Ухвала від 06.11.2023 по справі 344/20837/23

Справа № 344/20837/23

Провадження № 1-кс/344/8024/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2023 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області підполковника юстиції ОСОБА_3 , яке погоджено з начальником відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження №22021090000000021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст.209, ч. 3 ст.358 КК України

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором в обґрунтування якого посилався на те, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22021090000000021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст.209, ч. 3 ст.358 КК України.

З матеріалів кримінального провадження встановлено факт причетності до протиправної діяльності громадянина України ОСОБА_5 громадянина України ОСОБА_6 (документований паспортом громадянина Румунії) та ОСОБА_7 (документований паспортом громадянина Республіки Болгарія), які спільно з невстановленими особами впродовж останніх років активно впроваджували схему набуття громадянами України (в т.ч. з тимчасово окупованої території України Луганської, Донецької областей та АР Крим) та іноземними громадянами в п.ч рф та рб (Киргизької Республіки, Республіки Узбекистан, Грузії та інші) румунського громадянства, шляхом виготовлення фіктивних документів про те, що близькі родичі таких громадян України та іноземців народжені до 1940 року на території Чернівецької або Одеської областей.

Так, в ході проведення досудового розслідування встановлено, що в 2010 році в Румунії прийнята національна програма «По відновленню румунського громадянства особам та їх нащадкам, які його втратили, проживали на історичних територіях Румунії до 1940 року і були позбавлені громадянства насильницьким шляхом окупації», яка передбачає можливість набуття (відновлення) національного громадянства громадянами України та їх нащадками, котрі були народженні до 1940 року на території Чернівецької та Одеської областей нашої держави, які іноземна сторона вважає історичними територіями т.зв. «Великої Румунії».

За наявними даними, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 спільно з невстановленими особами, впродовж останніх років почали активно впроваджувати зазначену схему набуття іноземного громадянства серед мешканців Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей, шляхом виготовлення фіктивних документів про те, що близькі родичі таких громадян України народжені до 1940 року на території Чернівецької або Одеської областей.

При цьому, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 свою діяльність в першу чергу зосереджують передусім у середовищі державних службовців, представників органів самоврядування, військового управління та правоохоронних структур, що призводить до формування іноземною стороною вигідних позицій впливу та створює умови для вербувальної вразливості вказаної категорії громадян, оскільки набуття ними іноземного громадянства є підставою для їх негайного звільнення з займаних посад.

В той же час, масове набуття громадянами України, які не залучені до сфери державного управління чи самоврядування, громадянства іноземних держав створює прямі загрози суверенітету та територіальній цілісності нашої держави, оскільки такий елемент зовнішньої політики активно застосовувався РФ впродовж 1991-2013 в АР Крим та призвів до анексії нашої території шляхом прихованого військового втручання (декларувалось, як вимушений захід для захисту прав та свобод т.зв. «громадян Росії»).

Окрім цього, встановлено, що свою протиправну діяльність ОСОБА_5 та ОСОБА_6 здійснюють спільно із ОСОБА_7 , а саме виготовляють фіктивні витяги органів юстиції України про те, що близькі родичі іноземців (дідусь, бабуся) були народженні до 1940 року на території Чернівецької області та на окремих районах Одеської області.

Водночас, за наявними даними ОСОБА_7 здійснює пошук «клієнтів» серед громадян російської федерації (рф) та республіки білорусь (рб). Так, ідентифіковано 134 громадян рф та 9 громадян рб, які скористались «послугами» ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , та за їх сприяння подали документи до Міністерства юстиції Румунії для отримання громадянства.

В той же час, громадяни рф та рб, які за сприяння ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 набудуть/набули громадянства Республіки Румунія можуть безперешкодно потрапити в Україну на підставі безвізового режиму, який діє з країнами ЄС та використовуватись для протиправної діяльності в інтересах ворога.

Під час здійснення вищевказаної діяльності ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 від громадян України, рф, рб та інших іноземних громадян отримали грошові кошти за так звані наданні послуги.

Враховуючи викладене, у даному кримінальному провадженні досліджуються обставини вчинення громадянами України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 злочинів, передбачених - ч. 1 ст. 111 КК, ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 358 України, які згідно з ч. 5, ч. 6 ст.12 КК України, є тяжким та особливо тяжким злочином.

Для отримання додаткових відомостей про вчинення вказаних злочинів та осіб, які їх вчинили, на даний час виникла необхідність у отриманні дозволу на проведення тимчасового доступу до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, а саме до документів, що містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , в яких наявна інформація про відкриття та використання карткових (банківських) рахунків, реєстраційних документів, юридичної та кредитної справи, копій паспортів, карток зі зразками підписів, листів, заяв, фотознімків та інших документів, наданих для відкриття (закриття) рахунків на ім'я: громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 та громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_4 , а також відомості про рух коштів за вказаними банківськими рахунками, в період з 01.01.2015 по 31.10.2023.

Слідчий в судове засідання не з'явився, в прохальній частині клопотання просив клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слухати без його участі.

Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання неприбули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.

Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Ч. 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а відповідно до ч. 7 цієї статі, слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення цих речей і документів.

З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до речей, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Наданими стороною кримінального провадження матеріали клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.

Отже, враховуючи вищенаведене та те, що інформація, про яку зазначає слідчий, надасть змогу в подальшому використовувати як докази отримані відомості, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задоволити.

Керуючись ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України

УХВАЛИВ:

Клопотання задоволити.

Надати дозвіл слідчим слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , яких включено до складу групи слідчих у провадженні на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДРПОУ: НОМЕР_1 за рахунками відкритими/закритими у період з 01.01.2015 року по 31.10.2023 в АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДРПОУ: НОМЕР_1 на ім'я: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_4 та дозволити вилучення (отримання) в АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , копій, в т.ч. в електронному вигляді:

- документів щодо відкриття та використання вказаних карткових (банківських) рахунків, реєстраційних документів, юридичної та кредитної справи, копій паспортів фізичних осіб/засновників та службових осіб юридичних осіб, карток зі зразками підписів керівників та відбитком печатки, листів, заяв та інших документів, наданих службовими особами юридичних осіб та вказаними фізичними особами для відкриття (закриття) рахунку;

- листів, заяв, доручень та інших документів, наданих фізичними особами/ службовими особами юридичних осіб, щодо надання повноважень іншим особам подавати до банківської установи платіжні доручення, отримувати кошти, виписки банку, тощо;

- відомостей про рух коштів, із зазначенням дат, сум переказів, валюти переказів, юридичних та фізичних осіб якими та яким здійснювались перекази (з зазначенням повної інформації про контрагентів) на/з вказаного рахунку, фактів поповнення та зняття коштів на/з вказаних рахунків, осіб які здійснили їх зняття та поповнення, дати зняття/поповнення, відділення банків чи банківських терміналів з яких відбувалось зняття/поповнення;

- фотознімків осіб які здійснили поповнення/зняття/переказ коштів на/з вказаних рахунків;

- відомостей про управління вказаними вище рахунками за допомогою системи «SMS-banking» із зазначенням приєднаних номерів операторів мобільного зв'язку, дати та часу з'єднання (включаючи години, хвилини та секунди з'єднання), назви операцій;

Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала діє до 05 січня 2024 року включно та оскарженню не підлягає.

Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.

Слідчий суддя ОСОБА_1