ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2023 рокуЛьвівСправа № 380/18217/22 пров. № А/857/13126/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача Шинкар Т.І.,
суддів Іщук Л.П.,
Обрізка І.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду (головуючий суддя Костецький Н.В.), ухвалене у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в м.Львові 30 червня 2023 року, повне судове рішення складено 30 червня 2023 року, у справі №380/18217/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
16.12.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» (далі - Товариство) звернулось в суд з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, просило визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №20 від 09.06.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2023 року позов задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що до моменту здійснення декларування суб'єкт господарювання самостійно (на власний розсуд) формує ціну, про намір встановлення та застосування якої повідомляє Держпродспоживслужбу. Суд першої інстанції вказав, що Антимонопольний комітет України в Пропозиціях «Про надання пропозицій щодо нормативно-правового регулювання з метою повернення державного контролю за обігом світлих нафтопродуктів (пального)» від 29.11.2022 №2-пр зазначив, що за порушення вимог Постанови № 341 щодо декларування роздрібних цін не передбачено жодної відповідальності, як наслідок, відсутні реальні важелі впливу на суб'єктів господарювання щодо цього питання, тому, проблема відсутності відповідальності за недекларування винесена на розгляд Кабінету міністрів України. Суд першої інстанції зазначив, що Порядок декларування в редакції Постанови КМУ від 29 березня 2021 р. № 450 діяв два дні: 12-13 травня 2021 року, і саме в цей період, у Товариства був обов'язок декларувати зміну ціни у разі збільшення її на 1 відсоток і більше, за 20 днів до початку застосування нової ціни. Суд першої інстанції вказав, що ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області при визначенні необґрунтованої виручки потрібно було довести дві величини фактична ціна реалізації та ціна, сформована відповідно до запровадженого способу регулювання. Суд першої інстанції зазначив, що ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області безпідставно визначено ціни на бензин та дизельне пальне, які Товариство могло застосовувати без декларування шляхом додавання 4,99 відсотків до ціни реалізації станом на 12.05.2021, оскільки як встановлено вище 12-13 травня 2021 року діяв окремий спосіб декларування на бензин та дизельне пальне. Суд першої інстанції вказав, що при перевірці ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області допущено порушення п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про ціни та ціноутворення» при визначенні цін сформованих відповідно до запровадженого способу декларування, оскільки ціна станом на 12 травня 2021 року не є поточною. Суд першої інстанції зазначив, що при розрахунку «економічно обґрунтованої ціни» ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області не взято до уваги, що з 14.05.2021 по 20.05.2022 було встановлено інший спосіб державного регулювання цін на бензин та дизельне пальне, застосування формули розрахунку та граничної надбавки. Суд першої інстанції зазначив, що перевіркою не встановлено порушення Товариством порядку декларування №341 в період з 12.05.2021 по 13.05.2021, як не встановлено і факту завищення граничного рівня торгової надбавки Товариством при формуванні цін в період з 14.05.2021 по 20.05.2022 на бензини та дизельне паливо.
Не погоджуючи з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області подало апеляційну скаргу, просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2023 року та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити. Апеляційну скаргу мотивовано тим, що Товариство жодного разу не здійснювало обов'язкового державного декларування, а тому ціни визначаються на дату 12.05.2021. Скаржник вказує, що якщо суб'єкт господарювання здійснює реалізацію бензину марок А-92, А-95 та дизельного пального і планується збільшення роздрібних цін на 5 і більше відсотків, у суб'єкта господарювання виникає обов'язок декларувати такі зміни. Скаржник зазначає, що Товариство взагалі не здійснювало декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95 відповідно до Порядку №341, а тому під час перевірки правомірно під час обрахунку необґрунтовано отриманої виручки застосована ціна станом на 12.05.2021.
Товариство подало відзив на апеляційну скаргу, вказавши, що до 20.05.2022 позивач не повинен був декларувати зміни роздрібних цін на бензини марки А-92 та А-95 і дизельне пальне. Зазначено, що відповідач обчислив нібито необґрунтовано одержану виручку, без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та застосування для розрахунку економічно обґрунтованої ціни, оскільки застосував допустимий відсоток збільшення роздрібної ціни без декларування, який станом на 12.05.2021 не існував.
Враховуючи положення статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо можливості розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що оскаржуване рішення суду першої інстанції вимогам статті 242 КАС України відповідає.
Як встановлено судом першої інстанції, на підставі доручення Прем'єр-міністра України від 08.05.2022 № 11381/0/1-22, щодо невідкладного забезпечення проведення перевірок дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, погодження Держпродспоживслужби на проведення позапланових перевірок із зазначеного питання від 08.05.2022 №15.2.2-7/4861, на виконання наказу №729 від 25.05.2022 виконуючого обов'язки начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області в період з 25.05.2022 по 07.06.2022 проведено позапланову перевірку АЗС №ОД 07 ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності: м. Одеса, вул. Інглезі, буд. 9А, основним видом діяльності якої є здійснення роздрібної торгівлі пальним.
В ході позапланової перевірки встановлено, що АЗС №ОД 07 ТОВ «ОККО- ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності: м. Одеса, вул. Інглезі, буд. 9А, не здійснювалось декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95, що передбачено Порядком декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS- CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №341.
За результатами проведеної перевірки складено акт №482 від 07.06.2022, до якого додано розрахунок додаткової виручки ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності: м. Одеса, вул. Інглезі, буд. 9А з 20.05.2022 по 25.05.2022, за відсутності обов'язкового державного декларування ціни пального.
09.06.2022 виконуючим обов'язок начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області прийнято рішення №20 щодо стягнення із Товариства суми необґрунтовано одержаної виручки 12 087,31 грн., яка протягом 15 календарних днів з дня отримання цього рішення підлягає перерахуванню в дохід державного бюджету Одеської міської ТГ та застосування до Товариства штрафу в розмірі 12 087,31 грн., який протягом 15 календарних днів з дня отримання цього рішення підлягає перерахуванню в дохід державного бюджету Одеської міської ТГ.
Не погоджуючись із таким рішенням, Товариство звернулося з позовом до суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з положеннями статті 3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема: об'єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (контролю), неприпустимості проведення перевірок суб'єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами, а також невідворотності відповідальності осіб за подання таких заяв; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю); невтручання органу державного нагляду (контролю) у діяльність суб'єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону.
Відповідно до абзацу 8 частини 1 статті 6 Закону № 877-V підставою для здійснення позапланових заходів є доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Частинами 1 та 2 статті 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Відповідно до частин 6, 7 статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 № 5007-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 5007-VI) органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема з контролю за цінами.
Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 квітня 2017 року №209 затверджено Положення про Головне управління Державної служби України питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів області, місті Києві, чинне на час виникнення спірних правовідносин, відповідно до пункту 1 якого Головне управління Державної служби України питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів області, місті Києві (далі - Головне управління) територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Повноваження Головного управління поширюються на територію відповідної області, міста Києва.
Відповідно до пункту 4 вказаного Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, саме: сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
З матеріалів справи встановлено, що на підставі доручення Прем'єр-міністра України від 08.05.2022 11381/0/1-22, щодо невідкладного забезпечення проведення перевірок дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, погодження Держпродспоживслужби на проведення позапланових перевірок із зазначеного питання від 08.05.2022 №15.2.2-7/4861, на виконання наказу №729 від 25.05.2022, відповідно до направлення №663 від 25.05.2022 у період 25.05.2022 по 07.06.2022 проведено позапланову перевірку АЗС №ОД07 ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності : м. Одеса, вул. Інглезі, буд.9А, основним видом діяльності якої здійснення роздрібної торгівлі пальним.
В ході перевірки АЗС №ОД 07 ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за місцем здійснення господарської діяльності: м. Одеса, вул. Інглезі, буд.9А дослідженні первинні документи та встановлено не здійснення декларування зміни роздрібних цін на дизельне пальне та бензин А-95, що передбачено Порядком декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №341.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» затверджено Порядок декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - Порядок №341), чинний на час виникнення спірних правовідносин, який визначав механізм декларування зміни роздрібних цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, і товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, переліки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення»(далі - товари).
Відповідно до пункту 3 Порядку №341 декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни на товар, що реалізується таким об'єктом (закладом), порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 341 або з попередньо задекларованою роздрібною ціною (крім випадків збільшення ціни внаслідок закінчення строку дії знижки або зменшення ціни): на 15 відсотків і більше - за 30 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування; на 10 відсотків і більше, але менше ніж 15 відсотків, - за 14 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування; на 5 відсотків і більше, але менше ніж 10 відсотків, - за три дні до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2021 №450 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №341» доповнено перелік товарів бензином та дизельним пальним та пункт 3 Порядку доповнено абзацом такого змісту: «Декларування зміни роздрібних цін на бензини марки А-92 та А-95 і дизельне пальне здійснюється суб'єктом господарювання щодо об'єкта (закладу) роздрібної торгівлі у разі збільшення роздрібної ціни товару на 1 відсоток і більше порівняно з роздрібною ціною на момент декларування за 20 днів до початку застосування роздрібної ціни, яка декларується, без урахування дня декларування».
Ця постанова набрала чинності 12.05.2021.
Отже, з 12 травня 2021 року доповнено перелік товарів, що мають істотну соціальну значущість (бензин та дизельне пальне) та встановлено окремий порядок декларування на такі товари - за 20 днів до початку застосування нової ціни у разі збільшення ціни на 1 відсоток і більше.
Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 року № 474, яка набрала чинності 14 травня 2021 року, внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 341 і від 9 грудня 2020 року № 1236, а саме: виключено абзац 5 пункту 3 Порядку № 341; доповнено постанову Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 пунктом 41-4 такого змісту: « 41-4. Установити на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки в розмірі: не більше 7 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива; не більше 5 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.
Середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm та бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm визначається Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства на підставі розрахунків акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», проведених з урахуванням відповідних даних міжнародного інформаційного агентства Platts CIF NWE за попередні 10 днів, розрахункових коефіцієнтів 0,825 кг/літр та 0,745 кг/літр відповідно, сум митних платежів (акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) та щоденного офіційного курсу іноземної валюти, встановленого Національним банком у відповідному періоді. Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» подає зазначені розрахунки Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства щомісяця до 1, 11 і 21 числа.
Інформація про середню вартість 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних оприлюднюється на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства щомісяця до 3, 13 і 23 числа».
Таким чином, Порядок декларування в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2021 року № 450 діяв два дні: 12-13 травня 2021 року, і саме в цей період, у Товариства був обов'язок декларувати зміну ціни у разі збільшення її на 1 відсоток і більше, за 20 днів до початку застосування нової ціни.
Перевіркою було встановлено, що Товариство у період з 20.05.2022 по 25.05.2022 на АЗС №ОД07 за місцем здійснення господарської діяльності : м. Одеса, вул. Інглезі, буд.9А, реалізовувало бензин А-95 і дизельне пальне за роздрібними цінами, які підвищувалися більш, ніж на 5 відсотків без здійснення декларування зміни роздрібних цін.
В ході проведення перевірки ТОВ «Окко-Драйв» надані первинні документи, саме: копії касових звітів РРО «Z-звіти» та Розпорядження про зміну ціни за період, який перевірявся, згідно якими на АЗС №ОД007 ТОВ «Окко-Драйв» роздрібна ціна реалізації на 12 травня 2021 становила: бензину А-95 - 31,99грн./1літр., дизельного пального - 29,99грн./1літр.
В подальшому Товариством встановлені роздрібні ціни період 20.05.2022 по 25.05.2022 на рівні: дизельне паливо та бензин марки А-95 - 51 грн./1літр.
Таким чино, на переконання відповідача, роздрібні ціни, які підлягають державному регулюванню були підвищені на 69,77 відсотків для дизельного палива та на 59,4 відсотка для бензину А-95 без дотримання встановленого урядом механізму зміни цін.
Статтею 4 Закону № 5007-VI встановлено, що державна цінова політика є складовою частиною державної економічної та соціальної політики.
Відповідно до статті 1 Закону № 5007-VI декларування зміни ціни та/або реєстрація ціни - інформування суб'єктом господарювання у встановленому порядку органів державного регулювання і контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення про наміри встановлення та застосування ціни, відмінної від поточної; застосування ціни - продаж (реалізація) товару за встановленою ціною; продаж (реалізація) - господарська операція, під час якої здійснюється обмін товару на виражений у грошовій формі еквівалент або інший вид компенсації його вартості.
Згідно з статтею 13 Закону № 5007-VI державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: 1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); 2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 20 Закону № 5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Отже, відповідачу при визначенні необґрунтованої виручки потрібно довести дві величини - фактична ціна реалізації та ціна, сформована відповідно до запровадженого способу регулювання.
З огляду на вказане нормативно-правове регулювання, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що наведений відповідачем в Додатку до акта перевірки розрахунок додаткової виручки по АЗС ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» (за період з 20.05.2022 по 25.05.2022) порівняно з цінами, сформованими станом на 12.05.2021, не відповідає приписам вказаної статті 20 Закону №5007-VI та Порядку №314 з врахуванням змін, які внесені постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 року № 474.
Як правильно зазначено судом першої інстанції, ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області безпідставно визначено ціни на бензин та дизельне пальне, які Товариство могло застосовувати без декларування шляхом додавання 4,99 відсотків до ціни реалізації станом на 12.05.2021, оскільки як встановлено вище 12-13 травня 2021 року діяв окремий спосіб декларування на бензин та дизельне пальне.
При розрахунку «економічно обґрунтованої ціни» ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області не взято до уваги, що з 14.05.2021 по 20.05.2022 встановлено інший спосіб державного регулювання цін на бензин та дизельне пальне - застосування формули розрахунку та граничної надбавки.
Таким чином, при перевірці ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області допущено порушення пункту 3 частини 1 статті 1 Закону № 5007-VI при визначенні цін сформованих відповідно до запровадженого способу декларування, оскільки ціна станом на 12 травня 2021 року не є поточною.
Водночас, перевіркою не встановлено порушення Товариством Порядку №341 в період з 12.05.2021 по 13.05.2021, як не встановлено і факту завищення граничного рівня торгової надбавки Товариством при формуванні цін в період з 14.05.2021 по 20.05.2022 на бензини та дизельне паливо.
Окрім того, на офіційному веб-сайті Міністерства економіки 14.05.2022 о 11:49 оприлюднено середню вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 пропроміле та бензинів автомобільних GASOLINE 10 пропроміле (станом на 12.05.2022) та визначено середню вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm, яка становить 35,31 гривень, та 1 літра бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm, яка становить 33,36 гривень. (https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=d96c4b6f-65b6-46eb-8ea7-94344af633fb&title=SeredniaVartist1-LitraDizelnogoPalivaUlsd10 PpmTaBenzinivAvtomobilnikhGasoline10-Ppm-stanomNa02-05-2022-Roku-)
Таким чином, «економічно обґрунтовані ціни», визначені ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області нижчі від середніх цін визначених Міністерством розвитку економіки на підставі розрахунків акціонерного товариства «Національна Акціонерна Компанія «Нафтогаз України», які визначались без застосування надбавки.
Наведені обставини додатково підтверджують визначення відповідачем необґрунтовано одержаної виручки, без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а також суперечність їх основним принципам державної цінової політики.
Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За встановлених обставин, надаючи правову оцінку аргументам сторін, в обсязі встановлених у цій справі фактичних обставин, враховуючи їхній зміст та юридичну природу, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області №20 від 09.06.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення не відповідає встановленому статтею 2 КАС України критерію обґрунтованості, є протиправним та підлягає скасуванню.
Частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
З огляду на викладене, враховуючи положення статті 316 КАС України прецедентну практику ЄСПЛ, суд апеляційної інстанції приходить переконання, що судом першої інстанції оскаржуваному рішенні наведено протиправність прийняття оскаржуваного рішення, на основі об'єктивної оцінки наданих сторонами доказів повно встановлено фактичні обставини справи, правильно застосовано норми матеріального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, на законність судового рішення не впливають.
Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2023 року у справі №380/18217/22 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Т. І. Шинкар
судді Л. П. Іщук
І. М. Обрізко