Постанова від 07.11.2023 по справі 592/6920/23

Справа № 592/6920/23

Провадження № 3/592/2601/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2023 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Костенко Владислав Геннадійович, розглянувши матеріали, які надійшли від Сумської митниці ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина рф, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ,

за ч. 6 ст. 481 МК України,

ВСТАНОВИВ:

17.07.2021 о 11:47:57 ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) ввіз транспортний засіб, а саме легковий автомобіль марки «SKODA OCTAVIA» р.н. НОМЕР_2 , VIN- НОМЕР_3 на митну територію України через м/п «Бачівськ» Сумської митниці з метою особистого користування в режимі "Тимчасове р ввезення до 1 року». Однак станом на 28.04.2023 вказаний вище транспортний засіб, не було вивезено за межі митної території України, у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування, імпорту (випуск для вільного обігу), транспортний засіб, не поміщений, та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку тимчасового ввезення.

Своїми діями ОСОБА_2 вчинив правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України.

ОСОБА_2 повідомлявся про дату та час судового розгляду через оголошення на сайті суду на порталі «Судова влада України». Однак до суду він не з'явився, будь-яких клопотань від нього не надходило.

Факт вчинення правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема: протоколом про порушення митних правил за №0074/80500/23 від 01.05.2023; довідкою з бази даних Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску, згідно якої транспортний засіб, а саме легковий автомобіль марки «SKODA OCTAVIA» р.н. НОМЕР_2 , VIN- НОМЕР_3 був ввезений ОСОБА_4 на митну територію України в режимі «тимчасового ввезення» до одного року через митний пост UA805130 10.08.2021 та по теперішній час не вивезений; електронним журналом пасажирського пункту пропуску; інформацією з АСМО «Інспектор»; копії яких містяться в матеріалах справи. Вказані докази в сукупності підтверджують обставини викладені у протоколі.

Так, з матеріалів провадження вбачається, що 17.07.2021 о 11:47:57 ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) ввіз транспортний засіб, а саме легковий автомобіль марки «SKODA OCTAVIA» р.н. НОМЕР_2 , VIN- НОМЕР_3 на митну територію України через м/п «Бачівськ» Сумської митниці з метою особистого користування в режимі "Тимчасове р ввезення до 1 року», на строк встановлений ч. 1 ст. 380 МК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 380 Митного кодексу України громадянин рф ОСОБА_2 зобов'язаний був вивезти вказаний транспортний засіб за межі митної території України в строк до одного року, а саме до 17.07.2022.

Згідно баз даних ЄАІС ДМСУ та АСМО «Інспектор», станом на 28.04.2023 транспортний засіб марки «SKODA OCTAVIA» р.н. НОМЕР_2 , VIN- НОМЕР_3 не було вивезено за межі митної території України, у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування, імпорту (випуск для вільного обігу), вищезазначений транспортний засіб, не поміщений, та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку тимчасового ввезення.

Документів підтверджуючих аварії, дії обставин непереборної сили або протиправні дії третіх осіб або звернень, заяв згідно з інформацією, наявною в АСМО “Інспектор” модуль “Заяви підприємств та осіб”, до митних органів ОСОБА_5 не надав. Згідно з інформацією наявною в АСМО «Інспектор» відносно ОСОБА_1 за порушення терміну тимчасового ввезення вищевказаного транспортного засобу протокол про порушення митних правил не складався.

Своїми діями ОСОБА_2 перевищив встановлений ч. 1 ст. 380 МК України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування, більше ніж на тридцять діб, у зв'язку з чим відносно нього було складено протокол про порушення митних правил за ч. 6 ст. 481 МК України.

Оскільки ОСОБА_2 ввіз на митну територію України транспортний засіб 17.07.2021 у митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року», зобов'язавшись при цьому вивезти вказаний транспортний засіб з митної території України в строк до 17.07.2022, але станом на час виявлення порушення митних правил 28.04.2023 не вивіз вказаний транспортний засіб, то таким чином ОСОБА_2 вчинив дії по про строчці вивезення транспортного засобу, які є триваючими, так як такі дії розпочинаються з початку вчинення таких дій і продовжуються до їх виявлення або припинення.

ОСОБА_2 вчинював триваючі дії по не вивезенню транспортного засобу за межі митної території України, починаючи з часу ввезення його на митну територію України 17.07.2021 по 28.04.2023, тобто по час виявлення вчинення ним порушення митних правил.

Відповідно до ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року, цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

На момент розгляду справи жодних підтверджуючих документів про наявність фактів аварії, дій обставин непереборної сили, або протиправних дій третіх осіб, що виключають адміністративну відповідальність за ч. 6 ст. 481 МК України ОСОБА_2 митним органам не надав.

Відповідно до ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 489 МК України).

Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 508 МК України, у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи.

Частиною 6 ст. 481 МК України передбачена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

За вчинення правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України передбачено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

У відповідності до вимог ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.

Відповідно до п. 2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 №657 обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Статтею 460 МК України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 МК України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої МК України.

Узагальнюючи з наведених положень закону вбачається, що особа яка завезла транспортний засіб у режимі митного контролю має вживати усіх доступних заходів для виконання покладених на неї обов'язків. У разі невиконання своїх обов'язків має повідомити митні органи України про такі обставини з підтверджуючими документами.

З 24.02.2022 в Україні дії воєнний стан у наслідок повномасштабної збройної агресії російської федерації. Такий факт є певною мірою непереборною силою та може бути підставою яка виключає склад правопорушення. На таке слід зазначити, що Україна зберегла державність та забезпечує роботу державних інституцій на підконтрольній території України. Тому лише факт воєнного стану не можна розцінювати як достатній для звільнення особи від відповідальності. Зобов'язана особа мала повідомити митні органи про неможливість виконання своїх обов'язків оскільки для цього достатньо можливостей. В Україні та світі на високому рівні забезпечено можливість використання досягнення у сфері новітніх технологій, надання поштових та правничих послуг. Це усе дає можливість якщо не особисто то дистанційно або через представника звернутися до митних органів з відповідним повідомленням, чи звернутися за правовою допомогою до відповідного адвоката який міг би представляти інтереси в держаних органах України. Натомість суду не надано доказів того, що особа зверталася з повідомленням про неможливість виконання свого обов'язку по вивозу транспортного засобу. У зв'язку з цим слід вважати, що воєнний стан не є достатньою причиною яка виключає у діях винної особи складу зазначеного правопорушення.

Відтак обставин, передбачених ст. 460 МК України, з настанням яких діяння, передбачене ст. 481 МК України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, як не встановлено дії обставин непереборної сили, які стали причиною пропуску строку тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу, а саме легкового автомобіля марки «SKODA OCTAVIA» р.н. НОМЕР_2 , VIN- НОМЕР_3 .

З наведеного у сукупності вбачається, що у діях ОСОБА_1 поза розумним сумнівом доведено наявність складу правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 536 грн 80 коп..

Керуючись ч. 6 ст. 481 МК України, ст. 40-1 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, а саме легкового автомобіля марки «SKODA OCTAVIA» р.н. НОМЕР_2 , VIN- НОМЕР_3 .

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 536 грн 80 коп. за реквізитами: отримувач - ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.Г. Костенко