УКРАЇНА
Житомирський апеляційний суд
Справа №296/5057/23 Головуючий у 1-й інст. Франчук С. В.
Категорія ч.1 ст.172-7 КУпАП Доповідач Микитюк О. Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2023 року м.Житомир
Суддя Житомирського апеляційного суду Микитюк О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 30 серпня 2023 року, у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.ч.1, 2 ст.172-7 КУпАП,
встановив:
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 30 серпня 2023 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, застосовано до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 536,80 грн.
В апеляційний скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову і закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративних правопорушень. В обґрунтування скарги зазначає, що висновок суду про наявність реального конфлікту інтересів не відповідає обставинам справи, питання оплати праці не відносяться до сфери приватного інтересу працівника в розумінні ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», питання прийняття працівника на роботу та оплати праці охоплюються трудовими відносинами, спільна робота близьких осіб можлива у випадку, коли вони не знаходяться у прямому підпорядкуванні. Рішення про нарахування та виплату премій вона особисто не приймала, за нього не голосувала, подання до профспілкового органу не подавала, а лише підписала накази як директор ліцею про виплату вже визначених розмірів премії, у тому числі ОСОБА_2 і собі як вчителю, оскільки це входить до її посадових обов'язків. Отримання грошової винагороди у формі зарплати та її складових - премії, надбавки, за своєю суттю не може виступати мотивом правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , адвоката Циганчук Н.А., приходжу до наступного висновку.
Встановлено, що з 01.07.2021 по день ухвалення судом першої інстанції постанови ОСОБА_1 працювала на посаді директора Житомирського обласного спортивного ліцею Житомирської обласної ради, який є юридичною особою публічного права, веде самостійний баланс, має розрахунковий та інші рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку, штампи фірмові бланки з власним найменуванням.
Згідно підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», до суб'єктів відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зокрема, належать посадові особи юридичної особи публічного права.
Як передбачено ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, є адміністративним правопорушенням. Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції". У цій статті під реальним конфліктом інтересів розуміють суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Згідно ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
У відповідності до п.п.1, 2, 3 ст.28 Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Відповідно до підпункту «в» пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 за № 1298 керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків надано право затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів на оплату праці.
Згідно із пунктом 9 контракту директора Житомирського обласного ліцею ЖОР від 27.05.2021 керівник може користуватися правом розпорядження коштами навчального закладу, заохочувати та накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 7.6 Статуту директор ліцею здійснює загальне керівництво ліцеєм, забезпечує раціональний добір і розстановку кадрів, забезпечує створення належних умов для підвищення фахового рівня працівників; установлює в межах затвердженого фонду заробітної плати надбавки і розглядає питання щодо надання доплат, премій і матеріальної допомоги працівникам ліцею, вживає інших заходів заохочення, а також дисциплінарного впливу.
Відповідно до Колективного договору схваленого загальними зборами трудового колективу ліцею на 2021-2025 роки (Протокол № 1 від 15.01.2021), преміювання та матеріальне заохочення працівників ліцею запроваджується відповідно до Положення про преміювання (Додаток 3 Колективного договору).
Згідно з Положенням про преміювання працівників Житомирського обласного ліцею, розмір премії встановлюється директором ліцею за погодженням з профкомом у конкретній фіксованій сумі та виплачується на підставі наказу по ліцею (пункт 3.1 Положення про преміювання).
Згідно з пунктом 6 ст. 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», розміри премій встановлюються в Колективному договорі, однак, якщо Колективний договір не укладено, роботодавець зобов'язаний погодити зазначене питання з профспілковим органом. Таким чином, наказ про преміювання працівників не потребує погодження з профспілковим комітетом, оскільки розробляється на основі Колективного договору, який профспілковий комітет погодив.
Відповідно до пункт 3.7 Положення про преміювання працівників Житомирського обласного ліцею, можуть надаватися премії працівникам ліцею до професійних свят та ювілейних дат народження.
Відповідно до наказу Міністерства освіти України за № 102 від 15.04.1993 зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 27.05.1993 за № 56 керівні працівники закладів освіти, керівники фізичного виховання центрів допризовної підготовки можуть вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік), якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад (ставку).
Наказом по Житомирському обласному ліцею Житомирської обласної ради від 30.08.2021 за № 72кт розподілено педагогічне навантаження на перший семестр на 2021-2022 навчальні роки та надано ОСОБА_1 як педагогічному працівнику 8 годин для зайняття викладацькою діяльністю в вищезазначеному ліцеї.
