Справа № 639/6175/23
Провадження № 3/639/2292/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2023 року суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Васильєва Н.М., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Харкова, громадянки України, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 11 жовтня 2023 року о 10:10 годині за адресою: м. Харків, вул. Полтавський шлях, 149, громадянка ОСОБА_1 здійснювала торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного збору, чим порушила правила торгівлі тютюновими виробами, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні адміністративного правопорушення не визнала, просила закрити провадження по справі на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення. Пояснила суду, що на прохання співробітників патрульної поліції вона надала чинну ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, усі пачки цигарок, в тому числі ті, які були вилучені працівниками поліції, мають марки акцизного податку. Крім того, працівниками поліції в порушення вимог закону не було проведено контрольної закупки тютюнових виробів, у зв'язку із чим відсутні належні та допустимі докази на підтвердження об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до наступних висновків.
Частиною 1 статті 156 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно з п. 226.5 п. 226.6 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Пунктом 226.3 статті 226 Податкового кодексу України встановлено, що виготовлення, зберігання і продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251, відповідно до пункту 226 статті 226 Податкового кодексу України, затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Диспозицією ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Крім того, диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, в даному випадку до ЗУ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
На підтвердження факту правопорушення до суду надано протокол серії ВАВ № 876153 від 14.10.2023 року, який містить одноосібні висновки, без конкретизації кому саме здійснила продаж, яку виручку отримала ОСОБА_1 від інкримінованих протизаконних дій. Більш того, у протоколі не зазначено конкретну норму закону, яку порушила остання, так як вказана норма є бланкетною.
Об'єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст.156 КУпАП передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без марок акцизного збору.
Суб'єктами даного правопорушення можуть бути громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю у цих галузях. Згідно справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не працює, будь-яких доказів того, що вона є суб'єктом підприємницької діяльності суду не надано.
Сутність правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, у протоколі визначена як продаж тютюнових виробів, на яких відсутня акцизна марка України, проте жодним належним та допустимим доказом не підтверджена.
Наявні в матеріалах справи протокол вилучення від 14.10.2023 року та рапорт інспектора УПП в Харківській області від 11.10.2023 року як єдині докази вчинення адміністративного правопорушення є неналежними та такими, що не містить інформації про предмет даного правопорушення, оскільки вказані докази містять лише відомості про те, що під час несення служби в складі екіпажу поліції 3204 було виявлено гр. ОСОБА_1 , яка за адресою: АДРЕСА_2 , (хоча за протоколом за адресою: АДРЕСА_3 ) в кіоску здійснювала незаконний продаж тютюнових виробів непримаркованими марками акцизного податку встановленого законом. Однак, ані часу, ані у кого саме, за яких обставин було придбано вказані цигарки, їх характеристику, матеріали справи не містять.
Будь-яких інших доказів, які б взагалі підтверджували факт торгівлі тютюновими виробами без акцизного податку ОСОБА_1 , до протоколу про адміністративне правопорушення не надано. Таким чином, у матеріалах справи відсутні докази для встановлення об'єктивної сторони правопорушення.
Згідно з приписами ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не було доведено у законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За змістом п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, при встановленні відсутності події і складу адміністративного правопорушення. З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, внаслідок чого провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 156, п.1 ч.1 ст. 247, ст. ст. 268, 279, 283, 294 КУпАП, суддя, -, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Тютюнові вироби, які були вилучені 14.10.2023 року згідно протоколу вилучення - повернути власнику.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суд шляхом подачі апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Харкова протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.М. Васильєва