Рішення від 05.10.2023 по справі 296/2842/23

Справа № 296/2842/23

2/296/1685/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" жовтня 2023 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого судді Анциборенко Н.М.,

за участю секретаря судового засідання Кусік В.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Житомирі у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , про захист прав споживачів,-

ВСТАНОВИВ:

29.03.2023 позивач звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира з позовом до КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , про захист прав споживачів і просить визнати протиправними дії КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради щодо нарахування ОСОБА_1 коштів за послуги централізованого опалення місць загального користування; зобов'язати КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради скасувати безпідставно нараховану заборгованість за централізоване постачання теплової енергії до місць загального користування за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , у розмірі 7297, 95 грн; зобов'язати КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради не здійснювати нарахування вартості послуг з централізованого постачання теплової енергії до місць загального користування за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , з березня 2023.

В обгрунтування позовної вимоги зазначає, що ОСОБА_1 на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_2 . Разом з позивачем у житловому приміщенні зареєстрована та проживає мати позивача - ОСОБА_2 , на ім'я якої відкрито особовий рахунок КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради - №00780013001500.

З 2008 року квартира позивача відключена від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання і обладнана автономним опаленням, тому позивач не є споживачем комунальної послуги з постачання теплової енергії, яку надає КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради.

Згідно листа №25/П-15202 від 05.02.2007 Виконавчого комітету Житомирської міської ради на засіданні міської постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води від 18.01.2007 надано згоду на відключення квартири позивача, розташованої у п'ятиповерховому житловому будинку по АДРЕСА_3 , від мереж ЦО та ГВП для влаштування системи індивідуального теплопостачання та гарячого водопостачання.

Відсутні опалювальні прилади і у під'їздах будинку АДРЕСА_3 , однак, відповідач нараховує позивачу вартість послуг з постачання теплової енергії, а саме за опалення місць загального користування.

Таким чином на час звернення до суду із позовом за особовим рахунком № НОМЕР_1 , зареєстрованим на ім'я матері позивача - ОСОБА_2 , за адресою АДРЕСА_1 рахується заборгованість за теплопостачання станом на березень 2023 року у розмірі 7297, 25 грн.

Згідно акту перевірки ізоляції стояків теплопостачання від 03.02.2023, складеним за участі позивача та двох представників КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради, у квартирі АДРЕСА_2 проходить один стояк через санвузол висота 2, 5, заізольований, інші стояки демонтовано повністю, встановлено крани. Встановлено газовий котел.

У лютому 2023 року позивачем подано звернення до відповідача щодо скасування нарахувань вартості опалення місць загального користування у його будинку. Листом від 15.03.2023 за №1210/6 відповідач повідомив, що всі співвласники житлового будинку повинні брати участь у витратах на його утримання пропорційно своїй частині у будинку незалежно від наявності опалювальних приладів у під'їзді, однак, з такими діями відповідача позивач не погоджується, вважає такі дії КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради неправомірними, такими, що порушують його права як споживача комунальних послуг, тому просить позов задовольнити.

29.03.2023 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано судді Анциборенко Н.М. для розгляду (а.с.18).

04.04.2023 ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира відкрито провадження у цивільній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання (а.с.19).

01.06.2023 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с.27-29).

Зазначає, що з позовними вимогами КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради не згодне, оскільки нарахування за опалення місць загального користування споживачам житлового будинку по АДРЕСА_3 , які мають автономне опалення, з жовтня 2018 року по жовтень 2021 року проведено на підставі пункту 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, де визначено, що споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення МЗК будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Крім того, згідно з пунктом 6 ст.10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22.06.2017 року визначено, що обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання розподіляється відповідно до правил, встановлених цією статтею, також на власників (співвласників) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання.

Пунктом 1 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради № 1097 від 08.12.2016 "Про нарахування плати за опалення місць загального користування в багатоквартирних будинках, обладнаних лічильниками обліку теплової енергії" погоджено КП "Житомиртеплокомуненерго" ЖМР нарахування плати за опалення місць загального користування в будинках обладнаних лічильниками обліку теплової енергії у місті Житомирі споживачам, квартири яких відключені від системи теплопостачання, з моменту затвердження виконавчим комітетом ЖМР відповідних розрахунків часток (коефіцієнтів) нормативної витрати тепла для опалення МЗК по кожному будинку окремо.

Відповідно до пункту 1 рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради №91 від 07.02.2018 затверджено КП "Житомиртеплокомуненерго" ЖМР коефіцієнти нормативної витрати теплової енергії для опалення місць загального користування в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_3 - 13,96%.

Також проектом на розрахунок частки нормативної витрати тепла для опалення місць загального користування багатоквартирного житлового будинку у АДРЕСА_3 розроблено ТОВ "І. КОММ ЕНЕРДЖИ" у 2017 році на замовлення КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради, згідно вимог Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків та визначення плати за їх опалення, затвердженої наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №359 від 31.10.2006 року.

Відповідно до п.2.3. даного проекту розраховано, що коефіцієнт 13,96 % складається сумарно з двох величин: 1. Частки нормативної втрати тепла для опалення МЗК сходових клітин - 11,90 %. 2. Частки нормативної втрати тепла для опалення МЗК трубопроводів, прокладених в підвалі та на горищі - 2,77 %.

Зважаючи на вищевикладене вважає, що на підставі чинних нормативно-правових актів існує зобов'язання позивача перед відповідачем з оплати послуг з централізованого опалення місць загального користування навіть при умові, що у квартирі позивача влаштовано індивідуальну систему опалення.

Зазначає, що нарахування за опалення місць загального користування споживачам житлового будинку по АДРЕСА_3 , які мають автономне опалення, з жовтня 2021 року по квітень 2023 року проведено на підставі пункту 6 статті 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22.06.2017 року, де визначено, що обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання розподіляється відповідно до правил, встановлених цією статтею, також на власників (співвласників) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання.

Абзацом 4 пункту 24 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ № 830 від 21.08.2019 визначено, що обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання або відокремлені (відключені) від системи (мережі) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води.

Також відповідач керується порядком проведення нарахувань за опалення МЗК в опалювальному періоді 2021-2022 рр., визначеним Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315.

Вищезазначена Методика розподілу встановлює порядок визначення обсягів спожитої у будівлі теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції); обсягів холодної, гарячої води, витраченої на загальнобудинкові потреби; обсягів холодної та гарячої води, спожитої споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку; порядок розподілу обсягів спожитих комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання (далі - комунальні послуги), визначає вимоги до приладів-розподілювачів теплової енергії, поправкові коефіцієнти для розподілу обсягу спожитої теплової енергії між окремими споживачами у будівлях, оснащених вузлами комерційного обліку теплової енергії та/або гарячої, та/або холодної води, де налічуються два та більше споживачів.

Відповідно до вищевказаної Методики розподілу обсяг теплової енергії, витрачений на опалення МЗК для 5-ти поверхової будівлі складає 12% (п.1, п.2 розділу III); обсяг теплової енергії витраченої на функціонування внутрішньо-будинкової системи опалення складає 8% (п.2 розділу V).

Таким чином загальний відсоток теплової енергії на МЗК для будинку по АДРЕСА_3 складає 20%.

З 28 січня 2022 року обсяг теплової енергії, витрачений на опалення МЗК для 1-5-ти поверхової будівлі, складає 25 %.

Крім того, зазначає, що застосовується коефіцієнт, який враховує відношення опалювальної площі квартир з альтернативним опаленням до опалювальної площі всіх приміщень будинку, що змінює вказаний відсоток.

Дані обсяги теплової енергії витрачені на МЗК КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради розподіляє на всі квартири, нежитлові приміщення багатоквартирного будинку у пропорційному відношенні (згідно опалювальних площ), тобто додаткових Гкал, які не зафіксовані загальнобудинковим лічильником тепла КП "Житомиртеплокомуненерго" не розподіляє, а враховує реальний обсяг теплової енергії, використаної за певний час будинком.

Також зазначає, що до опалювальних приміщень житлового будинку відносяться не тільки сходові клітини як вважає позивач, а й вестибюль, загальний коридор, загальні кухні, спільні душові та санвузли, загальні пральні, передпокій квартири, колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення. У всіх цих приміщеннях будинку можуть бути опалювальні прилади, у т.ч. проходити транзитні трубопроводи систем опалення.

Щодо відсутності опалювальних приладів на сходових клітинах будинку по АДРЕСА_3 зазначає, що КП "Житомиртеплокомуненерго" не є балансоутримувачем багатоквартирних житлових будинків та не відповідає за функціонування внутрішньобудинкової системи в будинку.

Абзацом 5 пункту 24 Правил надання послуги з постачання теплової енергії визначено, що якщо проектом на будівлю/будинок було передбачено встановлення приладів опалення у місцях загального користування та допоміжних приміщеннях, але вони були демонтовані, то для забезпечення нормативної температури у цих приміщеннях такі прилади опалення повинні бути відновлені виконавцем послуг з управління багатоквартирним будинком.

Крім того, зазначає, що за рахунок тепловиділень від розподільчих трубопроводів, які розташовані в місцях загального користування будинку, створюються сприятливі умови для нормального функціонування мереж водопостачання, водовідведення та внутрішньобудинкової системи поверхневого водовідводу.

Відповідно до п.9 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою КМ України №712 від 05.09.2018 року, послуга з управління включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.

Відповідно до абзацу 1, 2 та 7 п.41 Правил співвласник будинку зобов'язаний: своєчасно та за власний рахунок вживати заходів щодо усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуги з управління, що виникли з його вини; власним коштом проводити ремонт та заміну санітарно-технічних приладів і пристроїв, обладнання, іншого спільного майна, пошкодженого з його вини, яка доведена в установленому законом порядку; забезпечити своєчасну підготовку об'єктів, що перебувають у його власності, до експлуатації в осінньо-зимовий період.

Таким чином, керуючись ст.10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" вважає, що відновлення опалення у під'їздах будинку шляхом проведення інженерно-технічних заходів є обов'язком співвласників та управителів будинку та необхідною умовою підготовки будинку до опалювального сезону.

Пунктом 38 Правил № 830 визначено, що споживач не звільняється від оплати послуги у частині відшкодування витрат за частину обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції), у разі відключення (відокремлення) його квартири або нежитлового приміщення від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання).

Відповідно до п.7 розділу 4 Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315, передбачено, що незалежно від наявності опалювальних приладів у будівлі/будинку, окрім підвалів, техпідпіль та горищ, обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення, може бути визначений розрахунково за формулою.

Враховуючи викладене всі співвласники житлового будинку повинні брати участь у витратах на його утримання пропорційно своїй частці у будинку незалежно від наявності опалювальних приладів у під'їзді.

Враховуючи вищезазначене просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі у зв'язку з безпідставністю.

У судове засідання позивач не з'явився, згідно поданої заяви просить розглянути справу за його відсутності. Позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити (а.с.52).

Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, згідно поданої заяви просить розглядати справу без участі представника. Позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні (а.с.61).

У судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 не з'явилася, згідно поданої заяви просить розглянути справу за її відсутності. Позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити (а.с.60).

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті,надані сторонами, суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві приватної спільної сумісної власності позивачу, що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло № НОМЕР_2 від 08.01.2003 (а.с.7) та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.8).

Як вбачається з листа виконавчого комітету Житомирської міської ради №25/П-15202 від 05.02.2007, розглянувши звернення стосовно відключення квартири, яка розташована у п'ятиповерховому житловому будинку по АДРЕСА_1 , від мереж ЦО та ГВП для влаштування системи індивідуального теплопостачання та гарячого водопостачання комісія не заперечує на відключення в міжопалювальний період року квартири від мереж ЦО та ГВП у відповідності до вимог діючого законодавства з відведення продуктів згоряння від газового побутового котла ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" (а.с.11).

Відповідно до акту приймання в експлуатацію димових та вентиляційних каналів в житлових будинках капітального ремонту та нового будівництва від 30.07.2008 при перевірці технічного стану димових та вентиляційних каналів (колонок, плит, печей, котлів та ін.) з метою визначення їх придатності для продуктів згоряння та відповідності вентиляції при згорянні газу у будинку АДРЕСА_1 встановлено, що димові і вентиляційні канали у квартирі АДРЕСА_4 відокремленні Д/к 5. Підключення газ котла замість газ колонки відповідають технічним умовам та придатні для відводу продуктів згоряння від побутових газових пристроїв (печей, колонок, котлів) (а.с.12).

ВАТ "Житомиргаз" розроблено технічні умови на проектування встановлення опалювальних приладів у багатоповерхових житлових будинках (з відведенням продуктів згоряння в димовий канал), у тому числі у приміщенні житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується листом №2742 від 08.08.2008 (зворотній бік а.с.12).

Згідно акту перевірки ізоляції стояків теплопостачання, складеного за участю представників КП "Житомиртеплокомуненерго" і представника споживача Подлевської Н.В., 03.02.2023 було перевірено стан внутрішньо - будинкової мережі опалення у приміщенні житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 та встановлено, що у квартирі проходить один стояк через санвузол висота 2,5, заізольований, інші стояки демонтовано повністю, встановлено крани. Встановлено газ котел "Vesstenn" (а.с.15).

Як вбачається з заяви позивача КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради від 16.02.2023 позивач просить скасувати заборгованість, яка нарахована за централізоване постачання теплової енергії до місць загального користування, оскільки вважає, що вона є незаконною (а.с.16).

Відповідно до листа КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради №1210/6 від 15.03.2023 позивачеві роз'яснено, що всі співвласники житлового будинку повинні брати участь у витратах на його утримання пропорційно своїй частці у будинку незалежно від наявності опалювальних приладів у під'їзді (а.с.17).

За особовим рахунком № НОМЕР_1 , зареєстрованим на ім'я матері позивача - ОСОБА_2 , за адресою АДРЕСА_1 рахується заборгованість за теплопостачання у розмірі 7297, 25 грн, що підтверджується квитанціями-повідомленнями (а.с.14).

На підтвердження законності своїх дій щодо проведення нарахувань за послуги централізованого опалення місць загального користування представник відповідача до відзиву на позовну заяву додала копію рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради №1097 від 08.12.2016; копію рішення Виконавчого комітету Житомирської міської ради №47 від 17.01.2018; копію проекту №08/02-122 ТОВ "І.КОММ ЕНЕРДЖИ" від 2017 року; характеристику на будинки, які обслуговує ТОВ "КК "Коменерго-Житмир" по запиту КП "Житомиртеплокомуненерго", копію акту перевірки лічильника теплової енергії систем опалення від 21.10.2018 року; розрахунок заборгованості за послуги з постачання теплової енергії МЗК по особовому рахунку АДРЕСА_1 за період з жовтня 2018 року по квітень 2023 року; дані щодо показників будинкового приладу обліку теплової енергії будинку АДРЕСА_3 за період жовтень 2018 - квітень 2020 року; розподіл Гкал на квартиру АДРЕСА_2 за період проведення нарахувань згідно даних приладу обліку; довідку про динаміку зміни тарифів на послуги (а.с.30, 31, 32-35, 36 37, 38, 39-44, 45-47, 48).

Згідно ст.ст.1, 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; до комунальних послуг належать послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до ч.1 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" до затвердження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг співвласники багатоквартирного будинку або іншої будівлі, де налічуються два або більше споживачів, можуть визначити свій порядок розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг відповідно до положень статті 10 цього Закону, а також прийняти рішення про незастосування положень частини п'ятої статті 10 цього Закону при розрахунках за житлово-комунальні послуги у відповідному будинку, будівлі.

Внутрішньобудинкові мережі централізованого опалення належать до інженерного (технічного) обладнання житлового будинку та є його невід'ємною частиною.

Відповідно до п.28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 споживачі, які відмовились від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, оплачують послуги з централізованого опалення МЗК будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 року №315 затверджена Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, якою встановлено порядок розподілу між споживачами спожитих у будівлі/будинку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання (далі - комунальні послуги), обсяг споживання яких визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково у разі його (їх) відсутності, тимчасового виходу з ладу або втрати, та послуги з централізованого водовідведення, обсяг споживання якої визначається відповідно до обсягу споживання інших комунальних послуг.

Визначення та розподіл між споживачами обсягу спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, а так само визначення та розподіл обсягу спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення здійснюється відповідно до розділів ІІІ, IV цієї Методики. Відповідно до п.12 розділу IV Методики обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, розподіляється між усіма власниками (співвласниками) приміщень будівлі/будинку (включаючи приміщення з індивідуальним опаленням та окремі приміщення з транзитними мережами опалення) пропорційно до загальних/опалюваних площ/об'ємів їх житлових/нежитлових приміщень.

Як передбачено шостим розділом "Посібника та доповнення до Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні" КТМ 204 Україна 244-94, затвердженим Наказом Держбуду України від 30 лютого 2001 року №82, втрати теплової енергії на ділянці мережі від межі розподілу до місця установки опалювальних приладів відноситься до втрат абонента (споживача). Тому співвласники квартир повинні брати участь у витратах на утримання будинку пропорційно займаній площі житла, а відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не є підставою для звільнення мешканців від такої участі.

Таким чином суд приходить до висновку, що відключення квартир від мережі централізованого опалення не є підставою для звільнення мешканців будинку від оплати за опалення місць загального користування будинку.

Позивач зазначає, що у під'їздах будинку АДРЕСА_3 опалювальні прилади відсутні.

Відповідно до п.9 Правил надання послуг з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 712 від 05.09.2018, послуга з управління включає обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо.

Таким чином обов'язки по утепленню місць загального користування законодавством покладено на власника, балансоутримувача будинку та/або виконавця заходів з утеплення місць загального користування будинку, а не на підприємство, яке не є учасником таких відносин, тому не повинне нести негативні наслідки, пов'язані з можливим невиконанням вказаними суб'єктами своїх обов'язків. Нарахування КП "Житомиртеплокомуненерго" витрат відповідно до Методики №315 проводиться незалежно від стану теплоізоляції трубопроводів підвалу на підставі лише даних про довжину, діаметр трубопроводів, загальну площу будинку, площу квартири власника.

У постановах від 26 вересня 2018 року (справа № 703/58/16-ц) та від 3 жовтня 2019 року (справа № 539/2966/15-ц) Верховний Суд зазначив, що оскільки житло сторони у справі знаходиться у багатоквартирному будинку, то саме вона зобов'язана нести витрати з утримання та обслуговування будинку спільно з іншими власниками квартир цього будинку, отже оплачувати послуги з централізованого опалення місць загального користування згідно з встановленими тарифами.

У постанові Верховного Суду від 07.02.2018 року по справі №703/4963/15-ц висловлено правову позицію про те, що нарахування оплати за опалення місць загального користування здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства та існуючих нормативних документів, відповідачі дану послугу фактично отримують, тому повинні її оплачувати. Відповідне нарахування плати проводиться за втрати теплової енергії розподільчими трубопроводами опалення будинку, прокладеними в підвалі або на горищі, які розподіляються рівномірно на всіх мешканців - користувачів багатоквартирного будинку, незалежно від того, підключений цей мешканець до централізованого опалення чи має індивідуальну систему опалення, що відповідає вимогам Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, що затверджена наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 року за №1237/13111.

Таким чином, відсутність опалювальних приладів у під'їзді за адресою: АДРЕСА_3 не може бути підставою для звільнення позивача від обов'язку оплачувати послуги з центрального опалення місць загального користування, оскільки матеріалами справи доведено, що розподільчі трубопроводи системи опалення будинку прокладені в підвалі і по горищу в ізоляції, на підтвердження чого представником відповідача надано суду розрахунок кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування в житлових будинках, обладнаних приладами обліку теплової енергії в м. Житомирі.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову, оскільки позивач є співвласником квартири у багатоквартирному будинку та зобов'язаний оплачувати послуги з централізованого опалення місць загального користування, які фактично надаються енергопостачальною компанією, незалежно від того чи підключена квартира відповідача до мережі централізованого опалення чи ні.

Оскільки докази понесення сторонами судових витрат у справі відсутні, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", тому суд не вбачає підстав для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.4, 81, 89, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач :

ОСОБА_1 ,

АДРЕСА_1

Відповідач:

КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради,

м.Житомир, вул. Київська, 48

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 ,

АДРЕСА_1

Cуддя Н. М. Анциборенко