Справа № 560/16387/23
РІШЕННЯ
іменем України
07 листопада 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що перебуває на обліку та отримує пенсію у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.05.2023 у справі №560/11463/22 відповідач видав позивачу нову довідку №ХС56499 від 01.06.2023, в якій зазначено основні та додаткові види грошового забезпечення станом на 01.01.2021 за прирівняною посадою. Проте, відповідач не включив у довідку надбавку за особливість проходження служби у розмірі 65% та премії, яка має складати 35%, а не 10% як зазначено в довідці. На звернення позивача, відповідач листом відмовив позивачу у задоволенні його заяви.
Ухвалою суду від 14 вересня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що довідка про грошове забезпечення станом на 01.01.2021, виготовлена відповідно до норм чинного законодавства України, а для включення до довідки премії в розмірі 35% та надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% немає правових підстав.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.05.2023 у справі №560/11463/22 відповідач видав позивачу довідку №ХС56499 від 01.06.2023, в якій зазначено основні та додаткові види грошового забезпечення станом на 01.01.2021.
Позивач не погодився з виданою довідкою, а саме вважав, що премія, яка є складовою його грошового забезпечення має бути складати 35%, а не 10% як зазначено в довідці, та вважає, що відповідач не зазначив надбавку за особливості проходження служби в розмірі 65%, тому звернувся до відповідача з заявою про видачу оновленої довідки.
Відповідач листом, відмовив позивачу у задоволенні його заяви, посилаючись на те, що довідка про грошове забезпечення станом на 01.01.2021, виготовлена відповідно до норм чинного законодавства України.
Вважаючи дії відповідача щодо не зазначення в довідці премії (35%), а також надбавки за особливості проходження служби (ОПС) у розмірі 65%, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 (далі Закон №2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII. Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704), якою затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
При цьому, пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, позивач, як колишній військовий та пенсіонер, набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018.
Тобто, у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії має бути включено усі складові (основні та додаткові), що передбачені Постановою №704 та виплачувались за відповідною прирівняною посадою станом на 01.01.2021.
Суд встановив, що у довідці №ХС56499 від 03.05.2023, зазначено основні та додаткові види грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 3860,00 грн.; оклад за військовим званням 950,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) 2164,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби (0%); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (0%); надбавка за кваліфікацію (0%); надбавка за шифрувальну роботу (0%) - 0,00 грн.; премія (10%) - 386,00 грн.
При цьому, позивач не погоджується з діями відповідача щодо включення до довідки №ХС56499 від 03.05.2023 про розмір грошового забезпечення премії в розмірі 10%, вважаючи що розмір останньої має складати 35%, включення надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0% замість 65%.
Суд зазначає, що відповідачем у довідці №ХС56499 від 03.05.2023 вказано розмір премії (як і розмір інших складових) станом на січень 2021. При цьому, відсутні підстави для зазначення премії в розмірі 35%, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65%, адже станом на січень 2021 особа за прирівняною посадою позивача отримала саме 10% премії, 0% надбавки за особливості проходження служби.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених, статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі, суд дійшов висновку, що відповідач не порушив вимог закону, відмовляючи у виготовленні нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивача, тому позов задоволенню не підлягає, що підтверджено доказами, які перевірено судом.
З врахуванням положень статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану 64,м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя П.І. Салюк