Рішення від 06.11.2023 по справі 909/752/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2023 м. Івано-ФранківськСправа № 909/752/23

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л. М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу

за позовом: Калуської міської ради, вул. Івана Франка, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77301

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотехенерго", вул. Галицька, 97, с. Боднарів, Калуський район, Івано-Франківська область, 77350

про внесення змін до договору оренди землі від 27.12.2007, укладеного між Боднарівською сільською радою та ТОВ "Про-Майстер" земельної ділянки площею 1,2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 шляхом визнання укладеної додаткової угоди до договору землі,

встановив: Калуська міська рада звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотехенерго" про внесення змін до договору оренди землі від 27.12.2007, укладеного між Боднарівською сільською радою та ТОВ "Про-Майстер" земельної ділянки площею 1,2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 шляхом визнання укладеної додаткової угоди до договору землі.

Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

Ухвалою від 21.08.2023 Господарським судом Івано-Франківської області прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі; відповідно до приписів ст. 252 ГПК України, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов та запропонував сторонам у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження подати заяву з відповідним обґрунтуванням своїх заперечень.

12.09.2023 від Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотехенерго" до суду надійшов відзив на позовну заяву №04/09-1 від 04.09.2023 (вх.№13180/23).

20.09.2023 від Калуської міської ради до суду надійшла відповідь на відзив №5216/02-32/20 від 18.09.2023 (вх.№13656/23).

Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Позиція позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 27.01.2023 року позов задоволено частково - внесено зміни до договору оренди землі, укладеного між Боднарівською сільською радою та ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" стосовно земельної ділянки площею 1.2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі у відповідній редакції. Разом з тим, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, право власності на об'єкт нерухомого майна за адресою: с. Боднарів, вул. Галицька, 97, 04.07.2011 набуло ТОВ "БІОТЕХЕНЕРГО". У зв'язку з набуттям права власності на об'єкти нерухомого майна ТОВ "БІОТЕХЕНЕРГО" Калуською міською радою прийнято рішення від 30.03.2023 року №2035 "Про заміну сторони орендаря в договорах оренди землі". Після чого, Калуською міською радою розроблено проект додаткової угоди до договору оренди землі №040730400004 від 27.12.2007 року та направлено рекомендованим листом від 15.05.2023 №1074/02-15/38 на адресу ТОВ "БІОТЕХЕНЕРГО" для підписання та проведення державної реєстрації права оренди відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідно, новий власник об'єкта нерухомості, якому переходить право оренди, набуває права оренди за чинним договором оренди, а не у порядку повторного надання земельної ділянки, тобто має місце заміна сторони у зобов'язанні.

У відповіді на відзив зазначає про те, що даний договір укладено 22.12.2007 між Боднарівською сільською радою та ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР", відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки на той час становила 11 212,10 грн. За змістом п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Положеннями п. 2 ч. 1 ст. 13, ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Також, п. 13 договору визначено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема у випадку зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та в інших випадках, передбачених законом (зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки). Тому, 21.12.2020 року Калуською міською радою отримано витяг № 1060 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009, де нормативна грошова оцінка становила 733995,16 грн. 16.12.2021 Калуською міською радою прийнято рішення №1137 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села Боднарів". Вказаним рішенням затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Калуша, виконану ТзОВ "Західземлепроект Плюс", а також передбачено введення в дію нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села Боднарів з 01.01.2023 року.

Позиція відповідача.

У позові просить суд відмовити з підстав, наведених у відзиві на позов. Відповідно до п.5 договору оренди землі №04073040005 від 27.12.2007, укладеного Боднарівською сільською радою та ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР", розмір орендної плати за земельну ділянку 2622880101:02:001:0009 складає 1682, 90 грн/рік. Однак, у позовній заяві позивач фактично вимагає збільшити для товариства розмір оплати за цим же договором та за ту саму земельну ділянку до 51825, 88 грн/рік, тобто змінити істотні умови договору.

Обставини справи, дослідження доказів.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.

22.12.2007 між Боднарівською сільською радою та ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" укладено договір оренди землі №6 земельної ділянки площею 1,2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009, яка розташований за адресою: вул. Галицька, 97, с. Боднарів, Калуський район, Івано-Франківська область.

Відповідно до п. 1. договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування очисних споруд, яка знаходиться за межами населеного пункту Бондарів, Калуського району.

Пунктом 5 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 становить 11212,10 грн.

Згідно з п. 9 договору орендна плата нараховується і вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 1681,9 грн/рік. Даний договір укладено на 49 років, тобто до 22.12.2056 року.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №714-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області" Калуська, Боднарівська, Вістівська, Голинська, Копанківська, Кропивницька, Мостищенська, Пійлівська, Ріп'янська, Сівко-Калуська, Студінська, Тужилівська територіальна громада приєднана до територіальної громади міста Калуша.

04.11.2020 Калуською міською радою прийнято рішення "Про реорганізацію Боднарівської сільської ради, шляхом приєднання до Калуської міської ради".

10.12.2020 року Калуською міською радою прийнято рішення №66 "Про заміну сторони орендодавця в договорах оренди землі в межах населених пунктів".

Даним рішенням замінено сторону орендодавця в договорах оренди землі, укладених Боднарівською, Голинською, Копанківською, Ріп'янською, Пійлівською та Тужилівською сільськими радами на Калуську міську раду шляхом укладення додаткових угод до таких договорів оренди землі в межах населених пунктів. А також управлінню земельних відносин доручено привести умови договорів оренди землі в яких замінюється орендодавець у відповідність до норм чинного законодавства з урахуванням діючої нормативної грошової оцінки земель та направити дані додаткові угоди до договорів оренди землі па адресу орендарів.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №714-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області" та на підставі рішення міської ради від 10.12.2020 №66 "Про заміну сторони орендодавця в договорах оренди землі в межах населених пунктів", Калуською міською радою з урахуванням витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розроблено проект додаткової угоди до договору та 22.12.2020 направлено листом з примірниками додаткових угод до ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР".

Однак, ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" не підписав та не повернув зазначені додаткові угоди.

Калуською міською радою 29.03.2021, 28.10.2021 направлялися повторно листи з пропозицією підписати додаткову угоду та провести державну реєстрацію права оренди відповідно до вимог чинного законодавства. Проте, ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" не підписав зазначену додаткову угоду та не надіслав на адресу Калуської міської ради відповідь на пропозицію укласти додаткову угоду до договору.

У листопаді 2022 року Калуська міська рада звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом до ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Боднарівською сільською радою та ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" стосовно земельної ділянки площею 1,2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 шляхом визнання укладеної додаткової угоди до договору оренди землі. Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 27.01.2023 у справі №909/913/22 позов задоволено частково - внесено зміни до договору оренди землі, укладеного між Боднарівською сільською радою та ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" стосовно земельної ділянки площею 1,2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі у відповідній редакції.

Однак, у відповідності до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, право власності на об'єкт нерухомого майна за адресою: с. Боднарів, вул. Галицька, 97, 04.07.2011 набуло ТОВ "БІОТЕХЕНЕРГО".

У зв'язку з набуттям права власності на об'єкти нерухомого майна ТОВ "БІОТЕХЕНЕРГО" Калуською міською радою прийнято рішення від 30.03.2023 року №2035 "Про заміну сторони орендаря в договорах оренди землі".

Калуською міською радою розроблено проект додаткової угоди до договору оренди землі №040730400004 від 27.12.2007 року та направлено рекомендованим листом від 15.05.2023 №1074/02-15/38 на адресу ТОВ "БІОТЕХЕНЕРГО" для підписання та проведення державної реєстрації права оренди відповідно до вимог чинного законодавства. Одночасно ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" повідомлено про прийняття вищезазначеного рішення та про необхідність заміни сторони орендаря в договорах оренди землі рекомендованим листом від 16.06.2023 №2828/02-15/20. Однак, Калуська міська рада не отримала жодних відповідей, пропозицій від ТОВ "БІОТЕХЕНЕРГО".

Вказані обставини спричинили звернення позивача до суду з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 27.12.2007, укладеного між Боднарівською сільською радою та ТОВ "Про-Майстер" земельної ділянки площею 1,2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 шляхом визнання укладеної додаткової угоди до договору землі.

Норми права та мотиви, якими суд керувався при прийнятті рішення. Висновок суду.

Як встановлено судом між сторонами по справі виникли правовідносини пов'язані із внесенням змін до договору оренди земельної ділянки, шляхом проведення заміни сторони договору - орендаря та зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за її користування, які регулюються Законом України "Про оренду землі", Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Податковим кодексом України, Законом України "Про оцінку земель".

Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 9 статті 93 Земельного кодексу України, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно із частиною 1 статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У статті 626 Цивільного кодексу України закріплено поняття договору, яким є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору (ч. 3 ст. 626 ЦК України).

У пункті 3 частини 3 статті 3 Цивільного кодексу України визначено, що загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.

У статті 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

У силу статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частинами 1, 2 статті 651 Цивільного кодексу України унормовано, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 652 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Відповідно до ст. 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається (в спірному випадку у письмовій формі), якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Пунктом 36 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Натомість статтею 188 ГК України врегульовано порядок зміни розірвання господарських договорів, за яким сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Як встановлено судом, позивач зазначену норму закону щодо звернення із пропозицією до відповідача щодо укладання додаткової угоди до спірного договору оренди землі в даному випадку дотримався.

Приписами ст. 120 Земельного кодексу України встановлено, що у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна, об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває в оренді, у користуванні на праві емфітевзису, суперфіцію у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно права оренди емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкту, крім випадків, визначених ч.4 цієї статті.

Крім того, пунктом "е" ч.1 ст. 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

В спірному випадку судом встановлено факт набуття відповідачем по справі 04.07.2011 від ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" права власності на нерухоме майно, яке знаходиться на земельній ділянці площею 1,2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 за адресою: вул. Галицька,97, м. Боднарів.

У ст. 31 Закону України "Про оренду землі" також зазначено, що договір оренди землі припиняється у разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю чи споруду, розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Відповідно до приписів ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на нерухоме майно, має перейти право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Отже, чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який закріплений у загальному вигляді в законі, та знаходить свій вияв у положеннях статті 377 Цивільного кодексу України та статті 120 Земельного кодексу України.

А тому, перехід майнових прав до іншої особи зумовлює перехід до неї і прав на ту частину земельної ділянки, на якій безпосередньо розташований відповідний об'єкт нерухомості, та частини земельної ділянки, яка необхідна для його обслуговування.

Вказаної позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 04 грудня 2018 року у справі № 910/18560/16.

З урахуванням наведено, судом встановлено, що право щодо користування спірною земельною ділянкою перейшло від ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" до ТОВ "Біотехенерго", та в свою чергу припинило право користування нею у ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР".

При цьому суд звертає увагу, що відповідно до приписів ст. 7 Закону України "Про оренду землі" договір оренди земельної ділянки при цьому не перестає діяти, а право оренди продовжує існувати у тому ж обсязі та на тих же умовах, що й до відчуження нерухомості. Змінюється лише дані про особу орендаря. Водночас факт державної реєстрації змін про особу орендаря не впливає на вже зареєстроване право оренди: не змінює і не припиняє його. Новий власник будівлі може ініціювати внесення таких змін для уникнення спірних ситуацій з орендодавцем землі або з іншою метою, коли відомості про нього як орендаря необхідні для широкого загалу.

Відповідно, новий власник об'єкта нерухомості, якому переходить право оренди набуває права оренди за чинним договором оренди, а не у порядку повторного надання земельної ділянки, тобто має місце заміна сторони у зобов'язанні. У разі переходу права власності на нерухомість заміні орендаря земельної ділянки у відповідному чинному договорі оренди землі відбувається автоматично, в силу прямої норми закону, незалежно від того, чи відбулося документальне переоформлення орендних правовідносин шляхом внесення змін у договір стосовно орендаря, оскільки переоформлення лише формально відображає те, що прямо закріплено в законі.

Аналогічного висновку дотримується Верховний Суд України у постанові від 07.11.2018 у справі №910/20774/17 та постанова КГС ВП від 27.02.2019 року у справі №913/661/17.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість та правомірність внесення змін до договору оренди землі від 27.12.2007 в частині заміни сторони договору, зокрема орендаря ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" на орендаря ТОВ "Біотехенерго", що підлягає задоволенню в цій частині вимог.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що при складанні додаткової угоди до договору оренди землі від 27.12.2007 в редакції позивача, останній зазначив сторонами даної додаткової угоди орендодавця - Калуську міську раду, як сторона договору з одного боку, орендаря - ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" (тобто попереднього орендаря по договору оренди землі від 27.12.2007) та нового орендаря - ТОВ "Біотехенерго".

