Роздільнянський районний суд Одеської області
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 511/239/23
Номер провадження: 2/511/197/23
"06" листопада 2023 р. Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Бобровська І. В.
за участі секретаря судового засідання - Руденко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна клопотання представника позивача - адвоката Грицюк Олександра Олексійовича про зупинення провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Роздільнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виключення відомостей про батька із актового запису про народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Роздільнянського районного суду Одеської області перебуває вищевказана позовна заява, яка мотивована тим, що між ним та ОСОБА_2 у 20202 році був зареєстрований шлюб. 03.12.2020 року, на думку позивача, шляхом введення його в оману, що це дійсно його дитина, позивачу була надана заява про визнання дитини, сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 його дитиною, про що в подальшому видане нове свідоцтво про народження, серії НОМЕР_1 від 03.12.2020 року. З часом аналізуючи та згадуючи події ОСОБА_1 зрозумів, що ОСОБА_2 ввела його в оману з певною метою та цілями, споріднення між ним та ОСОБА_4 , 2014 р.н. відсутнє.
На підставі викладеного позивач просить суд: призначити та провести експертизу тесту ДНК ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , ухвалити рішення про виключення відомостей ОСОБА_1 як батька ОСОБА_5 та зобов'язати Роздільнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) виключити відомості про батька ОСОБА_1 , 198 р.н. з актового запису про народження дитини ОСОБА_5 , 2014 р.н.
Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 08 травня 2023 року провадження по справі відкрито, в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 11.07.2023 року, за клопотанням представника позивача - адвоката Грицюк Олександра Олексійовича по вказаній цивільній справі було призначення судово - медичну молекулярно - генетичну експертизу, провадження по справі на час проведення експертизи зупинено.
05.10.2023 року на адресу суду надійшов лист генерального директора КУ «Одеське обласне бюро судово - медичної експертизи» від 18.09.2023 року №2252-11, про те, що у зв'язку з неприбуттям 22.08.2023 року та 07.09.2023 року ОСОБА_6 для одночасного відбору біологічних зразків, ухвала суду повертається без виконання.
Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 12.10.2023 року провадження по справі поновлено.
06.11.2023 року на адресу суду від представника позивача - адвоката Грицюка О.О. надійшло клопотання про відкладення судового засідання та тимчасового зупинення розгляду справи, у зв'язку з перебування позивача ОСОБА_1 на військовій службі в складі десантних військ морської піхоти Збройних Сіл України. 05.11.2023 року позивач ОСОБА_1 вибув для виконання бойового завдання, у зв'язку з чим не може прибути на судові засідання призначені судом та на проведення експертного дослідження.
В підготовче засідання позивача ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_7 не прибули.
Представник відповідача ОСОБА_2 зазначив, що не заперечує проти задоволення клопотання представника позивача - адвоката Грицюк О.О. про зупинення провадження по справі.
Суд, розглянувши заяву, оглянувши матеріали цивільної справи, дійшов таких висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано довідкукомандира військової частини (номер зазначено) від 05.05.2023 року №2164, відповідно до якої ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 .
Так, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні7; від 24.02.2022 №2102-ІХ вУкраїні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
Надалі, Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» неодноразово продовжено строк дії воєнного стану в Україні.
Указом Президента України №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ, Указом від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ, та Указом від 7 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Згідно з Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на військовослужбовців, тобто осіб, які проходять військову службу.
Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про Збройні сили України», Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
Відповідно до положень пункту 2 ч.1 ст.251 ЦПК України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно із п.2 ч.1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, зокрема, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. п. 1 та 3 частини першої статті 252 цього Кодексу, - до припинення перебування на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі; у службовому відрядженні.
Таким чином, враховуючи той факт, що позивач перебуває на військовій службі в лавах Збройних Сил України та забезпечує стримування збройної агресії проти України у період воєнного стану, запровадженого у зв'язку із воєнною агресією Російської Федерації проти України, тобто існують обставини відповідно до п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України, що унеможливлюють продовження розгляду цивільної справи та наявність яких є підставою для зупинення провадження у справі, а тому суд вважає за необхідне провадження у справі зупинити до припинення перебування позивача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені у воєнний стан.
Відповідно до ч.1 ст.254 ЦПК України, провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.
Після усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі, тобто, до припинення перебування позивача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені у воєнний стан, позивач зобов'язаний повідомити про це суд.
Вищевказані обставини дають суду дійти висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви відповідача.
Керуючись ст. ст. 251 ч.1 п.2, 253, 258-260, 261, 353, 354 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача - адвоката Грицюк Олександра Олексійовича про зупинення провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Роздільнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виключення відомостей про батька із актового запису про народження дитини - задовольнити.
Зупинити провадження у цивільній справі № 511/239/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Роздільнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виключення відомостей про батька із актового запису про народження дитини - до припинення перебування позивача ОСОБА_1 , у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зобов'язати позивача ОСОБА_1 повідомити Роздільнянський районний суд Одеської області про припинення його перебування у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - протягом 10 днів з дня звільнення зі служби.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду з подачею апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів з дня складання повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому копія ухвали не була вручена в день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
С Суддя: І. В. Бобровська