Ухвала від 06.11.2023 по справі 120/8674/23

УХВАЛА

м. Вінниця

06 листопада 2023 р. Справа № 120/8674/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши в письмовому проваджені заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року у справі № 120/8674/23 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено. Цим рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01 липня 2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

27 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року у справі № 120/8674/23 шляхом зобов'язання пенсійний орган подати звіт про виконання зазначеного рішення. Клопотання обґрунтоване тим, що 04 жовтня 2023 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій просив вжити заходів щодо виконання згадуваного рішення суду. Проте відповідач листом від 11 жовтня 2023 року повідомив, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року у справі № 120/8674/23 з 01 липня 2021 року нарахував щомісячну доплату в розмірі 2000 гривень, проте пенсія йому вплачується з урахуванням обмеження максимальним розміром на рівні 31586,56 гривень. При цьому рішеннями Вінницького окружного адміністративного суду від 28 березня 2022 року у справі № 120/1007/22 та від 24 травня 2023 року у справі № 120/3771/23 суд уже визнавав протиправними дії щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, щоправда за інші періоди. Відтак, на думку ОСОБА_1 , рішення суду в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень не виконується, а тому слід встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про його виконання.

Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року у справі № 120/8674/23, суд зважає на таке.

Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.

Форми судового контролю за виконанням судового рішення встановлені приписами статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Деякі особливості встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначені статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, частиною 1 цієї статті передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).

Отже, вказаною нормою передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. При цьому, для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

Так, в ході розгляду поданої заяви суд установив, що підставою звернення до суду з позовом у цій справі виступали протиправні дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713.

Тобто, спір стосувався правовідносин щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713.

Саме тому рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року у справі № 120/8674/23 поновлено права ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01 липня 2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 11 жовтня 2023 року вих. № 17052-15842/К-02/8-0200/23 підтверджується те, що на виконання згадуваного вище рішення суду пенсійним органом з 01 липня 2021 року здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень.

При цьому факт проведення такого перерахунку підтверджується відповідним розрахунком, що наведений у листі пенсійного органу.

Відтак пенсійним органом виконано рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року у справі № 120/8674/23.

Разом із тим під час здійснення такого перерахунку відповідачем застосовано обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, про що свідчить знову ж таки той самий розрахунок.

Проте слід врахувати те, що правовідносини щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром не були предметом судового розгляду у справі № 120/8674/23.

Відтак суд позбавлений можливості встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в частині виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 гривень, адже, як встановлено судом, в цій частині рішення суду виконане.

За наведених обставин відсутні підстави для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати звіт про виконання судового рішення, а тому у задоволенні заяви позивача слід відмовити.

Керуючись статтями 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2023 року у справі № 120/8674/23 залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович