Справа № 308/17482/23
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
13 жовтня 2023 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 в особі представника - Ракущинець Андрія Андрашовича до інспектора з паркування Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради Курило Андріана Сергійовича, Ужгородської міської ради, Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради Управління муніципальної варти про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії PPU № 2303380 від 27.09.2023 року,-
встановив:
ОСОБА_1 в особі представника - Ракущинець Андрія Андрашовича звернулася до Ужгородського міськрайонного суду з адміністративним позовом до інспектора з паркування Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради Курило Андріана Сергійовича, Ужгородської міської ради, Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради Управління муніципальної варти про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії PPU № 2303380 від 27.09.2023 року.
Вивчивши матеріали позовної заяви приходжу до висновку про те, що позовну заяву слід залишити без руху надавши позивачу строк на усунення виявлених недоліків, з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161 та 172 цього Кодексу (пункт 3 частини 1 ст. 171 КАС України) чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи має представник належні повноваження ( якщо позовну заяву подано представником) частини 1 ст. 122 КАС України; чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без руху або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Як вбачається з матеріалів справи предметом адміністративного спору є скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії PPU № 2303380 від 27.09.2023 року (копія долучена до матеріалів справи).
Строки на оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності також визначені ст. 289 КУпАП.
Відповідно до вказаної статті скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів із дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, постанов у справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Частиною 2 ст. 291 КУпАП передбачено, що постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №686/28291/19 (адміністративне провадження №К/9901/9853/20, реєстраційний номер рішення 89793118), зробленого на основі аналізу норм ст. 289 КУпАП і ч. 2 ст. 291 КУпАП, постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксоване в автоматичному режимі, може бути оскаржена протягом десяти днів після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.
Аналогічна правова норма закріплена також у ч. 2 ст. 286 КАС України, відповідно до приписів якої позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Отже, при вирішенні питання пропуску строку звернення з позовом до суду щодо оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, суди повинні з'ясувати дату отримання цієї постанови. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 31.01.2020 в справі №755/7433/19.
Із наданих позивачем матеріалів справи вбачається, що постанова, яка оскаржується, була винесена 27.09.2023 та отримана позивачем того ж дня, а з позовом позивач звернувся 09.10.2023. Як зазначено в позовній заяві - позовна заява подається в перший робочий після вихідного дня день.
Відповідно до приписів ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Слід зазначити, що даною статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, та після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути піддане обмеженням, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав, або фінансовим обмеженням (справа «Стаббігс на інші проти Великобританії», справа «Девеер проти Бельгії», справа «Креуз проти Польщі»).
Таким чином, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій і стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Отже, дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.
Тому, при визначенні початку вказаного строку суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
З матеріалів справи встановлено, що 27 вересня 2023 року відповідачем прийнято постанову серії PPU № 2303380 від 27.09.2023 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , яка залишена на склі автомобіля та отримана позивачем того ж дня , що стверджується фотознімком позивача, долученим до матеріалів позовної заяви.
Згідно вимог ст. 289 КУпАП скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів із дня винесення постанови, отже день винесення постанови враховується у строк. Законодавець не визначив початок обрахування строку з наступного дня після винесення постанови, а саме протягом десяти днів із дня винесення постанови.
Днем винесення постанови є 27 вересня 2023 року ( постанова долучена до матеріалів справи)
Таким чином , останнім днем звернення до суду з позовом є 06.10.2023 року ( п'ятниця).
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 286 КАС України , позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Отже, при вирішенні питання пропуску строку звернення з позовом до суду щодо оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, суди повинні з'ясувати дату отримання цієї постанови.
Згідно вимог законодавства позовну заяву на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови) , отже день винесення постанови враховується у строк. Законодавець не визначив початок обрахування строку з наступного дня після вручення такого рішення (постанови), а саме протягом десяти днів із дня вручення такого рішення (постанови).
З матеріалів справи встановлено, що 27 вересня 2023 року відповідачем прийнято постанову серії PPU № 2303380 від 27.09.2023 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , яка залишена на склі автомобіля та отримана позивачем того ж дня , що стверджується фотознімком позивача, долученим до матеріалів позовної заяви.
Адміністративний позов про скасування цієї постанови позивач подав 09.10.2023 року, тобто з пропуском строку звернення до суду.
В позові позивач зазначає, що позовна заява подається в перший робочий день після вихідного дня, тобто як вважає позивач "десятиденний строк на оскарження постанови спливає 07 жовтня 2023 року, що припадає на суботу, тобто на вихідний день, то останнім днем строку на подачу позовної заяви є наступний за ним робочий день, тобто 09 жовтня 2023 року".
Проте, суд не погоджується з доводами представника позивача, з огляду на те, що такі не узгоджуються з приписами чинного законодавства. Останнім днем звернення до суду з позовом є 06.10.2023 року ( п'ятниця).
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідно до ч.1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч.2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Отже, строки на звернення до суду не є абсолютними та можуть бути за певних обставин поновленими. При цьому процесуальний закон покладає на позивача, який пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом, обов'язок доведення наявності у нього поважних причин для його пропуску.
Проте позивач не заявив вимогу про поновлення строку звернення до суду.
Враховуючи пропущення строку звернення позивача з даним позовом до адміністративного суду,позовна заява підлягає залишенню без руху.
Тому, позивачу в порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно вказати підстави для поновлення строку звернення до суду з даним позовом, та надати докази на підтвердження поважності причин пропуску позивачем строку звернення до суду.
У зв'язку з тим, що позивачем до позовної заяви всупереч вимогам ч.6 ст. 161 КАС України не долучено доказів поважності пропуску строку звернення до суду, що позбавляє суд можливості вирішити питання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду ? позовна заява підлягає залишенню без руху відповідно до ч.1 ст. 123 КАС України.
Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулась із позовною заявою.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно усунути вищевказані недоліки зазначені в мотивувальній частині ухвали, та подати до суду позовну заяву в новій редакції з усуненими недоліками та з дотриманням вимог ст. ст. 160,161 КАС України, з копією позовної заяви та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості учасників справи.
Після усунення недоліків заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи та зазначенням прізвища судді, яким постановлена ухвала про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 121,123 , 160,161, 169, 294 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в особі представника - Ракущинець Андрія Андрашовича до інспектора з паркування Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради Курило Андріана Сергійовича, Ужгородської міської ради, Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради Управління муніципальної варти, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії PPU № 2303380 від 27.09.2023 року ? залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліків, який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч.2 ст. 123 КАС України .
Роз'яснити, що в разі усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду, а в разі не усунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута.
Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду К.К. Бенца