Рішення від 02.11.2023 по справі 140/18767/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2023 року ЛуцькСправа № 140/18767/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії, виходячи з 98% грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з 98% грошового забезпечення, з 25.04.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугою років, призначену на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Пенсія позивачу була призначена у розмірі 98 % відповідних сум грошового забезпечення, так як до 04.04.2006 пункт «в» частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачав, що військовослужбовці, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Станом на 01.01.2008 основний розмір пенсії становить 88 % від суми грошового забезпечення. Такий відсоток від грошового забезпечення позивач отримує і по сьогоднішній день.

Однак з такими діями відповідача щодо зменшення відсоткового розміру пенсії до 88 % грошового забезпечення позивач не погоджується та стверджує, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент її призначення, а розмір уже призначеної пенсії в процентному визначенні не може бути зменшений при зміні діючого законодавства з огляду на незворотність дії нормативно-правових актів у часі. Наголошує, що при перерахунку раніше призначених пенсій не може допускатись звуження змісту та обсягу досягнутих громадянами прав, свобод, соціальних гарантій. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою суду від 10.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги заперечив та зазначив, що позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, має статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Пенсія позивачу була призначена в розмірі 98% грошового забезпечення. Розмір пенсії з 01.06.2005 було перераховано з розрахунку 98 % відповідного грошового забезпечення. Однак в подальшому, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV від 04.04.2006 внесено зміни до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі яких виключено норму, що передбачала збільшення пенсії на 10 % сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином при наступних перерахунках з 01.01.2008, з 01.01.2018 на виконання постанов Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» додаткових 10% до розміру пенсійної виплати не застосовувались.

З наведених підстав просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області з 11.01.2005 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, яка призначена у загальному розмірі 98% від суми грошового забезпечення (основний розмір - 88% за 31 рік вислуги років та 10 % - як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС), що підтверджується висновком про призначення пенсії від 11.01.2005, розрахунком пенсії за вислугу років від 06.11.2007.

07.11.2019 ОСОБА_1 видано посвідчення як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1 категорія) серії А № 055982.

Зокрема, з 01.07.2022 позивачу було проведено перерахунок пенсії в розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення, до складу якої не увійшло 10% підвищення до пенсії, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, що підтверджується перерахунком по пенсій справі № N/А26-МНС.

25.04.2023 адвокат позивача звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії в розмірі 98 % грошового забезпечення, визначеного станом на дату призначення пенсії.

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 15.05.2023 № 12969-14555/С-02/8-0300/23 повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. Законом України “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців” № 3591-IV від 04.06.2006 внесено зміни до статті 13 Закону № 2262, на підставі яких виключено норму, що передбачала збільшення пенсії на 10 % сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Відтак при наступних перерахунках пенсії з 01.01.2008 та з 01.01.2018 на виконання постанов Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» додаткових 10% до розміру пенсійної виплати не застосовувались. У зв'язку з чим, основний розмір пенсії ОСОБА_1 визначено від грошового забезпечення з розрахунку 88 %, що відповідає нормам чинного пенсійного законодавства.

Не погоджуючись із перерахунком пенсії позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи праву оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), встановлювалось, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Пунктом “в" статті 13 Закону 2262 передбачено, що особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

З 1 січня 2008 року на підставі статті 63 Закону № 2262-Х1І та постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова № 1294) та в подальшому, 01.07.2022 відповідач провів перерахунок пенсії позивача з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 1 січня 2008 року для відповідних категорій осіб виходячи з чинної на цю дату редакції статті 13 вказаного Закону, яка не передбачала збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10 процентів.

Відповідно до пункту "в" статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній до набрання Законом № 3591 -IV чинності, - до 29 квітня 2006 року) військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10 процентів.

Із набуттям чинності Законом № 3591-IV, пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція підпункту "в" статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазначену 10-процентну доплату не передбачала.

Підставою перерахунку всіх призначених за Законом № 2262-XIІ пенсій згідно з пунктом 3 статті 63 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок перерахунку пенсій регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Нові види грошового забезпечення військовослужбовців були визначені Постановою № 1294, яка набирала чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначали умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 1 січня 2008 року.

З огляду на це, відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення, з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 1 січня 2008 року для відповідних категорій осіб з дотриманням вимог чинного законодавства.

На даний час вищевказані положення не скасовані та не визнані неконституційними та є чинними.

Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, зокрема, у 2022 році стаття 13 Закону №2262-ХІІ не передбачала 10 % збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10% доплати для зазначених військовослужбовців немає. Також суд зазначає, що вищезгадані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, а навпаки - привели до її збільшення, це нівелює засторогу можливого порушення прав позивача.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 08.05.2018 у справі № №752/17929/13-а.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Щодо тверджень позивача про те, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках на момент її призначення та змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення основної пенсії є незмінним, то суд зазначає наступне.

Як вже зазначалося вище, статті 13 Закону № 2262-ХІІ визначає та регламентує розмір пенсії за вислугу років. Тобто, підставою набуття права на цю пенсію є наявність відповідної вислуги років, від якої залежить розмір призначеної пенсії. Такою величиною для позивача на момент її призначення було 88% грошового забезпечення. Саме із цієї величини в подальшому повинні були та і здійснювалися відповідні перерахунки.

За своєю суттю надбавка у розмірі 10% до основного розміру пенсії, яка була передбачена у старій редакції пункту “в” статті 13 вказаного Закону є лише доплатою до основного виду пенсії, виплата якої прив'язана до відповідної дії норми права, яка регламентує її виплату. Скасування цієї норми чи внесення відповідних змін до неї виключають її застосування в подальшому.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, у задоволення позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.С. Денисюк