Постанова від 07.11.2023 по справі 200/2236/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2023 року справа №200/2236/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2023 року (повне судове рішення складено 26 липня 2023 року) у справі № 200/2236/23 (суддя в І інстанції Христофоров А.Б.) за позовом ОСОБА_2 до Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування довідки, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

В травні 2023 року представник позивача Гос Володимир Васильович, який діє в інтересах ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом до Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просив:

- скасувати Довідку № 120/1956 військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.05.2023 про призов позивача до лав Збройних Сил України за станом здоров'я в період мобілізації на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 та придатність на підставі статті 74в графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ до військової служби за підписом голови ВЛК ОСОБА_3 та секретарем Н.Ексаровою;

- зобов'язати Краматорський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки призначити і провести відносно позивача повторне медичне обстеження військово-лікувальною комісією для прийняття рішення про придатність чи непридатність до військової служби під час мобілізації та винести Постанову згідно діючого законодавства з виключенням із військового обліку.

Так, представник позивача у позові вказав, що в лютому 2017 року, після закінчення школи, в Добропільському ОМВК Донецької області він проходив призовну комісію та в паспорті йому зроблено початкову відмітку - призовник Добропільський ОМВК від 15 лютого 2017 року.

Зазначав, що згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого 13.12.2021 ОСОБА_2 відповідно до п. 7 Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я зазначено: Не придатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час за гр. I, ст. 74 «в», Наказу МОУ 04.02.2008, протокол від 13.02.2017 та зарахований в запас.

Вказав, що за п. 9 вказаного тимчасового посвідчення військовозобов'язаний підлягає повторному медичному переосвідченню в лютому 2022 року.

Зазначив, що 01.05.2023 позивача викликали до Краматорського районного територіального центру комплектування для проходження військово-лікувальної комісії на придатність його до військової служби. В цей же день, в приміщенні Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки він був оглянутий одним лікарем, яку він мав освіту та якої кваліфікації чи спеціальності, йому ніхто не повідомляв. Вказаний лікар запитав, чи має він скарги на своє здоров'я, після чого він повідомив йому особисто, що має скарги на хворобу серця, оскільки має діагноз «вроджена вада серця», з яким перебуває під наглядом у Мирнодолинській амбулаторії.

Однак, вказав представник позивача, лікар, оглянувши амбулаторну карту позивача, повідомив його, що він придатний до проходження військової служби за станом здоров'я. Також в цей же день в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 йому вручили «повістку» про прибуття 30.05.2023 о 08 годині ранку з особистим майном до Краматорського РТЦК та СП для призова на військову службу.

Вважав, що позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не проведено відносно нього колегіальної військово-лікувальної комісії для прийняття і затвердження рішення призовної комісії про придатність чи непридатність до військової служби або хоча б у наданні документів на розгляд колегіальної обласної призовної комісія для прийняття рішення про придатність чи непридатність до військової служби, проведення належної медичної експертизи з урахуванням діагнозу його захворювання серця. На його переконання, така відмова та бездіяльність Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки призвела до грубих порушень його конституційних прав та інтересів.

Також представник позивача зазначив, що після вручення йому повістки він мав пройти колегіальну медичну військово-лікувальну комісію і вже після комісії, з урахуванням проведеної медичної експертизи, на підставі її результатів було б визначено ступінь придатності для військової служби у воєнний час і тільки після проходження медичної комісії він міг з'явитися до пункту збору. Однак, ІНФОРМАЦІЯ_2 повністю ігнорував вимоги діючого законодавства. Тобто, взагалі не створив, не затвердив склад і порядок роботи військово-лікувальної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 для призову до лав Збройних Сил України в період мобілізації на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022.

Вказав, що на адвокатський запит від 08.05.2023 у своєму письмовому листі відповідач дослівно інформував та дослівно повідомив відповідно до надісланої письмової Довідки № 120/1956 відносно солдата ОСОБА_2 , 2000р.н., Проведено медичний огляд ВЛК Краматорського РТЦК та СП 1 V 2023 року. Діагноз та Постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення контузії, каліцтва) Вроджена вада серця: відкрите овальне вікно СНо. На підставі п.74В графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ придатний до військової служби за підписом голови ВЛК ОСОБА_3 та секретарем Н.Ексаровою. Але це, на переконання позивача, не відповідає дійсності, оскільки ніякої повноцінної медичної ВЛК не проводилося, а також повноцінного медичного огляду не проводилось, бесіда з ним проводилась одним лікарем з одним запитанням «Чи має він скарги на стан свого здоров'я». Ніяких протоколів засідань призовної комісії від 01.05.2023 з зазначенням статті розладу хвороби у присутності секретаря не велося. Таким чином, рахує позивач, як вбачається з письмового листа відповідача на адвокатський запит, останнім не заперечується саме той факт та обставини, що на момент його призову на військову службу згідно Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022, відповідач в порушення діючого законодавства України не створив склад та порядок роботи військово-лікарняної комісії Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що прямо передбачено законодавством.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги наведено аналогічні доводи, якими мотивовано позовну заяву.

Апелянт наголошує, що суд першої інстанції сам прийшов до свого суб'єктивного висновку, формально перелікувавши у своєму рішенні всі діючі державні законодавчі норми щодо військової служби громадян України, в тому числі стосовно військово-лікарських комісій та з цих підстав у своєму остаточному висновку зазначив, що у суду достатньо підстав вважати, що позивач пройшов колегіальну військово-лікарську комісію, склад якої затверджений Розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 № 212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації», не беручи будь-якої уваги доводів та заперечень позивача. При цьому, суд першої інстанції виходив з тих підстав, дослівно, що у разі незгоди з висновками військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування позивач мав право звернутися до ВЛК вищого рівня (ВЛК регіону, Центральної ВЛК) з питання перегляду рішення щодо його придатності до військової служби.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач висловив згоду з рішенням місцевого суду та просив залишити апеляційну скаргу без задоволення.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , що виданий 17.01.2017, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідно до облікової картки НОМЕР_1 до військового квитка серії НОМЕР_4 ОСОБА_2 13.02.2017 призовною комісією Добропільського району Донецької області визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у військовий час.

Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 виданого 13.12.2021 ОСОБА_2 відповідно до п. 7 Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я зазначено: Не придатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час за гр. I, ст. 74 “в», Наказу МОУ 04.02.2008 року, протокол від 13.02.2017 та зарахований в запас.

Розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 № 212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації» створено та затверджено склад і порядок роботи ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП.

Так, у Додатку 1 до вказаного розпорядження надається склад військово-лікарської комісії які залучаються до роботи на призовній дільниці Краматорського районного ТЦК та СП.

Наказом Відділу охорони здоров'я Краматорської міської ради від 30.03.2023 № 11 продовжено роботу військово-лікарської комісії при Краматорському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Наказом Відділу охорони здоров'я Краматорської міської ради від 26.04.2023 № 15 внесені зміни до наказу Відділу охорони здоров'я Краматорської міської ради від 30.03.2023 № 11 в частині складу військово-лікарської комісії які залучаються до роботи на призовній дільниці Краматорського районного ТЦК та СП.

01.05.2023 ОСОБА_2 за викликом прибув до Краматорського районного ТЦК та СП, особисто отримав письмове направлення № 1470 на медичний огляд позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП з метою визначення придатності до військової служби за мобілізацією за підписом начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки Краматорського районного ТЦК та СП.

Згідно довідки позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП № 120/1956 від 01.05.2023, вх.№ 08/4952 за підписом голови ВЛК та секретаря, скріпленої печаткою Краматорського районного ТЦК та СП, після проведеного медичного огляду ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП ОСОБА_2 на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ визнаний придатний до військової служби. Зазначена довідка підписана головою ВЛК ОСОБА_4 та секретарем ВЛК ОСОБА_5 , які входять до складу комісії згідно Додатку 1 до Розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 №212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації».

Картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_2 № 120/1956 від 01.05.2023 року підписана головою позаштатної ВЛК Краматорського районного ТЦК та СП - ОСОБА_4 , членами комісії та секретарем комісії та скріплена печаткою Краматорського районного ТЦК та СП.

Відповідно висновку члена комісії - лікаря - терапевта позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП (вх. № 4952) від 01.05.2023, за підписом лікаря-терапевта та голови позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП, скріпленого печаткою Краматорського районного ТЦК та СП, позивач на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб визнаний придатний до військової служби.

01.05.2023 позивачу під його особистий підпис доведені вимоги законодавства України з питань оборони та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, щодо відповідальності за ухилення від військової служби під час мобілізації та проходження медичного огляду або симуляції хвороби.

Позивач не погоджується з довідкою № 120/1956 військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.05.2023 року про його призов до лав Збройних Сил України за станом здоров'я в період мобілізації на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року та придатність на підставі статті 74в графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ до військової служби за підписом голови ВЛК ОСОБА_3 та секретарем Н. Ексаровою, а тому звернувся в суд з даним позовом.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Згідно ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідно до частини 12 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення №402).

Пункт 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 передбачає, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами.

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (пункт 2.1 глави 2 розділу І Положення №402).

Пунктом 2.4.5 розділу І Положення №402 передбачено, що ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Згідно з п. 2, 3, 4 розділу 1 Порядку №402 ЦВЛК надано право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах; витребувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби).

