Ухвала від 02.11.2023 по справі 755/15979/23

Справа №:755/15979/23

Провадження №: 1-кс/755/3274/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" листопада 2023 р. Слідча суддя Дніпровського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчої ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Дніпровського районного суду міста Києва клопотання старшої слідчої - криміналіста 2 відділу Головного управляння СБ України в АР Крим майора юстиції ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023011000000091 від 18 квітня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

Старша слідча - криміналіст 2 відділу Головного управляння СБ України в АР Крим майор юстиції ОСОБА_3 за погодженням прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , звернулась до слідчої судді з клопотанням про накладення арешту на майно власником якого є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , а саме: житловий будинок, з господарськими будівлями та спорудами, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , загальною площею 104.2 кв.м., житлова площа: 64.7 кв.м., реєстраційний номер майна: 140987101247, номер відомостей про речове право: 223960, тип речового права: право власності, дата та час державної реєстрації 24 серпня 2013 року, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 5286657 від 24 серпня 2013 року, реєстраційна служба Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим, документи подані для державної реєстрації: договір купівлі-продажу будинку, серія та номер: реєстр. №1166, виданий 10 травня 2000 року; земельна ділянка за адресою: Автономна Республіка Крим, Урожайнівська сільська рада, площею 3.9777 га, кадастровий номер: 0124788000:03:001:0051, цільове призначення: 2.1, вид використання: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ДППІЗ, ОСОБА_6 документ, що посвідчує право: державний акт 23 травня 2006 роу ЯБ 531883; земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1777 га, кадастровий номер: 0124788000:01:003:0200, вид використання: присадибна ділянка, цільове призначення:1.8, форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ПП «Проектан», ОСОБА_7 , документ, що посвідчує право: державний акт КМ; транспортний засіб ПГМФ 8304 (причіп), код типу кузова НОМЕР_3 , номер та серія знаку: НОМЕР_4 , дата реєстрації 04 червня 2013 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_5 , рік випуску: 2012, колір: сірий, VIN: НОМЕР_6 , підстава реєстрації: акт прийому-передачі №ТОВ004300 від 29 травня 2013 року.

Мотивуючи клопотання, слідча посилається на те, що слідчим управлінням ГУ СБ України в АР Крим проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023011000000091 від 18 квітня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлені фактичні дані про те, що громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи громадянином України, маючи стійкий, виниклий за невстановлених досудовим розслідуванням обставин умисел, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету й територіальній цілісності, добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території України - Автономній Республіці Крим (ТОТУ АР Крим).

Реалізовуючи свій злочинний умисел направлений на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на ТОТУ АР Крим, за власною згодою, згідно з т. зв. «Распоряжением Председателя Совета министров Республики Крым от 7 ноября 2022 года № 298-рп «Об ОСОБА_5 », з 24.10.2022 був призначений на посаду т.зв. «заместителя председателя Государственного комитета по делам межнациональных отношений Республики Крым».

Вказане стало можливим за наступних умов.

Впроваджуючи протиправну політику щодо окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь до складу рф, на території АР Крим було прийнято низку актів, що суперечать законам України, з метою регулювання питань «організації державної цивільної служби», було прийнято т.зв. «Законом Республики Крым от 29.05.2014 № 7-3РК «О государственной гражданской службе Республики Крым», де у ст. 1 визначено, що державні органи «Республіки Крим» - т.зв. «державна рада Республіки Крим» - «парламент Республіки Крим», «Рада міністрів Республіки Крим» - «Уряд Республіки Крим», їх апарати, «Адміністрація Голови Республіки Крим», інші «державні органи, утворюються у відповідності з конституцією Республіки Крим і законодавства Республіки Крим». У вказаному «законі» у ст. 2 визначено, що державна цивільна служба «Республіки Крим» - професійна службова діяльність громадян на посадах цивільної служби по забезпеченню виконання повноважень «Республіки Крим», а також повноважень органів та осіб, які заміщують державні посади «Республіки Крим». Відповідно до наявної у т.зв. «законі» класифікації посад, категорію «керівники» займають особи, які є керівниками та заступниками керівників державних органів, структурних підрозділів державних органів, призначені на певний час повноважень, або безстроково. Крім того, у ст. 11 вищезазначеного т.зв. «закону» передбачено основні обов'язки службовців, до яких, зокрема, віднесено дотримуватися конституції рф, федеральних конституційних законів та інших нормативно-правових актів рф, конституції «Республіки Крим», законів та інших нормативно-правових актів «Республіки Крим» та забезпечувати їх виконання.

