ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2023 р. м. Чернівці Справа № 600/2835/23-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення XXV (позачергової) сесії Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області №39/2 від 9 лютого 2023 року «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )»;
- зобов'язати Кіцманську міську раду Чернівецького району Чернівецької області протягом двох тижнів з дня завершення воєнного стану в країні прийняти рішення, яким надати дозвіл ОСОБА_1 , яка зареєстрована: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована за межами с. Кліводин із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства.
1.2. Ухвалою суду від 10.05.2023 року відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження).
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН
2.1. 20.08.2021 року позивач звернулась із заявою до Кіцманської міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі безоплатно у власність, з цільовим призначенням для особистого селянського господарства, орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована в урочищі «Сінажаті» в с. Кліводин, Чернівецького району, Чернівецької області.
2.2. Однак рішенням Кіцманської міської ради від 09.02.2023 року № 39/2 відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні заяви, яка розглядається повторно на підставі рішення суду №600/1424/22-а, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 1,75 га в с. Кліводин Чернівецького району Чернівецької області. Підставою відмови у рішенні зазначено, що під час дії воєнного стану існує пряма заборона передачі земельних ділянок у власність, зокрема п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачає наявність клопотання для передачі безоплатно у власність земельної ділянки. ОСОБА_1 повторно такого клопотання не подавала.
Позиція позивача
2.2. У поданій до суду позовній заяві позивач стверджує, що вважає таке рішення протиправним та просить скасувати його, оскільки вважає, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений Земельним кодексом України, без дотримання вимог статті 2 КАС України, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправних дій стосовно розгляду її питання про отримання земельної ділянки у власність, а тому вважає такі дії незаконними.
2.3. При цьому, позивач зазначає наступні обставини щодо спірних правовідносин. Так, 20 серпня 2021 року позивачем було подано заяву до Кіцманської міської ради, де вона просила про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки, для ведення особистого селянського господарства. Однак, заява не була розглянута на сесії Кіцманської міської ради у зв'язку із чим позивач звернулася до суду. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду у справі № 600/1424/22-а від 10.11.2022 року визнано протиправною бездіяльність Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована за межами с. Кліводин із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства та неприйняття жодного із рішень за результатами розгляду її клопотання; зобов'язано Кіцманську міську раду Чернівецького району Чернівецької області розглянути на найближчій сесії міської ради клопотання ОСОБА_1 щодо розробки проекту землеустрою для відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована на території Кіцманської ОТГ за межами с. Кліводин із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства та прийняти відповідне рішення, згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України.
2.4. Рішенням Кіцманської міської ради №39/2 від 09.02.2023 року повторно розглянуто питання щодо надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою та відмовлено у її задоволенні з підстава, що існує пряма заборона передачі земельних ділянок у власність під час дії воєнного стану в країні згідно п. 27 Розділу Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України та відсутність клопотання, що передбачає передачу безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Кіцманської територіальної громади, за межами с. Кліводин. Також цим рішенням рекомендовано звернутися повторно після припинення або скасування військового стану в Україні.
Позиція відповідача
2.5. Згідно поданого до суду відзиву представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
2.6. На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі № 600/1424/22-а від 10.11.2022 року, із врахуванням п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України, яким встановлено особливості регулювання земельних відносин під час під час дії воєнного стану відповідачем було прийняте рішення від 09.02.2023 року № 39/2 « Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 ".
2.7. Кіцманська міська рада не могла надати дозвіл на розробку проекту землеустрою позивачу в силу прямої законодавчої заборони, оскільки Розділі Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України згідно Закону України №2145-IХ було доповнено п. 27 і 28. Відповідно до п. 5 пункту 27 під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Отже, відповідач зазначає, що його повноваження як органу місцевого самоврядування у сфері земельних відносин обмежуються.
2.8. Враховуючи вищезазначене, представник відповідача стверджує, що рішення XXV (позачергової) ceciї Кіцманської міської ради VIII скликання від 09.02.2023 року №-39/2 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства rp. ОСОБА_1 » є правомірним, мотивованим та винесеним на підставі чинного законодавства, а тому підстави для його скасування відсутні.
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Дослідженням матеріалів справи та згідно аргументів сторін судом встановлено, що у березні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Кіцманської міська рада, згідно якої просила визнати протиправною бездіяльність Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо нерозгляду її заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована за межами с. Кліводин із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства та неприйняття жодного із рішень за результатами розгляду її клопотання та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність їй цієї земельної ділянки.
Однак, згідно доводів позивача заява не була розглянута на сесії Кіцманської міської ради у зв'язку із чим позивач звернулася до суду.
3.2. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.11.2022 року у справі № 600/1424/22-a визнано протиправною бездіяльність Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована за межами с. Кліводин із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства та неприйняття жодного із рішень за результатами розгляду її клопотання; зобов'язано Кіцманську міську раду Чернівецького району Чернівецької області розглянути на найближчій сесії міської ради клопотання ОСОБА_1 щодо розробки проекту землеустрою для відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована на території Кіцманської ОТГ за межами с. Кліводин із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства та прийняти відповідне рішення, згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України.
3.3. На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.11.2022 року у справі № 600/1424/22-a Кіцманською міською радою повторно розглянуто заяву позивача та прийнято рішення XXV (позачергової) ceciї Кіцманської міської ради VIII скликання від 09.02.2023 року № 39/2 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства rp. ОСОБА_1 ».
Згідно пункту 1 рішення Кіцманської міської ради від 09.02.2023 року № 39/2 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 » відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства, орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована на території Кіцманської територіальної громади, за межами населеного пункту с. Кліводин ( відповідно до заяви від 20.08.2021 року - орієнтовною площею 2,00 га, яка розташована в урочищі «Сіножатин» в с. Кліводин, Чернівецького району, Чернівецької області), у зв'язку із тим, що під час дії воєнного стану існує пряма заборона передачі земельних ділянок у власність, зокрема п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачає наявність клопотання для передачі безоплатно у власність земельної ділянки. ОСОБА_1 повторно такого клопотання не подавала.
ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА
4.1. Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
4.2. Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.
4.3. Статтями 2 та 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ (далі - ЗК України, у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення) встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
4.4. Відповідно до статті 25 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року, №858-IV проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок є одним із видів документів із землеустрою.
4.5. Згідно статті 33 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
4.6. Відповідно до пункту 5 статті 22 ЗК України набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 цього Кодексу.
4.7. Відповідно до статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
4.7. Пунктом “а” частини 2 статті 83 ЗК України передбачено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
4.8. Відповідно до статті 130 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
4.9. Згідно пункту “б” частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
4.10. Зокрема, відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
4.13. Згідно із частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
4.14. Водночас, згідно підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, зокрема, безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом
V. ПОЗИЦІЯ СУДУ
5.1. Надаючи оцінку цим правовідносинам, суд насамперед має визначити проблему, яка породила наявний правовий конфлікт.
5.2. Предметом цього позову є рішення Кіцманської міської ради від 09.02.2023 року №39/2 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 », яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства, орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована на території Кіцманської територіальної громади, за межами населеного пункту с. Кліводин ( відповідно до заяви від 20.08.2021 року - орієнтовною площею 2,00 га, яка розташована в урочищі «Сіножатин» в с. Кліводин, Чернівецького району, Чернівецької області, у зв'язку із тим, що під час дії воєнного стану існує пряма заборона передачі земельних ділянок у власність, зокрема п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачає наявність клопотання для передачі безоплатно у власність земельної ділянки. ОСОБА_1 повторно такого клопотання не подавала.
Як визначено оскаржуваним рішенням, підставою для відмови позивачеві у наданні дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки у власність слугувало те, що “… під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням ряду особливостей, зокрема п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється, беручи до уваги відсутність клопотання гр. ОСОБА_1 про передачу у власність безоплатно земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 1,75 га, яка розташована на території Кіцманської територіальної громади, за межами с. Кліводин, керуючись ст. 12, 122,118 та п.27 Перехідних положень Земельного кодексу України, Законом України «Про землеустрій» та ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
5.3. Суд зазначає, що законодавцем визначено процедуру набуття громадянами у власність або користування земельних ділянок із земель комунальної власності для індивідуального дачного будівництва.
5.4. Нормами ЗК України також чітко визначені підстави, за наявності яких заявнику може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме: невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Разом із цим, даний перелік є вичерпним.
5.5. Підстави для відмови у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки у власність або користування, які зазначені в абзаці 1 частини 7 статті 118 ЗК України не підлягають розширеному тлумаченню, визначений нею перелік підстав для відмови є вичерпним, що зокрема слідує із слова “лише”.
5.6. У разі відсутності наведених підстав для відмови у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки у власність (про що обов'язково зазначається в рішенні) та перебування земельної ділянки у комунальній власності (юрисдикційна належність землі територіальній громаді), відповідач зобов'язаний був надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
5.7. Однак, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан, який з урахуванням наступних указів Президента України продовжує діяти.
5.8. Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року №389-VIII (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
5.9. Отже, як на дату прийняття спірного рішення відповідача так і на час розгляду цієї справи у суді в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом №389-VIII.
5.10. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24 березня 2022 року № 2145-IX (далі - Закон № 2145-IX) внесено зміни, серед іншого, до ЗК України. Так, Розділ X «Перехідні положення» ЗК України доповнено пунктами 27 і 28. У підпункті 5 пункту 27 Розділу X «Перехідних положень» ЗК України зазначено, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Вказані зміни до ЗК України набрали чинності 7 квітня 2022 року.
5.11. З огляду на зміни, які внесені до ЗК України Законом № 2145-IX, із 7 квітня 2022 року до припинення (скасування) воєнного стану в Україні органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації.
5.12. Водночас суд звертає увагу, що відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
5.13. Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
5.14. Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб'єкт приватного права зобов'язаний добросовісно виконувати свої обов'язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.
Водночас суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
5.15. Відтак, приймаючи спірне рішення відповідач діяв у відповідності до положень підпункту 5 пункту 27 розділу «Перехідні положення» ЗК України, оскільки інших альтернативних дій вказана місцева рада не вправі була вчиняти.
5.16. Таким чином, cпірне рішення відповідача є таким, що прийняте у межах повноважень, відповідно до закону та з дотриманням встановленої процедури, та відповідає критеріям, встановленим частиною другою статті 2 КАС України, а тому не підлягає скасуванню. Оскільки основна вимога позивача у цій справі не підлягає задоволенню, то відповідно не підлягає задоволенню і похідна вимога позивача про зобов'язання відповідача про прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність у двотижневий строк після закінчення в Україні воєнного стану.
5.17. Водночас суд звертає увагу, що позивач після закінчення воєнного стану в Україні не позбавлений можливості отримати у встановленому порядку відповідний дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність.
5.18. Наведена у цій справі позиція суду, відповідає висновку щодо застосування права, який викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03.08.2023 року, справа №300/3771/22 (адміністративне провадження № К/990/16617/23).
5.19. Окрім цього, суд вважає, що чинне законодавство, яке регулює відносини у період воєнного стану не містить винятків у застосуванні положень підпункту 5 пункту 27 Розділу X «Перехідних положень» ЗК України, а також не містить застережень, що розгляд поданих клопотань про надання дозволу на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність переноситься на період після припинення воєнного стану, не зупиняє перебіг строків, встановлених для розгляду даного питання та не звільняє від виконання рішення суду, яке набрало законної сили.
5.20. Разом з цим, суд зазначає, що рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.11.2022 року, у справі № 600/1424/22-a, на підставі якого відповідачем здійснювався повторний розгляд клопотання позивача щодо надання дозволу на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність, не встановлює для відповідача зобов'язань щодо надання такого дозволу. Згідно резолютивної частини цього рішення, відповідача зобов'язано виключно повторно розглянути таке клопотання.
VІ. ВИСНОВКИ СУДУ
6.1. Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а згідно частини 2 цієї статті Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
6.2. Відповідачем доведено суду правомірність прийняття оскаржуваного позивачем рішення про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому, суд вважає позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення не обґрунтованими, у зв'язку із чим у задоволенні цього позову суд відмовляє повністю.
VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
7.1. У зв'язку із тим, що у задоволенні цього позову відмовлено повністю, суд не стягує та не присуджує на користь позивача судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання винити дії, відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Кіцманська міська рада (Чернівецька обл., Чернівецький р-н., м. Кіцмань, вул. Незалежності , 83, код ЄДРПОУ 040621227).
Суддя О.В. Анісімов