СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
03 листопада 2023 року Справа № 480/5613/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Осіпової О.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.10.2021р. у справі №480/5613/21, яке набрало законної сили 25.11.2021р., адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та до 5 травня за 2021 рік в меншому розмірі ніж передбачено законом.
Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік та до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
На виконання вказаного рішення судом 10.12.2021р. видано виконавчий лист.
Ухвалою суду від 28.09.2022р. у задоволенні заяви головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) у справі №480/5613/21 про зміну способу і порядку виконання судового рішення відмовлено.
До суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій він просить встановити судовий контроль за виконанням вказаного рішення суду. Заява мотивована тим, що не зважаючи на вчинення державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень УЗПВР у Сумській області ПСМУ Міністерства юстиції (м. Суми) усіх можливих дій, відповідач рішення суду не виконав.
Ухвалою від 31.07.2023р. заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено частково.
Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради протягом 90 днів з дня набрання даною ухвалою законної сили подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 25.10.2021р. у справі №480/5613/21.
На виконання ухвали суду від 31.07.2023 року на адресу суду від Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 480/56131/21, в якому зазначено, що згідно з реєстром нарахованої суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки станом дату подання звіту департаментом виконано рішення суду у справі № 480/5613/21 в частині нарахування ОСОБА_1 14154,00 грн. недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки.
Відразу суми нарахованої потреби у коштах до виплати направлені до регіонального органу соціального захисту населення для наступного фінансування видатків для виконання рішення суду, а саме: до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації листом від 22.11.2021 № 12.01-27/8823/03, однак на момент надання цього звіту відповідь департаментом так і не отримано.
На виконання п.5, 7, 11 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою КМУ №902 від 26.08.2021р., а також враховуючи те, що станом на дату набрання чинності Порядком у департаменту були відсутні рішення судів, що набрали законної сили, з метою формування черги на виконання рішень суду, підготовлено та централізовано направлено до Сумського окружного адміністративного суду заяви про видачу всіх рішень суду, котрі набрали законної сили, в тому числі і у відношенні ОСОБА_1 . Дата отримання судом заяви щодо ОСОБА_1 12.01.2022р.
Крім того, на виконання вимог Порядку, департаментом щомісяця до 5 числа на адресу Департаменту з питань соціальної політики, ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації надсилається інформація про потребу в коштах за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішення суду» для забезпечення виконання рішень суду, у яких департамент є боржником.
Також, департаментом додатково направлено листи до Міністерства соціальної політики України та Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації з метою сприяння у вирішенні питання щодо виділення необхідних коштів для фінансування недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня громадянам відповідно до рішень суду, які потребують виконання.
Згідно з помісячним розписом асигнувань загального фонду Державного Бюджету України на 2023 рік за КПКВК 2501290 передбачено видатки на січень, квітень, червень, серпень, жовтень та грудень поточного року. Жодних додаткових видатків, спрямованих на фінансування бюджетної програми КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду», крім вищезазначених, проведено не було.
Відтак, станом на дату подання звіту та за наслідками отриманого фінансування департаментом виконано 48 рішень суду відповідно до черговості виконання грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень суду щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Фактична невиплата нарахованих коштів ОСОБА_1 зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є департамент, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття (станом на день подання звіту виконано 225 рішень суду).
Представник Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради зауважує, що підстави невиконання рішення суду є поважними, оскільки грошові кошти, які належить виплатити згідно з рішенням суду, не є власністю департаменту та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України. Невиплата нарахованих коштів ОСОБА_1 зумовлена не недбалістю департаменту чи неналежним виконанням своїх обов'язків, а власне відсутністю фінансування на зазначені цілі.
Відтак, вважає, що Департаментом вжито всіх можливих заходів для виконання рішення суду, а тому поданий звіт про виконання рішення суду просить прийняти.
Розглянувши звіт щодо виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.10.2021р. у справі №480/5613/21, яке набрало законної сили 25.11.2021р., адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та до 5 травня за 2021 рік в меншому розмірі ніж передбачено законом.
Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік та до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
На виконання вказаного рішення судом 10.12.2021р. видано виконавчий лист.
На виконання рішення суду Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради здійснено нарахування позивачу разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року та до 05 травня 2021 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум. При цьому сума нарахованих коштів становить 14154грн.00коп. грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов'язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами ст. 382 КАС України.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Отже, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами.
Суд зазначає, що у наданому відповідачем звіті вказано про нарахування, а не про виплату позивачу нарахованої разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року та до 05 травня 2021 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум. Тобто фактично відповідачем було подано звіт про виконання судового рішення в частині нарахування позивачу разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року та до 05 травня 2021 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
При цьому суд звертає увагу відповідача на те, що здійснення нарахування разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року та до 05 травня 2021 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав не лише провести нарахування, але й виплатити позивачеві недоотриману частину щорічної разової допомоги до 5 травня, згідно статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум, в розмірі 14154грн.00коп.
Звернення відповідача з листами до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації з проханням про виплату коштів за судовими рішеннями, не свідчить про виконання судового рішення у цій справі у повному обсязі.
А відтак, зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати позивачу нарахованої грошової допомоги до 5 травня 2020 року та до 05 травня 2021 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, суд доходить висновку, що рішення суду у повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.
Разом з тим, з метою недопущення порушення прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність встановлення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради повторно нового строку для подання звіту про виконання рішення суду від 25.10.2021р. у справі №480/5613/21 в частині виплати ОСОБА_1 недоотриманої частини щорічної разової допомоги до 5 травня, згідно зі статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум, в розмірі 14154грн.00коп.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25.10.2021р. у справі №480/5613/21- відмовити.
Встановити Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 25.10.2021р. у справі №480/5613/21 в частині виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року та до 5 травня за 2021 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум - протягом 90 (дев'яносто) днів з дня отримання цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.О. Осіпова