Справа № 344/12407/23
Провадження № 3/344/4748/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2023 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Деркач Н.І., за участі захисника Мироненка І.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 420732 від 04.07.2023 року встановлено, що 04 липня 2023 року о 01 год. 48 хв. в м. Івано-Франківськ, по вул. Незалежності, 148, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Renault Megane» д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги пункту 2.9 а) Правил дорожнього руху України, тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП. Огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 проводився у медичному закладі, у встановленому законом порядку.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, проходить військову службу, що підтверджується наданою стороною захисту довідкою.
Захисник Сахненко Л.В. в судовому засіданні пояснила суду, що ОСОБА_1 не визнає себе винним, заперечує, що перебував за кермом в стані алкогольного сп'яніння. Захисник вказує, що ОСОБА_1 має незадовільний стан здоров'я, у зв'язку із отриманою ним контузією, про що він повідомляв працівників поліції під час оформлення адміністративних матеріалів. Також звертає увагу на те, що інспектором поліції не було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою приладу «Драгер» на місці зупинки, в матеріалах справи взагалі відсутній відеозапис проходження медичного огляду в медичному закладі, під час складання протоколу працівниками поліції не дотримано вимог чинного законодавства щодо належності та допустимості доказів, не вжито належних заходів щодо встановлення наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, не надано жодних належних і допустимих доказів, які могли б підтвердити факт скоєння ним правопорушення, а факт вчинення правопорушення не зафіксовано належним чином, як того вимагає КУпАП. Просить провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення захисника, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що провадження в справі підлягає закриттю відповідно до п.1 ст.247 КУпАП з огляду на наступне.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення. Винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п.п.2.9 а) ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п.1.9 ПДР України особи, які порушують ПДР України, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як слідує з матеріалів справи ОСОБА_1 порушив п.п.2.9 а) Правил дорожнього руху України за, що передбачена відповідальність згідно ч.1 ст. 130 КУпАП.
У відповідності до вимог ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно із п.2 та п.7 Розділу І "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року (далі Інструкція) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я).
Суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні в повному обсязі докази, що підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно статті 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, тому з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи, в їх сукупності, судом були досліджені відеозаписи з нагрудних камер інспекторів патрульної поліції.
Із досліджених судом відеоматеріалів з нагрудних камер працівників поліції встановити, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння неможливо, оскільки даний відеоматеріал є непослідовний, фрагментарний, не відображає ні того на підставі яких ознак алкогольного сп'яніння було запропоновано водію пройти огляд, ні роз'яснення останньому його прав та обов'язків, ні самого факту проходження такого огляду.
Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 03.02.2016 № 100 затверджено "Інструкцію про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них". Так, відповідно до вказаної інструкції використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) як превентивного поліцейського заходу є важливим елементом функціонування патрульної поліції, покликаним гарантувати чесність, відкритість та антикорупційну спрямованість діяльності патрульної поліції (п. 1.3 Розділу І Інструкції). Також зазначається, що "після активації нагрудної відеокамери (відеореєстратора) все спілкування повинно бути записане безперервно" (п.3.5 Розділу III Інструкції).
У той час як долучений до матеріалів справи відеозапис є неповний та знятий уривками і не відтворює усіх обставин проходження огляду ОСОБА_1 . Відеозапис розпочинається з часу 01:51 год. без зображення, тільки зафіксовано розмову із невідомими особами, які не мають жодного відношення до даної адміністративної справи.
Відеозапис спілкування із ОСОБА_1 розпочинається в часі 01:54 год., хоча в протоколі зазначено час зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 01:48 год. В ході розмови ОСОБА_1 вказує, що автомобіль не його, він везе знайомих додому. Також в часі 01:55 вказує, що у нього була черепно-мозкова травма, є проблеми із зором внаслідок отриманої в ході бойових дій контузії. Наголошує працівникам поліції, що він тверезий, алкоголю не вживав. Далі зафіксовано розмову інспекторів поліції між собою, які вказали, що у них немає із собою приладу «Драгер».
Відповідно до рапорту інспектора поліції від 04.07.2023 року, встановлено, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на визначення стану сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу «Драгер». Даний факт повністю не узгоджується із дослідженими матеріалами справи, не відповідає дійсності, оскільки в ході перегляду відеозапису «clip0» в часі 01:56 год. встановлено, що працівники поліції ствердили про відсутність у них такого приладу. Також в матеріалах справи взагалі відсутній відеозапис проходження ОСОБА_1 медичного огляду в медичному закладі.
Інших доказів, які б свідчили про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП в матеріалах адміністративної справи не міститься.
У відповідності до приписів ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною поки її вину не доведено згідно закону.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, наявні у справі докази, які безпосередньо дослідженні в судовому засіданні, не підтверджують факт порушення ОСОБА_1 вимог ПДР України, а отже, в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі згідно п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.7, 9, 245, 251, п.1 ст.247, 283, 284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову в справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Наталія ДЕРКАЧ