Провадження № 3/760/5629/23
в справі № 760/15099/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.09.2023 м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Застрожнікова К.С., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, головного бухгалтера - начальника фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) 130 Головного центру зв'язку, автоматизації та захисту інформації Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ),
за фактом вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
До Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення № 8 від 06.07.2023 року відносно ОСОБА_1 зі змісту якого слідує, що головний бухгалтер начальник фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) майор ОСОБА_1 , в порушення вимог статей 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.6 Інструкції про службові відрядження військовослужбовців Державної прикордонної служби України в межах України та за кордон, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2012 №582, Посадової інструкції головного бухгалтера - начальника фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби), затвердженої в.о. начальника 130 Головного центру зв'язку, автоматизації та захисту інформації Державної прикордонної служби України від 09.08.2021, ст. 119 Бюджетного кодексу України, недбало поставився до військової служби в умовах особливого періоду, а саме у період з 25.01.2022 по 09.06.2023, перебуваючи у розташуванні військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , не організував та не забезпечив належне ведення фінансового господарства, дотримання фінансової та касової дисципліни, не здійснив контроль за діяльністю посадових осіб фінансово-економічного відділу, що призвело до матеріальної шкоди державі на загальну суму 7 900 грн. та нецільового використання бюджетних коштів на загальну суму 71 966,82 грн., тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення /недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду/.
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, суду пояснив, що через невірно оформлені авансові звіти на відрядження, військовослужбовці отримали переплату у сумі 3 000 грн., яку в ході проведення аудиту було відшкодовано військовослужбовцями, які її отримали. Зазначив, що перевіркою правильності компенсації витрат на проїзд встановлено, що в березні 2022 військовослужбовцям головного центру обробки спеціальної інформації в 7 (семи) випадках було відшкодовано вартість автобусних квитків на проїзд за маршрутом Київ - Львів, авто квитки були надані та правильно оформлені, однак аудитори повідомили, що перевізник не мав права на перевезення по вищезазначеному маршруту, таким чином було встановлено незаконне витрачання бюджетних коштів на оплату відряджень на загальну суму 4 900 грн. Зазначені кошти в ході проведення аудиту були відшкодовані у повному обсязі військовослужбовцями, якими отримано відшкодування за проїзд. Щодо висновків аудиторського звіту стосовно нецільового використання бюджетних коштів у сумі 71 956 грн. 82 коп., ОСОБА_1 пояснив, що видатки військової частини НОМЕР_1 можуть здійснюватися виключно в межах затвердженого фонду на відповідні цілі і наявних асигнувань, видатки на заробітну плату прибиральниці здійснювалися в межах затвердженого фонду заробітної плати з нарахуваннями по спеціальному фонду на 2022 рік, згідно акту внутрішнього аудиту, зазначене порушення не призвело до втрат державного бюджету, зарплата прибиральниці була виплачена не зі спеціального фонду, а із загального фонду, бухгалтер яка відповідає за нарахування заробітної плати подала в казначейство суми на виплату заробітної плати по загальному фонду. Повідомив, що направив лист до Адміністрації державної прикордонної служби України з метою приведення у відповідність видатків минулого періоду щодо зменшення кошторисних призначень по загальному фонду на суму недоліку, після чого Адміністрацією було внесено зміну до кошторису, виходячи з цього, недолік, виявлений аудитом, було усунено. Підсумовуючи вищевикладене, ОСОБА_1 просив закрити справу про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Прокурор наполягала на притягненні військовослужбовця до адміністративної відповідальності, оскільки до кола посадових обов'язків ОСОБА_1 входила організація фінансового господарства в органах Державної прикордонної служби України відповідно до посадової інструкції головного бухгалтера-начальника фінансово-економічного відділу. Прокурор підтвердила, що дійсно майнова шкода була відшкодована у повному обсязі під час проведення аудиту.
Заслухавши пояснення військовослужбовця ОСОБА_1 , доводи прокурора, дослідивши докази, що були додані до протоколу про адміністративне правопорушення, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, частиною 2 ст. 172-15 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (надалі - Статут) визначені обов'язки військовослужбовців, якими зокрема визначено, що військовослужбовці зобов'язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; беззастережно виконувати накази командирів; знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; дорожити честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
Зокрема, ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними законами, посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. Дисциплінарний статут Збройних Сил України (ст. 4) визначає, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків, не вживати під час проходження військової служби спиртні напої тощо.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року N 303/2014 "Про часткову мобілізацію".
Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Указ Президента України від 26 вересня 2016 року N 411/2016 "Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року N 15", не містить положень, які скасовують дію особливого періоду в Україні (Постанова від 25.04.2018 № 205/1993/17 Верховний Суд, Касаційний цивільний суд).
Крім того, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжено і до тепер.
Так, судом встановлено, що відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення № 8 від 06.07.2023 року слідує, що головний бухгалтер начальник фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) майор ОСОБА_1 , в порушення вимог статей 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статей 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пункту 2.6 Інструкції про службові відрядження військовослужбовців Державної прикордонної служби України в межах України та за кордон, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2012 №582, Посадової інструкції головного бухгалтера - начальника фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби), затвердженої в.о. начальника 130 Головного центру зв'язку, автоматизації та захисту інформації Державної прикордонної служби України від 09.08.2021, ст. 119 Бюджетного кодексу України, недбало поставився до військової служби в умовах особливого періоду, а саме у період з 25.01.2022 по 09.06.2023, перебуваючи у розташуванні військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , не організував та не забезпечив належне ведення фінансового господарства, дотримання фінансової та касової дисципліни, не здійснив контроль за діяльністю посадових осіб фінансово-економічного відділу, що призвело до матеріальної шкоди державі на загальну суму 7 900 грн. та нецільового використання бюджетних коштів на загальну суму 71 966,82 грн. /а. с. 1-7/.
Згідно з витягу з наказу начальника 130 Головного центру зв'язку, автоматизації та захисту інформації Державної прикордонної служби України від 25.01.2022 р. за № 21-ОС «Про особовий склад», майора ОСОБА_1 призначено головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) з 25.01.2022 /а. с. 11/.
Судом була досліджена Посадова інструкція головного бухгалтера - начальника фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби), затверджена в. о. начальника 130 головного центру зв'язку, автоматизації та захисту інформації 09.08.2021 р., з якою ОСОБА_1 ознайомлений. Зі змісту розділу ІІ Інструкції слідує, що начальник відділу зобов'язаний організувати та вести фінансове господарство 130 головного центру зв'язку відповідно до чинного законодавства, забезпечити своєчасне та правильне витребування коштів на потреби Головного центру зв'язку, дотримання фінансової та касової дисципліни, бережливо ставитись до державних коштів; забезпечити перевірку стану бухгалтерського обліку в структурних підрозділах, які знаходяться на матеріальному та фінансовому забезпеченні; підписувати (візувати) документи, що є підставою для приймання і видачі товарно-матеріальних цінностей та коштів, а також розрахункових, кредитних та фінансових зобов'язань. Згідно з розділом IV Інструкції начальник відділу несе відповідальність за стан фінансового господарства, забезпечення коштами потреб частини, своєчасне виконання зобов'язань перед державним бюджетом /а. с. 12-16/.
Зі змісту аудиторського звіту від 09.06.2023 р. за результатами внутрішнього аудиту 130 головного центру зв'язку, автоматизації та захисту інформації (військової частини НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України за період з 01 січня 2022 року по 31 березня 2023 рік були встановлені порушення 71 956, 82 грн. - нецільове використання бюджетних коштів (покриття видатків на заробітну плату працівників за спеціальним фондом кошторису за рахунок коштів загального фонду кошторису), виявлено переплати добових за час відрядження військовослужбовців головного центру на загальну суму 3 000 грн. та неналежного відшкодування витрат на проїзд на загальну суму 4900 грн., які відповідно до аналітичної частини були усунуті під час аудиторської перевірки /а. с. 19-85/.
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, проте, із врахуванням позитивної характеристики військовослужбовця ОСОБА_1 , який відданий своєму службовому обов'язку, особисто дисциплінований, має достатні знання статутів та керівних документів, високий рівень професійної підготовки, із врахуванням тих обставин, що виявлені під час проведення аудиту порушення фінансової дисципліни були усунуті шляхом відшкодування та за рахунок перерозподілу коштів спеціального та загального фондів, тобто, жодної шкоди державним інтересам фактично заподіяно не було, виходячи зі змісту положень ст. 22 КУпАП, суд приходить до висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, та обмежується усним зауваженням.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст. ст. 22, 172-15, 221, 283-284, 287-291, ч.2 ст. 284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю діяння, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, - закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя К.С. Застрожнікова