ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
02.11.2023 Справа№ 914/2219/22
Господарський суд Львівської області у складі судді Коссака С.М., при секретарі судового засідання Полюхович Х.М., розглянувши матеріали заяви: заяви: Львівського обласного центру зайнятості в особі Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості, м. Львів
про заміну сторони (боржника) у судовому наказі
у справі №914/2219/22
за позовом Львівського обласного центру зайнятості в особі Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості, м. Львів
до відповідача Львівської митниці ДФС, м. Львів
про стягнення 41 526,57 грн.
від учасників справи:
від заявника (позивача): Артамонов В.В. - представник;
від відповідача: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Львівської області від 03.01.2021 року у справі №914/2219/22 стягнуто з Львівської митниці ДФС (79000, м. Львів, вул. Костюшка, 1; код ЄДРПОУ 39420875) на користь Львівського міського центру зайнятості (79060, Львівська обл., місто Львів, ВУЛ.КНЯГИНІ ОЛЬГИ, будинок 122; код ЄДРПОУ 25555035) 41 526,57 грн. (сорок одна тисяча п'ятсот двадцять шість гривень 57 копійок) допомоги по безробіттю, виплаченої ОСОБА_1 за період з 28.05.2020 року по 20.10.2020 року, та 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня) судового збору.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 21.04.2021 у дані справі апеляційну скаргу Львівської митниці ДФС за № 7.4-10/14/1250 від 19.01.2023 - залишено без задоволення, рішення Господарського суду Львівської області від 03.01.2023 у справі №914/2219/22 - залишено без змін.
01.02.2023 на виконання рішення Господарського суду Львівської області від 03.01.2023 року судом видано відповідний наказ.
Ухвалою суду від 30.05.2023 року замінено стягувача - Львівський міський центр зайнятості (ідентифікаційний код 25555035) його правонаступником - Львівський обласний центр зайнятості (ідентифікаційний код 03491180; 79039, Львівська область, місто Львів, вулиця Бортнянського, будинок 11А) у наказі Господарського суду Львівської області від 01.02.2023 з примусового виконання рішення Господарського суду Львівської області від 03.01.2023р. у справі №914/2219/22
20.10.2023 року Львівський обласний центр зайнятості в особі Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості, м. Львів звернувся до Господарського суду Львівської області з заявою від 18.10.2023р. вих. № 1350.08-2413/23 (вх. №4211/23 від 20.10.2023) про заміну сторони (боржника) у наказі господарського суду Львівської області від 01.02.2023 року у справі № 914/2219/22 - Львівська митниця ДФС (ідентифікаційний код 39420875) на її правонаступника - Державну митну службу України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, ідентифікаційний код 43115923) в особі відокремленого підрозділу Львівської митниці (79000, м. Львів, вул. Костюшка, 1, ідентифікаційний код 43971343).
З метою визначення складу суду, проведено автоматизований розподіл судової справи між суддями, внаслідок якого заяву передано на розгляд судді Коссаку С.М.
Ухвалою суду від 23.10.2023 року прийнято заяву Львівського обласного центру зайнятості в особі Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості про заміну сторони (боржника) у судовому наказі у справі № 914/2219/22 до розгляду, розгляд заяви призначено в судовому засіданні на 02.11.2023 на 09:40 год.
Відповідно до положень ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
В судове засідання 02.11.2023 року заявник явку представника забезпечив, який підтримав подано заяву та просить її задоволити.
В судове засідання 02.11.2023 року відповідач явку представника не забезпечив.
В судовому засіданні 02.11.2023 року оголошено вступну та резолютивну частину ухвали.
Розглянувши і дослідивши матеріали поданої заяви та справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Львівським обласним центром зайнятості в особі Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості скеровано заяву від 07.06.2023 № 1350.08-1320/23 із вищезазначеним наказом на виконання до Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області.
23.06.2023 отримано відповідь Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області від 16.06.2023 № 04-08-06/4915 про повернення виконавчого документу.
Головним управлінням державної казначейської служби України у Львівській області (лист від 16.06.2023 № 04-08-06/4915) не прийнято та повернуто без виконання наказ Господарського суду Львівської області від 01.02.2023 по справі № №914/2219/22 на підставі підпункту 1 пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45, із змінами), оскільки Львівська митниця ДФС немає в Головному управлінні Казначейства відкритих рахунків для здійснення безспірного списання присуджених коштів (бюджетні рахунки даного боржника закрито).