Т.зв. «законом Республіки Крим «Об исполнительных органах Республики Крым» от 15.07.2022», визначаються «правові основи організації і діяльності виконавчих органів «Республіки Крим» та їх основні повноваження. У ст. 1 вказано, що система «виконавчих органів Республіки Крим» це сукупність виконавчих органів «республіки Крим», діяльність яких спрямована на забезпечення виконавчої влади в «Республіці Крим» шляхом державного управління, наділених з цією метою державно-владними повноваженнями, закріпленими в конституції рф, федеральних конституційних законах, федеральних законах та інших нормативно правових актах рф, конституції «Республіки Крим», вказаному законі, інших законах «Республіки Крим» і нормативно-правових актів «Республіки Крим», а також в угодах з федеральними органами виконавчої влади. У свою чергу, вказаний «закон» визначає «виконавчий орган республіки Крим» як орган виконавчої влади «Республіки Крим», який входить в єдину систему публічної влади «Республіки Крим» і виконує в межах своєї компетенції державного управління по питанням, віднесеним до предметів відання «Республіки Крим» та повноваженням «Республіки Крим», а також по питанням спільного ведення рф і «Республіки Крим», та включений до структури виконавчих органів «Республіки Крим».

У ч. 3 ст. 2 т.зв. «закону Республіки Крим «Об исполнительных органах Республики Крым» от 15.07.2022» передбачено, що у відповідності з конституцією рф в межах відання рф і повноважень рф за предметами спільного ведення рф і «Республіки Крим», виконавчі органи «Республіки Крим» входять до єдиної системи виконавчої влади рф.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 24 згаданого вище т.зв. «закону», задачі, функції, компетенція та організація діяльності виконавчого органу «Республіки Крим», визначається зазначеним законом та положенням про цей орган. Положення про виконавчий орган «Республіки Крим» (за винятком виконавчого органу «Республіки Крим» в сфері протидії корупції), затверджуються т. зв. «радою міністрів республіки Крим».

У ч. 6 ст. 24 вказаного вище закону передбачено, що керівник виконавчого органу «Республіки Крим» має заступників, в тому числі першого (перших). Заступники керівників т.зв. «виконавчих органів Республіки Крим» призначаються на посаду і звільняються з посади за поданням керівника виконавчого органу «Республіки Крим».

Постановою т.зв. «совета министров республики Крым № 159 от 27.06.2014» затверджено т.зв. «Положение о Государственном комитете по делам межнациональных отношений Республики Крым». У наведеному положенні зазначено, що т.зв. «Государственный комитет» «(далее -Госкомитет)» є виконавчим органом «державної влади Республіки Крим», підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед т.зв. «головою Республіки Крим і радою міністрів Республіки Крим». Зокрема, у п. 5 (Організації діяльності) вказаного «положення» передбачено, що «Госкомитет» очолює «председатель», який призначається на посаду і звільняється з посади «головою Республіки Крим». У п.5.2 передбачено, що «председатель» може мати заступників, в тому числі першого, які призначаються на посаду «головою Республіки Крим», а у випадку, якщо т.зв.«голова» не поєднує свою посаду з посадою «председателя совета министров Республики Крым», - «Председателем Совета министров Республики Крым» за «представлением председателя».

Таким чином, на території ТОТУ АР Крим було створено низку незаконних органів влади, діяльність яких є протиправною і спрямованою на шкоду державним інтересам України, її суверенітету та територіальній цілісності.

Наповнення особами, які добровільно займають в ній посади, є протиправним та таким, що суперечить нормам законодавства України. Відповідно до т.зв. «распоряжения председателя совета министров республики Крым №298-рп от 07.11.2022», ОСОБА_5 було призначено на посаду т.зв. заместителя председателя Государственного комитета по делам межнациональных отношений Республики Крым». Інформація про цю обставину підтверджується копією вказаного «наказу», яка міститься у відкритому доступі.

Тобто, вказані обставини означають те, що ОСОБА_5 добровільно прийняв на себе обов'язки, пов'язані з діяльністю незаконних органів влади на ТОТУ АР Крим, всупереч законодавству України, та на нього було покладено ряд функцій по реалізації політики незаконно створених на ТОТ АР Крим органів влади, що спрямована на виконання спеціальних функцій та завдань т.зв. «органів виконавчої влади».

У свою чергу, Постановою Пленуму Верховного суду України № 5 від 26.04.2002 «Про судову практику у справах про хабарництво», роз'яснено визначення понять адміністративно-господарських функції (обов'язків) та організаційного-розпорядчих функції (обов'язків).

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Поряд з тим, зазначеною постановою Пленуму Верховного суду України, передбачено, що особа вважається такою, що виконує адміністративно-господарські або організаційного розпорядчі функції (обов'язки) не тільки тоді, коли вона здійснює відповідні функції або виконує обов'язки постійно, але і тоді, коли вона робить це тимчасово або за спеціальними повноваженням за умови, що згадані функції або обов'язки покладені на неї правомочним органом або правомочною службовою особою.

З огляду на зазначене, ОСОБА_5 зайнявши посаду та виконуючи функціональні обов'язки т.зв. «заступника председателя Государственного комитета», в силу покладених на нього повноважень як особа, яка займає т.зв. «керівну» посаду, наділений організаційно-розпорядчими функціями, оскільки, відповідно до аналізу нормативно-правової бази «Республіки Крим», у нього наявні права приймати рішення, які обов'язкові для виконання підпорядкованими йому особами/підрозділами.

У свою чергу, діяльність ОСОБА_5 на посаді т.зв. «заступника председателя Государственного комитета по делам межнациональных отношений Республики Крым», в контексті реалізації наданих йому повноважень, активно висвітлювалася в соціальних мережах, зокрема на інформаційних ресурсах «Республіки Крим».

Крім того, в силу наявної освіти та життєвого досвіду ОСОБА_5 достеменно розуміє протиправність своїх дій, однак здійснює сприяння реалізації політики окупаційної влади рф на території Автономної Республіки Крим, що свідчить про наявність прямого умислу та добровільності дій.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - колабораційна діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.

18 серпня 2023 року складено повідомлення про підозру громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

25 серпня 2023 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про його виклик на 28 серпня 2023 року, 29 серпня 2023 року, 30 серпня 2023 року опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск №169 (7567) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У свою чергу, санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України, передбачає конфіскацію майна, як виду покарання.

Документами, які підтверджують право власності на майно, що арештовується, є відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та відомості з Державного земельного кадастру.

Згідно даних реєстрів ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , належить: житловий будинок, з господарськими будівлями та спорудами, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , загальною площею 104.2 кв.м., житлова площа: 64.7 кв.м., реєстраційний номер майна: 140987101247, номер відомостей про речове право: 223960, тип речового права: право власності, дата та час державної реєстрації 24 серпня 2013 року, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 5286657 від 24 серпня 2013 року, реєстраційна служба Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим, документи подані для державної реєстрації: договір купівлі-продажу будинку, серія та номер: реєстр. №1166, виданий 10 травня 2000 року; земельна ділянка за адресою: Автономна Республіка Крим, Урожайнівська сільська рада, площею 3.9777 га, кадастровий номер: 0124788000:03:001:0051, цільове призначення: 2.1, вид використання: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ДППІЗ, ОСОБА_6 документ, що посвідчує право: державний акт 23 травня 2006 року ЯБ 531883; земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1777 га, кадастровий номер: 0124788000:01:003:0200, вид використання: присадибна ділянка, цільове призначення:1.8, форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ПП «Проектан», ОСОБА_7 , документ, що посвідчує право: державний акт КМ; транспортний засіб ПГМФ 8304 (причіп), код типу кузова НОМЕР_3 , номер та серія знака: НОМЕР_4 , дата реєстрації 04 червня 2013 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_5 , рік випуску: 2012, колір: сірий, VIN: НОМЕР_6 , підстава реєстрації: акт прийому-передачі №ТОВ004300 від 29 травня 2013 року.

Застосування зазначених обмежень надасть змогу зберегти майно, унеможливить його подальше приховання, відчуження, та забезпечити конфіскацію майна як виду покарання.