Главою 3 розділу ІІ Положення №402 врегульовано особливості медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

Так, відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення № 402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Згідно пункту 3. 2 глави 3 розділу ІІ Положення № 402, військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Відповідно до пункту 3.8 розділу ІІ Положення № 402, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)"; "Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Судами встановлено, що спір між сторонами виник у зв'язку із тим, що позивач вважає, що відповідачем протиправно не проведено відносно нього колегіальної військово-лікувальної комісії для прийняття і затвердження рішення призовної комісії про придатність чи непридатність до військової служби або хоча б у наданні документів на розгляд колегіальної обласної призовної комісії для прийняття рішення про придатність чи непридатність до військової служби, проведення належної медичної експертизи з урахуванням діагнозу його захворювання.

Відповідач же стверджує, що відносно позивача була проведена ВЛК, в свою чергу яка, за результатами огляду позивача дійшла висновку, що на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ останній визнаний придатний до військової служби.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ).

Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Абзацом четвертим статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) встановлено, що мобілізація комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (частини п'ята і шоста статті 4 Закону № 3543-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (далі Указ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 № 342/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2264-ІХ, Указом Президента України від 12.08.2022 № 574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2501-ІХ, та Указом Президента України від 07.11.2022 № 758/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2739-ІХ, відповідно з 25.05.2022 на 90 діб, з 23.08.2022 на діб та з 21.11.2022 на 90 діб.

Згідно зі статтею 4 Указу № 65/2022 постановлено призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Відтак наказ Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з основної діяльності) від 02.04.2022 № 48 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації» був прийнятий під час проведення загальної мобілізації.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Абзацом третім частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України Головою Служби безпеки України (частина тринадцята статті 2 Закону № 2232-ХІІ).

Відповідно до абзацу другого частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Отже, після прийняття Президентом України Указу № 65/2022 громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації. При цьому відповідні громадяни проходять обов'язковий медичний огляд.

Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі Положення № 402), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі ДІВ), компонентами ракетного палива (далі КРП), джерелами електромагнітних полів (далі ЕМП), лазерного випромінювання (далі ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі ВМС Збройних Сил України) (абзац другий пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402).

Відповідно до абзацу першого пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасові діючі).

Підпунктом 2.10.4 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення № 402 на ВЛК районного (міського) військового комісаріату покладається огляд контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу І цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК військового комісаріату покладається огляд інших контингентів.

Таким чином, медичний огляд військовозобов'язаних, які призиваються на військову службу за призовом, проводять ВЛК районного (міського) військового комісаріату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).

Згідно з абзацом п'ятим підпунктом 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення № 402 персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.

Абзацами другим і третім пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Отже, постанови ВЛК відповідача, прийняті зокрема у формі довідок ВЛК, є обов'язковими до виконання.

Апелянт, обґрунтовуючи протиправність оскаржуваної довідки, акцентує увагу на тому, що під час призову позивача на військову службу відповідачем протиправно не проведено відносно нього колегіальної військово-лікувальної комісії для прийняття і затвердження рішення призовної комісії про придатність чи непридатність до військової служби або хоча б у наданні документів на розгляд колегіальної обласної призовної комісії для прийняття рішення про придатність чи непридатність до військової служби, проведення належної медичної експертизи з урахуванням діагнозу його захворювання.

Як доказ своїм твердженням наявності в нього вказаного захворювання позивач надає суду докази медичні документи, що підтверджують наявності у нього такого захворювання як «Вроджена вада серця: відкрите овальне вікно СНо».

Так, під час розгляду цієї справи встановлено, що 01.05.2023 ОСОБА_2 викликали до Краматорського районного територіального центру комплектування для проходження військово-лікувальної комісії на придатність його до військової служби.

Слід зазначити, що згідно з абзацом п'ятим підпункту 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу І «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402), персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.

Порядок медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період визначено главою 3 розділу ІI Положення № 402.

Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів (підпункт 3.1 пункту 1 розділу ІІ Положення № 402).

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов (пункт 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення № 402): "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення (пункт 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК (пункт 20.2 глави 20 розділу II Положення № 402).

Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК) (пункт 22.1 глави 22 розділу II Положення № 402).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються: в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку.

На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу.

Згідно із пунктом 22.2 глави 22 розділу II Положення № 402 Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії. Один примірник Свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) зберігається як додаток до книги протоколів. У книгу протоколів, у додатковий примірник експертного документа та в історію хвороби записується дата та зміст постанови штатної ВЛК.

Так судом встановлено, що Розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 № 212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації» створено та затверджено склад і порядок роботи ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП.

