СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2023 року Справа № 480/5285/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5285/23 за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у внесенні до оновлених довідок №№ 51179 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022р., відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби нуль % замість 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії 10% замість 35% від посадового окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, рішень Міністра оборони України від 14.01.2020 №248/291, від 27.01.2021р. № 248/612, від 18.01.2022р. №248/269 на виконання Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.03.2023р. в адміністративній справі № 480/8033/22 при підготовці та наданні їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області;
- зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 року із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020, 2021 та 2022 року, відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: процентна надбавка за вислугу років 50%, надбавка за особливі умови проходження служби 65%, робота з таємними виробами 15%, премія 35%.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що при видачі на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року для перерахунку пенсії, відповідач протиправно не включив у такі довідки надбавку за особливі умови проходження служби у розмірі 65% та премію 35%.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення. Крім того даною ухвалою було витребувано у Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки належним чином завірені копії довідок станом на 29.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, видані на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16 березня 2023 року по справі № 480/8033/22.
Представником відповідача було надано суду через систему "Електронний суд" відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що премія та надбавка за особливості проходження служби як додаткові види грошового забезпечення встановлюється щорічно рішенням Міністерства оборони України, розмір якої залежить від затвердженого державного бюджету на рік, а отже носить змінний характер. Прикладом є телеграми: Телеграма МОУ №248/291 від 14.01.2020, Телеграма МОУ №248/612 від 27.01.2021, Телеграма МОУ №248/269 від 18.01.2022. Однак, дані телеграми стосуються не перерахунку пенсії, а визначають саме розмір додаткового виду грошового забезпечення на поточний рік для діючих військовослужбовців. Отже дії Сумського ОТЦК та СП були здійснені у чіткій відповідності до чинного законодавства України (а.с. 42-44).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію, передбачену Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (а.с. 12).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.03.2023 року по справі № 480/8033/22 було задоволено позовні вимоги позивача та, зокрема, зобов'язано Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року та на 01.01.2022 року у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року та на 01 січня 2022 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року та з 01 лютого 2022 року.
На виконання зазначеного рішення Сумського окружного адміністративного суду, Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував для перерахунку пенсії позивача довідки про розмір грошового забезпечення від 03.05.2023 (№ не можливо встановити із-за поганої якості копії) станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року із зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням полковник, надбавка за вислугу років - 50%, надбавка за особливості проходження служби - 0%, надбавка за роботу з таємними документами - 15% та премія в 10% (а.с. 40-41 (зворотній бік).
За звернення позивача, листом від 05.2023 року (дату не можливо встановити) № 11/3449 Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, зокрема, повідомив позивача, що оскільки рішенням суду у справі № 480/8033/22 не визначено розмір додаткових видів грошового забезпечення, під час складання довідок були враховані роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29.12.2021 № 248/10491, де зазначено: "Посадовий оклад та оклад за військовим званням, додаткові види грошове забезпечення, розмір яких визначено судом, встановлюються відповідно до судових рішень, які набули чинності; Посадовий оклад та оклад за військовим званням, додаткові види грошове забезпечення, розмір яких судом не установлені - в гарантовано мінімальних розмірах. Довідково: Відповідно до Постанови № 704 мінімальний розмір надбавки особливості проходження служби - 0 відсотків від посадового окладу та окладу військовим званням, премії - 10 відсотків посадового окладу" (а.с. 20).
Не погодившись з даними діями відповідача. позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1,2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (в редакції з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18 та постанови Верховного Суду від 20.10.2022 по справі № 826/6453/18) (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 45, на підставі згаданого рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
На виконання пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статі 51 Закону № 2262.
Так, частинами другою, третьою статті 51 Закону України № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 5 Порядку № 45 встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
За змістом пункту 6 Порядку № 45, відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Отже, зміст вказаних норм дає підстави дійти висновку про те, що у разі виникнення у військовослужбовця права на перерахунок пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262, відповідний уповноважений орган зобов'язаний скласти за визначеною формою довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій вказуються виключно ті види грошового забезпечення військовослужбовців, які вказані у пункті 5 Порядку № 45.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач стверджує про безпідставне не включення відповідачем до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року таких видів грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби у розмірі 65% та премії у розмірі 35%. Підставою для включення вказаної надбавки та премії у таких розмірах, позивач визначає врахування цих складових грошового забезпечення під час призначення/перерахунку пенсії, а також телеграм Міністерства оборони України №248/291 від 14.01.2020, № 248/612 від 27.01.2021 та № 248/269 від 18.01.2022.
