Постанова від 02.11.2023 по справі 373/1865/23

Справа № 373/1865/23

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 листопада 2023 року м. Переяслав

Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області Свояк Д.В., розглянув матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Світанок Київської області, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.3 ст.17220 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

14.09.2023 до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення №1411 від 11.09.2023 відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого останній 11.09.2023 о 04:00 був виявлений на території розташування військової частини НОМЕР_1 , що дислокується в АДРЕСА_2 , у стані алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з рота, почервоніння очей, хитка хода), що підтверджується протоколом медичного огляду №1546, який був проведений у приймальному відділенні «Черкаського обласного наркотичного диспансеру». Результат огляду - 2,0‰.

Постановою Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 15.09.2023 адміністративний матеріал повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.

Підставами для повернення адміністративного матеріалу стало те, що на підтвердження обставини перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння ініціатор складення протоколу надав виписку з амбулаторної карти № 1546 із зазначенням інформації, що за результатами клінічного огляду та даних інструментального дослідження ОСОБА_1 встановлено діагноз: стан алкогольного сп'яніння (2,0 проміле).

Натомість, висновку за результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я, на виконання вимог ст. 266-1 КУпАП, ініціатор складення протоколу до матеріалів справи не долучив.

Поряд з цим, відсутність висновку за результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 позбавляє суд можливості також перевірити дотримання процедури такого огляду, що передбачена ст. 266-1 КУпАП.

19.10.2023 зазначений адміністративний матеріал повторно надійшов до суду та в супровідному листі до нього зазначено, що медичний огляд військовослужбовця було проведено в КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер» Черкаської обласної ради визначеним для цього медичним працівником. Відомості про результати медичного огляду ОСОБА_1 вказано в медичній амбулаторній картці останнього (відповідно до наказу МОЗ від 14.02.2012 №110) та приєднано надану виписку з амбулаторної карти від 11.09.2023 №1546 до адміністративних матеріалів.

До суду ОСОБА_1 не з'явився, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без його участі. В телефонному режимі повідомив, що перебуває на виконанні бойових завдань та з'явитися до суду не зможе.

Згідно зі ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до положень ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Статтею 129 Конституції України передбачено, що суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 6 Конвенції з прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Згідно з ч. 7, 9 ст. 266-1 КУпАП порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

У пункті 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці» (№ 2839-IX), яким внесено зміни до КУпАП та доповнено його зазначеною вище ст. 266-1, визначено Кабінету Міністрів України у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

1) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

2) забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації положень цього Закону;

3) забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Закон № 2839-IX набрав чинності 27.01.2023.

Зважаючи на викладене, до 28.03.2023 мав би бути прийнятий нормативно-правовий акт, якими би визначався порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду.

Однак, на даний час такий нормативно-правовий акт не прийнято.

Питання направлення осіб для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 вирішено щодо водіїв транспортних засобів відповідно до ст. 266 КУпАП.

Також, спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 затверджено Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Натомість Міністерством оборони України аналогічний наказ, що стосувався б виявлення у військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, не видавався.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.02.2012 № 110 затверджено форми первинної облікової документації та Інструкцію щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування.

Згідно з п. 2 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого», затвердженої зазначеним вище наказом, форма № 027/о заповнюється лікарями закладів охорони здоров'я, які надають амбулаторно-поліклінічну допомогу, при направленні хворого на консультацію в інші заклади охорони здоров'я, на стаціонарне лікування та лікарями стаціонарів при виписці або у випадку смерті хворого.

Однак, додана до протоколу виписка з амбулаторної карти № 1546 не відповідає переліку обов'язкових елементів, зазначених у п. 3-8 вказаної Інструкції щодо заповнення форми № 027/о, у тому числі: місце проживання хворого, місце роботи та займана посада особи, короткий анамнез, стан при направленні, діагностичні дослідження, перебіг хвороби, проведене лікування тощо.

Будь-яких даних про те, що направлення до лікувального закладу ОСОБА_1 відбувалося у зв'язку з його хворобою, суду не надано.

Копія направлення на огляд військовослужбовця від 11.09.2023 № 48 не містить як правових підстав такого направлення, так і фактичних - ознак алкогольного сп'яніння (оскільки у бланку направлення надруковано перелік всіх таких ознак, а також зазначено про те, що потрібне мало б бути підкреслено, але будь-яке підкреслення відсутнє).

Крім того, у п 10 Інструкції щодо заповнення форми № 027/о зазначено, що ця форма призначена для взаємообміну інформацією амбулаторно-поліклінічних і стаціонарних закладів охорони здоров'я щодо діагнозу, перебігу захворювання, стану хворого при направленні (виписці), проведенні досліджень, консультацій в інших закладах охорони здоров'я, лікування, диспансерного спостереження та інших рекомендацій хворому.

Зазначене дає підстави для висновку, що додані до протоколу виписка з амбулаторної карти № 1546 та направлення на огляд військовослужбовця від 11.09.2023 № 48 є недопустимими доказами щодо підтвердження обставин перебування військовослужбовця ОСОБА_1 у стані сп'яніння.

Отже, зважаючи на приписи ч. 9 ст. 266-1 КУпАП, оскільки огляд військовослужбовця ОСОБА_1 проведений із порушенням приписів цієї статті, він є недійсним.

Крім того, з досліджених доказів не вбачається, що місце вчинення дій, що інкримінуються ОСОБА_1 , є територією військової частини НОМЕР_1 .

На підставі викладеного склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, в діях ОСОБА_1 в порядку, визначеному законом, не доведено.

Керуючись ст. 245, п.1 ч.1 ст.247, ст. 251, 252, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі до Київського апеляційного суду апеляційної скарги через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження.

Суддя: Д. В. Свояк