копія
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2023 року м. Чернігів Справа № 620/13240/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави до Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
Керівник Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави 30.08.2023 (відповідно до дати поштового відправлення, вказаної на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (далі - Міська рада, відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо оформлення права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 94423, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю 7 879 615,82 грн.;
- зобов'язати відповідача вчинити дії, спрямовані на оформлення права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 94423, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що невжиття визначених законодавством заходів з метою приведення протирадіаційного укриття №94423, яке розміщене в будівлі Тимоновицького сільського будинку культури, до стану готовності, суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.
Ухвалою судді від 08.09.2023 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також судом запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову.
Від відповідача надійшов відзив, у якому він позовні вимоги не визнав, у їх задоволенні просив відмовити, з огляду на те, що чинним законодавством не встановлено імперативної норми щодо реєстрації права власності на укриття. Порядком створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку передбачено облік сховищ. Натомість згідно акту оперативного огляду об'єкта (будівлі, споруди, приміщення) щодо можливості його використання для укриття населення від 02.06.2023, складеного із залученням відповідних фахівців за результатами проведеного огляду, встановлено, що у протирадіаційному укритті сухо, відсутні ознаки підтоплення, стан задовільний. Даний факт вказує на те, що відповідальними особами здійснюються необхідні дії для підтримання укриття в належному стані та використання його за призначенням. Враховуючи наведене, вважає, що вказане не можна розцінювати як бездіяльність. Крім того, міською радою як власником будівлі направлено лист до КП «Н-Сіверське МБТІ» щодо виготовлення технічного паспорту на неї. Рішенням виконавчого комітету від 15.09.2023 №252 міському голові доручено укласти відповідний договір для виготовлення технічного паспорту на будівлю за адресою: АДРЕСА_1 . 19.09.2023 між відповідачем та КП «Н-Сіверське МБТІ» укладено договір на виконання робіт по технічній інвентаризації на договірній основі.
Керівником прокуратури подано до суду відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримано. Крім того, зазначено, що замовлення технічної документації не є гарантією оформлення правовстановлюючих документів та реєстрації права комунальної власності на неї у подальшому, оскільки у 2013 році відповідна документація вже розроблялась. Також відповідачем не надано доказів на замовлення (оновлення) технічної документації на захисну споруду, розташовану за адресою: вул. Шевченка, 55, с. Тимоновичі, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область.
Міською радою подано заперечення, у яких правову позицію, наведену у відзиві, підтримано, у задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує такі обставини.
На території Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області за адресою: вул. Шевченка, 55, с. Тимоновичі, Новгород-Сіверського району, Чернігівської області, у будівлі Тимоновицького сільського будинку культури, знаходиться протирадіаційне укриття №94423. Вказане укриття є вбудованим приміщенням Тимоновицького сільського будинку культури, місткістю 400 чоловік, введене в експлуатацію у 1985 році (а.с. 33-34).
Вказана будівля перебувала на балансі Тимоновицької сільської ради Чернігівської області, на замовлення якої у 2013 році здійснено розробку Технічного паспорту на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони) №94423 (а.с. 22-32).
Надалі рішенням Семенівської міської ради від 27.01.2022 №594 затверджено Перелік об'єктів комунальної власності Семенівської міської ради Чернігівської області, до складу якого включено Тимоновицький сільський будинок культури за адресою: вул. Шевченка, 55, с. Тимоновичі, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область (а.с. 35-37).
Відповідно до акту від 02.06.2023 оперативного огляду об'єкта (будівлі, споруди, приміщення) щодо можливості його використання для укриття населення, складеного посадовими особами Новгород-Сіверського РВ ГУДСНС України у Чернігівській області, протирадіаційне укриття №94423 є сухим, без ознак підтоплення, санітарний стан задовільний (а.с. 19).
Разом з тим, державна реєстрація права власності на вказане нерухоме майно відсутня (а.с. 15-16, 19а, 21), що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до норм Закону України «Про прокуратуру» прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні інтереси держави, що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Оскільки повноваження органів влади, зокрема і щодо здійснення захисту законних інтересів держави, є законодавчо визначеними, суд згідно з принципом jura novit curia («суд знає закони») під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Велика Палата Верховного Суду у своєму рішенні також послалася на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, згідно з яким Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, зокрема зазначив, що за змістом частини третьої статті 23 Закону № 1697-VІІ прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.
Враховуючи, що інтереси держави до цього часу залишаються не захищеними, наявні підстави для представництва прокурором інтересів держави у спірних правовідносинах.
Частиною першою статті 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно із частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Підпунктом 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, власні (самоврядні) повноваження, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
У відповідності до частини п'ятої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
В силу вимог статті 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Враховуючи вищенаведене, органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Тимоновицької сільської ради, на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді, є Семенівська міська рада.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оборону України» оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.
Згідно із статтею 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.
У пункті 14 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України визначено, що захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Суб'єктами забезпечення цивільного захисту є центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання, громадські організації (частина друга статті 6 Кодексу цивільного захисту України).
В силу вимог частини восьмої статті 32 Кодексу цивільного захисту України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
Пунктом 9 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138 (далі - Порядок), установлено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: виконання вимог законодавства щодо визначення потреби, створення, використання, утримання, реконструкції та ведення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту територіальної громади, здійснення контролю за станом утримання таких споруд та готовності їх до використання за призначенням та підтримкою в належному технічному стані (частина перша статті 36-1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).
Таким чином, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.
Всупереч наведеного, правовстановлюючі документи на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття №94423, що знаходиться по вул. Шевченка, 55, в с. Тимоновичі, Новгород-Сіверського району, Чернігівської області, відповідачем не оформлено, чим допущено протиправну бездіяльність.
Пунктами 6, 7, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, передбачено, що державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком. Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються: документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об'єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об'єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Враховуючи, що Семенівська міська рада, згідно вказаних норм, є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, то саме на неї покладено обов'язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття №94423, що знаходиться по вул. Шевченка, 55, в с. Тимоновичі, Новгород-Сіверського району, Чернігівської області.
При цьому, ухвалюючи вказане рішення, суд погоджується з позицією прокурора, що замовлення та виготовлення на спірну будівлю технічної документації не може бути беззаперечним доказом виконання відповідачем покладеного на нього обов'язку з оформлення на будівлю правовстановлюючих документів та реєстрації права комунальної власності.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частинами 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.
З огляду на сукупність викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури необхідно задовольнити.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави до Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Новгород-Сіверської окружної прокуратури щодо не оформлення правовстановлюючих документів на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 94423, розташоване за адресою: вул. Шевченка, 55, с. Тимоновичі, Новгород-Сіверського району (колишнього Семенівського) Чернігівської області.
Зобов'язати Семенівську міську раду Новгород-Сіверського району Чернігівської області вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 94423, розташоване за адресою: вул. Шевченка, 55, с. Тимоновичі, Новгород-Сіверського району (колишнього Семенівського) Чернігівської області.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 06 листопада 2023 року.
Позивач: Новгород-Сіверська окружна прокуратура (код ЄДРПОУ 0291011424, вул. Замкова, 9-А, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000).
Відповідач: Семенівська міська рада Новгород-Сіверського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04062009, вул. Червона Площа, 6, м. Семенівка, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область, 15400).
Суддя С.В. Бородавкіна