Провадження №3/748/3048/23
Єдиний унікальний № 743/1592/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2023 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Олещенко В.І.,
за участю секретаря судового засідання Гофрик К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
за частиною 2 статті 172-15 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення ЧЦП №281460 від 29 вересня 2023 року, 18 серпня 2023 року близько 10 год. 00 хв. під час перевірки офіцерами ВВВБ КСП н.п. Олександрівка, був виявлений факт недбалого ставлення до служби старшого лейтенанта ОСОБА_1 , а саме: допущення можливого витоку службової інформації, яка має гриф обмеження доступу. Своїми діями старший лейтенант ОСОБА_1 порушив п. 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 23.11.2020 № 120 "Про організацію ведення, обліку та зберігання службових документів", п. 6 глава 2 розділ 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року № 1261, с. 11 ч. 7 ст. 37 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Відповідно до ч.2 ст.172-15 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті (ч. 1 ст. 172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби), вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
У протоколі про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено за фактом недбалого ставлення до служби, а саме: допущення можливого витоку службової інформації, яка має гриф обмеження доступу.
Особа, яка склала протокол, посилається на порушення ОСОБА_1 п. 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 23.11.2020 № 120 "Про організацію ведення, обліку та зберігання службових документів", п. 6 глава 2 розділ 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року № 1261, с. 11 ч. 7 ст. 37 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України.
Разом з тим, до протоколу не додано наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 23.11.2020 № 120 "Про організацію ведення, обліку та зберігання службових документів", відсутній цей наказ і у загальному доступі в мережі інтернет.
Стаття 4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України передбачає, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця:
додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів;
бути пильним, зберігати державну таємницю;
додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство;
виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету;
поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків;
не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Згідно п.6 глави 2 розділу 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року № 1261, кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків. Ця норма є загальною.
Стаття 11 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, порушення частини 7 якого стявлять у провину ОСОБА_1 , має одну частину (12 абзаців).
Натомість ст.37 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України має три частини, але у протоколі не вказано, котру з них порушено ОСОБА_1 .
Крім того, ст.256 КУпАП визначено, що протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи. Згідно приписів даної статті, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не викладено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення. У протоколі лише зазначено допущення можливого витоку службової інформації, яка має гриф обмеження доступу, та не зазначено, якими саме діями або бездіяльністю ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Також, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодного доказу на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Пунктом 1 ст.247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Підсумовуючи викладене, враховуючи докази по справі, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що обставини, які викладені у протоколі про адміністративне правопорушення не підтверджені належними та допустимими доказами по справі, які б свідчили про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, а тому суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 252, 280 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.І. Олещенко