Справа № 450/3824/23 Провадження № 2-а/450/88/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" жовтня 2023 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Мельничук І.І.
при секретарі Дикій О. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов по справі про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Пустомитівського районного суду Львівської області з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення по справах про адміністративні правопорушення, та просить визнати протиправними та скасувати постанови: серія АА №00012704 від 25.07.2023р.; серія АА №00012668 від 25.07.2023р.; серія АА №00012693 від 25.07.2023р.; серії АА №00012664 від 25.07.2023р.; серії АА №00012666 від 25.07.2023р., а також стягнути з відповідача на його користь судові витрати. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуваними постановами відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та вважає такі постанови незаконними та протиправними. Згідно з пунктом 22.5 ПДР України передбачено вагові параметри транспортних засобів для руху автомобільними дорогами.
Відповідно до постанови відповідача серії АА № 00012668 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF ХF 105.460, державний номерний знак НОМЕР_1 на 12,5% (5тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Натомість перевезення здійснювалось з використанням напіпричепу STAS д.н.з. НОМЕР_2 , який згідно відміток у технічному паспорті є контейнеровозом, тобто з дозволеною масою 42 тон та згідно з даними товарно-транспортної накладної вантажоодержувача ТОВ «Дунай Логістік» загальною масою брутто 41820кг.
Відповідно до постанови АА № 00012704 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF ХF 105.460, державний номерний знак НОМЕР_3 на 10,475% (4,19тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Натомість перевезення здійснювалось з використанням напіпричепу GSH PK-27M д.н.з. НОМЕР_4 , який згідно відміток у технічному паспорті є контейнеровозом, тобто з дозволеною масою 42 тон та згідно з даними товарно-транспортної накладної вантажоодержувача ТОВ «Дунай Логістік» загальною масою брутто 41900кг.
Відповідно до постанови серії АА № 000012693 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF FТ 105.410, державний номерний знак НОМЕР_5 на 11,263% (4,505тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Натомість перевезення здійснювалось з використанням напіпричепу FLIEGL-DHKA350 д.н.з НОМЕР_6 , який згідно відміток у технічному паспорті є контейнеровозом, тобто з дозволеною масою 42 тон та згідно з даними товарно-транспортної накладної вантажоодержувача ТОВ «Дунай Логістік» загальною масою брутто (тягача, напівпричепа та вантажу) 41900кг.
Відповідно до постанови серії АА № 00012664 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF FT ХF 105.410, державний номерний знак НОМЕР_7 на 6,538% (2,615тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Натомість перевезення здійснювалось з використанням напіпричепу BODEX д.н.з НОМЕР_8 , який згідно відміток у технічному паспорті є контейнеровозом, тобто з дозволеною масою 42 тон та згідно з даними товарно-транспортної накладної вантажоодержувача загальною масою брутто (тягача, напівпричепа та вантажу) 41260кг.
Відповідно до постанови серії АА № 00012666 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF FT ХF 105.460, державний номерний знак НОМЕР_9 на 5,75% (2,3тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40т, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,8% (2,058тон). Натомість перевезення здійснювалось з використанням напіпричепу STAS д.н.з НОМЕР_10 , який згідно відміток у технічному паспорті є контейнеровозом, тобто з дозволеною масою 42 тон та згідно з даними товарно-транспортної накладної вантажоодержувача загальною масою брутто 41700кг.
Усі вказані постанови взагалі не містять відомостей про напівричепи, зокрема їх марку, модель, державний номерний знак причепу, категорії транспортного засобу, а також типу транспортного засобу, повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу, номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність на вісі, тобто даних, на підставі яких встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу, що не відповідає вимогам ч.3 ст.283 КУпАП (в частині зазначення повних відомостей про транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушеня, його марку, модель, номерний знак).
Також і фото, де зафіксовано транспортні засоби та напівпричепи, на ділянці дороги за адресою: Н-11 км 76-702 Дніпропетровська область, також не містять ні інформації про тип транспортного засобу (спеціалізований напівпричіп-платформа, причіп-контейнеровоз, тощо), від якого залежить граничний розмір фактичної маси транспортного засобу, рух якого автомобільними дорогами заброняється, ні інформації про фактичну масу кожного окремого транспортного засобу, ні інформації про вагу перевищення встновлених законодавством вагових норм для даного типу транспортного засобу під часу руху автомобільними дорогами.
Окрім цього, усі вказані автомобілі в день встановлення нібито порушень також рухались трасою М30 Стрий-Умань-Дніпро-Ізварине із вказаними вантажами, на відмітці км 949-608, якої розташований пункт зважування WIM20 і на якому не було встановлено перевищення габаритно-вагових норм. Даний факт підтверджується зображенням трекінгів.
Позивач не був повідомлений відповідачем про розгляд вказаних справ, а тому був позбавлений права надати свої пояснення та доводи.
Позивач з оскаржуваними постановами не погоджується, оскільки вважає, що він не вчиняв правопорушення, відповідальність за які передбачена ч. 2 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обґрунтовуючи, що фактична маса транспортного засобу не перевищила нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України; постанова складена з порушеннями вимог КУпАП та Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої Наказом інфраструктури України від 27.09.2021 року №512. З огляду на вказане, просить позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача Фіялкович Т-Д. подала до суду відзив, у якому просила у задоволенні адміністративного позову відмовити та зазначила, що відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. За приписами ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначено Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному - транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174 (надалі - Порядок № 1174).
Здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою, зокрема на автомобільному транспорті може здійснюватися, зокрема шляхом встановлення на автомобільних дорогах автоматичних пунктів - комплексів технічних засобів, що здатні в автоматичному режимі, зокрема, вимірювати загальну масу транспортного засобу; визначати кількість осей транспортного засобу; вимірювати навантаження, що припадають на кожну вісь транспортного засобу тощо. У подальшому така інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих, які містять інформацію про засоби вимірювальної техніки, місце фіксації, найменування автомобільної дороги, дату і час фіксації здійснення вимірювання тощо, фотографії транспортного засобу, відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт.
При цьому, система забезпечує автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів, відповідно до законодавства.
Тобто, суть процесу автофіксації правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті полягає у забезпеченні прозорості фіксації порушень, зменшення участі посадових осіб у вказаному процесі, що спрямовано на об'єктивну оцінку обставин та фактів вчинення правопорушення. Посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли, тобто упорядковану сукупність відомостей: п ро транспортний засіб; в ідповідальну особу, визначену статтею 14-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення; н аявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; та метаданих, сформованих автоматичним пунктом (пункти 2, 16 Порядку № 1174).
Для правильного розуміння здійснених розрахунків перевищення габаритно-вагових норм у постанові зазначається формула розрахунку:
% перевищення = ((Хфакт. - Хнорм. - похибка пристрою)/ Хнорм.)*100%, де
Хфакт. - фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр);
Хнорм. - нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр) зазначений відповідно до пункту 22.5 ПДР;
Похибка пристрою - регламентовано допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010, помножена на Хфакт. (при розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр).
Регламентовано допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010 становить: для параметру загальної маси ТЗ - 10% від фактичної маси ТЗ.
Оскаржуваною постановою серії АА № 00012664 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF XF 105.410, державний номерний знак НОМЕР_11 на 6,538% (2,615тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Зазначено виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 42615 кг.
Окрім того, зазначені фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт.; повна маса 47350; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом). Отже, розрахунок відсоткового перевищення загальної маси виглядає так: ((47350 - 40000 - 10% * 47350) /40000) * 100 = 6,538 % (2,615 т).
Оскаржуваною постановою серії АА № 00012666 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF ХF 105.460, державний номерний знак НОМЕР_9 на 5,75% (2,3тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон; перевищенння навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,8% (2,058тон) при дозволеному максимальному навантаженню на осі 21 тона на відстані між осями 1,3м або менше. Зазначено виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 42300 кг.
Окрім того, зазначені фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт.; повна маса 47000; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом). Отже, розрахунок відсоткового перевищення загальної маси виглядає так: ((47000 - 40000 - 10% * 47000) /40000) * 100 = 5,75 % (2,3 т).
Стягнення накладено відповідно до ст.36 КУпАП.
Оскаржуваною постановою серії АА № 00012668 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF ХF 105.410, державний номерний знак НОМЕР_12 на 12,5% (5тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Зазначено виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 45000 кг.
Окрім того, зазначені фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт.; повна маса 50000; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом). Отже, розрахунок відсоткового перевищення загальної маси виглядає так: ((50000 - 40000 - 10% * 50000) /40000) * 100 = 12,5 % (5 т).
Оскаржуваною постановою серії АА № 00012693 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF ХF 105.410, державний номерний знак НОМЕР_5 на 11,263% (4,505тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Зазначено виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 44505 кг.
Окрім того, зазначені фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт.; повна маса 49450; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом). Отже, розрахунок відсоткового перевищення загальної маси виглядає так: ((49450 - 40000 - 10% * 49450) /40000) * 100 = 11,263 % (4,505 тон).
Оскаржуваною постановою серії АА № 00012704 від 25.07.2023 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу марки DAF ХF 105.460, державний номерний знак НОМЕР_3 на 10,475% (4,19тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Зазначено виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 44190 кг.
Окрім того, зазначені фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт.; повна маса 49100; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом). Отже, розрахунок відсоткового перевищення загальної маси виглядає так: ((49100 - 40000 - 10% * 49100) /40000) * 100 = 10,475 % (4,19 тон).
Вважає доводи позовної заяви необгрунтованими та на їх спростування було наведено достатню кількість доказів у відповідності до вимог законодавства. Оскаржувані постанови за своїм змістом повністю відповідають вимогам вищезазначених нормативно-правових актів та містить необхідну інформацію, згідно якої уповноваженою посадовою особою Укртрансбезпеки було встановлено подію, склад адміністративного правопорушення та правомірно притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.
Назаком Міністерства транспорту України від 14.01.1997р. № 363 «Про затвердження правил перевезень вантажів автомобільним транспортном в Україні» дано визначення н/причіп/контейнеровоз - транспортний засіб спеціалізованого призначення, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів певних категорій - контейнерів. Окрім того, відповідно до п.17.2-17.5 даного Наказу забороняється перевозити в універсальних контейнерах вантажі, які швидко псуються, сипучі вантажі без тари, вибухові, займисті, їдкі та отруйні речовини, смердючі вантажі та ті, які забруднюють стіни і підлогу контейнера, а також вантажі, які не можуть бути завантажені в контейнер або вивантажені з нього без застосування вантажно-розвантажувальних механізмів. Універсальні автомобільні контейнери, що належать Перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: розпізнавальний знак; номер контейнера; найменування власника контейнера; вантажність і маса тари контейнера, кг; внутрішній об'єм контейнера, куб.м; місце, місяць і рік виготовлення контейнера; час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера. Номер контейнера наноситься на всіх бокових стінках, даху і всередині контейнера. Універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна. При цьому обов'язково наноситься вантажність і маса тари контейнера, а також внутрішній об'єм контейнера (куб.м). Відповідно до вимог законодавства забороняється перевезення вантажів у контейнерах, які завантажені з порушенням Міжнародної конвенції щодо безпечних контейнерів.
Позивачем не надано доказів перевезення контейнеру із відповідним маркуванням. Відсутність контейнеру підтверджується фотознімками, зробленими під час фіксації факту порушення. Приймання вантажів для перевезення в контейнерах здійснюється: при наявності договору - на підставі заявки, а при відсутності договору - разового договору. Отже фактична маса транспортного засобу, яким позивач здійснював вантажні перевезення повинна бути не більше 40т. Спеціалізовані напівпричепи відповідача не є контейнерами в розумінні зазначених норм, не містять пломб, номеру контейнера, найменування власника, зазначення вантажності та маси. На підставі викладеного просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, однак представник подав на адресу суду заяву про розгляд справи у своїй відсутності та відсутності позивача, у попередньому судовому засіданні 10.10.2023 року представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив задоволити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, однак подала на адресу суду заяву про розгляд справи у її відсутності, у попередньому судовому засіданні 10.10.2023 року представник відповідача щодо позовних вимог заперечила, з підстав, викладених у відзиві, просила у задоволенні позовних вимог відмовити.
На підставі ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Судом встановлено, що 25.07.2023 заступником начальника відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю за безпекою на наземному транспорті Криштоп Я.І. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування: ОСОБА_1 , серії НОМЕР_13 , якою позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. В даній постанові зазначено: відповідальна особа 11.07.2023 року о 17 год. 19 хв. за адресою Н-11, км 76 +702 Дніпропетровська область допустила рух транспортного засобу DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_5 із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 11,263% (4,505 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.
Згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_14 DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_5 власником такого є ТзОВ «Транс Компані». З фотосвітлин, наданих відповідачем, що є додатком до постанови, встановлено, що на них зображений транспортний засіб DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_5 з спеціалізованим напівпричепом FLIEGL-DHKA350 д.н.з НОМЕР_6 .
Виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 44505 кг.; кількість вісей - 5 шт.; повна маса 49450; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом).
В свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_15 -DHKA350 д.н.з НОМЕР_6 за типом є спеціалізованим напівпричепом - контейнеровоз.
Однак, оскаржувана постанова не містить даних щодо марки, моделі, державного номерного знаку напівпричепу-контейнеровоза, приєднаного до транспортного засобу DAF XF 105.410.
Судом встановлено, що 25.07.2023 заступником директора Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті - начальника відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень ОСОБА_2 винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування: ОСОБА_1 , серії НОМЕР_16 , якою позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. В даній постанові зазначено: відповідальна особа 11.07.2023 року о 17 год. 45 хв. за адресою Н-11, км 76 +702 Дніпропетровська область допустила рух транспортного засобу DAF FT XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_3 із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 10,475% (4,19 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.
Виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 44190 кг.; кількість вісей - 5 шт.; повна маса 48650; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом).
Згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_17 , д.н.з. НОМЕР_3 власником такого є ТзОВ «Транс Компані». З фотосвітлин, наданих відповідачем, що є додатком до постанови, встановлено, що на них зображений транспортний засіб DAF FT XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_3 з спеціалізованим напівпричепом GSH PK-27M д.н.з. НОМЕР_4
В свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_18 GSH PK-27M д.н.з. НОМЕР_4 за типом є спеціалізованим напівпричепом - контейнеровоз.
Однак, оскаржувана постанова не містить даних щодо марки, моделі, державного номерного знаку напівпричепу-контейнеровоза, приєднаного до транспортного засобу DAF FT XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_3 .
Судом встановлено, що 25.07.2023 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю за безпекою на наземному транспорті Соколюк Л.М. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування: ОСОБА_1 , серії НОМЕР_19 , якою позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000грн. В даній постанові зазначено: відповідальна особа 11.07.2023 року о 12 год. 30 хв. за адресою Н-11, км 76 +702 Дніпропетровська область допустила рух транспортного засобу DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_12 із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 12,5% (5 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.
Виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 45000 кг.; кількість вісей - 5 шт.; повна маса 50000; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом).
Згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_12 власником такого є ТзОВ «Транс Компані». З фотосвітлин, наданих відповідачем, що є додатком до постанови, встановлено, що на них зображений транспортний засіб DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_12 з спеціалізованим напівпричепом STAS д.н.з. НОМЕР_2 .
В свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_20 STAS д.н.з. НОМЕР_2 за типом є спеціалізованим напівпричепом - контейнеровоз.
Однак, оскаржувана постанова не містить даних щодо марки, моделі, державного номерного знаку напівпричепу-контейнеровоза, приєднаного до транспортного засобу DAF XF 105.410.
Судом встановлено, що 25.07.2023 заступником начальника відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю за безпекою на наземному транспорті Криштоп Я.І. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування: ОСОБА_1 , серії НОМЕР_21 , якою позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн. В даній постанові зазначено: відповідальна особа 11.07.2023 року о 11 год. 21 хв. за адресою Н-11, км 76 +702 Дніпропетровська область допустила рух транспортного засобу DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_9 з перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,75% (2,3 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.; перевищенння навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,8% (2,058тон) при дозволеному максимальному навантаженню на осі 21 тона на відстані сіж осями 1,3м або менше.
Виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 42300 кг; кількість вісей - 5 шт.; повна маса 47000; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом); навантаження на згруповані осі 27450.
Згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_9 власником такого є ТзОВ «Транс Компані». З фотосвітлин, наданих відповідачем, що є додатком до постанови, встановлено, що на них зображений транспортний засіб DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_9 з спеціалізованим напівпричепом STAS д.н.з НОМЕР_10 .
В свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_22 STAS д.н.з НОМЕР_10 , за типом є спеціалізованим напівпричепом - контейнеровоз.
Однак, оскаржувана постанова не містить даних щодо марки, моделі, державного номерного знаку напівпричепу-контейнеровоза, приєднаного до транспортного засобу DAF XF 105.460.
Судом встановлено, що 25.07.2023 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю за безпекою на наземному транспорті Соколюк Л.М. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування: ОСОБА_1 , серії НОМЕР_23 , якою позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн. В даній постанові зазначено: відповідальна особа 11.07.2023 року о 10 год. 19 хв. за адресою Н-11, км 76 +702 Дніпропетровська область допустила рух транспортного засобу DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_11 із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,538% (2,615тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.
Виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу: загальна маса: 42615 кг, кількість вісей - 5 шт.; повна маса 47350; клас - автопоїзд із п'ятьма осями (двовісний тягач із тривісним напівпричепом).
Згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_11 власником такого є ТзОВ «Транс Компані». З фотосвітлин, наданих відповідачем, що є додатком до постанови, встановлено, що на них зображений транспортний засіб DAF XF 105.410, д.н.з. НОМЕР_11 з спеціалізованим напівпричепом BODEX д.н.з НОМЕР_8 .
В свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу BODEX д.н.з НОМЕР_8 , за типом є спеціалізованим напівпричепом - контейнеровоз.
Однак, оскаржувана постанова не містить даних щодо марки, моделі, державного номерного знаку напівпричепу-контейнеровоза, приєднаного до транспортного засобу DAF XF 105.410.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30 (далі - Правила), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України визначено Правилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (надалі «Правила дорожнього руху»).
Згідно пункту 1.9. Правил дорожнього руху, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 22.5 ПДР України ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують для типів транспортних засобів для автомобільних доріг державного значення: двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом - 36т, двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом - 40т, трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом - 40т, двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра - 42т, трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра - 44т, двовісний або трьохвісний автомобіль з двовісним або трьохвісним причепом - 40т.; навантаження на на строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями 1,3м або менше -21т; понад 1,3 до 1,4м. - 24т.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 2 статті 132-1 КУпАП передбачено, що перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.
Частинами 2, 3, 4 ст. 283 КУпАП встановлено, що постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Згідно Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Мініфраструктури № 512 від 27.09.2021 року , постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, оформлюється відповідно до Додатка 1 до цієї Інструкції.
Згідно п. 1 Розділу II Інструкції, уповноважена посадова особа розглядає справи про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, які передбачені ч. 2 ст. 122-2, ч. 2, 3 ст. 132-1 КУпАП. Справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем оброблення таких правопорушень в Державній службі України з безпеки на транспорті.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху передбачено різні значення нормативів параметрів допустимої загальної маси та допустимого навантаження на осі для контейнеровозів та для інших транспортних засобів та їх составів, зазначення в постанові по справі про адміністративне правопорушення повних даних щодо составу транспортного засобу, рух якого зафіксовано із перевищенням встановлених нормативів, у тому числі щодо марки, моделі та державного номерного знаку як тягачу, так і напівпричепу-контейнеровоза, є визначальним для висновку про наявність чи відсутність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною другою статті 132-1 КУпАП.
Оскаржувані постанови не містять повні відомості про транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак), оскільки не містить відомостей про напівпричепи-контейнеровози, що не відповідає вимогам ст.283 КУпАП.
Оскаржувані постанови не містять виміряних з урахуванням похибки вагових параметрів транспортних засобів, які перевищили нормативні вагові параметри, встановлені саме для контейнеровозів.
Водночас, Державна служба України з безпеки на транспорті вважає, що нормативні параметри загальної маси транспортного засобу повинні складати 40 т. З цього приводу суд зауважує наступне.
Відповідно до пункту 16 статті 4 Митного кодексу України контейнер -транспортне обладнання (клітка, знімна цистерна або подібний засіб), що: а) являє собою повністю або частково закриту ємність, призначену для поміщення в неї вантажів; б) має постійний характер і завдяки цьому є достатньо міцним, щоб слугувати для багаторазового використання; в) спеціально сконструйоване для полегшення перевезення вантажів одним або кількома видами транспорту без проміжного перевантаження; г) сконструйоване таким чином, щоб полегшити його перевантаження, зокрема з одного виду транспорту на інший; ґ) сконструйоване таким чином, щоб його можна було легко завантажувати та розвантажувати; д) що має внутрішній об'єм не менше одного метра кубічного.
Термін «контейнер» включає приладдя та обладнання, необхідні для цього типу контейнера, за умови, що вони перевозяться разом із контейнером. Знімні кузови прирівнюються до контейнерів.
Тобто суть типу «контейнеровоз» означає наявність на автомобілі зйомного контейнера чи змінного кузова згідно п.22.5 б) ПДР України. Тип даних транспортних засобів вказано у свідоцтвах про реєстрацію.
У всіх випадках здійснення перевезень відбувалось двовісними автомобілями (тягачами) з трьохвісними спеціалізованими напівпричепами (контейнеровозами), до яких пунктом 22.5 ПДР передбачено вагову норму 42 тонни.
Оскаржувані постанови не містять виміряних з урахуванням похибки вагових параметрів транспортних засобів, які перевищили нормативні вагові параметри, встановлені саме для контейнеровозів.
У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на те, що при обрахунку перевищення нормативних параметрів використано параметри, встановлені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху для транспортних засобів та їх составів - фактична масса яких - до 40 т.
Разом з тим, згідно з свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу, належних позивачу, зазначені транспортні засоби є спеціалізованими напівпричепами - контейнеровозами, а отже в силу положень п. 22.5 ПДР допустима загальна вага перевезення для контейнеровозів становить 42 тони, а тому розрахунки відповідача щодо перевищення нормативних параметрів є невірними внаслідок використання невірних вихідних даних.
Представник відповідача в обгрунтування законності прийнятих постанов вказує на порушення позивачем вимог п.п.17.2-17.5 Наказу № 363 «Про затвердження правил перевезень вантажів автомобільним транспортном в Україні» при здійсненні перевезень сипучих вантжів. Однак, слід звернути увагу, що згідно фабули оскаржуваних постанов позивачеві такі порушення не ставляться в провину, оскільки згідно оскаржуваних постанов позивач порушив вимоги щодо перевищення доп устимої ваги транспортного засобу під час перевезення.
Доводи відповідача про недотримання перевізником вимог щодо маркування, опломбування контейнеру, вимог щодо перевезення вантажу в контейнері, як і ненадання договору про перевезення контейнеру не свідчать, що транспортний засіб, рух якого зафіксовано в автоматичному режимі, не відповідає ознакам контейнеровоза для цілей застосування положень пункту 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових, речових і електронних доказів, висновків експертів, показів свідків.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Однак останнім доказів правомірності своїх дій суду не представлено.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Крім того, згідно ст. 293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає, зокрема, рішення про скасування постанови і закриття справи.
Згідно з вимогами п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Проаналізувавши матеріали які містяться у справі, вбачається відсутність належних і допустимих доказів правомірності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП,
Оскаржувані постанови прийняті на підставі непідтверджених висновків щодо порушенням позивачем вимог пункту 22.5 ПДП України в частині перевищення нормативних параметрів загальної маси транспортного засобу, а тому відповідачем не доведено наявність в діях позивача складу вказаних адміністративних правопорушень, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 2, 5-10, 20, 72-77, 132, 139, 241, 243-246, 271, 286 КАС України, ст. ст. 9, 132-1, 251, 280, 288, 289, 293 КУпАП, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов по справі про адміністративне правопорушення, - задоволити.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00012704 від 25.07.2023 року, - скасувати.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00012668 від 25.07.2023 року, -скасувати.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00012666 від 25.07.2023 року, - скасувати.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00012693 від 25.07.2023 року, - скасувати.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00012664 від 25.07.2023 року, - скасувати.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , - закрити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 2684,00 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної служби України з безпеки на транспорті.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяІ. І. Мельничук