Відповідно до матеріалів поданої заяви, заявник просить замінити сторону (боржника) у наказі господарського суду Львівської області від 01.02.2023 року у справі № 914/2219/22 - Львівська митниця ДФС (ідентифікаційний код 39420875) на її правонаступника - Державну митну службу України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, ідентифікаційний код 43115923) в особі відокремленого підрозділу Львівської митниці (79000, м. Львів, вул. Костюшка, 1, ідентифікаційний код 43971343).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Питання процесуального правонаступництва регламентовані частиною першою статті 52 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно до частин першої та п'ятої статті 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Стадія виконавчого провадження як завершальна стадія судового процесу починається після видачі виконавчого документа стягувачу та закінчується фактичним виконанням судового рішення або зі спливом строку пред'явлення документа до виконання, оскільки у разі пропуску такого строку виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання. Отже, за межами цього процесуального строку виконавчі дії не вчиняються, а строк виконавчого провадження спливає одночасно зі строком пред'явлення виконавчого документа до виконання. Така правова позиція викладена в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25.06.2019 у справі №910/10031/13, від 11.03.2021 у справі №910/2954/17 та підтримана у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2022 у справі № 34/425.
Як зазначено у постанові Верховного Суду від 06.09.2021 року у справі №923/484/18, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане з переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника. Колегія суддів звертає увагу, що процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв'язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов'язків до іншої особи - правонаступника. Отже, процесуальне правонаступництво, це перехід процесуальних прав та обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
У постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 30 грудня 2020 року у справі № 805/4361/17-а (адміністративне провадження № К/9901/23524/20) колегія дійшла висновку, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва. Під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому.
Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Слід зазначити, що у такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Відтак, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" від 18 грудня 2018 року № 1200 (зі змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року № 846) (далі - Постанова № 1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України шляхом поділу Державної фіскальної служби. Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної митної служби" від 2 жовтня 2019 року № 858 (далі - Постанова № 858), як юридичні особи публічного права, утворені територіальні органи Державної митної служби за переліком. При цьому, згідно з додатками 1, 2 цієї постанови утворено Галицьку митницю Державної митної служби України. Львівську митницю ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Галицької митниці Держмитслужби.
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб внесено запис щодо перебування Львівської митниці ДФС в стані припинення (ідентифікаційний код 39420875).
Відповідно до пункту 3 Постанови № 858, установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 895 "Деякі питання територіальних органів Державної митної служби" постановлено реорганізувати територіальні органи Державної митної служби, зокрема, Галицьку митницю Держмитслужби, шляхом їх приєднання до Державної митної служби.
Згідно з пунктом 2 вищезазначеної постанови, територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом 4 пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що реорганізуються.
Наказом Державної митної служби України від 19 жовтня 2020 року № 460 утворено територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби, зокрема, Львівську митницю, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.
Наказом Державної митної служби від 29.10.2020 № 489 затвердженні положення про територіальні органи Держмитслужби, зокрема й про Львівську митницю.
Пунктом 16 Положення про Львівську митницю визначено, що митниця утворюється як територіальний орган Держмитслужби без статусу юридичної особи, має окремий баланс, майно, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та банках.
Державною митною службою України видано Наказ від 30 червня 2021 року № 472 «Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи».
У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи, зокрема, щодо Львівської митниці (ідентифікаційний код ВП: 43971343).
Враховуючи перехід прав та обов'язків від Львівської митниці ДФС до Державної митної служби України в особі відокремленого підрозділу Львівської митниці в порядку публічного правонаступництва, суд вважає, що слід задоволити заяву Львівського обласного центру зайнятості в особі Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості (вх.№4211/23 від 20.10.2023) про заміну сторони (боржника) у наказі господарського суду Львівської області від 01.02.2023 року у справі № 914/2219/22 - Львівська митниця ДФС (ідентифікаційний код 39420875) на її правонаступника - Державну митну службу України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, ідентифікаційний код 43115923) в особі відокремленого підрозділу Львівської митниці (79000, м. Львів, вул. Костюшка, 1, ідентифікаційний код 43971343).
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Заяву Львівського обласного центру зайнятості в особі Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості (вх.№4211/23 від 20.10.2023) про заміну сторони (боржника) у наказі господарського суду Львівської області від 01.02.2023 року у справі № 914/2219/22 задоволити.
2. Замінити боржника у судовому наказі господарського суду Львівської області від 01.02.2023 у справі № 914/2219/22, а саме: Львівську митниця ДФС (ідентифікаційний код 39420875) на її правонаступника - Державну митну службу України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, ідентифікаційний код 43115923) в особі відокремленого підрозділу Львівської митниці (779000, м. Львів, вул. Костюшка, 1, ідентифікаційний код 43971343).
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки встановлені ст. 256 ,257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено та підписано 03.11.2023 року.
Суддя Коссак С.М.