20.09.2021 директор Житомирського обласного спортивного ліцею Житомирської обласної ради ОСОБА_1 підписала наказ за № 16-а «Про преміювання педагогічних працівників ліцею».
Вищевказаним наказом премійовані з нагоди Дня працівників освіти та за високі творчі досягнення в роботі грошовою винагородою педагогічні працівники ліцею, зокрема, ОСОБА_1 як педагогічний працівник у розмірі 8807грн.
01.12.2022 директор Житомирського обласного спортивного ліцею Житомирської обласної ради ОСОБА_1 підписала наказ за № 82-к «Про преміювання педагогічних працівників».
Вищевказаним наказом, за досягнення високих результатів у навчанні та вихованні учнів, ефективне володіння формами і методами організації освітньої діяльності, вміле їх застосування, сумлінне, якісне та своєчасне виконання завдань та доручень, активну участь у роботі методичних об'єднань, проявлену ініціативу та творчість у виконанні посадових обов'язків, досягнення високих результатів вихованців премійовані педагогічні працівники ліцею, зокрема, ОСОБА_1 як педагогічний працівник у розмірі 9451грн.
При підписанні вказаних наказів, ОСОБА_1 мала приватний інтерес, а саме поліпшення свого матеріального стану.
Крім того, 11.04.2022 директор Житомирського обласного спортивного ліцею Житомирської обласної ради ОСОБА_1 , підписала наказ за № 4 «Про преміювання працівників ліцею».
Вищевказаним наказом, за сумлінне виконання службових обов'язків у березні 2022 році в межах затвердженого фонду заробітної плати премійовані працівники ліцею, зокрема, працівник ОСОБА_2 у розмірі 4566грн.
15.12.2022 директор Житомирського обласного спортивного ліцею Житомирської обласної ради ОСОБА_1 , підписала наказ за № 14 «Про преміювання робітників ліцею».
Вищевказаним наказом, за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків в 2022 році в межах затвердженого фонду заробітної плати премійовані робітники ліцею, зокрема, робітник ОСОБА_2 у розмірі 6047грн.
При підписанні вказаних наказів, ОСОБА_1 мала приватний інтерес, а саме поліпшення матеріального стану свого племінника ОСОБА_2 .
Відповідно до статті 1 ЗУ «Про запобігання корупції» племінник є близькою особою суб'єкта правопорушення.
Відповідно до листа Департаменту освіти і науки Житомирської обласної військової адміністрації від 14.04.2023, у період часу з 01.01.2021 по 01.04.2023, ОСОБА_1 не повідомляла Департамент освіти і науки Житомирської обласної військової адміністрації про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів. Окрім того, Департамент освіти і науки Житомирської обласної військової адміністрації листом від 12.05.2023 повідомив, що погодження на преміювання директора Житомирського обласного спортивного ліцею Житомирської обласної ради ОСОБА_1 як педагогічного працівника Департаментом освіти і науки Житомирської обласної військової адміністрації у вересні та грудні 2021 року не надавалися.
Відповідно до листа Житомирської обласної ради від 10.04.2023 за № р-5-21/325 директор ліцею установлює в межах затвердженого фонду заробітної плати надбавки і розглядає питання щодо надання доплат, премій і матеріальної допомоги працівникам ліцею, вживає інших заходів заохочення, а також дисциплінарного впливу. Окрім того, з вищезазначеного листа відомо, що у період часу з 01.01.2021 по 10.04.2023 повідомлення від директора Житомирського обласного спортивного ліцею Житомирської обласної ради ОСОБА_1 про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів у Житомирську обласну раду не надходили.
Отже, ОСОБА_1 не повідомила визначений Законом України «Про запобігання корупції» орган - Житомирську обласну раду чи Департамент освіти і науки Житомирської обласної військової адміністрації про наявність у неї реального конфлікту інтересів, який виник перед підписанням наказів, підписала в умовах реального конфлікту інтересів накази, якими премійована вона, як педагогічний працівник, та її племінник ОСОБА_2 .
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. ч. 1,2 ст. 172-7 КУпАП.
При апеляційному перегляді не встановлено порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Висновки суду відповідають фактичним обставинам справи та не спростовуються доводами апеляційної скарги. Підстави для скасування постанови відсутні.
Керуючись ст. 293, 294 КУпАП, суд
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 30 серпня 2023 року без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя О.Ю. Микитюк