Крім того, арешт майна є важливим елементом здійснення завдань кримінального провадження, своєчасне застосування якого може запобігти непоправним негативним наслідкам при розслідуванні кримінального правопорушення. Для ефективного розслідування орган досудового розслідування має потребу у збережені цього майна до встановлення фактичних обставин вчинення злочинів.

Таким чином, з метою запобігання можливості приховування та відчуження цього майна, необхідно накласти арешт із забороною вчиняти будь-які дії щодо відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.

Разом з тим, з метою забезпечення арешту майна, запобігання зникненню, втрати або пошкодження арештованого майна та забезпечення його схоронності, дане клопотання прошу розглянути без повідомлення власника даного майна.

Слідча ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання підтримала та просила його задовольнити з підстав викладених у клопотанні.

Враховуючи те, що майно, на яке слідча просить накласти арешт, не було тимчасово вилучене, крім того, слідчою зазначаються ризики того, що з майном можуть вчинятися дії з його подальшого відчуження, тому з метою забезпечення арешту майна, розгляд клопотання у силу ч. 2 ст. 172 КПК України можливо здійснити без повідомлення власника майна.

Слідча суддя, вислухавши думку слідчої, вивчивши клопотання, дослідивши матеріали додані до клопотання, дійшла такого висновку.

Слідчою суддею встановлено, що СУ ГУ СБУ в Автономній Республіці Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023011000000091 від 18 квітня 2023 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до вимог п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України, арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, якщо інше не передбачено пунктом 2 цієї частини.

Як вбачається з долученої до матеріалів клопотання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, слідче управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим знаходиться за адресою: вул. Юрія Поправки, 14-А, м. Київ. Відтак, клопотання подано за правилами підсудності.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

18 серпня 2023 року складено та погоджено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. Як вбачається з долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження, слідчою вживались заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України, вказаної вище підозри.

Разом з тим, органом досудового розслідування у загальнодержавному засобі масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр» 23 серпня 2023 року №169 (7567), розміщено повідомлення про підозру та повістки про необхідність прибуття ОСОБА_5 28 серпня 2023 року, 29 серпня 2023 року, 30 серпня 2023 року до слідчого управління ГУ СБ України в Автономній Республіці Крим для повідомлення про підозру та проведення за його участю необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні.

Аналогічно повістки про виклик ОСОБА_5 розміщено на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора від 23 серпня 2023 року про прибуття до слідчого управління ГУ СБ України в Автономній Республіці Крим для повідомлення про підозру та проведення за його участю необхідних слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні.

Відтак, ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України, передбачене додаткове покарання у виді конфіскації майна.

Отже, у разі доведення винуватості ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, майно, яке належить на праві приватної власності підозрюваному підлягатиме конфіскації у дохід держави.

Слідчою суддею не встановлено, що клопотання суперечить вищезазначеним вимогам КПК України, тобто не містить правових підстав для арешту майна, достатності доказів, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, вказівки на розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження або не є пропорційним, тобто не відповідає тяжкості правопорушення і становитиме особистий і надмірний тягар для володільця майна, тому підлягає задоволенню шляхом накладення арешту на вищевказане майно.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 173 КПК України у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов'язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

Відповідно з відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об2єктів нерухомого майна щодо суб'єкта громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , є власником житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , загальною площею 104.2 кв.м., житлова площа: 64.7 кв.м., реєстраційний номер майна: 140987101247, номер відомостей про речове право: 223960, тип речового права: право власності, дата та час державної реєстрації 24 серпня 2013 року, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 5286657 від 24.08.2013, реєстраційна служба Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим, документи подані для державної реєстрації: договір купівлі-продажу будинку, серія та номер: реєстр. №1166, виданий 10 травня 2000 року; земельної ділянки за адресою: Автономна Республіка Крим, Урожайнівська сільська рада, площею 3.9777 га, кадастровий номер: 0124788000:03:001:0051, цільове призначення: 2.1, вид використання: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ДППІЗ, ОСОБА_6 документ, що посвідчує право: державний акт 23.05.2006 ЯБ 531883; земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1777 га, кадастровий номер: 0124788000:01:003:0200, вид використання: присадибна ділянка, цільове призначення:1.8, форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ПП «Проектан», ОСОБА_7 , документ, що посвідчує право: державний акт КМ.

Відповідно з відомості з Єдиного державного реєстру транспортних засобів громадянин України громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , є власником транспортний засіб ПГМФ 8304 (причіп), код типу кузова НОМЕР_3 , номер та серія знаку: НОМЕР_4 , дата реєстрації 04 червня 2013 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_5 , рік випуску: 2012, колір: сірий, VIN: НОМЕР_6 , підстава реєстрації: акт прийому-передачі №ТОВ004300 від 29 травня 2013 року.

Як вбачається з тексту поданого клопотання, слідча просить накласти арешт на майно із забороною відчуження, розпорядження та користування вказаним майном та заборонити державним реєстраторам та органам державної реєстрації прав (в тому числі, але не виключно Міністерству юстиції України та його територіальним органам), виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській міській, районним у місті Києві державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам, іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора, вчиняти реєстраційні дії стосовно: житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , загальною площею 104.2 кв.м., житлова площа: 64.7 кв.м., реєстраційний номер майна: 140987101247, номер відомостей про речове право: 223960, тип речового права: право власності, дата та час державної реєстрації 24 серпня 2013 року, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 5286657 від 24 серпня 2013 року, реєстраційна служба Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим, документи подані для державної реєстрації: договір купівлі-продажу будинку, серія та номер: реєстр. №1166, виданий 10 травня 2000 року; земельної ділянки за адресою: Автономна Республіка Крим, Урожайнівська сільська рада, площею 3.9777 га, кадастровий номер: 0124788000:03:001:0051, цільове призначення: 2.1, вид використання: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ДППІЗ, ОСОБА_6 документ, що посвідчує право: державний акт 23 травня 2006 року ЯБ 531883; земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1777 га, кадастровий номер: 0124788000:01:003:0200, вид використання: присадибна ділянка, цільове призначення:1.8, форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ПП «Проектан», ОСОБА_7 , документ, що посвідчує право: державний акт КМ; транспортного засобу НОМЕР_7 (причіп), код типу кузова НОМЕР_3 , номер та серія знака: НОМЕР_4 , дата реєстрації 04 червня 2013 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_5 , рік випуску: 2012, колір: сірий, VIN: НОМЕР_6 , підстава реєстрації: акт прийому-передачі №ТОВ004300 від 29 травня 2013 року.

Стаття 41 Конституції України гарантує, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності і право приватної власності є непорушним.

Аналогічні гарантії захисту права власності містяться у статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав та основоположних свобод 1950 року, згідно якого ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Так, згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини стаття 1 Першого протоколу до Конвенції містить три окремі норми: перша, що виражається в першому реченні першого абзацу та має загальний характер, закладає принцип мирного володіння майном. Друга норма, що міститься в другому реченні того ж абзацу, охоплює питання позбавлення права власності та обумовлює його певними критеріями. Третя норма, що міститься в другому абзаці, визнає право договірних держав, серед іншого, контролювати використання майна в загальних інтересах. Друга та третя норми, які стосуються конкретних випадків втручання у право мирного володіння майном, повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закладеного першою нормою (див., серед інших джерел, рішення у справах «Іммобіліаре Саффі проти Італії» (Immobiliare Saffi v. Italy), заява № 22774/93, п. 44, ECHR 1999-V, та «Вістіньш і Препьолкінс проти Латвії», заява № 71243/01, п. 93, від 25 жовтня 2012 року).

У своєму рішенні від 23 січня 2014 року у справі «East/West Alliance Limited» проти України» заява № 19336/04 п. 168, Європейський суд з прав людини також нагадує, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції» (Sporrong and Lonnroth v. Sweden), пп. 69 і 73, Series A № 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення від 21 лютого 1986 року у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» (James and Others v. The United Kingdom), п. 50, Series A № 98).

Взявши до уваги вищевикладене, кваліфікацію кримінального правопорушення за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, враховуючи наслідки від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження для інших осіб, а також забезпечуючи розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, беручи до уваги той факт, що житловий будинок, земельні ділянки та автомобіль, на які слідча просить накласти арешт перебувають у праві власності ОСОБА_5 , слідча суддя приходить до висновку, що вимога слідчої є обґрунтованою, а відтак найменш обтяжливим способом арешту майна за даних обставин є заборона розпорядження та відчуження автомобілів та земельної ділянки.

