Рішення від 31.10.2023 по справі 560/16422/21

Справа № 560/16422/21

РІШЕННЯ

іменем України

31 жовтня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В.

за участю:секретаря судового засідання Пивовар Д.О. позивача: ОСОБА_1 , представника відповідача: Гринишина І.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про зміну формулювання причини звільнення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому просить визнати зазначене в наказі начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області полковника поліції Герасимчука Р.В. №348 о/с від 15.11.2021 "Про особовий склад" формулювання причини звільнення неправильним та змінити його на пункт 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що наказ начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області полковника поліції Герасимчука Р.В. №348о/с від 15.11.2021 є незаконним та винесеним без наявних на те підстав, а також таким, що грубо порушує його трудові права, оскільки до винесення вказаного наказу, позивач подав рапорт про звільнення зі служби в поліції за власним бажанням. Просить позов задовольнити.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що ГУНП в Хмельницькій області жодних причин звільнення не змінювало, а натомість виконувало обов'язок, визначений Статутом, по виконанню (реалізації) дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в Національній поліції України, яке було застосовано за наслідками проведеного службового розслідування ще 25.08.2021, тобто ще до того як позивач звернувся із рапортом про його звільнення за власним бажанням (29.10.2021). Просить відмовити у задоволенні позову.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 29.11.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 29.11.2021 суд зупинив провадження у справі №560/16422/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №560/11701/21.

Ухвалою від 15.08.2022 суд поновив провадження у справі №560/16422/21.

Ухвалою від 18.08.2022 суд ухвалив провести розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 29.08.2022 суд заяву ОСОБА_1 про зміну позовних вимог повернув заявнику.

Ухвалою від 04.10.2022 суд зупинив провадження у справі №560/16422/21 до розгляду даної справи Сьомим апеляційним адміністративним судом та надходження даної справи до Хмельницького окружного адміністративного суду.

Ухвалою від 07.09.2023 суд поновив провадження у справі та призначив до розгляду в судовому засіданні.

Протокольною ухвалою від 31.10.2023 суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про виклик свідків через його неогрунтованість, у зв'язку з тим, що подане клопотання не містить вказівки на те, які конкретно обставини справи можуть підтвердити зазначені особи.

Протокольною ухвалою від 31.10.2023 суд залишив без розгляду клопотання позивача про доповнення позовних вимог (підстав позову), оскільки в порушення вимог КАС України, заява подана з порушенням процесуальних строків.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 01.09.2009 по 06.11.2015, з 07.11.2015 прийнятий на службу до Національної поліції України та з 23.02.2021 призначений на посаду заступника начальника розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області.

Наказом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 02.07.2021 №1178 "Про призначення службового розслідування за фактом можливого порушення службової дисципліни та вимог адміністративного законодавства заступником начальника розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області капітаном поліції ОСОБА_1 " за фактом можливого порушення службової дисципліни та вимог адміністративного законодавства призначено службове розслідування.

Згідно з висновком службового розслідування №105/2021 від 12.08.2021, затвердженим т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області 12.08.2021, відомості, які стали підставою для призначення вказаного службового розслідування вважаються такими, що знайшли своє підтвердження. Запропоновано застосування щодо позивача дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в Національній поліції України.

Пунктом 1 наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 25.08.2021 №1466 "Про застосування дисциплінарних стягнень до окремих працівників поліції Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області" за порушення та невиконання вимог пунктів 1, 2, 3, 6, 7, 11, 13 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337-VIII (далі - Дисциплінарний статут), пункту 1 частини 1 статті 18 Закону України "Про національну поліцію", підпунктів "а", "б", "ґ" пункту 2.1, підпункту "а" пункту 2.4, пункту 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 №1306, статті 16 Закону України "Про дорожній рух", пункту 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, Присяги поліцейського, що виразилось у порушенні Правил дорожнього руху, створенні ситуації, у якій виникла підозра вважати, що поліцейський керує транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, відмові від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у зв'язку із підозрою в цьому, перешкоджанні поліцейським виконувати свої службові обов'язки, приниженні їх честі та гідності з використанням ненормативної лексики, вчиненні дій, що підривають авторитет поліції, не сприянні у проведенні службового розслідування, застосовано до заступника начальника розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області капітана поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції.

15.11.2021, на виконання наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області №1466 від 25.08.2021, винесено наказ №348 о/с "Про особовий склад", відповідно до якого ОСОБА_1 звільнено зі служби в Національній поліції України у зв'язку із реалізацію дисциплінарного стягнення.

Разом з тим, встановлено, що Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.03.2022 у справі №560/11701/21, яке набрало законної сили 05.07.2022, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування наказів Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області №1178 від 02.07.2021 та №1466 від 25.08.2021 відмовити.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про Національну поліцію" (далі - Закон) та Законом України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України".

Відповідно до статті 8 Закону України "Про Національну поліцію" поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 19 Закону України "Про Національну поліцію" у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 18 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.

Згідно з частиною 1 статті 64 Закону України "Про Національну поліцію" особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові такого змісту: "Я, (прізвище, ім'я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки".

Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Цей Статут визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.

Відповідно до частини 1 статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Положеннями частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту встановлено, що службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського, зокрема: бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції.

Згідно з частиною 1 статті 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Частиною 2 вказаної статті визначено, що за вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини 3 статті 11 Дисциплінарного статуту поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом.

Суд встановив, що за результатами проведеного службового розслідування підтверджено, що вчиненими діями позивач скомпрометував високе звання працівника поліції, допустив дії, які зашкодили його репутації та авторитету поліції.

Посилання позивача на обставину, що на дату його звільнення з органів поліції (15.11.2021) вже існувала підстава для звільнення за власним бажанням - поданий 26.10.2021 рапорт про звільнення зі служби в поліції на підставі пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням у зв'язку із неможливістю продовжувати роботу через прийняття на роботу за конкурсом)", суд відхиляє, як безпідставне.

Суд встановив, що Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області 29.10.2021 розглянуло зазначений вище рапорт позивач та надало йому відповідь від 29.10.2021 №4654/121/12/01-2021 про те, що наказом ГУНП в Хмельницькій області від 25.08.2021 №1466 до нього застосовано дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в Національній поліції України, роз'яснено, що його не можна було звільнити за пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (тобто у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в Національній поліції України) до закінчення його лікування і виходу на службу, оскільки з 26.08.2021 він перебував на лікуванні, а також повідомлено, що для звільнення його зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" за власним бажанням), у зв'язку із прийняттям на роботу за конкурсом, відсутні підстави.

Частинами 1- 4 статті 22 Дисциплінарного статуту Національної поліції України визначено:

1. Дисциплінарне стягнення виконується негайно, але не пізніше місяця з дня його застосування, не враховуючи часу перебування поліцейського у відпустці, відрядженні або на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності). Після закінчення зазначеного строку дисциплінарне стягнення не виконується.

2. Наказ про застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення виконується шляхом його оголошення в органі (підрозділі) поліції та особистого ознайомлення поліцейського з ним. У разі відмови особи від ознайомлення з наказом про це складається акт.

3. Дисциплінарні стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь та звільнення із служби в поліції виконуються (реалізуються) шляхом видання наказу по особовому складу.

4. Дисциплінарні стягнення у виді звільнення з посади та звільнення із служби в поліції, застосовані до поліцейського, який перебуває у відпустці чи на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності), виконуються (реалізуються) після його прибуття до місця проходження служби.

Встановлено, що позивач перебував на лікарняному включно до 12.11.2021.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 22 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, застосоване до позивача дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, реалізоване негайно після закінчення лікування та прибуття позивача до місця проходження служби - 15.12.2021, шляхом видання наказу №348 о/с "Про особовий склад", відповідно до якого ОСОБА_1 звільнено зі служби в Національній поліції України у зв'язку із реалізацію дисциплінарного стягнення, з яким ОСОБА_1 ознайомлений того ж дня - 15.11.2021.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що у відповідача був відсутній обов'язок звільняти позивача за власним бажанням, оскільки на момент отримання (29.10.2021) від ОСОБА_1 рапорту про його звільнення за власним бажанням існували інші підстави для звільнення, оскільки до позивача вже було застосовано (25.08.2021) дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції, однак на той час ще не виконане за правилами статті 22 Статуту у зв'язку з перебуванням ОСОБА_1 на лікарняному.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність підстав для задоволення позовних вимог, немає підстав для стягнення на користь позивача сплаченого ним судового збору та витрат на правову допомогу.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 06 листопада 2023 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)

Головуючий суддя В.В. Матущак