Справа №760/22322/23
2-о/760/485/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2023 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Митрофанової А.О.,
при секретарі Костюк В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Солом'янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Солом'янського районного суду м. Києва із заявою про встановлення факту народження дитини жіночої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки смт. Єди-Кую, Єдикуйського району, АР Крим, Україна, що народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у уродженки смт. Єди-Кую, Єдикуйського району, АР Крим, Україна, в графі від матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України.
Встановлення факту народження дитини потрібно заявникам з метою реєстрації народження дитини на території України.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27 вересня 2023 року для розгляду зазначеної заяви визначено суддю Митрофанову А.О. Фактично справа передана судді 09 жовтня 2023 року.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 09 жовтня 2023 року заяву прийнято до провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами окремого провадження та з урахуванням приписів ч. 2 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України призначено до розгляду у судовому засіданні на 02 листопада 2023 року.
Заявник в судове засідання не з'явилась, про дату та час розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку. Позивач ОСОБА_1 подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник заінтересованої особи - Солом'янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши подану заяву та додані до неї матеріали, проаналізувавши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень п. 7 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
В силу ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Леніне, Ленінського району, АР Крим, Україна, у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народилась дитина, хлопчик. Батько дитини - ОСОБА_3 .
ОСОБА_1 та ОСОБА_3 11 травня 2012 року зареєстрували шлюб у Красногвардійського відділі державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції у Дніпропетровській області, що підтверджено свідоцтвом про шлюб, виданим Красногвардійським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції у Дніпропетровській області від 11 травня 2012 року, актовий запис № 293.
Факт народження дитини підтверджується Довідкою про народження № 173 від 25 лютого 2015 року, виданим Ялтинським міським відділом запису актів громадянського стану департаменту записів актів громадянського стану міністерства юстиції республіки крим.
Відповідно до ст.146 СК України, ім'я дитини визначається за згодою батьків.
Батьки визначили ім'я дитини - ОСОБА_2 .
Судом встановлено, що згідно Постанови Верховної Ради України «Про перейменування окремих населених пунктів та районів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» №1352-VІІІ від 12.05.2016 року, перейменовано населені пункти та райони в Автономній Республіці Крим, зокрема Ленінський район на Єдикуйський, селище міського типу Леніне на селище міського типу Єди-Кую.
Таким чином, враховуючи наведене, дитина фактично народилася у смт. Єди-Кую, Єдикуйський район, Автономної Республіки Крим.
Отже, судом встановлено, що місцем народження дитини є смт. Єди-Кую, АР Крим, Україна, що є селищем міського типу, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - територія смт. Єди-Кую, АР Крим, Україна визнана тимчасово окупованою територією.
Діяльність державних органів влади України, в т.ч. органів державної реєстрації актів цивільного стану України припинена та фактично не здійснюється на тимчасово окупованій території.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав та свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий незаконними органами та/або особами незаконних органів на тимчасово окупованій території є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. theRepublic o f MoldovaandRussia», «Ila§cuandOthers v. MoldovaandRussia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibiacase), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Тобто, документи, видані органами чи установами (зокрема, лікарняними закладами, відділами реєстрації актів цивільного стану), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Підставою звернення до суду є неможливість реєстрації факту народження дитини в зв'язку з тим, що офіційні документи, що посвідчують зазначений факт, завірені органом окупаційної влади, які діють на неконтрольованій Україною території.
В силу положень Закону України Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Виходячи з викладеного, оцінюючи всі досліджені судом докази в їх сукупності, беручи до уваги те, що заявники не можуть у інший спосіб реалізувати свої права на реєстрацію факту народження дитини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви, доведеність факту народження дитини, в зв'язку з чим заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 315, 317, 319 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Солом'янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки смт. Єди-Кую, Єдикуйського району, АР Крим, Україна, що народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Єди-Кую, Єдикуйського району, АР Крим, Україна, в графі батько зазначити - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, в графі мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.О. Митрофанова