На підставі викладеного, керуючись ст. 170-173, 175, 309, 372, ст. 392, ст. 532 КПК України, слідча суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Клопотання старшої слідчої - криміналіста 2 відділу Головного управляння СБ України в АР Крим майора юстиції ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023011000000091 від 18 квітня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.

Накласти арешт шляхом заборони відчуження та розпорядження майном, власником якого є громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , а саме:

- житловий будинок, з господарськими будівлями та спорудами, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , загальною площею 104.2 кв.м., житлова площа: 64.7 кв.м., реєстраційний номер майна: 140987101247, номер відомостей про речове право: 223960, тип речового права: право власності, дата та час державної реєстрації 24.08.2013, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 5286657 від 24 серпня 2013 року, реєстраційна служба Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим, документи подані для державної реєстрації: договір купівлі-продажу будинку, серія та номер: реєстр. №1166, виданий 10 травня 2000 року;

- земельну ділянку за адресою: Автономна Республіка Крим, Урожайнівська сільська рада, площею 3.9777 га, кадастровий номер: 0124788000:03:001:0051, цільове призначення: 2.1, вид використання: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ДППІЗ, ОСОБА_6 документ, що посвідчує право: державний акт 23 травня 2006 року ЯБ 531883;

- земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1777 га, кадастровий номер: 0124788000:01:003:0200, вид використання: присадибна ділянка, цільове призначення:1.8, форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ПП «Проектан», ОСОБА_7 , документ, о посвідчує право: державний акт КМ;

- транспортний засіб ПГМФ 8304 (причіп), код типу кузова НОМЕР_3 , номер та серія знаку: НОМЕР_4 , дата реєстрації 04 червня 2013 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_5 , рік випуску: 2012, колір: сірий, VIN: НОМЕР_6 , підстава реєстрації: акт прийому-передачі №ТОВ004300 від 29 травня 2013 року.

Заборонити державним реєстраторам та органам державної реєстрації прав (в тому числі, але не виключно Міністерству юстиції України та його територіальним органам), виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській міській, районним у місті Києві державним адміністраціям, акредитованим суб'єктам, нотаріусам, іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора, вчиняти реєстраційні дії стосовно:

- житлового будинку, з господарськими будівлями та спорудами, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , загальною площею 104.2 кв.м., житлова площа: 64.7 кв.м., реєстраційний номер майна: 140987101247, номер відомостей про речове право: 223960, тип речового права: право власності, дата та час державної реєстрації 24 серпня 2013 року, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 5286657 від 24 серпня 2013 року, реєстраційна служба Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим, документи подані для державної реєстрації: договір купівлі-продажу будинку, серія та номер: реєстр. №1166, виданий 10 травня 2000 року;

- земельної ділянки за адресою: Автономна Республіка Крим, Урожайнівська сільська рада, площею 3.9777 га, кадастровий номер: 0124788000:03:001:0051, цільове призначення: 2.1, вид використання: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ДППІЗ, ОСОБА_6 документ, що посвідчує право: державний акт 23 травня 2006 року ЯБ 531883;

- земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0.1777 га, кадастровий номер: 0124788000:01:003:0200, вид використання: присадибна ділянка, цільове призначення:1.8, форма власності: приватна власність, відомості про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: ПП «Проектан», ОСОБА_7 , документ, що посвідчує право: державний акт КМ;

- транспортного засобу ПГМФ 8304 (причіп), код типу кузова НОМЕР_3 , номер та серія знаку: НОМЕР_4 , дата реєстрації 04 червня 2013 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу: НОМЕР_5 , рік випуску: 2012, колір: сірий, VIN: НОМЕР_6 , підстава реєстрації: акт прийому-передачі №ТОВ004300 від 29 травня 2013 року.

Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню.

Ухвалу про арешт майна через прокурора передати для негайного виконання уповноваженому на це органу.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчих СУ ГУ СБУ в АР Крим, які здійснюють досудове розслідування та прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у цьому кримінальному провадженні.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Роз'яснити сторонам кримінального провадження, що підозрюваний, захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково, арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування за їх клопотанням, якщо вони доведуть, що в подальшому в застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Слідча суддя ОСОБА_1