СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/21380/23
пр. № 2-о/759/1625/23
03 листопада 2023 року Святошинський районний суд міста Києва у складі: головуючого судді Ключника А.С., за участю секретаря судового засідання Марченко В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 подану їх представником - адвокатом Корнієнком А.А., заінтересована особа: Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дітей, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Юров В.П. 01.11.2023 року звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 із заявою, у якій просив суд:
встановити факт народження дитини чоловічої статі, визначене ім'я якого - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь АР Крим, Україна;
встановити факт народження дитини чоловічої статі, визначене ім'я якого - ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сімферополь АР Крим, Україна;
встановити факт народження дитини жіночої статі, визначене ім'я якої - ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сімферополь АР Крим, Україна, з метою подальшої реєстрації факту народження дітей в органах державної реєстрації актів цивільного стану з отриманням відповідного свідоцтва, оскільки, факт народження дітей відбувся на тимчасово окупованій території України, зазначивши даних про батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка російської федерації; батько - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України.
В обґрунтування заявлених вимог заявниками зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Сімферополь, АР Крим, Україна, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дитину чоловічої статі - ОСОБА_3 , а також ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Сімферополь, АР Крим, Україна, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народила двох дітей: чоловічої статі - ОСОБА_4 та жіночої статі - ОСОБА_5 , у зв'язку з чим заявникам необхідно встановити факт народження дітей для подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану.
Ухвалою суду від 03.11.2023 року відкрито провадження у справі.
У судове засідання адвокат Юров В.П. та заявники не з'явилися, в заяві поданій до суду просять розглянути дану справу за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, про причину неприбуття суд не повідомив.
Суд, з'ясувавши обставини справи та дослідивши докази, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК Україна державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно п. 7) ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 759/7001/22 (провадження № 61-9254св22) від 23 листопада 2022 року зробив правовий висновок, що Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правила № 52/5 не містять спеціальної норми права щодо порядку державної реєстрації народження на тимчасово окупованій території України відповідними органами державної реєстрації актів цивільного стану без рішення суду про встановлення такого факту, що унеможливлює встановлення факту народження та здійснення державної реєстрації народження в позасудовому порядку.
Окрім того, Верховний Суд наголосив, що стаття 317 ЦПК України, не вимагає від заявників вчинення інших дій перед зверненням до суду з відповідною заявою, тобто надає можливість відразу звернутися до будь-якого суду цивільної юрисдикції.
Також Верховний Суд наголосив про можливість розгляду судами заяв про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України без попереднього звернення до органу реєстрації актів цивільного стану та отримання відмови цього органу, що також узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 07 вересня 2022 року у справі № 759/5313/21 (провадження № 61-20540св21).
Окрім того, Верховний суд зазначив, що суд в межах розгляду заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України має надати оцінку поданим заявниками доказам, оскільки рішення суду в такій категорії справ повинно ґрунтуватися на дотриманні вимог процесуального закону щодо повного та всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх доказів у сукупності, у тому числі з урахуванням документів, виданих так званими органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у місті Сімферополь, АР Крим, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину чоловічої статі ОСОБА_3 . Батьком дитини зазначено ОСОБА_2 , про що зазначено у свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 від 19.01.2021 року.
Окрім того, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у місті Сімферополь, АР Крим, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину чоловічої статі - ОСОБА_4 та дитину жіночої статі - ОСОБА_5 . Батьком дітей зазначено ОСОБА_2 , про що зазначено у свідоцтвах про народження серії НОМЕР_2 від 24.10.2023 року та серії НОМЕР_3 від 24.10.2023 року.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до частин першої, другої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Підставою для здійснення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження (стаття 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
У абзаці сто двадцять шостому пункту 8 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940 (далі - Правила № 52/5), зазначено, що державну реєстрацію народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження такого рішення в паперовій формі або будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, шостим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил.
Згідно з підпунктом «в» пункту 12 глави 1 розділу III Правил № 52/5 у разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батьків дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані.
Як вбачається із матеріалів справи, реєстрація народження дітей в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась з посиланням на те, що свідоцтво про народження видане на тимчасово окупованій території, та заявники не звертались до цих органів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України
Відповідно до ч. 1 ст. 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Відповідно до ч. 3 ст. 144 СК України реєстрація народження дитини провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Відповідно до ч. 1 ст. 145 СК України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їх згодою.
Відповідно до ч. 1 ст. 146 СК України, ім'я дитини визначається за згодою батьків.
Відповідно до ч. 1 ст. 147 СК України по батькові дитина визначається за іменем батька.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дітей є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дітей, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянами України свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України, у зв'язку з чим вимоги заявників про встановлення факту народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , встановлення факту народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та встановлення факту народження дитини жіночої статі - ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13 18, 258, 263, 265, 293, 294, 315, 317, 319, 354, 355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Сімферополь, АР Крим, Україна, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану України.
Встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - дитини чоловічої статі - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у м. Сімферополь, АР Крим, Україна, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану України.
Встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - дитини жіночої статі - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Сімферополь, АР Крим, Україна, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану України.
Зазначити дані про батьків: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка російської федерації; батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів.
Суддя Ключник А.С.