Суд зазначає, що оскільки довідки про розмір грошового забезпечення складались для перерахунку пенсії, відповідач зобов'язаний був включити до них ті складові грошового забезпечення військовослужбовців, які передбачені пунктом 5 Порядку № 45, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у тих розмірах, які виплачувались на момент виникнення права на перерахунок; а також інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячну премію - у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 5 вказаної постанови, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право, окрім іншого, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою; а також, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Зі змісту вказаних норм, суд вбачає, що надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин.
У зв'язку з цим, суд зазначає, що до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022, відповідач зобов'язаний був включити надбавку за особливості проходження служби та премію у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
А відтак враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню в частині визнати протиправними дії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зазначення у довідках про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року, виданих на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.03.2023 року по справі № 480/8033/22, розміру надбавки за особливості проходження служби 0% та премії 10%.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 року із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020, 2021 та 2022 року, відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: процентна надбавка за вислугу років 50%, надбавка за особливі умови проходження служби 65%, робота з таємними виробами 15%, премія 35%, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд акцентує увагу на тому, що незважаючи на встановлену в адміністративному судочинстві презумпцію винуватості суб'єкта владних повноважень, позивач не звільняється від свого процесуального обов'язку, встановленого частиною 1 статті 77 КАС України, довести належними та достатніми доказами ті обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги.
У цій справі, наполягаючи на обґрунтованості позовних вимог, позивач не надав суду жодного доказу на підтвердження того, що середній розмір виплаченої надбавки за особливості проходження служби за відповідною посадою, з якої він був звільнений на пенсію, у місяці у якому виникло право на перерахунок пенсії складав 65%, а розмір виплаченої премії - 35%.
Посилання позивача на телеграми Міністерства оборони України №248/291 від 14.01.2020, № 248/612 від 27.01.2021 та № 248/269 від 18.01.2022, суд не приймає до уваги, оскільки цей документи не є підтвердженням фактичної виплати згаданих складових грошового забезпечення військовослужбовців.
В свою чергу Велика Палата Верховного Суду в постанові від 13.05.2020 по справі №592/5164/16-а зазначила, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.
Так, Велика Палата Верховного Суду, приходячи до вказаного висновку, зазначила, що розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби.
При цьому, Великою Палатою Верховного Суду у справі №592/5164/16-а було враховано те, що Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Отже, накази керівників органів Міністерства оборони України про встановлення або скасування відповідних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця, а також їх відсоткового розміру від посадового окладу не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Аналогічного висновку при вирішенні спірних правовідносин дотримується Верховний Суд також у постановах від 23.02.2023 року у справі № 420/26816/21 та від 22.06.2023 у справі № 420/26813/21.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас, Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, також не надав суду жодного доказу на підтвердження того, що вказані у спірній довідці надбавка за особливості проходження служби та премія є середніми розмірами фактично виплачених за відповідною посадою, з якої позивач був звільнений на пенсію, у місяці у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Крім того суд звертає увагу позивача на те, що у спірних довідках відповідачем було зазначено процентну надбавку за вислугу років 50% та надбавку за роботу з таємними виробами 15%.
А відтак, в цій частині позовні вимоги, задоволенню не підлягають.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить та зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно скласти довідки станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки суму судового збору у розмірі 536,80 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 01.06.2023 року код квитанції 3617-2191-9833-2409 (а.с. 1).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зазначення у довідках про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року, виданих на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.03.2023 року по справі № 480/8033/22, розміру надбавки за особливості проходження служби 0% та премії 10%.
Зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 30, код ЄДРПОУ 08269552) повторно скласти довідки станом на 29.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Герасима Кондратьєва, 30,м. Суми, Сумська область,40030, код ЄДРПОУ 08269552) суму судового збору в розмірі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек