РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
03 листопада 2023 р. Справа № 120/8759/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності.
23 травня 2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за Списком № 2.
За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, яким йому відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на посадах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці.
У такому рішенні відповідач вказав, що згідно з наданими документами та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача становить 39 років 06 місяців 28 днів, а стаж роботи за Списком № 2 складає 03 роки 04 місяці 27 днів, якого недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Також у такому рішенні зазначено, що до пільгового стажу позивача не зараховано період його роботи з 19 квітня 2005 року по 28 січня 2007 року у зв'язку з відсутністю даних щодо проведення атестації робочих місць за такий період.
При цьому ОСОБА_1 зазначив, що, звертаючись із заявою про перерахунок пенсії, він звертав увагу на період його роботи з 01 липня 1999 року по 18 квітня 2005 року, оскільки такий також відноситься до пільгового стажу.
Проте під час розгляду заяви пенсійним органом взагалі не надано оцінку такому періоду трудової діяльності позивача.
Також пенсійним органом не надано оцінку і періодам роботи ОСОБА_1 з 30 червня 1987 року по 20 листопада 1987 року, з 17 квітня 1995 року по 04 травня 1999 року та з 19 квітня 2005 року по 08 грудня 2008 року.
Отже, позивач вважає згадуване вище рішення пенсійного органу протиправним, тому й звернувся до суду з цим позовом із вимогами скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30 травня 2023 року № 935090135954, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 23 травня 2023 року нарахувати і виплатити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за Списком № 2 .
Ухвалою від 26 червня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
05 липня 2023 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у якому зазначено, що ОСОБА_1 23 травня 2023 року звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за Списком № 2.
Згідно з підпунктом 4.2 розділу 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області до пільгового стажу частково зараховано періоди роботи ОСОБА_1 з 30 червня 1987 року по 20 листопада 1987 року, з 17 квітня 1995 року по 04 травня 1999 року, з 01 липня 1999 року по 18 квітня 2005 року та з 19 квітня 2005 року по 08 грудня 2008 року з огляду на неритмічність роботи підприємства.
За результатами розгляду поданих ОСОБА_1 документів його страховий стаж склав 39 років 6 місяців 28 днів, а стаж, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2, - 3 роки 4 місяці 27 днів.
Відтак, на думку представника цього пенсійного органу, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято правомірне та обґрунтоване рішення № 935090135954 від 30 травня 2023 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за Списком № 2 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
25 липня 2023 року представником Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подано відзив на позовну заяву.
У такому зазначено, що відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу з 01 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - 29 років 06 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2.
Згідно з поданими позивачем документами та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, встановлено, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 39 років 06 місяців 28 днів, а пільговий - 03 роки 04 місяці 27 днів.
При цьому до пільгового стажу позивача не зараховано період його роботи з 19 квітня 2005 року по 28 січня 2007 року у зв'язку з відсутністю даних щодо проведення атестації робочих місць за такий період.
Відтак, оскільки станом на дату звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах у позивача відсутній необхідний пільговий стаж, тому, на думку представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, йому правомірно відмовлено в призначенні відповідної пенсії.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
23 травня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою, у якій просив перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області та цим пенсійним органом 30 травня 2023 року прийнято рішення № 935090135954, яким позивачу відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з огляду на відсутність необхідного пільгового стажу.
Зі змісту цього рішення слідує, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 39 років 06 місяців 28 днів, а підтверджений стаж роботи за Списком № 2 - 03 роки 04 місяці 27 днів.
При цьому до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 19 квітня 2005 року по 28 січня 2007 року у зв'язку з відсутністю даних щодо проведення атестації робочих місць за вказаний період.
Надаючи правову оцінку рішенню, що оскаржується, суд зважає на таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статі 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відтак право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, мають чоловіки після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу з 01 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року не менше 29 років 06 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Так, в ході судового розгляду встановлено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30 травня 2023 року № 935090135954 позивачеві відмовлено у перерахунку пенсії з підстав недостатності пільгового стажу роботи. При цьому у рішенні зазначено, що до пільгового стажу не зараховано період роботи позивача з 19 квітня 2005 року по 28 січня 2007 року у зв'язку з відсутністю даних про проведення атестації робочих місць.
Такі аргументи слід оцінити критично з наступних міркувань.
Особи, які зайняті на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, оскільки на працівника, зайнятого на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.
Відтак непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому, контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Такі висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а від 19 лютого 2020 року.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно не зараховано до пільгового стажу період роботи позивача з 19 квітня 2005 року по 28 січня 2007 року.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30 травня 2023 року № 935090135954 є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Визначаючись із тим, чи наявні усі передумови для призначення позивачеві пенсії відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, суд враховує наступне.
Так, за приписами пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу з 01 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року не менше 29 років 06 місяців у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відтак для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 слід дотриматися таких умов: його пільговий стаж має складати не менше половини від 12 років 6 місяців, тобто не менше 6 років 3 місяців; страховий стаж має складати не менше 29 років 06 місяців; слід досягти 55 років.
Як слідує з рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яким позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії, вік заявника на дату звернення за перерахунком пенсії становив більше 55 років, а страховий стаж - 39 рік 06 місяців 28 днів.
У рішенні пенсійного органу зазначено, що пільговий стаж позивача складає 03 роки 04 місяці 27 днів, якого недостатньо для призначення (перерахунку) пенсії.
Водночас цим судовим рішенням встановлено протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30 травня 2023 року № 935090135954, яким позивачеві відмовлено в призначенні пенсії з підстави незарахування до пільгового стажу періоду роботи з 19 квітня 2005 року по 28 січня 2007 року, а тому до пільгового стажу позивача підлягає зарахуванню згадуваний вище період роботи, тобто 1 рік 09 місяців 10 днів.
Тобто пільговий стаж позивача складає менше 06 років 03 місяців, що є однією з необхідних передумов для призначення пенсії за Списком № 2.
При цьому позивач у позовній заяві вказує на те, що при зверненні до відповідача із заявою про перерахунок пенсії звертав увагу зокрема на періоди його трудової діяльності з 01 липня 1999 року по 18 квітня 2005 року, з 30 червня 1987 року по 20 листопада 1987 року, з 17 квітня 1995 року по 04 травня 1999 року, з 04 травня 1999 року по 30 червня 1999 року та з 19 квітня 2005 року по 08 грудня 2008 року. Проте у рішенні пенсійного органу не надано оцінку аргументам позивача на предмет можливості (неможливості) зарахування таких періодів до пільгового стажу роботи позивача.
Як слідує з відзиву на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, згадувані вище періоди роботи позивача частково зараховано до пільгового стажу позивача відповідно до наданих документів з огляду на неритмічність роботи підприємства.
Разом із тим у рішенні пенсійного органу, що є предметом оскарження, не наведено підстав незарахування до пільгового стажу позивача інших періодів його роботи, окрім періоду з 19 квітня 2005 року по 28 січня 2007 року.
Суд зауважує, що без зазначення у рішенні підстав незарахування до пільгового стажу тих чи інших періодів роботи позивача суд не може здійснити судовий контроль правомірності (неправомірності) незарахування відповідних періодів роботи позивача до пільгового стажу.
Також слід врахувати й те, що суд не вправі перебирати на себе функції пенсійного органу, позаяк повноваження зарахування/незарахування певного (певних) періоду (періодів) роботи до пільгового стажу є дискреційними повноваженнями пенсійного органу.
За наведених обставин з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 23 травня 2023 року із урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього судового рішення.
При цьому слід врахувати й те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області не порушено права позивача, адже рішення, що було предметом оскарження, прийняте за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, а тому саме цей пенсійний орган і повинен повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на те, що позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 гривень, що підтверджується квитанцією від 14 червня 2023 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Водночас при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак з огляду на те, що позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 гривень, а тому на його користь слід стягнути 536,80 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Оскільки саме Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області порушено права позивача, тому витрати, пов'язані з оплатою позивачем судового збору, повинні бути компенсовані цим пенсійним органом.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 935090135954 від 30 травня 2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23 травня 2023 року з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього судового рішення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області витрати, пов'язані з оплатою судового збору, в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )
Відповідачі:
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13814885)
Рішення суду в повному обсязі складено 03.11.2023
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович