ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2023 року справа №200/3320/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 липня 2023 року (повне судове рішення складено 31 липня 2023 року) у справі № 200/3320/23 (суддя в І інстанції Льговська Ю.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій,
УСТАНОВИВ:
В липні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління), в якій просив:
- визнати протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати основного розміру пенсії позивача на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 26 червня 2023 року № 6666/Д з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язати Управління провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 26 червня 2023 року № 6666/Д з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати пенсії за період з 01 грудня 2019 року до моменту здійснення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає про протиправність відмови у перерахунку пенсії, оскільки з 19 листопада 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31 липня 2023 року позов задоволено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що Головним управлінням відповідно до статті 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та постанови КМУ № 103 здійснено перерахунок пенсії позивачу. Водночас, після визнання протиправними та скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не відбулося жодних змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, яка є чинною. Отже, оскільки перелік умов для перерахунку пенсії військовослужбовцям є вичерпним, у Головного управління відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії на підставі довідки.
Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 2013 року.
До перерахунку пенсія розраховувалась, виходячи з: посадового окладу - 800 грн; окладу за військове звання - 120 грн; процентної надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків - 230 грн; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 834,30 грн, всього - 1 984,30 грн, що підтверджується протоколом від 01 грудня 2015 року.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі - Постанова № 103), абзац 1 пункту 3 якої зобов'язував перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Крім того, Постановою № 103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Постанова № 45).
Зокрема, абзац 2 пункту 5 зміненої редакції Постанови № 45 передбачав аналогічне положення абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, але із доповненням щодо того, що подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Разом з цим абзац 1 пункту 5 Постанови № 45 передбачав наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
На підставі вказаних постанов пенсія за вислугу років перерахована позивачеві, виходячи із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2 500 грн; оклад за військове звання - 1 800 грн; процентна надбавка за вислугу років у розмірі 25 відсотків - 1075 грн; премії - 39,78 грн, усього - 5 414,78 грн, що підтверджується протоколом від 19 липня 2023 року.
05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
19 листопада 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103.
Листом від 26 червня 2023 року № 33/34-2496 Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір його грошового забезпечення від 26 червня 2023 року № 6666/Д.
Оновлена довідка від 26 червня 2023 року № 6666/Д включає в себе: посадовий оклад - 2 500 грн; оклад за спеціальним званням - 1 800 грн; надбавку за стаж служби в поліції у розмірі 25 відсотків - 1 075 грн; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 44,90 відсотків - 2 413,38 грн; премію - 7 169,20 грн. Усього 14 957,58 грн.
Листом від 18 липня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» про залишення довідок без розгляду.
Представник в інтересах ОСОБА_1 звернувся із адвокатським запитом від 01 липня 2023 року, який суд оцінює як заяву про перерахунок, оскільки вказаний документ не відповідає визначенню про адвокатський запит і за змістом є заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки.
Листом від 18 липня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, враховуючи, що заява названа адвокатським запитом, повідомило представника позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, зазначаючи, що перерахунок проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення (введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), але таке рішення не приймалось.
Вказаний лист суд розглядає як відмову, оскільки він містить чітку позицію про відсутність підстав для перерахунку.
Верховним Судом у постанові від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17 зроблено висновок, що «зазначаючи про недотримання порядку звернення до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції припустився формалізму, оскільки, по-перше, зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена заявою встановленого зразка, а, по-друге, з огляду на відповідь органу Пенсійного фонду України, неналежна форма заяви не була підставою для відмови».
За аналогічних підстав розглянуто справи 200/3488/22, 360/4711/21, 200/4546/22.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
За приписами частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. […].
Ця норма кореспондується з приписами частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ встановлює право на перерахунок, підставою для якого визначає зміну (підвищення) грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988, якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (далі - Постанова № 988).
Враховуючи, що 19 листопада 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103, суд дійшов висновку, що з 19 листопада 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 3 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, який визначає складові грошового забезпечення, оскільки відбулась зміна по відношенню до позивача розміру грошового забезпечення (складових грошового забезпечення), які враховуються при видачі довідки для проведення перерахунку пенсії.
Частиною першою статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Крім Порядку № 45, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ регулює Порядок, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Вказаний порядок підлягає застосуванню в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1, яка набула чинності на день прийняття/реєстрації органом, що призначає пенсію, заяви позивача про перерахунок з усіма необхідними документами.
Відповідно до пунктів 3, 4 розділу I Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), […] подається заявником до органу, що призначає пенсію, або […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, […].
Довідки про страховий стаж, документи про грошове забезпечення, подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом), […] подаються тільки в оригіналах. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал, додаються скановані копії оригіналів документів. На електронні копії заявником накладається кваліфікований електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (пункт 14 розділу II Порядку № 3-1).
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви. Рішення за результатами розгляду заяви засвідчується підписом керівника органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в пенсійній справі (пункт 6 розділу IV Порядку № 3-1).
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначеної пенсії, може бути і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що розділ II Порядку № 3-1 містить вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатися органами Пенсійного фонду України, і такий перелік не містить заяв про перерахунок з підстав, передбачених статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки оцінює норми Порядку № 3-1 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1 в їх сукупності з урахуванням змісту частини першої статті 63 Закону № 2262-XII.
Визначаючи дату, з якого повинен здійснюватись перерахунок, суд керується приписами частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до якої перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. […].
Відтак, датою проведення перерахунку пенсії є 01 грудня 2019 року (перше число місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Отже, отримавши довідку Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 26 червня 2023 року № 6666/Д про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача.
Вказане є підставою для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати основного розміру пенсії позивача на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 26 червня 2023 року № 6666/Д з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Похідна вимога з метою уникнення тавтології підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 26 червня 2023 року № 6666/Д з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та виплачених сум.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 липня 2023 року у справі № 200/3320/23 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 07 листопада 2023 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів І. В. Сіваченко
А. А. Блохін
Т. Г. Гаврищук