Постанова від 07.11.2023 по справі 360/591/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2023 року справа №360/591/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2023 року (повне судове рішення складено 02 серпня 2023 року у м. Дніпро) у справі № 360/591/23 (суддя в І інстанції Чернявська Т.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Представник позивача Пупинін Олександр Миколайович, який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883 з 01 грудня 2019 року зі зменшенням розміру пенсії з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення та обмеженням максимального розміру пенсії, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01 грудня 2019 року виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 грудня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач з 29 грудня 2007 року є пенсіонером за вислугу років та має пільги, встановлені законодавством України для пенсіонерів, в тому числі на перерахунок пенсії. Пенсію позивачу було призначено в розмірі 90 % грошового забезпечення.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2021 року у справі № 360/5863/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70 % суми грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22, яке набрало законної сили 21 вересня 2022 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883 про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883 про розмір грошового забезпечення, яка видана ОСОБА_1 про те, що за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського - заступник начальника управління головних управлінь Національної поліції становив: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 50 % - 2900,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 74,57 % - 6487,59 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 15% - 510,00 грн, премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) 76,81 % - 12 057,32 грн, усього 27 754,91 грн.

Оскільки пенсію позивачу призначено в розмірі 90 % грошового забезпечення, розмір його пенсії з 01 грудня 2019 року повинен складати: 27 754,91 х 0,9 = 24 979,42 грн.

В квітні 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883.

Після перерахунку, 05 травня 2023 року позивач отримав пенсію за травень 2023 року в сумі 20 930,00 грн. Вивченням 07 травня 2023 року на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України електронного кабінету позивача, а саме розділу «Моя пенсія», встановлено що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області безпідставно зменшено відсоткове значення розміру пенсії позивача з 90 % до 70 % та обмежено пенсію максимальним розміром.

Так, згідно з даними розділу «Моя пенсія» на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України електронного кабінету позивача станом на 07 травня 2023 року встановлено: «Складові пенсійної виплати: Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 43) у розмірі: 19428,44. З урахуванням індексації: 23648,42. Індексація базового ОСНП 2022 (19428,44 х 0,140) : 2719,98. Індексація базового ОСНП 2023 (22148,42 х 0,197) : 1500. ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 23648,42. З урахуванням максимального розміру пенсії: 20930,00».

З посиланням на положення статей 43, 51, 63 Закону № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7- рп/2016, представник позивача вважає, що зміна встановленого законом максимального відсоткового розміру пенсії позивача (з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення) відбулась після призначення пенсії позивачу, що суперечить вимогам чинного законодавства, застосування обмеження максимального розміру пенсії також є протиправним.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2023 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90 процентів до 70 процентів сум грошового забезпечення та обмеження пенсії за вислугу років її максимальним розміром.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 процентів сум грошового забезпечення, без обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, та здійснити виплату перерахованої пенсії за вислугу років з урахуванням виплачених сум.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що статтею 43 Закону № 2262-XII визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01 грудня 2022 року визначено на рівні 20 930 гривень.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Тому відповідач не приймав рішення про перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення за результатами надходження до нього від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» довідки від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883.

Обмеження пенсії за вислугу років ОСОБА_1 її максимальним розміром застосовується з 01 лютого 2022 року у зв'язку з проведеним позивачу перерахунком пенсії за вислугу років на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» довідки від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883 у зв'язку з набранням законної сили рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22.

Доплату після проведеного перерахунку на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22 за період з 01 грудня 2019 року по 30 квітня 2023 року в розмірі 356913,15 грн обліковано в Головному управлінні та 27 вересня 2022 року внесено до ІКІС ПФУ РСР, реєстраційний номер С2101805.

Розмір пенсії позивача з 01 травня 2023 року після проведення перерахунку пенсії за довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883 склав 23648,42 грн (19428,44 грн + 2719,98 грн + 1500,00 грн).

За наведеного вище правового врегулювання виплату позивачу поточної пенсії та обчислення суми боргу з пенсії за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2022 року у справі № 360/502/22 за період з 01 грудня 2019 року по 30 квітня 2023 року проведено з урахуванням обмежень, визначених чинним законодавством.

У відзиві на апеляційну скаргу представником позивача висловлено згоду з рішенням місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером за вислугу років та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років, про що свідчать протоколи та розрахунки по пенсійній справі № 1203011749 (МВС), та пенсійне посвідчення від 12 березня 2008 року № НОМЕР_1 , видане Пенсійним фондом України.

Відповідно до протоколів Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01 грудня 2014 року та від 01 січня 2015 року за пенсійною справою № 0403013417 (МВС) ОСОБА_1 з 29 грудня 2007 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90 % від грошового забезпечення (вислуга років 43 роки); розмір пенсії станом на 01 грудня 2014 року та 01 січня 2015 року складає 6418,05 грн.

Згідно з протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 05 квітня 2018 року за пенсійною справою № 0403013471 - МВС ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року перераховано пенсію за вислугу років у розмірі 70 % від грошового забезпечення на підставі Постанови № 103; розмір пенсії з 01 травня 2018 року складає 7210,32 грн.

Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 0403013417 - МВС Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 нараховано до виплати заборгованість з пенсії за вислугу років після проведеного на виконання Постанови № 103 перерахунку пенсії за вислугу років за період з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2018 року у загальному розмірі 22183,56 грн (по 792,27 грн щомісячно).

Супровідним листом від 13 серпня 2021 року № 160 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направило на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області атестат № 2167 про зняття з обліку у зв'язку зі зміною місяця проживання на ОСОБА_1 , в якому зазначено, що пенсія за вислугу років останньому виплачена по 31 серпня 2021 року у розмірі 9210,32 грн.

Згідно з протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 01 вересня 2021 року за пенсійною справою № 1203011749 (МВС) та протоколу про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 1203011749-МВС ОСОБА_1 з 01 вересня 2021 року взято на облік як отримувача пенсії за вислугу років; розмір пенсії з 01 вересня 2021 року складає 9210,32 грн у розмірі 70 % від грошового забезпечення.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2021 року у справі № 360/5863/21, яке набрало законної сили 10 січня 2022 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70 % суми грошового забезпечення;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат;

- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень).

На виконання означеного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у січні 2022 року здійснило ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення та нарахувала заборгованість з перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 січня 2022 року у загальному розмірі 136386,57 грн (у період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2021 року по 2060,09 грн щомісячно, у період з 01 липня 2021 року по 31 січня 2022 року по 60,09 грн щомісячно), про що свідчить розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1203011749 - МВС.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22, яке набрало законної сили 21 вересня 2022 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883 про розмір грошового забезпечення;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 01 листопада 2021 року № 33/33-3883 про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням раніше виплачених сум;

- стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.

У травні 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22 перерахувало ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 грудня 2019 року у розмірі 70 % від грошового забезпечення; загальний розмір пенсії з 01 травня 2023 року, який підлягає виплаті, складає 20930,00 грн, про що свідчить протокол за пенсійною справою № 1203011749 (МВС) від 01 травня 2023 року.

Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1203011749 - МВС Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 нараховано до виплати заборгованість з пенсії за вислугу років після проведеного на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22 перерахунку пенсії за вислугу років за період з 01 грудня 2019 року по 30 квітня 2023 року у загальному розмірі 356913,15 грн.

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 грудня 2019 року по 30 червня 2020 року позивачу нараховувалась пенсія у розмірі 19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 16380,00 грн; фактично у період з 01 грудня 2019 року по 30 червня 2020 року позивач отримував пенсію у розмірі 7210,32 грн щомісячно; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 7109,59 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року; нараховано на виконання рішення у справі № 360/5863/21 до виплати за спірний період у розмірі 2060,09 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з січня 2016 року по січень 2022 року (7210,32 грн + 7109,59 грн + 2060,09 грн = 16380,00 грн).

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 липня 2020 року по 30 листопада 2020 року позивачу нараховувалась пенсія у розмірі 19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 17120,00 грн; фактично у період з 01 липня 2020 року по 30 листопада 2020 року позивач отримував пенсію у розмірі 7210,32 грн щомісячно; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 7849,59 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року; нараховано на виконання рішення у справі № 360/5863/21 до виплати за спірний період у розмірі 2060,09 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з січня 2016 року по січень 2022 року (7210,32 грн + 7849,59 грн + 2060,09 грн = 17120,00 грн).

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 грудня 2020 року по 30 червня 2021 року позивачу нараховувалась пенсія у розмірі 19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 17690,00 грн; фактично у період з 01 грудня 2020 року по 30 червня 2021 року позивач отримував пенсію у розмірі 7210,32 грн щомісячно; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 8419,59 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року; нараховано на виконання рішення у справі № 360/5863/21 до виплати за спірний період у розмірі 2060,09 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з січня 2016 року по січень 2022 року (7210,32 грн + 8419,59 грн + 2060,09 грн = 17690,00 грн).

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 липня 2021 року по 30 листопада 2021 року позивачу нараховувалась пенсія у розмірі 19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 18540,00 грн; фактично у період з 01 липня 2021 року по 30 листопада 2021 року позивач отримував пенсію у розмірі 9210,32 грн щомісячно; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 9269,59 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року; нараховано на виконання рішення у справі № 360/5863/21 до виплати за спірний період у розмірі 60,09 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з січня 2016 року по січень 2022 року (9210,32 грн + 9269,59 грн + 60,09 грн = 18540,00 грн).

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 грудня 2021 року по 31 січня 2022 року позивачу нараховувалась пенсія у розмірі 19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 19340,00 грн; фактично у період з 01 грудня 2021 року по 31 січня 2022 року позивач отримував пенсію у розмірі 9210,32 грн щомісячно; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 10069,59 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року; нараховано на виконання рішення у справі № 360/5863/21 до виплати за спірний період у розмірі 60,09 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з січня 2016 року по січень 2022 року (9210,32 грн + 10069,59 грн + 60,09 грн = 19340,00 грн).

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року позивачу нараховувалась пенсія у розмірі 19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 19340,00 грн; фактично у період з 01 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року позивач отримував пенсію у розмірі 9270,41 грн; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 10069,59 грн, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року (9270,41 грн + 10069,59 грн = 19340,00 грн).

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 березня 2022 року по 30 червня 2022 року позивачу нараховувалась пенсія у розмірі 22148,42 грн (19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення) + індексація 2719,98 грн (19428,44 грн х 0,140)), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 19340,00 грн; фактично у період з 01 березня 2022 року по 30 червня 2022 року позивач отримував пенсію у розмірі 10568,27 грн щомісячно; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 8771,73 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року (10568,27 грн + 8771,73 грн = 19340,00 грн).

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 липня 2022 року по 30 листопада 2022 року позивачу нараховувалась пенсія у розмірі 22148,42 грн (19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення) + індексація 2719,98 грн (19428,44 грн х 0,140)), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 20270,00 грн; фактично у період з 01 липня 2022 року по 30 листопада 2022 року позивач отримував пенсію у розмірі 10568,27 грн щомісячно; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 9701,73 грн, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року (10568,27 грн + 9701,73 грн = 20270,00 грн).

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 грудня 2022 року по 28 лютого 2023 року позивачу нараховувалась пенсія у розмірі 22148,42 грн (19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення) + індексація 2719,98 грн (19428,44 грн х 0,140)), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 20930,00 грн; фактично у період з 01 грудня 2022 року по 28 лютого 2023 року позивач отримував пенсію у розмірі 10568,27 грн щомісячно; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 10361,73 грн щомісячно, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року (10568,27 грн + 10361,73 грн = 20930,00 грн).

Відповідно до розрахунків пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 у період з 01 березня 2023 року по 30 квітня 2023 року позивачу нараховувалась пенсія розмірі 23648,42 грн (19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення) + індексація 2719,98 грн (19428,44 грн х 0,140) + індексація 1500,00 грн (22148,42 грн х 0,197)), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 20930,00 грн; фактично у період з 01 березня 2023 року по 30 квітня 2023 року позивач отримував пенсію у розмірі 12068,27 грн щомісячно; нараховано на виконання рішення у справі № 360/502/22 до виплати за спірний період 8861,73 грн, про що свідчить розрахунок на доплату по нарахованій, але невиплаченій пенсії за період з грудня 2019 року по квітень 2023 року (12068,27 грн + 8861,73 грн = 20930,00 грн).

Відповідно до розрахунку пенсії з урахуванням рішення суду у справі № 360/502/22 починаючи з 01 травня 2023 року позивачу нараховується пенсія у розмірі 23648,42 грн (19428,44 грн (70 % від грошового забезпечення) + індексація 2719,98 грн (19428,44 грн х 0,140) + індексація 1500,00 грн (22148,42 грн х 0,197)), з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії - 20930,00 грн; фактично позивач отримує 20930,00 грн.

Отже, з наданих документів та заяв по суті справи судами встановлено, що:

- на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області проведено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року як визначено судом;

- перерахунок пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22 здійснено у розмірі 70 % грошового забезпечення, а не 90 % (первинно встановлений відсоток пенсії);

- перерахунок пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22 проведено з урахуванням обмеження розміру пенсії її максимальним розміром.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-XII. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до положень частини першої статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу - 29 грудня 2007 року) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; (пункт «а» частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3946-12 від 04.02.94); особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт «б» статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63 Закону № 2262-XII (в редакцій, чинній на час проведення перерахунку пенсії), відповідно до якої (частини перша, друга) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (частина третя статті 63 Закону № 2262-XII).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, чинній на час проведення перерахунку пенсії):

перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;

на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. […].

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацами першим-шостим пункту 5 Порядку № 45 визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються (абзац сьомий пункту Порядку № 45).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (абзац перший пункту 1 постанови).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” встановлено, зокрема, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (абзац перший пункту 1 постанови).

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, встановлене статтею 13 Закону № 2262-XII, вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Позивачу первинно пенсія за вислугу років була призначена 29 грудня 2007 року, її розмір складав 90 % від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII в редакції, чинній на час призначення, максимальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01 січня 2015 року за пенсійною справою № 0403013471 (МВС) та розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01 січня 2015 року до перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 до проведених перерахунків пенсії на підставі рішень суду пенсія за вислугу років ОСОБА_1 призначена у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

На момент виникнення спірних правовідносин (здійснення позивачу перерахунку пенсії за вислугу років на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22) частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Разом з тим застосування відповідачем цього показника (70 процентів відповідних сум грошового забезпечення) при перерахунку пенсії позивача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

При перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах викладений у рішення Верховного Суду від 04 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № 11- 198заі19).

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) врегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, а також нормами постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Порядку № 45, тому застосування статті 13 Закону № 2262-XII, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Також слід зазначити, що незазначення в рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року у справі № 360/502/22 зобов'язання відповідача перерахувати пенсію на підставі оновленої довідки з визначенням відсоткового розміру пенсії, а саме 90 %, не є підставою для порушення відповідачем норм пенсійного законодавства з урахуванням наявної сталої судової практики та рішення Верховного Суду від 04 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 щодо протиправного зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсій військовослужбовцям відповідно до Закону № 2262-XII.

З огляду на викладене, з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення його прав та законних інтересів, місцевий суд дійшов правильного висновку, що відповідач має провести позивачу з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 процентів сум грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії за вислугу років з урахуванням виплачених сум.

Посилання відповідача на те, що після проведеного перерахунку позивач отримує пенсію у більшому розмірі, ніж до перерахунку, що не звужує його прав, судом не приймаються, оскільки при проведенні позивачу перерахунку пенсії з розрахунку основного розміру грошового забезпечення 90 процентів, останній буде отримувати пенсію ще у більшому розмірі.

Щодо позовних вимог в частині обмеження пенсії її максимальним розміром.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 01 жовтня 2011 року.

Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20 грудня 2016 року.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, яким визнав такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668.

Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

При цьому, положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Слід зауважити, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

Зокрема у постановах від 16 грудня 2021 року у справі № 400/2085/19, від 20 липня 2022 року у справі № 340/2476/21, від 25 липня 2022 року у справі № 580/3451/21, від 30 серпня 2022 року у справі № 440/994/20, від 10 травня 2023 року у справі № 620/9370/21 та від 02 червня 2023 року у справі № 420/14462/20 Верховний Суд дійшов таких висновків:

«… на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, колегія суддів Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI. …».

Також, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 року у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13 лютого 2019 року, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Отже, до спірний правовідносин застосуванню підлягають саме положення Закону № 2262-XII як спеціального, а не Закону № 3668-VI, яким лише внесено зміни до Закону № 2262-XII.

Враховуючи цей висновок, обмеження відповідачем з 01 грудня 2019 року максимального розміру пенсії ОСОБА_1 є протиправним.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01 грудня 2019 року без обмеження пенсії її максимальним розміром.

Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […].

Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (№ рішення в ЄДРСР 54398764).

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства” (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, місцевий суд дійшов правильного висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90 процентів до 70 процентів сум грошового забезпечення та обмеження пенсії за вислугу років її максимальним розміром;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 процентів сум грошового забезпечення, без обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, та здійснити виплату перерахованої пенсії за вислугу років з урахуванням виплачених сум.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява № 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку про задоволення позову.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2023 року у справі № 360/591/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 07 листопада 2023 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук