Справа № 590/1297/23
Провадження 3/590/884/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2023 року смт. Ямпіль
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М., розглянув у судовому засіданні матеріали, що надійшли від військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця с. Тальки, Новоград-Волинського району, Житомирської області, місце служби: військова частина НОМЕР_1 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.3 ст.172-20 КУпАП,
встановив:
06.11.2023 до Ямпільського районного суду Сумської області після дооформлення від військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов матеріал про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії КИС/Ш №474 від 20.09.2023 року: 11.09.2023 о 23-00 год, в умовах особливого періоду, на блокпості поблизу н.п. Ямпіль Шосткинського району Сумської області в службовій машині в/ч НОМЕР_1 було виявлено солдата ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, незв'язна мова, почервоніння очей). В подальшому, 11.09.2023, солдата ОСОБА_1 госпіталізували до КНП «Шосткинська ЦРЛ» Шосткинської міської ради з пораненням та призначення амбулаторного лікування, де лікарями КНП «Шосткинська ЦРЛ» Шосткинської міської ради був взятий забір крові на наявність етилового спирту. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів від 13.09.2023 №482 - ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
На підтвердження вчинення зазначеного правопорушення, надано :
- протокол про адміністративне серії КИС/Ш №474 від 20.09.2023 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП;
- результат аналізу на наявність етилового спирту №526 від 11.09.2023, виданий КНП «Шосткинська ЦРЛ» Шосткинської міської ради», відповідно до якого 11.09.2023 о 23-20 год. в крові ОСОБА_1 виявлено вміст етилового спирту 0,68‰;
- рапорт начальника медичної служби в/ч НОМЕР_1 старшого сержанта Погорілого Ю.В. від 20.09.2023.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. До матеріалів справи долучено заяву про розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 ..
Відповідно до положень ст.268 КУпАП неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не перешкоджає розгляду справи за суттю у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне порушення, оцінивши докази по справі відповідно до ст.252 КУпАП, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.172-20 КУпАП адміністративна відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною 3 статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Отже, підставою для адміністративної відповідальності рядового військовослужбовця за ч.3 ст.172-20 КУпАП є вчинення одного з таких діянь: 1) розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів; 2) поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 3) виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 4) відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Крім того, постановою Ямпільського районного суду Сумської області від 26.09.2023 (справа № 590/1136/23, провадження 3/590/785/23) матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП повернуто для належного оформлення до військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказаною постановою суд звертав увагу на недоліки, та зазначив, що у протоколі про адміністративне правопорушення серії КИС/Ш №474 від 20.09.2023, гр. ОСОБА_1 вмінено виконання ним обов'язків військової служби в нетверезому стані в умовах особливого періоду. Проте, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії КИС/Ш №474 від 20.09.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП працівником тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 не враховано вимоги «Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення» та «Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 серпня 2017 року №726, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 вересня 2017 року за №1166/31034» та не додано висновок щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів від 13.09.2023 №482, відповідно до якого 11.09.2023 ОСОБА_1 перебувавав у стані алкогольного сп'яніння, проте як до вказаного протоколу лише додано: «Результат аналізу на наявність етилового спирту №526 від 11.09.2023, виданий КНП «Шосткинська ЦРЛ» Шосткинської міської ради», відповідно до якого 11.09.2023 о 23-20 год. в крові ОСОБА_1 виявлено вміст етилового спирту 0,68‰.
06.11.2023, після дооформлення матеріали справ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП повторно надійшли до суду для розгляду.
Однак, на виконання постанови Ямпільського районного суду Сумської області від 26.09.2023 (справа № 590/1136/23, провадження 3/590/785/23), до матеріалів справи не було долучено висновок щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів від 13.09.2023 №482, відповідно до якого 11.09.2023 ОСОБА_1 перебувавав у стані алкогольного сп'яніння, який вказано в протоколі про адміністративне правопорушення серії КИС/Ш №474 від 20.09.2023 року та в описі матеріалів адміністративної справи, доданому до вказаного протоколу.
Так, порядок підтвердження вчинення військовослужбовцями адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-20 КУпАП встановлено в Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 серпня 2017 року №726, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 вересня 2017 року за №1166/31034 (далі Інструкція).
Відповідно до п.8 розділу ІІ Інструкції, у разі виявлення військовослужбовця з ознаками алкогольного сп'яніння на території Головного управління НГУ, військової частини, військового об'єкта, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби з такими ознаками посадова особа в присутності двох свідків пропонує такому військовослужбовцю добровільно пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу, дозволеного до застосування Міністерством охорони здоров'я. Результати проведеного огляду на стан алкогольного сп'яніння оформлюються актом, зразок якого наведено в додатку 2 до цієї Інструкції, який підписується посадовою особою, свідками та військовослужбовцем, стосовно якого проводиться огляд.
У разі незгоди військовослужбовця пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу, його незгоди з результатами огляду, а також за наявності підстав уважати, що військовослужбовець перебуває в стані наркотичного чи іншого сп'яніння, посадова особа не пізніше ніж протягом двох годин направляє його в супроводі двох представників Головного управління НГУ, військової частини для проведення медичного огляду до відповідного закладу охорони здоров'я, якому надано право проводити такий огляд. За результатами медичного огляду складається відповідний висновок та долучається до матеріалів військового адміністративного правопорушення.
Отже, результат аналізу на наявність етилового спирту №526 від 11.09.2023, виданий КНП «Шосткинська ЦРЛ» Шосткинської міської ради», відповідно до якого 11.09.2023 о 23-20 год. в крові ОСОБА_1 виявлено вміст етилового спирту 0,68‰, є неналежним доказом перебування ОСОБА_1 у нетверезому стані станом на 23-20 год. 11.09.2023, оскільки огляд на стан алкогольного сп'яніння в порушення вимог ч.4 ст.266 КУпАП та п.8 розділу ІІ Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 серпня 2017 року №726, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 вересня 2017 року за №1166/31034, належним чином не проводився.
Враховуючи наведене вище, суд доходить висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, не підтверджена. Оскільки вина є основною ознакою суб'єктивної сторони правопорушення, то відсутність вини свідчить про відсутність складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 24, 27, 34, 35, 40-1, ч.3 ст.172-20, 221, 247, 283-285 КУпАП, суддя
постановив:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , закрити, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ямпільський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І.М. Деркач