Рішення від 03.11.2023 по справі 120/9955/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 листопада 2023 р. Справа № 120/9955/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

06.07.2023 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Головного управління ПФУ у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію у разі втрати годувальника, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 09.01.2023 року.

Вказала, що звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із 30% заробітку годувальника, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка № НОМЕР_1 від 05.10.2021 року.

22.06.2023 року відповідач листом №11394-9418/Я-02/8-0200/23 відмовив у перерахунку пенсії через відсутність на те правових підстав.

На переконання позивача, такі дії відповідача є протиправними, оскільки рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.02.2022 року №120/17194/21-а зобов'язано перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 з 01.04.2019 року пенсію на підставі довідки Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05.10.2021 №ХЛ54637, з урахуванням при її обчисленні зазначених у цій довідці відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у зв'язку з чим, звернулась з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 11.07.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

31.07.2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що оскільки позивач не є стороною у справі №120/17194/21-а, в Головного управління ПФУ у Вінницькій області відсутні правові підстави для здійснення обрахунку пенсії в разі втрати годувальника з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці №ХЛ54637 від 05.10.2021 року.

З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.

02.08.2023 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вважає відзив на позовну заяву необґрунтованим, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 09.01.2023 року.

Згідно з розрахунком пенсії в разі втрати годувальника по пенсійній справі №0201018162, пенсія розрахована із сум грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 :

- посадовий оклад - 3260 грн.;

- оклад за військове звання - 1020 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 50%- 2140 грн.

Основний розмір пенсії ОСОБА_1 - 30% грошового забезпечення померлого чоловіка, з урахуванням доплати складає 4186 грн.

05.10.2021 року Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на березень 2019 року №ХЛ54637 та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Згідно довідки №ХЛ54637 від 05.10.2021 року розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 складається із наступних складових:

- посадовий оклад - 3260 грн.;

- оклад за військовим званням - 1020 грн.;

- відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 2140 грн.;

- надбавка за ОПС (65%) - 4173 грн.;

- надбавка за таємність (10%) - 326 грн.;

- премія (95%) - 3097 грн.

Всього - 14016 грн.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.02.2022 року у справі №120/17194/21-а, крім іншого, зобов'язано перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 з 01.04.2019 року пенсію на підставі довідки Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05.10.2021 року №ХЛ54637, з урахуванням при її обчисленні зазначених у цій довідці відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Вказане рішення набрало законної сили 15.03.2022 року.

ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 02.01.2023 року.

В травні 2023 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із 30% заробітку годувальника, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка № НОМЕР_1 від 05.10.2021 року.

22.06.2023 року відповідач листом №11394-9418/Я-02/8-0200/23 відмовив у перерахунку пенсії через відсутність на те правових підстав.

На переконання позивача, такі дії відповідача є протиправними, оскільки рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.02.2022 року №120/17194/21-а зобов'язано перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 з 01.04.2019 року пенсію на підставі довідки Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05.10.2021 №ХЛ54637, у зв'язку з чим, звернулась з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно зі статтею 36 Закону №2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Відповідно до статті 45 Закону №2262-ХІІ сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові. Членам сімей пенсіонерів з числа військовослужбовців строкової служби, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому статтею 44 цього Закону, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються із заробітку, з якого було проведено або мало бути проведено зазначений перерахунок пенсії.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 21.02.2018 року за №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови №103 позивач набув право на підвищення пенсії.

В той же час, слід враховувати, що зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, саме з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема Головне управління ПФУ у Вінницькій області та уповноважений орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Суд наголошує на тому, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Судом встановлено, що 05.10.2021 року Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 визначеного станом на березень 2019 року №ХЛ54637 та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Згідно довідки №ХЛ54637 від 05.10.2021 року розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 складається із наступних складових:

- посадовий оклад - 3260 грн.;

- оклад за військовим званням - 1020 грн.;

- відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 2140 грн.;

- надбавка за ОПС (65%) - 4173 грн.;

- надбавка за таємність (10%) - 326 грн.;

- премія (95%) - 3097 грн.

Всього - 14016 грн.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.02.2022 року у справі №120/17194/21-а, крім іншого, зобов'язано перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 з 01.04.2019 року пенсію на підставі довідки Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05.10.2021 року №ХЛ54637, з урахуванням при її обчисленні зазначених у цій довідці відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Вказане рішення набрало законної сили 15.03.2022 року.

Відповідно до статті129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Отже, судовим рішенням у справі №120/17194/21-а підтверджено право ОСОБА_2 на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року з розрахунку грошового забезпечення, зазначеного у довідці Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05.10.2021 року №ХЛ54637, проте доказів здійснення такого перерахунку матеріали справи не містять та відповідачем не надані.

Крім цього, відповідно до приписів статті 45 Закону №2262-ХІІ позивач має право на обчислення пенсії з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові, тобто 30% від сум грошового забезпечення, вказаного у довідці від 05.10.2021 року №ХЛ54637 (14016 грн.)

Разом з тим, відповідачем здійснено розрахунок пенсії позивача в разі втрати годувальника виходячи із 30% від суми грошового забезпечення - 6420 грн.

Щодо посилання представника відповідача на те, що позивач не є стороною у справі №120/17194/21-а, а тому відсутні правові підстави для здійснення обрахунку пенсії в разі втрати годувальника з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці №ХЛ54637 від 05.10.2021 року, суд зауважує, що рішення у вказаній справі набрало законної сили 15.03.2022 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пенсія по втраті годувальника призначена позивачу 09.01.2023 року.

Суд наголошує, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.

Частинами 2, 4 статті 372 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Крім цього, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 року №5-рп/2005, від 29.06.2010 року №7-рп/2010, від 22.12.2010 року №23-рп/2010, від 11.10.2011 року №10-рп/2011).

Тобто, на момент призначення позивачу пенсії по втраті годувальника відповідачем протиправно здійснено розрахунок пенсії виходячи із 30% сум грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсії, а саме - 6420 грн. та призначено пенсію у розмірі 4186 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ефективним і достатнім способом захисту порушених прав на пенсійне забезпечення позивача є визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника виходячи із 30% сум грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсії, а саме - 6420 грн. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 09.01.2023 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника виходячи із 30% сум грошового забезпечення, згідно довідки Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХЛ54637 від 05.10.2021 року, з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Згідно частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника виходячи із 30% сум грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсії, а саме - 6420 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 09.01.2023 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника виходячи із 30% сум грошового забезпечення, згідно довідки Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХЛ54637 від 05.10.2021 року, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).

Суддя Дончик Віталій Володимирович