Справа № 459/3029/23 Провадження № 3/459/1110/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2023 року суддя Червоноградського міського суду Львівської області Дем'яновська Ю.Д., за участю адвоката Савенко А.Л., особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшла від Червоноградського РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, студента, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу 1102 про адміністративне правопорушення серії ААД № 547691 від 11.09.2023 року, ОСОБА_1 11.09.2023 року о 21 год 07 хв у м.Червоноград по вул.Б.Хмельницького,63, керуючи транспортним засобом Mitsubishi Outlander, д.н.з. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, в результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем Mitsubishi Lancer, д.н.з. НОМЕР_2 , що їхав попереду, внаслідок чого автомобілі зазнали механічних пошкоджень з матеріальними збитками, тобто порушив вимоги п.12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 категорично заперечив свою вину та пояснив, що йому інкримінується порушення п.12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України та згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 547691 від 11.09.2023 року, він 11.09.2023 року о 21 год 07 хв у м.Червоноград по вул.Б.Хмельницького,63, керуючи транспортним засобом Mitsubishi Outlander, д.н.з. НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, в результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем Mitsubishi Lancer, д.н.з. НОМЕР_2 , що їхав попереду, однак у фабулі протоколу не вказано що зіткнення транспортних засобів відбулося коли він здійснював обгін автомобіля Mitsubishi Lancer, д.н.з. НОМЕР_2 , який не надав переваги в русі його транспортному засобу, почав здійснювати маневр повороту ліворуч без включення показчика повороту, в результаті чого і відбулась ДТП. Вказує, що схема дорожньо-транспортної пригоди складена з порушенням вимог інструкції №1395 від 07.11.2015 року, розділу ІХ п.4, так вказано місце ДТП на схемі, проте відсутні координати транспортних засобів після зіткнення. Також зазначає, що дорожньо-транспортна пригода відбулась навпроти АЗС «WOK» в м.Червоноград по вул.Б.Хмельницького,63, та зафіксована відеокамерою, розміщеною на даній АЗС, але такий відеозапис не долучено до матеріалів справи працівника поліції, а тому просить долучити та дослідити такий.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Савенко А.Л. також звернув увагу на не відповідність схеми фактичним обставинам.
Допитаний в судовому засіданні інспектор Червоноградського РВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_2 пояснив, що він складав протокол про адміністративне правопорушення відносно водія ОСОБА_1 за результатами схеми, однак оглянувши таку в судовому засіданні, вказує, що схема не відповідає Інструкції, на такій відсутня розмітка, дорожні знаки, інші елементи вулиці.
Допитаний свідок ОСОБА_3 в судовому засідання пояснив, що водій автомобіля Mitsubishi Lancer почав маневр повороту без будь-яких показників такого в той момент, коли автомобілі вже майже прирівнялись між собою, капот Mitsubishi Outlander був нарівні заднього колеса Mitsubishi Lancer, тому водій транспортного засобу Mitsubishi Outlander, д.н.з. НОМЕР_1 , не мав змоги уникнути зіткнення.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та надані сторонами письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно положень ст.278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен вирішити зокрема, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи.
Згідно з ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту ст. 252 КУпАП вбачається, що оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст.251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків та ін.
Розділом IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року N 1395, у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються, зокрема схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський.
На схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти:
1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
8) ширина тротуарів, узбіччя;
9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
11) розташування дорожньої розмітки;
12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються:
1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу;
2) номерний знак транспортного засобу;
3) власник (співвласник) транспортного засобу;
4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою;
5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП;
6) вид пригоди;
7) кількість учасників ДТП;
8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306;
9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення);
10) тип транспортного засобу.
Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
При складанні схеми місця ДТП рекомендується:
1) застосовувати спеціальне креслярське приладдя (лінійки, лекала);
2) користуватися загальноприйнятими графічними зображеннями об'єктів та умовними позначками;
3) не порушувати масштабу зображення;
4) деталізувати ту чи іншу ділянку схеми пригоди;
5) використовувати винесення фрагментів за схему.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що схема ДТП, яка мала місце 11 вересня 2023 року не відповідає вимогам закону, відтак не бере таку до уваги.
Виходячи із аналізу змісту ст.ст.256,278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі для належного оформлення.
Суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за № 14, від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За наведених обставин, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 547691 від 11.09.2023 року щодо ОСОБА_1 із додатками слід повернути органу, який його склав, для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 283,284,289 КУпАП, суддя-
ПОСТАНОВИВ:
Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 із додатками повернути у Червоноградський районний відділ поліції ГУ НП у Львівській області для належного оформлення.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: Ю. Д. Дем'яновська