Вирок від 07.11.2023 по справі 344/13695/23

Справа № 344/13695/23

Провадження № 1-кп/344/1127/23

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2023 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої-судді ОСОБА_1

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3

за участі секретаря ОСОБА_4

прокурора ОСОБА_5

захисника ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківськ матеріали спеціального судового провадження в кримінальному провадженні з обвинувальним актом щодо:

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Новосибірськ, СРСР, громадянина Російської Федерації, жителя Російської Федерації, робоча адреса: АДРЕСА_1 , депутата Державної думи Федеральних зборів Російської Федерації, раніше не судимого,

який обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.110 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_7 будучи представником влади, вчинив за попередньою змовою групою осіб умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.

Злочин вчинено за таких обставин.

Депутат Державної Думи Федеральних Зборів РФ ОСОБА_7 , будучи представником влади РФ, уповноваженим брати участь у засіданнях палати й голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких питання ратифікації міжнародних договорів Російської Федерації, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими депутатами та представниками влади і ЗС Російської Федерації, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення, розуміючи, що він порушує встановлений статтями 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу РФ, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю Російської Федерації над політичними та економічними процесами в Україні, усвідомлюючи, що інші співучасники діють всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, порушують принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимоги частини 4 статті 2 Статуту ООН і Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХIХ), статей 1-3, 68 Конституції України, 15 лютого 2022 року, за адресою Російська Федерація, м. Москва, вул. Охотний ряд, буд. 1, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів РФ, де підтримав постанову зі зверненням до Президента Російської Федерації з проханням розглянути питання про визнання Російською Федерацією самопроголошених «Донецької та Луганської народних республік» як самостійних, суверенних і незалежних держав, а також 22 лютого 2022 року, за тією ж адресою, взяв участь у засіданні Державної думи Федеральних зборів РФ, де підтримав ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою «Донецької народною республікою» та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою «Луганською народною республікою», у такий спосіб ОСОБА_7 , будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.

Зазначені рішення Державної думи Федеральних зборів РФ були частиною злочинного плану, так як сам факт їх існування використовувався при створенні приводів для ескалації воєнного конфлікту і був спробою виправдання агресії перед громадянами Російської Федерації та світовою спільнотою.

Дії РФ призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia) ОСОБА_7 , який показань суду не надавав та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду не надходило.

Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_7 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст.323 КПК у засобах масової інформації та на сайті суду.

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_7 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права стати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_7 від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п.3 ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст.63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франкіській області.

Суд вважає загальновідомими і такими, що не потребують доказування в межах даного кримінального провадження факти того, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.

Винуватість ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується протоколами слідчих та процесуальних дій та іншими документами, у тому числі матеріалами відеозаписів, зафіксованих на оптичних носіях інформації, дослідженими під час судового розгляду кримінального провадження, які суд вважає належними та допустимими доказами.

Згідно копії рапорту від 22.02.2022 року начальника відділу Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 , під час моніторингу засобів масової інформації установлено, що у лютому 2022 року представники влади Російської Федерації, діючи за попередньою змовою групою осіб між собою та іншими особами, вчинили комплекс взаємоузгоджених дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, спрямовані на незаконне визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» як начебто суверенних і незалежних держав. До рапорту долучено копії публікацій на сайті Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації за 15-22.02.2022 року, які стали підставою для складання вказаного рапорту.

За вказаним фактом 22.02.2022 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне провадження № 42022000000000333 за ч.2 ст.110 КК України, досудове розслідування доручено слідчим ГСУ СБУ.

Під час розслідування даного кримінального провадження виявлено ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України, внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочато кримінальне проваджена №42022000000000374 за ч.3 ст.110 КК України, досудове розслідування доручено слідчим ГСУ СБУ (витяг ЄРДР та постанова про доручення здійснення досудового розслідування).

10.03.2022 року обидва кримінальні провадження об'єднано, 14.03.2022 досудове розслідування доручено слідчому відділу Управління СБУ в Івано-Франківській області, а 12.07.2023 з даного кримінального провадження виділено матеріали за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченго ч.3 ст.110 КК України.

Відповідно до копії протоколу огляду від 22.02.2022 року з додатком, оглянуто сторінку в мережі Інтернет за вказаним посиланням (офіційний сайт президента Російської Федерації), на якій розташована новина із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». На сторінці зазначеної новини розміщено відеозапис тривалістю 55 хвилин 56 секунд, що є записом звернення Президента Російської Федерації. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет новини із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка підтверджує дії представників влади Російської Федерації, що діють за попередньою змовою групою осіб між собою та іншими особами, спрямовані на вчинення комплексу умисних дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, спрямовані на незаконне визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» як начебто суверенних і незалежних держав.

Диск з відеозаписом, що є додатком до цього протоколу огляду, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, який повністю відповідає протоколу огляду.

Відповідно до копії протоколу огляду від 22.02.2022 року з додатками, оглянуто сторінку в мережі Інтернет за вказаним посиланням (офіційний сайт президента Російської Федерації), на якій розташована новина із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». На сторінці зазначеної новини розміщено відеозапис тривалістю 3 хвилин 56 секунд, що є записом підписання Президентом Російської Федерації документів про визнання так званих «ДНР» та «ЛНР». Також на сторінці розмішено 6 фото, знятих під час підписання указів 21.02.2022 Президентом Російської Федерації та фото із текстом Указу №71 «О признании Донецкой Народной республики» та текстом Указу №72 «О признании Луганской Народной республики». Таким чином, під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет новини із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яка підтверджує факт незаконних дій представників влади Російської Федерації, що діючи за попередньою змовою групою осіб між собою та іншими особами, домовилися про вчинення комплексу умисних дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, спрямовані на незаконне визнання так взаних «ДНР» та «ЛНР» як начебто суверенних і незалежних держав.

Диск з відеозаписом, що є додатком до цього протоколу огляду, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, який повністю відповідає протоколу огляду.

Відповідно до копії протоколу огляду від 10.03.2022 року з додатком, оглянуто сайт Держдуми РФ в мережі Інтернет, де, серед іншого, міститься перелік депутатів Державної Думи РФ, які голосували за звернення до Президерта Російської Федерації з проханним про визнання незалежності так знаних «ДНР» та «ЛНР». Зазначеним оглядом виявлено, що 15.02.2022 року ОСОБА_7 проголосував за звернення до Президента РФ про визнання незалежності так званих «ДНР» і «ЛНР».

Диск з відеозаписом, що є додатком до цього протоколу огляду, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, який повністю відповідає протоколу огляду.

Відповідно до копії протоколу огляду від 22.02.2022 року з додатком, оглянуто сайт Держдуми РФ в мережі Інтернет, на якій розташована новина із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». На сторінці зазначеної новини розміщено інформаційне повідомлення із назвою «ГД ратифицировала договори о дружби с Донецкої и Луганской народними республиками», що є повідомленням про ратифікацію Державною Думою Російської Федерації договорів про дружбу з так званими «ДНР» та «ЛНР», що раніше було підписано президентом РФ.

Диск з відеозаписом, що є додатком до цього протоколу огляду, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, який повністю відповідає протоколу огляду.

Відповідно до протоколу огляду від 10 березня 2022 року з додатком, оглянуто сайт Держдуми РФ, де, серед іншого, містяться відомості щодо переліку депутатів Державної Думи РФ, які голосували за проект федерального закону №75577-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою». Зазначеним оглядом виявлено, що 22.02.2022 року ОСОБА_7 проголосував за прийняття федерального закону №75577-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою».

Диск з відеозаписом, що є додатком до цього протоколу огляду, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, який повністю відповідає протоколу огляду.

Згідно протоколу огляду від 10 березня 2022 з додатком, оглянуто сайт Держдуми РФ, де, серед іншого, містяться відомості щодо переліку депутатів Державної Думи РФ, які голосували за проект федерального закону №75578-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Донецькою Народною Республікою». Зазначеним оглядом виявлено, що 22.02.2022 року ОСОБА_7 проголосував за прийняття федерального закону №75578-8 «Про ратифікацію Договору про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією та Донецькою Народною Республікою».

Диск з відеозаписом, що є додатком до цього протоколу огляду, досліджено безпосередньо у судовому засіданні, який повністю відповідає протоколу огляду.

Суд звертає увагу, що голосування за проекти вказаних федеральних законів про ратифікацію договорів проведено одноголосно, жодний з депутатів Держдуми не проголосував проти, що є неможливим у демократичному суспільстві та безумовно свідчить про попередню змову групою осіб на здійснення саме такого голосування.

Визнання інших державних утворень так званих «Луганської народної республіки» та «Донецької народної республіки» у межах міжнародно визнаних кордонів України на її території є діями, спрямованими на зміну меж території та державного кордону України.

Внаслідок ратифікації 22.02.2022 року договорів про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу, Російська Федерація під приводом допомоги так званим «Донецькій народній республіці» і «Луганській народній республіці» здійснила 24.02.2022 року повномаштабне військове вторгнення на територію України, розпочала бойові дії на території України з метою зміни меж території та державного кордону України, що мало наслідком загибель значної кількості людей, значні руйнування та інші тяжкі наслідки.

Відповідно до протоколу огляду від 18.03.2022 року з додатком, оглянуто сайт державної думи федеральних зборів Російської Федерації, що розташований в мережі Інтернет. У розділі «Депутати» за результатами пошуку відображено інформацію відносно депутата державної думи восьмого скликання федеральних зборів Російської Федерації ОСОБА_7 .

Відповідно до протоколу огляду документів від 25.03.2022 року з додатком, оглянуто сайт «Вікіпедія» в мережі Інтернет, встановлено публікацію з анкетними даними, біографічними відомостями на депутата Державної Думи Федеральних зборів Російської Федерації ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , російського політичного діяча, депутата Державної Думи Федеральних зборів РФ VІІІ скликання з 19.09.2021 року, першого секретаря Іркутського обласного комітету КПРФ з 1993 року, губернатора Іркутської області (02.10.2015-12.12.2019), депутата Законодавчих Зборів Іркутської області (1994-2007), члена Президії КПРФ (2004-2021).

Відповідно до копії протоколу огляду від 19.06.2023 року, оглянуто сайт інформаційного ресурсу в мережі Інтернет з інформацією про авіаудар російської авіації по драматичному театру у м. Маріуполь Донецької області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та тексту про наслідки російського авіаудару по приміщенню Маріупольського драматичного театру, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військовими РФ житлових кварталів, внаслідок чого загинуло близько 600 місцевих жителів, серед яких багато дітей, які переховувались від масових авіаударів збройних сил РФ.

Відповідно до копії протоколу огляду від 19.06.2023 року, оглянуто сайт в мережі Інтернет з інформацією про обстріл житлового сектору у м. Сєвєродонецьк Луганської області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та тексту про наслідки російського вторгнення до м. Сєвєродонецьк Луганської області, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військами РФ житлових кварталів та критичної інфраструктури м.Сєвєродонецьк, внаслідок чого загинули 63 жителі.

Відповідно до копії протоколу огляду від 19.06.2023 року, оглянуто сайт інформаційного ресурсу з інформацією про обстріл пологового будинку в м. Маріуполь Донецької області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографій та текстів про наслідки російського вторгнення до міста Маріуполь Донецької області, вчинення військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військами ІНФОРМАЦІЯ_6 , внасліок чого загинуло 3 цивільні особи, серед яких 1 дитина, та 17 людей отримали поранення.

Відповідно до копії протоколу огляду від 19.06.2023 року, оглянуто сайт в мережі Інтернет з інформацією щодо завдання 23 листопада 2022 року ракетними ударами збройними силами російської федерації по Україні внаслідок чого загинуло 10 людей, постраждало близько 50 громадян України, завдано шкоди об'єктам інфраструктури, частково виведено з ладу системи тепло та електропостачання.

Відповідно до копії протоколу огляду від 19.06.2023 року, оглянуто сайт інформаційного агентства « ІНФОРМАЦІЯ_7 » в мережі Інтернет з інформацією про загиблих від бомбардування в м. Маріуполь Донецької області. Під час огляду публікації підтверджено факт розміщення в мережі Інтернет фотографії та тексту про наслідки російського вторгнення з боку РФ, бомбардування військовими РФ житлового будинку в м. Маріуполь, внаслідок чого загинуло понад 100 цивільних осіб.

Відповідно до копії протоколу огляду від 20.12.2022 року, оглянуто на інформаційному ресурсі «LB.ua» інформацію про загибель людей внаслідок бомбардувань м. Маріуполь. За наведеним посиланням виявлено розміщену 13.03.2022 публікацію ОСОБА_9 з фотографією та текстом про те, що внаслідок російського вторгнення до м. Маріуполь Донецької області, військових злочинів та геноциду з боку РФ, бомбардування військами РФ м. Маріуполь, обстрілів житлових будинків та місць скупчення людей, руйнування дитячих лікарень та міської інфраструктури, загинуло 2187 цивільних осіб, у т.ч. діти.

Після надходження провадження до суду, обвинувачений ОСОБА_7 інформувався також у всі доступні процесуальні можливості для суду, передбачені ст.323 КПК України. Зокрема, повідомлення про виклик до суду розміщувалися на офіційному веб-сайті суду - https://ifm.if.court.gov.ua, а також публікувалися в газеті «Урядовий кур'єр». Крім того, про всі судові засідання інформувався захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_6 , також всі копії процесуальних документів, що підлягають врученню підозрюваному, надсилалися захиснику.

Вказаний факт направлення підтверджується квитанцією «Укрпошта» про направлення поштового відправлення захиснику ОСОБА_6 .

Ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.05.2022 року про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.110 КК України встановлено, що ОСОБА_7 умисно переховується від слідства та суду на території Російської Федерації визнаної Верховною Радою України державою агресором (т.1 а.п.42-54).

Розглянувши дане кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст.337 КПК України в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає надані докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_7 у вчиненні ним інкримінованого кримінального правопорушення.

Таким чином, оцінюючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, які є належними та допустимими, суд приходить до висновку, що ОСОБА_7 , будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.110 КК України.

Призначаючи покарання обвинуваченому, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують покарання обвинуваченого судом не встановлено.

При призначенні покарання суд враховує дані, що характеризують обвинуваченого, його вік.

Відповідно до ч.2 ст.65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.

Згідно з ч.2 ст.50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Покарання обвинуваченому ОСОБА_7 слід призначити в межах санкції ч.3 ст.110 КК України у виді позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна.

Вказане покарання буде необхідне та достатнє для його виправлення і попередження вчинення нових кримінальних правопорушень.

Витрати на залучення експертів відсутні.

Речові докази відсутні.

Відповідно до ч.15 ст.615 КПК України, керуючись ст.ст.323, 368, 370, 373-375 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_7 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.110 КК України, та призначити покарання у виді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років з конфіскацією всього належного йому майна.

Строк відбуття покарання обвинуваченому ОСОБА_7 рахувати з моменту його фактичного затримання.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржено в Івано-Франківському апеляційному суді протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Івано-Франківський міський суд.

Копію вироку, яка підлягає врученню ОСОБА_7 , вручити захиснику, а інформацію про вирок опублікувати в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті суду відповідно до вимог ст.323 КПК України.

Головуюча суддя ОСОБА_10

Судді

ОСОБА_11