Так, у Додатку 1 до вказаного розпорядження надається склад військово-лікарської комісії які залучаються до роботи на призовній дільниці Краматорського районного ТЦК та СП.

Наказом Відділу охорони здоров'я Краматорської міської ради від 30.03.2023 № 11 продовжено роботу військово-лікарської комісії при Краматорському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Наказом Відділу охорони здоров'я Краматорської міської ради від 26.04.2023 № 15 внесені зміни до наказу Відділу охорони здоров'я Краматорської міської ради від 30.03.2023 № 11 в частині складу військово-лікарської комісії які залучаються до роботи на призовній дільниці Краматорського районного ТЦК та СП.

Відповідно до довідки позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП № 120/1956 від 01.05.2023, вх. № 08/4952 за підписом голови ВЛК та секретаря, скріпленої печаткою Краматорського районного ТЦК та СП, після проведеного медичного огляду ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП ОСОБА_2 на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ визнаний придатний до військової служби. Зазначена довідка підписана головою ВЛК ОСОБА_4 та секретарем ВЛК ОСОБА_5 , які входять до складу комісії згідно Додатку 1 до Розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 №212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації».

Крім того, із картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_2 № 120/1956 від 01.05.2023 встановлено, що вона підписана головою позаштатної ВЛК Краматорського районного ТЦК та СП - ОСОБА_4 , членами комісії та секретарем комісії та скріплена печаткою Краматорського районного ТЦК та СП.

Поряд з цим у записі № 1956 Книги протоколів засідань військово-лікарської комісії з питань придатності військовозобов'язаних при ІНФОРМАЦІЯ_4 № 01-08 (том 2), розпочатої 18.03.2023 та закінченої 16.05.2023, за рішенням комісії позивача визнано придатним до військової служби на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ визнаний придатний до військової служби.

Отже, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що позивач пройшов колегіальну військово-лікарську комісію, склад якої затверджений Розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 № 212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації».

Стосовно твердження позивача щодо не врахування його діагнозу захворювання під час проведення медичного обстеження під час мобілізації суд зазначає наступне.

До статті 74 Розкладу хвороб включено: вроджені вади розвитку нервової системи Q00-Q07; вроджені вади розвитку ока, вуха, обличчя та шиї Q10 - Q18; вроджені вади розвитку системи кровообігу Q20-Q28; вроджені вади розвитку органів дихання Q30-Q34; щілина губи та піднебіння Q35-Q37; інші вроджені вади розвитку органів травлення Q38-Q45; целіакія К90.0; вроджені вади розвитку статевих органів Q50-Q56; вроджені вади розвитку сечової системи Q60-Q64; вроджені вади розвитку та деформації кістково-м'язової системи Q65-Q79; інші вроджені вади розвитку Q80-Q89; хромосомні аномалії Q90-Q99

Відповідно до статті 74 - в графи ІІ розладу хвороб придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

З огляду на вказане, враховуючи виявлені у позивача під час медичного огляду захворювання, відповідач правильно визначив пункти та статті вказаних захворювань за графою ІІ у розладі хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та правомірно, з урахуванням свої дискреційних повноважень, виніс постанову про придатність позивача до несення військової служби.

Заперечень з приводу наявності у позивача зазначених в оскаржуваній постанові захворювань позовна заява не містить.

В свою чергу, слід зазначити, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду, оскільки є компетенцією медичних працівників та посадових осіб ВЛК і як вказано у пункті "в" статті 64 Розкладу хвороб придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду по справах №820/5570/16 та №810/5009/18, яка враховується судом під час прийняття рішення у даній справі.

При цьому позивачем на підставі належних та достовірних доказів не доведено необ'єктивне визначення лікарями-спеціалістами ВЛК стану здоров'я позивача на момент огляду.

Слід зазначити, що у разі незгоди з висновками військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування позивач мав право звернутися до ВЛК вищого рівня (ВЛК регіону, Центральної ВЛК) з питання перегляду рішення щодо його придатності до військової служби.

В свою чергу, Положенням №402 саме ВЛК регіону та ЦВЛК наділено повноваженнями переглядати та скасовувати висновки підпорядкованих ВЛК.

За таких обставин, місцевий суд дійшов правильного висновку, що у суду відсутні підстави для скасування Довідки № 120/1956 військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.05.2023 про призов позивача до лав Збройних Сил України за станом здоров'я в період мобілізації на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року та придатність на підставі статті 74в графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ до військової служби за підписом голови ВЛК ОСОБА_3 та секретаря Н.Ексарової.

З огляду на викладене вище, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Решта доводів та аргументів сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Доводи апеляційної скарги не підтверджені доказами, висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2023 року у справі № 200/2236/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 07 листопада 2023 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук