситься перерозподіл бюджетних асигнувань у частині збільшення видатків (перерозподілу внутрішніх резервів за рахунок наявної економії видатків), а також регулювання виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони;
- Міністерство фінансів України, на яких відповідно до Постанови № 168 покладено обов'язок по опрацюванню питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення її реалізації.
Незалучення до справи Служби судової охорони, Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України може призвести в подальшому до неможливості виконання судового рішення, неналежного вирішення спору, загострення соціальної напруги серед співробітників Служби судової охорони.
Розглянувши клопотання представника Територіального управління служби судової охорони у Чернівецькій області про залучення співвідповідачів, суд зазначає наступне.
Згідно частини 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави (частина 4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України).
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача (частина 5 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України).
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку (частина 6 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини четвертої статті 161 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII “Про судоустрій і статус суддів” (далі - Закон № 1402-VIII). Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби. Граничну чисельність центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби судової охорони затверджує ДСА України. Рішення про утворення територіальних підрозділів Служби судової охорони приймається Головою Служби за погодженням з ДСА України. Структуру та штатну чисельність центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби судової охорони затверджує Голова Служби за погодженням з ДСА України.
Згідно із частиною п'ятою цієї статті Центральний орган управління Служби судової охорони є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державної казначейської служби України.
За змістом частини шостої статті 161 Закону № 1402-VIII Територіальні підрозділи Служби судової охорони утворюються як юридичні особи.
Фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (частина сьома цієї статті).
На підставі пункту 8 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 26.08.2020 №384 (далі - Порядок №384) грошове забезпечення виплачується співробітникам, які призначені на штатні посади в центральний орган управління Служби та територіальних управліннях Служби.
Пунктом 9 розділу І вказаного Порядку визначено, що підставою для виплати грошового забезпечення є наказ Служби або територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат.
Грошове забезпечення співробітникам виплачується за місцем проходження служби виключно в межах фондів оплати праці співробітників, затверджених у кошторисах Служби або територіального управління Служби на грошове забезпечення (пункт 10 розділу І Порядку № 384).
Пунктом 4 Порядку і умови виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди на період дії воєнного стану від 31.10.2022 року №396 (далі - Порядок №396) також, зокрема, передбачено, що виплата додаткової винагороди здійснюється центральним органом управління та територіальними управліннями Служби судової охорони за місцем проходження служби співробітника, де він призначений на штатну посаду. Підставою для виплати додаткової винагороди співробітникам є наказ Служби або територіального управління Служби.
З огляду на викладене, суд вважає, що належним відповідачем у вказаній справі є саме Територіальне управління Служби судової охорони в Чернівецькій області, з яким позивач перебуває у трудових відносинах, оскільки саме цей суб'єкт владних повноважень, на думку позивача, допустив протиправну бездіяльність у спірних правовідносинах щодо виплати позивачу додаткової винагороди.
Аналогічний висновок висвітлений у рішенні Верховного Суду від 06 квітня 2023 року у зразковій справі №260/3564/22, який в силу частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України має бути врахований судом.
Водночас ні Служба судової охорони, ні Державна судова адміністрація України , ні Міністерство фінансів України не має відповідати за цим позовом, адже між позивачем і вказаними органами безпосередньо не виникло жодних правовідносин, у яких би ці суб'єкти владних повноважень порушили права позивача, на захист яких спрямований цей позов.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення поданого Територіальним управлінням Служби судової охорони в Чернівецькій області клопотання про залучення співвідповідачів.
Керуючись статтями 48, 241, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника Територіального управління служби судової охорони у Чернівецькій області про залучення співвідповідачів у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк