Справа № 463/4344/23
Провадження № 2/463/1311/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2023 року Личаківський районний суд м. Львова
в складі:
головуючого судді Гирич С. В.
за участю секретаря судового засідання Назара Р.М.
в м. Львові
у відкритому судовому засіданні,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
представник позивача звернувся до суду із позовом про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу в розмірі 84 529,37 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що між сторонами укладено договір розподілу природного газу, умови якого є обов'язковими для сторін, фактом приєднання до умов договору розподілу природного газу на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії. що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 (надалі - Договір розподілу).
Споживач зобов'язаний дотримуватись умов договору розподілу та вимог Кодексу газорозподільних систем - не допускати несанкціонованого відбору природного газу. Відповідач порушив умови договору - допустив несанкціонований відбір (крадіжку) природного газу.
Водночас, відповідач порушила умови договору - допустила несанкціонований відбір природного газу. "Відповідно до п.2. ч.2 ст.59 Закону України "Про ринок природного газу", правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.
Вчинення даного порушення підтверджується: Актом про порушення № 002213 від 21.10.2022 р., відповідно до якого працівниками АТ "Львівгаз" в будинку споживача за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено, що ЗВТ (лічильник газу) некоректно обліковує спожитий природній газ, акт про порушення підписано Споживачем без зауважень; актом експертизи №9887 від 25.10.2022 р., відповідно до якого комісією виявлено втручання в роботу 3ВТ, а саме: - пошкоджена захисне покриття під кришкою лічильного механізму. Виявлено подряпини на захисному вкладиші лічильного механізму. Дані пошкодження свідчать про втручання в роботу лічильника, а саме лічильного механізму з метою впливу на показники лічильного механізму; довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 25.10.2022 р. №35/07038, відповідно до якої лічильник визнано непридатним: не відповідає вимогам нормативної документації.
21.10.2022 р. також складено Протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу №80007227, яким споживача запрошено для проведення експертизи в Сервісний центр АТ "Львівгаз" за адресою: м.Львів, вул. Золота, 42 з 09:00 год. до 12:00 год 25.10.2022 року.
За порушення умов договору Відповідач зобов?язана оплатити вартість необлікованого (донарахованого) об?єму природного газу АТ "Львівгаз". Розрахунок необлікованого або облікового частково об?єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу. (абз. 2 п.7 Глави 9 розділу Х КГРС).
Таким чином, згідно з Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об?єму (обсягу) природного газу і його вартості АТ "Львівгаз" проведено донарахування Споживачу вартості необлікованого об?єму природного газу на суму 84 529,37 грн, а тому позов просить задоволити.
Ухвалою від 12 липня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Надано відповідачеві строк для подання відзиву.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, аналогічних викладеним в позовній заяві. Позов просив задоволити.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явилася, на адресу суду направила заяву про долучення копії квитанції про сплату боргу, просила судове засідання слухати без її участі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дослідивши та перевіривши усі обставини справи, на які сторони посилаються, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до положень ч.1 ст.2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч.1ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч.1ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.1ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.3ст.12 цього Кодексу, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Правовідносини між ТОВ «Львівгаз збут» та споживачами регулювались спеціальною нормою права - «Правилами надання населенню послуг з газопостачання», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.04.2004 № 476) надалі Правила. Даними Правилами чітко передбачено права та обов'язки сторін. Відповідно до вимог зазначених Правил, ТОВ «Львівгаз збут» зобов'язаний надавати споживачу послуги з газопостачання до його квартири, а споживач несе обов'язок по своєчасній оплаті вартості спожитого природного газу.
З 27.11.2015 року відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) від 30.09.2015 №2496 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1382/27827 (надалі - Правила постачання).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2500 від 30.09.2015 р. затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам.
Так, за змістом ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), індивідуальний споживач зобов'язаний: оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відсутність письмово оформленого договору з постачальником послуг не позбавляє споживача обов'язку оплачувати надані послуги.
Зазначене узгоджується з висновком щодо застосування норм права, сформульованим у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15.
Таким чином, судом встановлено, що між сторонами укладено договір розподілу природного газу. Умови договору є обов?язковими для сторін.
Так, відповідно до акту на включення газу від серпня 1995 року (а.с.14), слюсар ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 в присутності абонента ОСОБА_1 встановив газовий лічильник G-4 «METRIX» №143207.
Відповідно до акту №1401-3/22 від 21.10.2022 року (а.с.15) у споживача Стахурської за абонентським номером № НОМЕР_1 за адресою м.Теліги, 22, включено газ на будинок, знято пломбу з крану №37148757 не порушена, проведено ТО. Лічильник: типорозмір С4, тип Месура, №00169414 показник 00000 пломба №37148755 стрічка №В18959912. Перевірено на щільність газову мережу, запірну арматуру, витоків газу немає, перевірено наявність тяги в димових та вентиляційних каналах, у тому числі попереджено про відповідальність за самовільне підключення до газової мережі, збереження встановлених пломб, стрічок на газовому лічильнику та запірній арматурі, про що споживач підтвердила проставленням свого підпису.
Водночас, представниками ЛД ВАВА ГУМ Агафоновом А, ОСОБА_3 було складено акт про розпломбування та демонтаж засобу вимірювальної техніки на повірку, у якому зазначено, що при встановленні підмінного лічильника було виявлено витік газу, про що споживач підтвердила проставленням свого підпису (а.с.16).
В подальшому, працівниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» 21.10.2022 року проведено інспектування вказаного лічильника та складено Акт про порушення № LV 002213 від 21.10.2022 року (а.с.7).
В такому зазначено, що за адресою АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 №2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 р. за №1379/27824, а саме: «пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно», кваліфіковано як порушення п.п.1 п.3 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС лічильник некоректно обліковує.
Відповідно до протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу №0007227 від 21.10.2022 року, складеного згідно з актом про порушення від 21.10.2022 року № 002213, лічильник газу типу 464, зав. №143207, рік випуску 1995, з показами 03062.90 куб.м., дата проведення повірки, який встановлено за адресою АДРЕСА_1 , знято пл.. №147102 р/р 09004653 споживач ОСОБА_1 , представниками АТ «Львівгаз» направлено на експертизу в сервісний центр АТ «Львівгаз» (а.с.27).
З Акта експертизи ЗВТ та/або пломби №887 від 25.10.2022 року вбачається, що 25.10.2022 року комісією у складі: ОСОБА_4 - інженер з метрології 1-ої категорії; ОСОБА_5 - інженер з метрології; ОСОБА_6 - інженер з метрології; ОСОБА_7 - інженер з метрології; ОСОБА_8 - майстер відділу інспектування; у присутності відповідача ОСОБА_1 , проведено експертизу ЗВТ типу Метрикс G-4, зав. №143207, 1995 рік випуску, пок. 03062,90 м.куб, який знято відповідно до протоколу №0007227 від 21.10.2022року (а.с.28).
Даною експертизою встановлено, зокрема, «Пошкоджене захисне покриття під кришкою лічильного механізму. Виявлено подряпини на захисному вкладиші лічильного механізму. Дані пошкодження свідчать про втручання в роботу лічильника, а саме лічильного механізму з метою впливу на показники лічильного механізму». Комісією зроблено висновок «Виявлено втручання в роботу ЗВТ».
Суд враховує, що згідно з частиною першою статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Статтею 13 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відносини між газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824.
Як вбачається зі змісту позовних вимог пред'явлених позовів, спір між сторонами виник з приводу порушення вимог спеціального законодавства в сфері газопостачання щодо втручання в роботу комерційного ЗВТ та, як наслідок, несанкціонованого споживання природного газу.
Відповідно до положень статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Згідно з частиною першою та другою статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.
Взаємовідносини Оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, визначені Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ).
Абзацом 37 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - це комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу", з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу у оператора газорозподільної системи (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема лічильника газу.
За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування (пункт 4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем).
Згідно з пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Пунктом 1 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення (абзац другий пункту 2, абзац другий пункту 5 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання),він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються (абзац перший пункту 6 глави 5 розділу XI).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (абзац перший пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (абзац перший та другий пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Абзацом 1 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено, що у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; (пп.1 п.7 Глави 9 Розділу X).
З Акту про порушення LV № 002213 від 21.10.2022 р., вбачається, що працівниками АТ Львівгаз в будинку споживача за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 №2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 р. за №1379/27824, а саме: «пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно», кваліфіковано як порушення п.п.1 п.3 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС лічильник некоректно обліковує. Акт про порушення підписано Споживачем без зауважень.
Акт № 1538 Л-22 про розпломбування та демонтаж засобу вимірювальної техніки на повірку від 21.10.2022, Протокол про направлення ЗВТ та/або пломби не експертизу від 21.10.2022, також підписані відповідачем, без жодних зауважень, що суд розцінює як погодження споживача з такими доказами.
В акті експертизи ЗВТ та/або пломби № 887 від 25.10.2022 року відповідач підписала без зауважень, а також зазначила, що отримала один примірник акту.
Абзацом 68 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Матеріалами справи встановлено,що відповідно до акта про виявлені порушення від 21.10.2022 споживачу ОСОБА_1 представником ПАТ «Львівгаз» висловлено сумніви в правильності роботи встановленого лічильника газу, зокрема, зазначено, що лічильник некоректно обліковує.
21.10.2022 працівниками ПАТ «Львівгаз» складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
25.10.2022 комісією АТ «Львівгаз» складено акт експертизи ЗВТ № 887, проведено експертизу ЗВТ типу Метрикс G-4, зав. №143207, 1995 рік випуску, пок. 03062,90 м.куб, який знято відповідно до протоколу №0007227 від 21.10.2022року, якою встановлено, зокрема, «Пошкоджене захисне покриття під кришкою лічильного механізму. Виявлено подряпини на захисному вкладиші лічильного механізму. Дані пошкодження свідчать про втручання в роботу лічильника, а саме лічильного механізму з метою впливу на показники лічильного механізму. Комісією зроблено висновок «Виявлено втручання в роботу ЗВТ».
Державним підприємством «Львівський науково виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» 25.10.2022 року видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме вказаного вище лічильника газу типу G4 Метрикс зав. №143207, виробник: Польща. Зазначено, що такий не відповідає вимогам нормативної документації (а.с.26).
Відповідачу позивачем надсилалося рекомендованим поштовим повідомленням запрошення № 1381 від 03.11.2022 для участі на засіданні комісії щодо розгляду Акту про порушення № 002213 від 21.10.2022. дата засідання комісії відповідно, 17.11.2022 о 14.25 год, запрошення на яке відповідач отримала (а.с.21-25).
Згідно Витягу з протоколу № 51/11- Н від 17.11.2022 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРМ, за участі позивача, задоволено акт про порушення № 002213 від 21.10.2022 по споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 (а.с.33) .
На виконання припису п.12 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, додано акт-розрахунок від 06.12.2022, якими позивачем донараховано обсяг природного газу 1218,670 куб.м. на суму 84 529,371 грн. за період з 24 травня 2022 по 21 жовтня 2022 (а.с.38).
Згідно рахунку на оплату № 62177213 від 06.12.2022, позивачу нараховано до сплати 84 529,37 грн за необлікований (донарахований) об'єм природного газу.
Відповідно до п. 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме позивач, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Близький за змістом висновок, викладений Верховним Судом в постановах від 02.07.2019 у справі № 904/2741/18, від 18.05.2021 у справі № 902/417/20, від 11.08.2021 у справі № 927/89/18.
З огляду на наведене, оскільки пошкодження захисного покриття під кришкою лічильного механізму безумовно призводить до викривлення даних обліку природного газу, крім того, проведеною ПАТ «Львівгаз» експертизою встановлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу належного споживачу ОСОБА_1 лічильника газу, а саме пошкоджене захисне покриття під кришкою лічильного механізму, виявлено подряпини на захисному вкладиші лічильного механізму, що є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу.
Суд приходить до переконання, що надані АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» докази доводять несанкціоноване втручання в роботу лічильниказа адресою АДРЕСА_1 (споживач ОСОБА_1 ), що призвели до викривлення даних обліку природного газу.
Натомість споживач ОСОБА_1 факт несанкціонованого втручання у належний йому прилад обліку газу належними доказами в суді не спростував. Зокрема, суду не надано іншого висновку експерта, який міг бути складений на його замовлення в порядку ч.1 ст.106 ЦПК України, клопотання про призначення та проведення експертизи, яка б могла спростувати або підтвердити встановлені в експертизі відповідача обставини, останнім, ні його представником, не заявлялося, тобто акт № 887 експертизи лічильника від 25.10.2022, яким встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника, ОСОБА_1 не спростований, а отже дії АТ «Львівгаз» щодо нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу у зв'язку з виявленим порушенням - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу), відповідають нормам п.1. гл.2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.
В той же час, відповідно до п.7 гл.10 розд. Х Кодексу ГРМ, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак наведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про пошкодження пломб та наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Тобто, саме в Акті про порушення працівники AT Львівгаз мають фіксувати виявлені ними ознаки порушень, що прямо передбачено кодексом ГРМ, що і було зроблено працівниками AT Львівгаз.
Згідно п. 1 глави 3 Розділу ХІ КодексуГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідачем відповідно до вищевказаних норм Кодексу перераховано об'єм спожитого газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх приладів і пристроїв споживача за 6 місяців, що передували дню виявленню порушення. Правомірність перерахованого до сплати об'єму природного газу та його вартість споживачем ОСОБА_1 не спростовано.
Більш того, ОСОБА_1 направила на адресу суду квитанцію про сплату боргу в розмірі 9 690,20 грн, що свідчить про визнання останньою суми заборгованості, водночас, оскільки така сума сплачена на рахунок, що не належить позивачеві, а тому суд не може взяти такий доказ до уваги як належний.
Відповідно до ч.1 ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У відповідності до ст.ст. 76-83 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами : 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала на необхідності застосування передбачених процесуальним законом стандартів доказування та зазначала, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладення тягаря доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний (пункт 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі № 129/1033/13-ц).
Тому суд враховує, що виявлені при проведенні експертизи газового лічильника порушення цілісності лічильного механізму та корпусу, у їх сукупності, свідчать про наявність втручання зі сторони споживача у засіб обліку природного газу, що у свою чергу призвело до викривлення даних обліку.
Також суд приймає до уваги, що позивачем не наведено належних аргументів, які б безспірно свідчили про неправомірні дії працівників АТ "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" при проведенні перевірки лічильника газу за адресою проживання споживача, його експертизи з метою перевірки факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, нарахуванні вартості необлікованого об'єму природного газу.
За наведеного, суд прийшов до висновку про те, що обставини, якими позивач мотивував свої позовні вимоги, знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, приходить до висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 2, 81, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу в розмірі 84 529,37 грн (вісімдесят чотири тисячі п'ятсот двадцять дев'ять гривень 37 копійок).
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу складання повного судового рішення через місцевий суд до Львівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», Код ЄДРПОУ 03349039, місцезнаходження: м. Львів, вул. Золота, 42;
відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Дата складення повного тексту судового рішення - 09 жовтня 2023 року.
Суддя: Гирич С. В.