Справа № 761/38281/23
Провадження № 1-кс/761/24796/2023
761/38281/23
1-кс/761/24796/2023
20.10.2023 рік м. Київ
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання слідчого 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України лейтенанта юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_2 за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022100000000622 від 08.12.2022 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 201-2, ч. 4 ст. 425 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 09.09.2022 між ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі т.в.о. директора Департаменту ОСОБА_4 та турецькою компанією « ІНФОРМАЦІЯ_4 » о особі директора ОСОБА_5 укладено договори поставки комплектів курток вітровологозахисних зимових та штанів вітровологозахисних зимових на умовах 100% передоплати вартості товару, зокрема № VV2022-M1708 на загальну суму 4 450 000, 00 дол. США, № VV2022-M1808 на загальну суму 7 450 000, 00 дол. США, № VV2022-M1908 на загальну суму 14 900 000, 00 дол. США.
Так, на виконання умов вказаних вище договорів поставки платіжними дорученнями в іноземній валюті № 153 від 26.09.2022, № 155 від 26.09.2022 та № 156 від 26.09.2022 Міністерством оборони України перераховано відповідно 4 450 000, 00 дол. США, 7 450 000,00 дол. США та 14 900 000,00 дол. США компанії « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Пізніше, 03.10.2022 компанія « ІНФОРМАЦІЯ_4 » звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_5 з листом про те, що при підготовці документів було допущено помилки в зазначених вище договорах поставки та в специфікаціях до них, а саме зазначено некоректні банківські реквізити рахунку компанії, у зв'язку з чим між сторонами було укладено додаткові угоди до договорів поставки, а перераховані раніше кошти на загальну суму 4 449 990, 00 дол. США, 7 449 990,00 дол. США та 14 899 990,00 дол. США були повернуті на рахунки ІНФОРМАЦІЯ_5 , з урахуваннямкомісії в розмірі 10 доларів США, утриманоїіноземним банком-кореспондентом за повернення на рахунокпокупцягрошовихкоштів за договором.
В подальшому, на підставі укладених додаткових угоди до договорів поставки № VV2022-M1708, № VV2022-M1808, № VV2022-M1908 платіжними дорученнями № 182 від 14.10.2022, № 183 від 14.10.2022 та № 184 від 14.10.2022 Міністерством оборони України на рахунок компанії « ІНФОРМАЦІЯ_4 » було перераховано грошові кошти на загальну суму 4 449 990,00 дол. США, 7 449 990, 00 дол. США та 14 899 990 дол. США відповідно.
Так, на виконання умов зазначених вище договорів турецька компанія « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у період з 23.10.2022 до 28.03.2023 поставила на речовий склад військової частини А 2678 (м. Хмельницький) комплекти військової форми, а саме а саме курток вітровологозахисних зимових у кількості 180 000 од. та штанів вітровологозахисних зимових у кількості 180 000 од., які не відповідали затвердженим МОУ Технічним умовам ТУ14.1-134-00034022-2016 «Куртка вітровологозахисна зимова КВВЗ» (зі змінами) та ТУ14.1-135-00034022-2016 - «Штани вітровологозахисні зимові - ШВВЗ» та технічному опису, про що було складено відповідні акти приймання-передачі товару.
При цьому, задля створення уяви можливості законного перерахування бюджетних коштів за поставлені комплекти військової формуи - курток вітровологозахисних зимових і штанів вітровологозахисних зимових, які не відповідають зазначеним вище Технічним умовам, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 , будучи наділеними відповідними повноваженнями та діючи з метою розтрати державних коштів в особливо великому розмірі, розпорядником яких є ІНФОРМАЦІЯ_5 , що виділяються на здійснення закупівель військової форми, надали погодження на приймання поставленого товару.
Між тим, відповідно до висновку експертів ІНФОРМАЦІЯ_6 № 7679/23-34/5906/23-34/5907/23-53/5908/23-72/6809?6821/23-34/6822?6835/23/6836/23-72 від 08.03.2023, поставлені за договорами № VV2022-M1708, № VV2022-M1808 та № VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові та штани вітровологозахисні зимові не відповідають ні ТУ14.1-134-00034022-2016 «Куртка вітровологозахисна зимова КВВЗ» (зі змінами) та ТУ 14.1-135-00034022-2016 - «Штани вітровологозахисні зимові - ШВВЗ», ні технічному опису до договору стосовно верхнього матеріалу та характеристики міцності на розрив у напрямку основи, а також не можуть використовуватись за своїм цільовим призначенням.
Органом досудового розслідування встановлено, що на підставі листа ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 № 16482/з від 11.07.2022 за підписом заступника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_7 про необхідність невідкладного розроблення алгоритму (інструкції) про порядок приймання основних предметів речового майна в умовах воєнного стану для безперебійного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_8 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 якості було розроблено проект Наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 № 262 від 06.09.2022, яким до Наказу № 375 МОУ від 19.07.2017 «Про затвердження Порядку здійснення контролю за якістю речового майна, що постачається для потреб Збройних ІНФОРМАЦІЯ_8 » було внесено зміни щодо порядку здійснення контролю якості речового майна в умовах воєнного стану.
Так, встановлено, що Наказом № 262 МОУ до Наказу № 375 МОУ було внесено зміни, якими в умовах воєнного стану фактично було скасовано обов'язкове проведення перевірки речового майна, яке постачається для забезпечення потреб ІНФОРМАЦІЯ_8 ,в випробувальних лабораторіях, акредитованих на відповідність, що у свою чергу створило загрозу поставки на забезпечення потреб ІНФОРМАЦІЯ_8 речового майна неналежної якості. Окрім того, на підставі вказаних змін у Наказ № 375 МОУ було введено поняття робочого зразка - одиниця товару або його частина, які виробляються за технічною документацією постачальника, характеристики (зовнішній вигляд) яких визначені договором для прийняття за основу під час контролю такого самого товару), а продукція, яка постачається на потреби ЗСУ, повинна відповідати робочому зразку.
Зокрема встановлено, що після погодження проекту Наказу № 262 МОУ зацікавленими структурними підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_8 , яке зокрема відбувалось з використанням системи електронного документообігу « ІНФОРМАЦІЯ_10 », його було зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_11 та оприлюднено шляхом розміщення на офіційній сторінці ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Враховуючи викладене, під час досудового розслідування виникла необхідність в отриманні з системи електронного документообігу « ІНФОРМАЦІЯ_10 » ІНФОРМАЦІЯ_5 належним чином завіренихкопійдокументів:
-документів, які слугували підставою для підготовки проекту Наказу № 262 від 06.09.2022, яким було внесено зміни до Наказу № 375 від 19.07.2017з відповідними резолюціями та електронними підписами службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
- доручень заступника ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_7 про розробку наказу № 262, з відповідними резолюціями та електронними підписами останніх;
-документів, що стосуються розробки проекту Наказу МОУ № 262 від 06.09.2022, з відповідними резолюціями та електроннимипідписамислужбових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
-документів, що стосуються погодженняструктурними підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_5 та Збройних Сил Українипроекту Наказу МОУ № 262 від 06.09.2022, перед його підписанням ІНФОРМАЦІЯ_12 та реєстрацією в ІНФОРМАЦІЯ_11 (у тому числідокументів про направлення проекту вказаного Наказу на погодження та отриманих відповідей з зауваженнями, доповненнями чи запереченнями), з відповідними резолюціями та електронними підписами службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
-документів, які свідчать про погодження та затвердження Наказу № 262 від 06.09.2022 заступником ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_12 , з відповідними резолюціями та електронними підписами останніх;
-документів щодо направлення Наказу ІНФОРМАЦІЯ_7 № 262 від 06.09.2022 до Міністерства юстиції України для реєстрації та отримання відповідіз відповідними резолюціями та електронними підписами службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Вказанаінформаціямаєсуттєве значення для встановлення важливих обставин у вказаному кримінальному провадженні, утомучислівстановленняосіб, якіпричетні до вчиненнявказаногокримінальногоправопорушення.
Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за № 42022100000000622 від 08.12.2022 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 201-2, ч. 4 ст. 425 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України лейтенанта юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати слідчим, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 42022100000000622 від 08.12.2022, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_3 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , а також прокурорам, які входять до складу групи прокурорів у вищевказаному кримінальному провадженні, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 адресою: АДРЕСА_1 , зокрема інформації, яка міститься у системі електронного документообігу « ІНФОРМАЦІЯ_10 » ІНФОРМАЦІЯ_5 , з можливістю вилучення її належним чином завірених копій, а саме:
- документів, які слугували підставою для підготовки проекту Наказу № 262 від 06.09.2022, яким було внесено зміни до Наказу № 375 від 19.07.2017з відповідними резолюціями та електронними підписами службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
- доручень заступника ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_7 про розробку наказу № 262, з відповідними резолюціями та електронними підписами останніх;
-документів, що стосуються розробки проекту Наказу МОУ № 262 від 06.09.2022, з відповідними резолюціями та електроннимипідписамислужбових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
-документів, що стосуються погодженняструктурними підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_8 Українипроекту Наказу МОУ № 262 від 06.09.2022, перед його підписанням ІНФОРМАЦІЯ_12 та реєстрацією в ІНФОРМАЦІЯ_11 (у тому числідокументів про направлення проекту вказаного Наказу на погодження та отриманих відповідей з зауваженнями, доповненнями чи запереченнями), з відповідними резолюціями та електронними підписами службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
-документів, які свідчать про погодження та затвердження Наказу № 262 від 06.09.2022 заступником ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_12 , з відповідними резолюціями та електронними підписами останніх;
-документів щодо направлення Наказу ІНФОРМАЦІЯ_7 № 262 від 06.09.2022 до ІНФОРМАЦІЯ_11 для реєстрації та отримання відповідіз відповідними резолюціями та електронними підписами службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
20 жовтня 2023 року