Із змісту додаткової угоди, судом встановлено, що дана додаткова угода до договору оренди землі від 27.12.2007 в редакції позивача є двосторонньою угодою, що породжує права та обов'язки для двох сторін, а саме Калуської міської ради, як орендодавця та ТОВ "Біотехенерго", як орендаря.

Отже, зазначення ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР", як сторону додаткової угоди, у зв'язку із проведенням заміни його, як орендаря, по договору оренди землі від 27.12.2007 внаслідок переходу від нього права користування спірною земельною ділянкою до ТОВ "Біотехенерго", як нового (іншого) орендаря, є безпідставним, оскільки зазначена додаткова угода не породжує жодних прав та обов'язків для нього (ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР"), як сторони договору, а лише свідчить про перехід від нього права користування спірною земельною ділянкою до ТОВ "Біотехенерго".

З урахуванням наведеного, суд вважає за доцільне змінити сторін у додатковій угоді, виключивши ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР", як сторону (орендаря) додаткової угоди, тобто відмовивши в цій частині щодо зазначення останнього як сторону додаткової угоди, при цьому зазначивши сторонами вказаної угоди Калуську міську раду, як орендодавця з однієї сторони та ТОВ "Біотехенерго", як орендаря з другої сторони.

В частині позовних вимог про внесення змін у договір оренди землі від 27.12.2007 щодо нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати, то суд зазначає наступне.

За змістом абзацу 4 статті 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. ч. 1 - 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

Статтею 12 Податкового кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів (п. 12.3.). Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (п. 12.3.1.). Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 12.3.4.).

Згідно з пп. 14.1.136. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.

Відповідно до пп. 14.1.147. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності за своїм правовим статусом є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцю, а також це і загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку.

Згідно з пп. 14.1.125. ст. 14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Плата за землю справляється на підставі положень розділу XII Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 269.1. ст. 269 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно з пп. 270.1.1. п. 270.1. ст. 270 Податкового кодексу України, об'єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Пунктом 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII Податкового кодексу України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

У п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2. ст. 288 ПК України).

У п. 288.4. ст. 288 ПК України вказано, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно із положеннями пп. 288.5.1. п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0, 3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

У пп. 288.5.2. п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що річна сума орендної плати не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Проаналізувавши вказані норми права, можна зробити висновок, що при визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, однак і не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.

Лише у випадку, передбаченому пп. 288.5.3. п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України, орендна плата може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у пп. 288.5.2., - у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Однак у даному випадку така обставина відсутня.

При цьому мінімальна ставка орендної плати для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, визначена в розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, а для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Положеннями п. 289.1. ст. 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

За правилами частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

У частинах 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. ч. 1 - 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").

Нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради.

Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 5 ст. 201 Земельного кодексу України).

Пунктами 1, 2, 3 Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213, визначено, що нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку земель".

Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани території, відомості Державного земельного кадастру, інвентаризації земель та державної статистичної звітності. Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви. Тобто витяг з технічної документації є документом, який оформлюється за результатом проведення нормативної грошової оцінки та відображає дані стосовно окремої земельної ділянки. Він складається на основі розрахованих у встановленому порядку показників (коефіцієнтів), які визначені у технічній документації, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної або міської ради. Отже, розмір орендної плати, визначений сторонами договору оренди, у випадку, коли об'єктом оренди є землі державної і комунальної власності, має враховувати нормативну грошову оцінку земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

З аналізу нормативно-правових норм Податкового кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", Закону України "Про оренду землі" можна дійти висновку, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

При цьому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19.

Пунктом 13 договору оренди землі визначено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема у випадку зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та в інших випадках, передбачених законом (зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки).

Водночас, як зазначалося вище, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-1200379592023 від 01.05.2023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009, становить 1727529,18 грн.

З урахуванням наведених обставин та норм законодавства, а також зміни нормативної грошової оцінки правомірним і є зміна розміру орендної плати за користування спірною земельною ділянкою.

Наведені вище обставини спростовують заперечення відповідача щодо зміни розміру орендної плати, викладені у відзиві на позов.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині внесення змін до договору оренди, що стосуються зміни розміру орендної плати у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Статтями 73,74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

З аналізу наведеного вище, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до п. 3 ст. 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Судові витрати.

Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

Відповідно до приписів частини 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи те, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд приходить до висновку про відшкодування позивачу за рахунок відповідача судовий збір в повному обсязі.

Керуючись ст. 2, 73, 74, 77, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Калуської міської ради до Товариства з обмежено відповідальністю "Біотехенерго" про внесення змін до договору оренди землі від 27.12.2007, укладеного між Боднарівською сільською радою та ТОВ "Про-Майстер" земельної ділянки площею 1,2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 шляхом визнання укладеної додаткової угоди до договору землі в редакції позивача - задовольнити частково.

Внести зміни до договору оренди землі від 27.12.2007, укладеного між Боднарівською сільською радою та ТОВ "ПРО-МАЙСТЕР" земельної ділянки площею 1,2254 га з кадастровим номером 2622880101:02:001:0009 шляхом визнання укладеної додаткової угоди до договору землі в редакції позивача в наступній редакції:

"Додаткова угода

до договору оренди землі

від 27.12.2007 року № 040730400005

_______2023 р. м. Калуш

Орендодавець, Калуська міська рада Івано-Франківської області в особі міського голови Найди Андрія Михайловича, який діє на підставі статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку,

Орендар ТОВ "БІОТЕХЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ: 37383360), в особі директора Старцун Надії Іванівни, що знаходиться за адресою: село Боднарів, вул. Галицька, 97 з другої сторони

1. Відповідно до рішення Калуської міської ради від 30.03.2023 №2035 (сорок перша сесія восьмого демократичного скликання) уклали додаткову угоду до договору оренди: земельної ділянки кадастровий номер: 2622880101:02:001:0009 (код КВЦПЗ 11.02) для обслуговування очисних споруд, яка розташована у межах населеного пункту за адресою: Івано-Франківська область, с. Боднарів, про внесення наступних змін в договір оренди землі від 27.12.2007 року №040730400005, а саме:

1.1. Сторони погодилися замінити сторону Орендаря з "ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРО-МАЙСТЕР" на Нового Орендаря "ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БІОТЕХЕНЕРГО".

1.2. Після підписання Сторонами цього договору Новий Орендар стає стороною Основного договору та є повним правонаступником Орендаря відносно його прав та обов'язків за Основним договором оренди земельної ділянки з додатковими угодами.

1.3. Пункт 5. Договору викласти в наступній новій редакції:

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером: 2622880101:02:001:0009 становить 1727529 грн 18 коп.

1.4. Пункт 9. Договору викласти в наступній новій редакції:

Орендна плата нараховується і вноситься Орендарем в грошовій безготівковій формі в розмірі 51825 грн 88 коп (п'ятдесят одна тисяча вісімсот двадцять п'ять грн. 88 коп. 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки) в рік.

1.5. Пункт 10 Договору викласти в наступній новій редакції:

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації встановлених відповідно до вимог законодавства.

1.6 Пункт 11. Договору викласти в наступній новій редакції:

Орендна плата вноситься згідно вимог Податкового кодексу України та відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.03.2023 року №НВ-9914379532023 та рішення Калуської міської ради від 16.12.2021 №1137 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту села Боднарів".

2. Усі інші умови Договору, які не змінені цією Додатковою угодою, залишаються чинними і Сторони підтверджують свої зобов'язання за ними.

3. Дана Додаткова угода укладена у трьох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному примірнику для кожної із Сторін та органу уповноваженого здійснювати державну реєстрацію.

4. Невід'ємною частиною даної Додаткової угоди є Витяг з технічної документації про нормативну гронову оцінку земельної ділянки від 08.03.2023 року №НВ-9914379532023.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

Калуська міська рада ТОВ "БІОТЕХЕНЕРГО"

м. Калуш, вул. І. Франка, 1 с. Боднарів,

код ЄДРПОУ 37951998 вул.Галицька,97, Калуський р-н.

р/р № UА578999980334139812000009614 код ЄДРПОУ: 37383360

БАНК : Казначейстно України (ЕАП)

МФО 899998

Призначення платежу: 18010600

ПІДПИСИ СТОРІН

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

М.П. ________ М.П. _______

___________ А.М. НАЙДА ________ Н. І. СТАРЦУН"

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю "Біотехенерго", вул. Галицька, буд. 97, с. Боднарів, Калуський район, Івано-Франківська область, 77350 (ідентифікаційний код 37383360) на користь Калуської міської рада, вул. Івана Франка, буд. 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77301 (ідентифікаційний код 33578261) 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 06.11.2023

Суддя Неверовська Л.М.