Постанова від 07.11.2023 по справі 200/2101/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2023 року справа №200/2101/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2023 року (повне судове рішення складено 01 серпня 2023 року) у справі № 200/2101/23 (суддя в І інстанції Шинкарьова І.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Представник позивача Овчаренко Олег Олексійович, який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні з 01.02.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 (далі - Постанова № 713), до призначеної пенсії;

зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.02.2022 щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постанова № 713 у розмірі 2000,00 грн., з виплатою виниклої заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилався на те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2021 у справі № 200/8916/21 на підставі довідки від 26.05.2021 №33/25-996, виданої ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» відповідачем було здійснено перерахунок пенсії. При цьому після перерахунку пенсії на виконання рішення суду відповідачем незаконно та протиправно припинило виплату гарантованої Державою та Урядом України щомісячну доплату, згідно Постанови № 713 в сумі 2000 грн.

З огляду на приписи Постанови № 713 від 14.07.2021, позивач вважав не нарахування виплати щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. протиправним, а позовні вимоги - обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2023 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні з 01.02.2022 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., передбаченої Постановою № 713, до призначеної пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , з 01.02.2022 щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою № 713, у розмірі 2000,00 гривень, з виплатою виниклої заборгованості за весь період.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 встановлено, що у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується.

Головне управління вважає, що відсутні підстави стверджувати про наявність у позивача права на доплату у розмірі 2000 грн, оскільки пенсія позивача була переглянута після 01.03.2018, з урахуванням положень законодавства, яке діяло з 01.03.2018.

При цьому, позицію позивача про те, що виконання рішення суду не можливо вважати переглядом (перерахуванням) пенсії у розумінні Постанови № 713, Головне управління вважає безпідставною, оскільки визначена Постановою № 713 умова для виплати доплати є безвідносною до того, з яких причин проводився перерахунок пенсії після 01.03.2008. Визначальним є те, що після такого перерахунку усувається диспропорція у пенсіях призначених до та після 01.03.2018.

У свою чергу встановлені обставини справи свідчать про те, що з 01.07.2021 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн та розмір пенсії складав 6821,87 грн.

При цьому на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2021 по справі № 200/8916/21, яке набрало законної сили 18.11.2021, проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-996 від 26.05.2021 в січні 2022 року. З 01.02.2022 щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн припинена на підставі того, що після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати збільшився більш ніж на 2000,00 грн, та складала 11 131,86 грн.

З травня 2023 року розмір пенсії Позивача складає 17 634,83 грн.

Також апелянт наголошує на тому, що оскільки доплата в сумі 2000,00 грн з 01.02.2022 позивачу зі слів викладених в його позовній заяві не нараховувалася та не виплачувалася, тому отримавши пенсійну виплату за лютий 2022 року, позивач вважається таким, що повинен був дізнатися про порушення своїх прав та законних інтересів. При цьому, отримання позивачем листа Головного управління про відмову у встановленні щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн у відповідь на його запит не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у цьому випадку, оскільки такі дії Позивач почав вчиняти більше ніж через 1 рік після отримання пенсії за лютий 2022 року. З тексту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивач звернувся до суду з цим позовом лише 12.05.2023 (згідно з даними електронного суду), тобто Позивачем пропущений встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду з позовними вимогами за період, що передує цьому строку.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом мерії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою №0503002494- МВС від 01.08.2021 позивачу була встановлена щомісячна доплата до 2000 грн. відповідно до Постанови № 713 в сумі 2000 грн.

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії від 01.02.2022, проведений на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2021 у справі № 200/8916/21 щомісячну доплату було скасовано.

Позивач через свого представника звернувся до відповідача із адвокатським запитом у якому просив нарахувати та виплатити позивачу щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000, 00 грн., передбаченої Постановою № 713. Розглянувши заяву, відповідач листом від 12.04.2023 № 0500-0203-8/29549 повідомив про відсутність підстав для установлення вказаної доплати через проведений перерахунок пенсії, за результатами якого її розмір збільшився більше ніж на 2000,00 грн.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ врегульовані Законом № 2262-ХІІ.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, Кабінетом Міністрів України 14.07.2021 було прийнято постанову № 713.

Згідно з абз.1 п. 1 Постанови № 713, особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), з 01.07.2021 до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту (абз.2 п.1 Постанови № 713).

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз.1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (абз.3 п. 1 Постанови № 713).

П.3 Постанови № 713 Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити з 01.07.2021 виплати, передбачені п. 1 і 2 цієї постанови, а також виплати, передбачені абз.2 п.1 постанови КМУ від 28.07.2010 №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Як встановлено судами, позивач отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2021 у справі №200/8916/21 позивачу в січні 2022 року розмір пенсійної виплати позивача відповідачем переглядався, та результатом якого пенсія була збільшена більш як на дві тисячі, у зв'язку з чим йому не здійснювалась доплата до пенсії в розмірі 2000, 00 грн. згідно з Постановою № 713.

Отже, ключовим у цій справі є питання про наявність правових підстав для виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн., передбаченої Постановою №713.

Слід зазначити, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

Так, у постанові від 08.11.2022 по справі № 420/2473/22 Верховний Суд сформував такі висновки щодо застосування норм права, які регулюють спірні правовідносини:

“44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.”

Аналогічні висновки були сформовані Верховним Судом і у постанові від 02.03.2023 по справі № 600/870/22-а.

Застосовуючи згадані правові позиції Верховного Суду до обставин справи, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем в лютому 2022 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети її прийняття - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

За таких обставин, відмова відповідача у нарахуванні щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. є протиправною, тому правильним є висновок місцевого суду, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідачем законність оскаржуваних дій не доведена, а його доводи з приводу спірних правовідносин слід відхилити з вищенаведених мотивів.

Разом із тим, колегія суддів не погоджується з судом першої інстанції, який задовольняючи позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити з 01.02.2022 щомісячну доплату до пенсії, дійшов висновку, що строк звернення до суду із цим позовом позивачем не пропущено.

Так, як вбачається з матеріалів справи ухвалою місцевого суду від 19 травня 2023 року позовну заяву залишено без руху, позивачу протягом десяти днів з дня вручення цієї ухвали - усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду мотивованої заяви із зазначенням поважних причин пропуску строку звернення до суду та наданням доказів поважності причин його пропуску.

В ухвалі про відкриття провадження судом, в тому числі, зазначено, що питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, а в разі, якщо такий строк пропущено, - поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, будуть вирішені судом на стадії судового розгляду після встановлення відповідних фактичних обставин на підставі наданих сторонами доказів.

У рішенні суду першої інстанції зроблено висновок, що у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення не слід застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений ч.2 ст. 122 КАС України, оскільки застосування зазначеного строку матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом № 2262-XII право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.

Суд дійшов висновку, що отримавши відмову в доплаті до пенсії (лист від 12.04.2023 № 0500-0203-8/29549), позивач своєчасно, в межах шестимісячного строку звернувся за захистом своїх порушених прав.

З таким висновком судова колегія апеляційного суду не погоджується, оскільки він суперечить висновкам постанови Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 31 березня 2021 року в справі № 240/12017/19.

Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 30 січня 2019 року у справі № 755/10947/17 зазначала, що незалежно від того чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду.

Матеріали справи не містять, а позивачем або його представником не надано доказів, що він звернувся до суду у межах шестимісячного строку звернення до суду після того, як дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав.

На думку Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів (п.21 постанови Верховного Суду від 31 березня 2021 року в справі № 240/12017/19).

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав наголошує на тому, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.

Отже, з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної (перерахованої) їй пенсії звернулась до пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні від пенсійного органу відповіді на подану нею заяву (пункти 36 та 37 вказаної цієї ж постанови Верховного Суду).

Натомість, представник позивача через систему «Електронний суд» звернувся з позовними вимогами про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2022 лише 12.05.2023, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з позовом, що встановлений статтею 122 КАС України.

Проте, апеляційний суд вважає за доцільне розглянути питання про поновлення строку звернення до суду, надавши оцінку викладеним мотивам у позові та заяві про поновлення строку.

Так, слід зазначити, що пенсійні виплати є періодичними, щомісячними платежами, які отримує безпосередньо особа, якій вони призначені, а тому позивач, якщо вважав припинення доплати до пенсії згідно Постанови № 713 неправомірним, мав реальну можливість та повинен був дізнаватися про порушення своїх прав.

При цьому, згідно ч. 1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Колегія суддів зазначає, що при пропуску строку звернення до суду такий строк може бути поновлений лише за наявності поважних причин.

Так, з аналізу норм КАС України вбачається, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.

В силу приписів ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» № 3477-IV від 16 квітня 2006 року, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

Європейський Суд з прав людини зазначає, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (рішення у справах: «Стаббігс та інші проти Великобританії», «Девеер проти Бельгії», «Перетяка та Шереметьєв проти України»).

Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії»).

У заяві про поновлення строку представник позивача, зазначив що тривалий час пенсіонери МВС слідкували за розглядом Верховним Судом справи стосовно законності припинення виплати щомісячної допомоги згідно Постанови № 713. Своє рішення, та відповідну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд виклав в постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, яке було оприлюднено 10.11.2022. Тобто, саме Верховний Суд визнав незаконними дії Пенсійного фонду України стосовно припинення виплати щомісячної додаткової доплати до пенсії, після перерахунку пенсії на виконання рішення суду.

Таким чином, з моменту винесення постанови Верховним Судом, всі державні органи України, у тому числі ГУ ПФУ в Донецькій області, повинні були здійснювати заходи спрямовані на виконання рішення суду України, що набуло чинності, відновлення порушених прав та інтересів пенсіонерів МВС, у тому числі і ОСОБА_1 .

Саме після того, як в грудні 2022 року, а потім в січні 2023 року, на виконання постанови ВС від 08.11.2022 ГУ ПФУ в Донецькій області відмовило нарахувати та виплачувати щомісячну доплату до пенсії, останньому і стало відомо про порушення його прав, тому що в постанові Верховний Суд сформував чітку та зрозумілу правову позицію стосовно незаконності припинення виплати щомісячної додаткової доплати до пенсії, згідно Постанови № 713.

У заяві про поновлення строку також наголошено на тому, що при цьому будь-які роз'яснення та розрахунки на адресу позивача ГУ ПФУ в Донецькій області стосовно порядку здійсненого перерахунку пенсії, призначених сум, а основне те, що виплату щомісячної доплати до пенсії, призначеної позивачу Державою, згідно Постанови № 713 від 14.07.2021, припинено, управління пенсіонеру не надало.

Крім того, представник позивача просив визнати строки пропущені позивачем, що пов'язано з повно масштабної агресією рф відносно України, проведенням активних бойових дій на більшої частини України, та особливо на території Донецької області, вимушеною евакуацією та більшості державних установ Донецької області за межі області, з поважних причин, та поновити строк звернення до адміністративного суду із цим позовом.

За наведених вище доводів учасника справи щодо визнання поважними причини пропуску строку, наявних матеріалів справи, суд вбачає підстави для поновлення строку звернення до суду з цим позовом.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення в цій частині позовних вимог допустив порушення норм процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення місцевого суду - зміні.

Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані зі сплатою судового збору (за подання апеляційної скарги), за діючим процесуальним законодавством відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статями 122, 291, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2023 року у справі № 200/2101/23 - змінити.

Доповнити резолютивну частину рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2023 року у справі № 200/2101/23 абзацом «Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду».

У іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2023 року у справі № 200/2101/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 07 листопада 2023 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук