ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2023 року справа №200/1075/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гаврищук Т.Г., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2023 р. у справі № 200/1075/23 (головуючий І інстанції Аляб'єв І.Г.) за позовом ОСОБА_2 до Військової частини НОМЕР_1 , 8-ої окремої автомобільної санітарної роти про визнання протиправними дій, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
Майоров Сергій Володимирович (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , 8-ої окремої автомобільної санітарної роти, в якому з урахуванням уточненої позовної заяви просив:
- визнати протиправними дії командира 8 окремої автомобільної санітарної роти щодо невиплати премії та додаткової винагороди за грудень 2022 року старшому водію 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу 8 ОАСР старшому солдату ОСОБА_2 , відповідно до наказу командира 8 ОАСР від 30.12.2022 року № 187 «Про результати службового розслідування»;
- скасувати п.1 та п.2 наказу командира 8ОАСР від 30.12.2022 року № 187 «Про результати службового розслідування» про невиплату премії за грудень місяць 2022 року та невиплату додаткової винагороди за грудень 2022 року старшому водію 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу 8 ОАСР, старшому солдату ОСОБА_2 ;
- зобов'язати відповідача виплатити премію та додаткову винагороду за грудень 2022 року старшому водію 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу 8 ОАСР старшому солдату ОСОБА_2 ;
- визнати протиправними дії командира військової частини НОМЕР_1 щодо притягнення ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності та накладення на нього наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 11.02.2023 року № 48 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» дисциплінарного стягнення «Попередження про неповну службову відповідність»;
- скасувати п.1 наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.02.2023 року №48 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» та накладення на старшого солдата ОСОБА_2 , старшого водія 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу 8 окремої автомобільної санітарної роти, - дисциплінарного стягнення «Попередження про неповну службову відповідність».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2023 року відмовлено у задоволенні позову.
Представник позивача, не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування доводів зазначає, що є відповідні докази, що ОСОБА_2 під час ДТП 01.12.2022 року не перебував у стані алкогольного сп'яніння, та підозри з цього приводу інших військових не підтверджені фахівцями. Також, щодо ДТП, то даному факту не надано відповідної оцінки судом, та факт наявності саме в діях ОСОБА_2 порушень правил дорожнього руху, з настанням події ДТП, та пошкодженням службового транспорту також не доведений відповідними доказами, та рішенням суду першої інстанції.
Відносно ОСОБА_2 були складені два протоколи про адміністративне правопорушення № 009061 за ст. 124 та № 448289 за ст. 130 ч. 1 КУпАП, та відповідно вони повинні були бути розглянуті відповідним судом. За результатами розгляду судом, справа про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП закрита, а справа за ст. 124 КУпАП досі не розглянута, за невідомих причин. Тобто, доказів системного характеру порушень військової дисципліни та службових обов'язків з боку військовослужбовця ОСОБА_2 - немає, хоча притягнутий він до дисциплінарної відповідальності, саме за начебто систематичність порушень.
Той факт, що 23.04.2022 року відносно ОСОБА_2 складено комісією у складі командира 3 автомобільного взводу ОСОБА_3 , головним сержантом ОСОБА_4 , штаб-сержантом ОСОБА_5 - акт фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду, - є поодиноким, та не носить системний характер.
Відповідач, у відзиві на позовну заяву, як аргументацію вказував, що згідно до ст. 48 Дисциплінарного статуту, на військовослужбовців можуть бути накладені відповідні стягнення, однак відсутні в переліку такі стягнення як: не виплачувати премію та додаткову нагороду.
В оскаржуваному Наказі №187 зазначалось, що необхідно командиру роти, з метою відшкодування збитків наданих державі продовжити службове розслідування після надходження із суду постанов за ст. 130 та ст. 124 КУпАП. Однак службове розслідування з боку керівництва військової частини не було відновлено, та не прийняті відповідні рішення, за результатами судового розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_3 .
Наказом командира 8-ої окремої автомобільної санітарної роти від 18.10.2022 №135 «Про введення автомобілів до експлуатації та присвоєння військових номерів» введено в експлуатацію NISSAN Navara санітарний автомобіль спеціального призначення, шасі № НОМЕР_4 , двигун № бн, кузов № бн, колір зелений, 2021 року випуску, присвоїти військовий номер НОМЕР_5 та призначити згідно штату в З автомобільний взвод. Відповідальним за збереження, експлуатацію та технічне обслуговування призначено старшого водія 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу старшого солдата ОСОБА_2 .
Відповідно до акту технічного стану від 24.10.2022 автомобіль легковий NISSAN Navara медичний шасі № НОМЕР_4 за своїм технічним станом відноситься до 2-ї категорії, перебуває в справному стані, всі агрегати, механізми, системи та вузли працездатні - придатний для подальшої експлуатації. Передається за фактичним технічним станом та комплектністю. Зазначений акт підписаний позивачем без зауважень.
Згідно з дорожнім листом №1305 ОСОБА_2 був призначений водієм (старшим машини) NISSAN д.н. НОМЕР_5 .
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №448289 від 01.12.2022 зазначено, що 01.12.2022 о 10 год. 30 хв. в Донецькій області м. Селидове 1167 км+150 м автошляху Стрій-Умань-Дніпро-Ізварине, водій ОСОБА_2 керував автомобілем NISSAN д.н. НОМЕР_5 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю, почервоніння глазного яблука), доставлений до медичного закладу для перевірки на стан алкогольного сп'яніння. Таким чином, ОСОБА_2 порушив п.2.9 ПДР, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП та протокол про адміністративне правопорушення (серії ЗХ №009061/7 від 01.12.2022) за ст. 124 КУпАП складений ВІБДР військової комендатури м. Покровськ.
Витягом з наказу командира 8-ої окремої автомобільної санітарної роти від 01.12.2022 №166 «Про призначення службового розслідування» наказано провести службове розслідування відносно водія 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу 8 ОАСР старшого солдата ОСОБА_2 у зв'язку з складанням протоколу ААД № 448289 від 01.12.2022.
Відповідно до акту службового розслідування від 30.12.2022 встановлені наступні обставини: 01.12.2022 близько 6.00 старший водій 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу 8 ОАСР старший солдат ОСОБА_2 на закріпленому автомобілі ОСОБА_6 , військовий номер НОМЕР_5 , який знаходився у відряджені у ПХГ Курахове згідно наказу командира 8 ОАСР від 15.11.2022 №320, після закінчення медичної евакуації рухаючись у напрямку Покровськ-Курахове орієнтовно посередині між населеними пунктами Дачинське-Селідове скоїв лобове зіткнення із купою землі, яка була насипана на дорожньому полотні. Від удару автомобіль перекинувся на лівий бік. Відносно старшого солдата ОСОБА_2 СРПП ВП №3 Покровського РУП складено протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 ААД №3448289 від 01.12.2022 року та протокол про адміністративне правопорушення серії ЗХ №009061 від 01.12.2022 року за ст. 124 складений ВІБДР військової комендатури м.Покровськ. Вчиненим правопорушенням була заподіяна матеріальна шкода санітарному автомобілю Ніссан модель Навара, 2021 року випуску, номер кузова НОМЕР_4 , військовий номер НОМЕР_5 , яка станом на 26.12.2022 року складає 195060 (сто дев'яносто п'ять тисяч шістдесят) грн. 00 коп. (незалежна оцінка надана ГОВ «Експертна оцінка майнових прав», код ЄДРПОУ 40770249, що діє на підставі статуту та сертифікату суб'єкта оціночної діяльності №494/20, виданий фондом державного майна України 26.06.2020 року).
У акті вказано, що порушення військової дисципліни старшим солдатом ОСОБА_2 несуть систематичний характер, а саме: командир 3 автомобільного взводу капітан ОСОБА_3 пояснив, що він 23.04.2022 виконував обов'язки чергового по роті, на місці тимчасового розташування роти (м.Петропавлівка), та близько 02.00 год разом із головним сержантом роти головним сержантом ОСОБА_4 помітив у коридорі у нетверезому стані під час виконання службових обов'язків у нетверезому стані під час особливого періоду старшого солдата служби за контрактом ОСОБА_2 , йому було запропоновано лягти спати на що ОСОБА_2 вступив в суперечку та почав негідно поводитись, а саме: сперечатись, робити спробу поїхати у нетверезому стані на власному транспорті (автомобіль Волга) та ін. Командир 8 ОАСР надав направлення №148 від 23.04.2022 у наркодиспансер з метою встановлення ступеню алкогольного чи наркотичного сп'яніння ОСОБА_2 .
Старший солдат служби за контрактом ОСОБА_2 відмовився добровільно пройти огляд на встановлення ступеня алкогольного чи наркотичного сп'яніння, що підтверджено актом фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду від 23.04.2022, який складено комісією у складі командира З автомобільного взводу капітан ОСОБА_3 , головним сержантом роти ОСОБА_4 , фельдшером штаб-сержантом ОСОБА_5 .
Пояснення ОСОБА_2 відносно свого перебування у нетверезому стані на місці тимчасового розташування роти під час виконання службових обов'язків у нетверезому стані під час особливого періоду надавати відмовився, що підтверджено актом від 23.04.2022 року, який складено комісією у складі командира З автомобільного взводу капітан ОСОБА_3 , головним сержантом роти ОСОБА_4 , фельдшером штаб-сержантом ОСОБА_5 .
Відносно старшого солдата служби за контрактом ОСОБА_7 командиром 8 ОАСР від 23.04.2022 року складено протокол №4 року про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3. ст. 172-20 КУпАП, тобто відмова від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою в умовах особливого періоду.
Відповідно до витягу з наказу військової частини НОМЕР_1 від 11.02.2023 №48 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» незважаючи на заходи, які вживаються командуванням військової частини НОМЕР_1 з підтримання належного рівня військової дисципліни та правопорядку, у тому числі під час виконання завдань із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в районі ведення бойових дій в період дії правового режиму воєнного стану, в окремих підрозділах військової частини продовжують мати місце випадки порушення військової дисципліни. З метою запобігання випадків порушення військової дисципліни у подальшому, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП (ААД №448289 від 01.12.2022 року) та протоколу про адміністративне правопорушення (серії ЗХ №009061 від 01.12.2022 року) за ст. 124 КУпАП складений ВІБДР військової комендатури м. Покровськ, на підставі клопотання майора ОСОБА_8 , командира 8 окремої автомобільної санітарної роти (вх.№271 від 11.02.2023) та відповідно до пункту «ґ» статті 48 та ст. 54 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України наказано: за порушення військової дисципліни та службових обов'язків, які проявилися у вигляді водіння автомобільної техніки в стані алкогольного сп'яніння та скоєння дорожньо-транспортної пригоди в умовах особливо періоду під час виконання службових обов'язків та які несуть системний характер, накласти на старшого солдата ОСОБА_2 , старшого водія 1 автомобільного відділення 2 автомобільно взводу 8 окремої автомобільної санітарної роти дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідність».
Згідно з витягом з наказу командира 8-ої окремої автомобільної санітарної роти від 30.12.2022 №187 «Про результати службового розслідування» наказано:
1. Відповідно до розділу XVI пункту 5 наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 року №260 (за вживання алкогольних напоїв) не виплачувати премію за грудень місяць 2022 старшому водію 1 автомобільного відділення 2 автомобільно взводу 8 окремої автомобільної санітарної роти ОСОБА_2 .
2. Відповідно до пункту 9.8 рішення Міністра оброни України від 23.06.2022 року №912/з/29 не виплачувати додаткову винагороду (за вживання алкогольних напоїв) за грудень, передбачену Постановою КМУ №168 від 28.02.2022 року старшому водію 1 автомобільного відділення 2 автомобільно взводу 8 окремої автомобільної санітарної роти ОСОБА_2 .
3. За порушення військової дисципліни та службових обов'язків, які несуть системний характер згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України ст. 48 п. «ґ» та ст.54 клопотати перед командиром військової частини НОМЕР_1 про накладення на старшого водія 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу 8 ОАСР старшого солдата ОСОБА_2 стягнення «попередження про неповну службову відповідність».
4. Заступнику командира роти з озброєння майору ОСОБА_9 , з метою відшкодування збитків наданих державі старшим водієм 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу 8 ОАСР ОСОБА_2 продовжити службове розслідування після надходження в 8 ОАСР постанов із суду за адміністративні правопорушення передбачені ч.1 ст. 130 та ст. 124 КУпАП.
Постановою Красногвардійського районного суду Дніпропетровської області від 15.06.2023 в справі №242/1838/22 справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення - закрито.
Постанова Красногвардійського районного суду Дніпропетровської області від 15.06.2023 в справі №242/1838/22 набрала законної сили 27.06.2023.
В матеріалах справи наявний висновок комунального некомерційного підприємства «Селидівська центральна міська лікарня Селидівської міської ради» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцій від 01.12.2022 №26, який складено об 11 годині 50 хвилин в якому зазначено, що старший сержант поліції Мельник В.О. (ДОП 0149992) доставив 01.12.2022 об 11 годині 20 хвилин ОСОБА_2 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцій. За результатом огляду ознак сп'яніння не виявлено.
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина перша статті 2 вказаного Закону).
Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 № 548-XIV затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, яким визначено загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах (далі - Статут).
Відповідно до статті 11 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки:
свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок;
бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим;
беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини;
постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України;
знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно;
дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України;
поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини;
бути пильним, суворо зберігати державну таємницю;
вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання;
виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни;
додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Згідно з статтею 49 Статуту військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» № 551- XIV від 24.03.1999 затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України (далі - Дисциплінарний статут Збройних Сил України), який визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.
Відповідно до вимог статей 1, 2 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.
Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Статтею 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил визначено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Згідно з статтею 7 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення можуть тільки прямі командири та командири, визначені в розділі 3 цього Статуту. Дисциплінарну владу, яка надана молодшим командирам, завжди мають і старші командири.
Відповідно до статті 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.
Відповідно до статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).
Статтею 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Відповідно до статті 87 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого. Дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин.
Підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі визначає Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України затверджений наказом Міністерства оборони України 21.11.2017 № 608 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 року за №1503/31371 (далі - Порядок №608).
Виконавська дисципліна - належне, своєчасне та якісне виконання військовослужбовцями службових обов'язків, наказів Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, командирів (начальників), доручень, рішень, планів, програм, які затверджуються в органах військового управління або надходять для виконання до Міністерства оборони України або інших органів військового управління (військових частин) (абз.2 п.2 розділу І Порядку №608).
Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку №608 службове розслідування може призначатися, зокрема, у разі невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або загрожувало життю і здоров'ю особового складу, цивільного населення чи заподіяло матеріальну або моральну шкоду.
Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.
За рішенням відповідного командира (начальника) службове розслідування може призначатися за письмовим рапортом (доповідною або пояснювальною запискою) військовослужбовця з метою зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозри.
Службове розслідування проводиться для встановлення, зокрема, ступеня вини військовослужбовця (п.3 розділу ІІ Порядку №608).
Згідно з п.1 розділу ІІІ Порядку №608 рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення.
Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №608 передбачено, що службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування).
Днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення. Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування.
Відповідно до п.8 розділу ІІІ Порядку №608 особи, які проводять службове розслідування, відповідають за всебічність, повноту, своєчасність та об'єктивність його проведення, додержання законодавства України, а також за нерозголошення інформації, яка стосується службового розслідування.
Службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць. Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців (п.13 розділу ІІІ Порядку №608 ).
Отже, аналізуючи наведені норми, слід зазначити, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення за видами, встановленими статтею 48 Дисциплінарного статуту. При цьому, прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, яке має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником) і дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення.
Судами встановлено, що підставою для проведення службового розслідування став протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №448289 від 01.12.2022 року за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В ході службового розслідування встановлено, що неправомірні дії призвели до скоєння ДТП в стані алкогольного сп'яніння старшим солдатом ОСОБА_2 та заподіяна матеріальна шкода санітарному автомобілю NISSAN Navara, 2021 року випуску, номер кузова № НОМЕР_4 , військовий номер НОМЕР_5 , яка станом на 26.12.2022 року складає 195060 (сто дев'яносто п'ять тисяч шістдесят) грн. 00 коп.
Суд першої інстанції, дослідивши обставини, що передували накладенню на позивача дисциплінарних стягнень дійшов висновку, що матеріалами службового розслідування підтверджено факт знаходження позивача на службі в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п. 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Отже, до військовослужбовця висуваються підвищені вимоги, що пов'язано з особливим статусом Збройних Сил України та державною службою особливого характеру, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
У свою чергу, недотримання військовослужбовцем зазначених вимог є дисциплінарним проступком, за вчинення якого до порушника застосовуються заходи дисциплінарного стягнення.
Враховуючи встановлені службовим розслідуванням обставини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що вони в повній та достатній мірі підтверджують факт вчинення позивачем дисциплінарного проступку.
Щодо доводів апелянта, що є відповідні докази, що ОСОБА_2 під час ДТП 01.12.2022 року не перебував у стані алкогольного сп'яніння, та підозри з цього приводу інших військових не підтверджені фахівцями, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для притягнення ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності стало порушення останнім військової дисципліни та службових обов'язків, які проявилися у вигляді водіння транспортного засобу в стані алкогольного сп'яніння та скоєння дорожньо-транспортної пригоди в умовах особливого періоду під час виконання службових обов'язків та які несуть системний характер.
Актом службового розслідування від 30.12.2022 встановлено, що 01.12.2022 близько 6.00 старший водій 1 автомобільного відділення 2 автомобільного взводу 8 ОАСР старший солдат ОСОБА_2 виконував обов'язки військової служби у нетверезому стані ( водіння санітарного автомобіля Ніссан Навара, військовий номер НОМЕР_5 в стані алкогольного сп'яніння) та скоїв ДТП в умовах особливого періоду.
Із змісту пояснень Командиру 8 ОАСР вбачається, що свідками події знаходження старшого солдата ОСОБА_2 з ознаками алкогольного сп'яніння та його відмови від надання письмових пояснень були - майор ОСОБА_9 , головний сержант ОСОБА_10 ..
Актом фіксації відмови від надання письмових пояснень від 01.12.2022 року, складеним тво командира з МПЗ майором ОСОБА_9 та головним сержантом 2 АВ старший сержант ОСОБА_10 зазначено, що старший водій ОСОБА_2 від надання письмових пояснень про перебування 01.12.2022 року у нетверезому стані під час виконання службових обов'язків у особливий період відмовився.
Крім того, в матеріалах справи наявне пояснення ОСОБА_2 від 01.12.2022 року Коменданту ВК м. Покровськ полковнику ОСОБА_11 , в якому зазначено, зокрема, що під час ДТП позивач знаходився у стані алкогольного сп'яніння, на передодні вечором 30.11.2022 року вживав алкогольні напої.
Долучений позивачем висновок щодо результатів медичного огляду №26 від 01.12.2022р., колегією суддів не прийнято до уваги, оскільки огляд на стан сп'яніння проводився через 5 год 50 хв від моменту ДТП.
Твердження позивача про те, що рішенням Красногвардійського районного суду Дніпропетровської області в справі №242/1838/22 встановлено, що під час ДТП 01.12.2022 року він не перебував у стані алкогольного сп'яніння, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки такого факту цим судовим рішенням встановлено не було.
Рішенням Красногвардійського районного суду Дніпропетровської області в справі №242/1838/22 справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Колегія суддів звертає увагу апелянта на ту обставину, що його притягнуто оспорюваним наказом до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни та службових обов'язків, які знайшли своє підтвердження в ході службового розслідування.
Апеляційний суд зазначає, що правове регулювання вчинення адміністративного правопорушення може бути підставою для службового розслідування й застосування заходів дисциплінарного впливу й не ставиться у залежність від того, чи притягнута особа до адміністративної відповідальності. Водночас, для притягнення до дисциплінарної відповідальності треба з'ясувати обставини скоєного, його причини та наслідки, а також вину особи. Усі ці питання з'ясовуються в рамках службового розслідування, що не спростував апелянт.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що встановлені постановою Красногвардійського районного суду Дніпропетровської області від 15.06.2023 в справі №242/1838/22 обставини є відмінними від обставин, які досліджені в цій справі, а відтак не мають преюдиційного значення.
Висновки колегії судів узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду яка викладена в постанові від 07.11.2019р. у справі №826/1610/18.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про підтвердження факту вчинення дисциплінарного правопорушення, а відтак відсутність підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного наказу відповідача.
Доводи апелянта про відсутність доказів системного характеру порушень військової дисципліни та службових обов'язків з боку військовослужбовця ОСОБА_2 , колегія суддів не приймає, оскільки як вбачається з матеріалів справи старший солдат служби за контрактом ОСОБА_2 відмовився добровільно пройти огляд на встановлення ступеня алкогольного чи наркотичного сп'яніння, що підтверджено актом фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду від 23.04.2022, який складено комісією у складі командира З автомобільного взводу капітан ОСОБА_3 , головним сержантом роти ОСОБА_4 , фельдшером штаб-сержантом ОСОБА_5 .
Пояснення ОСОБА_2 відносно свого перебування у нетверезому стані на місці тимчасового розташування роти під час виконання службових обов'язків у нетверезому стані під час особливого періоду надавати відмовився, що підтверджено актом від 23.04.2022 року, який складено комісією у складі командира З автомобільного взводу капітан ОСОБА_3 , головним сержантом роти ОСОБА_4 , фельдшером штаб-сержантом ОСОБА_5 .
Відносно старшого солдата служби за контрактом ОСОБА_2 командиром 8 ОАСР від 23.04.2022 року складено протокол №4 року про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3. ст. 172-20 КУпАП, тобто відмова від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою в умовах особливого періоду.
В апеляційній скарзі представник позивача не заперечував зазначені обставини та зазначав, що акт фіксації відмови від 23.04.2022 року відносно ОСОБА_2 від добровільного проходження медичного огляду є поодиноким.
Відповідно до статті 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.
Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Отже підстави наказу військової частини НОМЕР_1 від 11.02.2023 №48 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за порушення військової дисципліни та службових обов'язків, які проявилися у вигляді водіння автомобільної техніки в стані алкогольного сп'яніння та скоєння дорожньо-транспортної пригоди в умовах особливо періоду під час виконання службових обов'язків та які несуть системний характер, підтверджуються матеріалами справи та не спростовані апелянтом.
Щодо доводів апелянта, що згідно ст. 48 Дисциплінарного статуту, відсутні в переліку такі стягнення як: не виплачувати премію та додаткову нагороду, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197 (далі - Порядок № 260).
Пунктом 17 розділу І Порядку № 260 встановлено, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
Порядок та умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України встановлений рішенням Міністра Оборони України доведеним телеграмою від 25.03.2022 № 248/1298 (застосувалось до 01.06.2022) та Окремим дорученням Міністра Оборони України від 23.06.2022 № 912/а/29 (застосовується після 01.06.2023).
Пунктом 10 вказаного рішення від 25.03.2022 № 248/1298 встановлено, що до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 грн або 30 000,00 грн не включаються, зокрема, ті військовослужбовці, які перебували у стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння за місяць, у якому здійснено таке правопорушення, а також ті, у діях (бездіяльності), яких є ознаки кримінального або адміністративного правопорушення.
Аналогічні положення містяться в підпункті 9.8 пункту 9 окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 № 912/з/29 згідно з яким до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 гривень або 30 000,00 гривень визначено не включати військовослужбовців, які вживали алкогольні напої (наркотичні або психотропні речовини) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибували на службу та/або виконували обов'язки військової служби в нетверезому стані (у стані наркотичного сп'яніння) - за місяць, у якому здійснено таке правопорушення, оголошеного наказом командира (начальника).
Витягом з наказу командира 8-ої окремої автомобільної санітарної роти від 30.12.2022 №187 «Про результати службового розслідування» наказано:
1. Відповідно до розділу XVI пункту 5 наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 року №260 (за вживання алкогольних напоїв) не виплачувати премію за грудень місяць 2022 старшому водію 1 автомобільного відділення 2 автомобільно взводу 8 окремої автомобільної санітарної роти ОСОБА_2 .
2. Відповідно до пункту 9.8 рішення Міністра оброни України від 23.06.2022 року №912/з/29 не виплачувати додаткову винагороду (за вживання алкогольних напоїв) за грудень, передбачену Постановою КМУ №168 від 28.02.2022 року старшому водію 1 автомобільного відділення 2 автомобільно взводу 8 окремої автомобільної санітарної роти ОСОБА_2 .
Тобто, невиплата премії та додаткової винагороди за грудень 2022 року старшому солдату ОСОБА_2 відбулось на підставі наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 року №260 та окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 № 912/з/29, а не як помилково вважав апелянт згідно до ст. 48 Дисциплінарного статуту.
Доводи апелянта, що службове розслідування з боку керівництва військової частини не було відновлено, та не прийняті відповідні рішення, колегія суддів не приймає, оскільки вони не спростовують факт перебування позивача в стані алкогольного сп'яніння та правомірне притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни та службових обов'язків.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позову.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2023 р. у справі № 200/1075/23 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2023 р. у справі №200/1075/23 - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 07 листопада 2023 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
І.В. Сіваченко