ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" листопада 2023 р. м. Ужгород Справа № 907/715/20
Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор газотранспортної системи України”, м. Київ
до відповідача Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Закарпатгаз”, м. Ужгород
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, м. Київ
про стягнення 336 145 399,00 грн (з урахуванням збільшення позовних вимог),
Секретар судового засідання - Райніш М.І.
За участі представників сторін:
від позивача - Майструк В.І., адвокат, ордер серія АІ №1476602 (в режимі ВКЗ);
від відповідача - Ландовська М.В., адвокат, довіреність № 01Др-9-0123 від 03.01.2023;
від третьої особи - не з'явився;
СУДОВІ ПРОЦЕДУРИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України», м. Київ звернулося з позовом до відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз», м. Ужгород про стягнення 32 973 737,45 гривень. Заявлена до стягнення сума складається з 28 792 111,18 грн заборгованості з оплати за негативні щодобові небаланси за січень 2020 року, а також 2 940 491,56 грн пені, 639 861,70 грн три відсотки річних та 601273,01 грн інфляційних втрат. Позов заявлений з покликанням на п. 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, статті 526, 530, 612, 625 Цивільного кодексу України, статті 193, 231 Господарського кодексу України та пункти 2.5, 8.3, 8.4, 9.3, 13.1, 13.5 Договору.
Ухвалою суду від 23 жовтня 2020 відкрито провадження у справі, постановлено розглянути спір за правилами загального позовного провадження, встановлено учасникам спору процесуальні строки для подання заяв по суті спору, а також відповідачу строк у п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, місто Київ, вулиця Смоленська, будинок 19, код 39369133)
Представником відповідача через відділ діловодства та забезпечення судового процесу подано відзив на позовну заяву від 16.11.2020 з доказами його направлення іншим учасникам справи.
30 листопада 2020 року від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив № ТОВВИХ-20-13137 від 24.11.2020 з доказами надіслання її копії іншим учасникам справи.
Від третьої особи 30.11.2020 на адресу суду надійшло письмове пояснення № 2199/15-20 з доказами надіслання його копії іншим учасникам справи.
15 грудня 2020 року від представника позивача на адресу суду надійшло клопотання № ТОВВИХ-20-13759 від 09.12.2020, яким просить суд повторно зобов'язати відповідача надати вичерпну відповідь окремо на кожне питання по суті, шляхом викладення таких відповідей у формі "заяви свідка".
01 лютого 2021 року від відповідача засобами електронного зв'язку та згодом через відділ діловодства та забезпечення судового процесу суду надішли заперечення від 29.01.2021 на відповідь на відзив з доказами надіслання їх копії іншим учасника справи.
Від представника позивача 22.02.2021 на адресу суду надійшли додаткові пояснення № ТОВВих -21-2172 від 19.02.2021 з доказами їх надіслання іншим учасникам справи.
Від представника відповідача 02.03.2021 на електронну адресу суду надійшли пояснення від 02.03.2021 з доказами їх надіслання іншим учасникам справи. Примірник вказаних пояснень, в день проведення підготовчого засідання поданий також до відділу діловодства та забезпечення судового процесу суду.
Від представника відповідача 28.04.2021 через відділ діловодства та забезпечення судового процесу надійшли додаткові пояснення.
27.05.2021 від представника позивача на електронну адресу суду надійшли додаткові пояснення №товвих-21-5909 від 27.05.2021.
30.06.2021 від відповідача на електронну адресу суду надійшли додаткові пояснення та клопотання про витребування доказів.
07.07.2021 від відповідача надійшло клопотання про долучення судової практики.
28.07.2021 року позивачем направлені письмові пояснення №ТОВВИХ-21-8265 згідно яких відповідач оплатив основну частину боргу, який виник у січні 2020 року та долучив відповідні докази.
06.08.2021 від відповідача через відділ діловодства та забезпечення судового процесу надійшли заперечення на письмові пояснення.
10.08.2021 від відповідача надійшло клопотання про долучення судової практики до матеріалів справи.
16.08.2021 на адресу суду надійшла заява позивача про збільшення розміру позовних вимог (вх. №02.3.1-02/5843/21).
В подальшому на адресу суду надійшло клопотання відповідача від 29.09.2021 про застосування строків позовної давності та заперечення на заяву про збільшення позовних вимог.
Позивач у відповідь на заяву про застосування строків позовної давності направив до суду заперечення на заяву про застосування строків позовної давності ТОВВИХ-21-11106 від 06.10.2021
29.10.2021 відповідачем подано до суду додаткові пояснення щодо застосування строків позовної давності від 29.09.2021.
На адресу Господарського суду Закарпатської області надійшли письмові пояснення позивача від 12.09.2022 №ТОВВИХ-22-9717
На адресу Господарського суду Закарпатської області надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження від 04.10.2022 вх.№ 02.3.1-02/5170/22.
На адресу Господарського суду Закарпатської області надійшли письмові пояснення позивача від 07.10.2022 №ТОВВИХ-22-10806.
Ухвалою від 07.12.2022 року клопотання представника відповідача про зупинення провадження від 04.10.2022 вх.№ 02.3.1-02/5170/22 -повернуто заявнику без розгляду.
20.01.2023 на адресу суду надійшли пояснення відповідача з урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.11.2022 у справі №910/11273/20
На адресу Господарського суду Закарпатської області від позивача надійшли письмові пояснення по справі від 23.01.2023 щодо заяви про збільшення позовних вимог.
На адресу суду від відповідача надійшли Міркування щодо застосування Кодексу ГТС; Регламенту Комісії (ЄС) № 2017/459 від 16 березня 2017 року про встановлення мережевого кодексу механізмів розподілу потужності в газотранспортних системах та про скасування Регламенту (ЄС) № 984/2013 та Регламенту Комісії (ЄС) № 312/2014 від 26 березня 2014 року про Мережевий кодекс балансування газу в газотранспортних системах.
На адресу Господарського суду Закарпатської області надійшло клопотання відповідача від 23.01.2023 про зупинення провадження у справі.
У відповідь на клопотання, позивачем надіслано до суду заперечення №ТОВВИХ-23 від 21.02.2023.
Ухвалою від 06.04.2023 клопотання представника відповідача про зупинення провадження повернуто заявнику без розгляду.
Ухвалою суду від 06.04.2023 заяву позивача про збільшення розміру позовних вимог задоволено, у зв'язку із чим має місце нова ціна позову в загальному розмірі 336 145 399,00 грн, в т.ч. 310 070 917,78 грн основного боргу, 17 627 588,03 грн пені, 3 574 687,31 грн 3 % річних та 4 872 205,88 грн інфляційних втрат.
09.05.2023 відповідачем подано відзив на збільшені позовні вимоги позивача
Позивач надіслав до суду відповідь на відзив на збільшені позовні вимоги від 17.05.2023.
08.06.2023 на адресу Господарського суду Закарпатської області надійшли заперечення на відповідь на відзив від 07.06.2023.
На адресу Господарського суду Закарпатської області надійшло клопотання відповідача від 08.06.2023 вх. 02.3.1-02/4247/23 про зупинення провадження у справі №907/715/20 до набрання рішення по справі №640/25928/21 законної сили.
На адресу Господарського суду Закарпатської області надійшло заперечення від 14.06.2023 проти клопотання АТ «ЗАКАРПАТГАЗ» про зупинення провадження у справі № 907/715/20 до набрання законної сили рішенням у справі № 640/25928/21.
Ухвалою від 06.07.2023 року у задоволенні клопотання відповідача від 08.06.2023 вх. 02.3.1-02/4247/23 про зупинення провадження у справі №907/715/20 до набрання рішення по справі №640/25928/21 законної сили відмовлено, підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду.
16.08.2023 адресу Господарського суду Закарпатської області надійшли від відповідача пояснення по справі.
29.09.2023 від відповідача на адресу Господарського суду Закарпатської області надійшли письмові пояснення по справі.
01.11.2023 від позивача надійшли заперечення проти пояснень АТ «Закарпатгаз».
Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами дослідження та оцінки доказів, поданих сторонами у спорі.
АРГУМЕНТИ СТОРІН.
Правова позиція позивача.
Позивач просить суд задоволити позов в повному обсязі, обґрунтовуючи позовні вимоги доданими до матеріалів справи документальними доказами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 04.02.2020 між ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» та АТ «Закарпатгаз» укладено договір транспортування природного газу № 2002000101, що відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2497.
Відповідно до п.17.1. Договору цей договір набирає чинності з дня його укладення, поширює дію на відносини, що склались між сторонами з 01 січня 2020 року та діє до 31 грудня 2020 року.
На виконання умов договору та Кодексу газотранспортної системи, позивач за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за січень 2020 року, січень-березень 2021 року (складених, зокрема, на підставі інформації, поданої відповідачем до інформаційної платформи згідно форм 2, 3, 4, 9) виявив наявність у відповідача негативних щодобових небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснив розрахунок остаточних обсягів щодобового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць, а саме:
за січень 2020 року виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 6097,05853 тис.куб.м. (63104556 кВт*год) всього на загальну суму 38414984,01 грн з ПДВ;
за січень 2021 року виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 13,50551 тис.куб.м. (139782кВт*год) всього на загальну суму 135506,41 грн з ПДВ;
за лютий 2021 року (з 01.02.2021 по 16.02.2021) виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 421,04893 тис.куб.м. (4357856 кВт*год) всього на загальну суму 5 079 149,35 грн з ПДВ;
за лютий 2021 року (з 17.02.2021 по 28.02.2021) виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 9416,16198 тис.куб.м. (97457276 кВт*год) всього на загальну суму 68 040 998,15 грн з ПДВ;
за березень 2021 року було виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 34628,15299 тис.куб.м. (358401383 кВт*год) всього на загальну суму 250 452 548,88 грн з ПДВ;
Вказані негативні щодобові небаланси відповідача, на думку позивача, виникли внаслідок:
безпідставного відбору відповідачем у січні-2020, січні-березні 2021 року з газотранспортної системи природного газу без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи у зазначені періоди;
несанкціонованих відборів з газорозподільної системи Відповідача у січні-березні 2021 року природного газу споживачами, у яких в зазначені періоди не було жодного постачальника природного газу.
У відповідності до п. 2.8. та 9.3. Договору транспортування природного газу №2002000101 від 04.02.2020 Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу:
акт врегулювання щодобових небалансів за 31.01.2020 №01-2020-2002000101,
акт врегулювання щодобових небалансів за 31.01.2021 №01-2021-2002000101,
акт врегулювання щодобових небалансів за період з 01.02.2021 по 16.02.2021 № 02-2021-2002000101 від 28.02.2021,
акт врегулювання щодобових небалансів за період з 17.02.2021 по 28.02.2021 № 02-2021-2002000101/2 за газовий місяць лютий 2021 року,
акт врегулювання щодобових небалансів від 31.03.2021 № 03-2021-2002000101 за газовий місяць березень 2021 року.
Також, на виконання п.9.3 Договору Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу рахунки № 01-2020-20011000101 від 31.01.2020, № 01-2021-20011000101 від 31.01.2021, № 02-2021-2002000101 від 28.02.2021, №02-2021-2002000101 (за період з 17.02.2021 по 28.02.2021) та № 03-2021-2002000101 на загальну суму 323 708 202,79 грн.
Пунктом 2.5 Договору встановлено, що Відповідач має оплачувати Послуги на умовах, зазначених у Договорі.
У відповідності до пункту 9.1. Договору сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу.
У разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу (пункт 9.2. Договору).
Пунктом 9.3. Договору закріплено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс.
Враховуючи період надання послуги врегулювання щодобових негативних небалансів (січень-березень 2021) балансуючі дії (в т.ч. визначення маржинальної ціни придбання/продажу природного газу) у цей період здійснювалося Позивачем у різний спосіб наступним чином:
- з 01.01.2021 по 18.01.2021 шляхом використання послуги балансування, яка надавалась Оператору на підставі договорів купівлі-продажу природного газу (НКРЕКП надано Позивачеві роз'яснення №13910/16.3.2/7-20 від 24.12.2021 та №9/16/5-21 від 18.01.2021 у відповідності до яких, у зв'язку із змінами у Кодексі ГТС, які набирають чинності з 01.01.2021 Оператор може на протязі січня 2021 до укладення договору про надання послуг балансування визначати маржинальні ціни придбання/продажу природного газу, виходячи із середньозважених цін, що складуться відповідно до умов діючих договорів купівлі-продажу природного газу);
- з 19.01.2021 по 16.02.2021 на підставі договору про надання послуг балансування від 19.01.2021;
- з 17.02.2021 по 31.03.2021 з урахуванням положень Постанови НКРЕКП №235 від 17.02.2021.
Зазначає, що з системного співставлення приписів постанови НКРЕКП від 30.09.2015 №2493 «Про затвердження Кодексу газотранспортної системи» та приписів постанови НКРЕКП від 17.02.2021 №235 «Про заходи, спрямовані на безперебійний розподіл природного газу споживачам» вбачається, що в період з 17.02.2021 по 31.03.2021 ТОВ «Оператор ГТС України» зобов'язане було по відношенню до операторів газорозподільних систем (яким є Відповідач) здійснювати балансування газотранспортної системи в окремий спосіб ніж це передбачено умовами Кодексу газотранспортної системи, з метою безперебійного розподілу останніми природного газу споживачам (населенню).
Разом із цим, матеріали справи містять копію листа НКРЕКП від 18.01.2021 №9/16/5-21, де НКРЕКП, як регулятор ринку правовідносин щодо постачання/ транспортування природного газу зазначає, що можливим способом визначення маржинальних цін продажу та придбання природного газу, у випадку непогодження торгової платформи, є визначення маржинальних цін придбання/продажу природного газу з огляду на ціни придбання/продажу природного газу оператором газотранспортної системи, визначеної відповідно до умов договору про надання послуги балансування для відповідної газової доби.
Позивач зазначає, що фізичне балансування, в тому числі вчинення балансуючих дій здійснюється для балансування газотранспортної системи загалом, а не для врегулювання портфоліо балансування окремого замовника послуг транспортування.
В рамках комерційного балансування оператор газотранспортної системи здійснює врегулювання добового небалансу кожного окремого замовника послуг транспортування.
Отже, необхідно розрізняти послугу фізичного балансування, яка, фактично, є купівлею оператором газотранспортної системи природного газу для вчинення балансуючих дій, спрямованих на забезпечення підтримання певної кількості та тиску газу в газотранспортній системі, та послугу комерційного балансування, яка полягає у врегулюванні добового небалансу та є складовою послуги транспортування природного газу та надається замовникам цих послуг оператором газотранспортної системи.
Комерційне балансування фактично є врегулюванням небалансів, а саме - різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації.
Відтак, зв'язку з простроченням виконання відповідачем зобов'язань з оплати щодобових небалансів Позивачем на підставах п.п.13.1, 13.5 Договору ст. 536, ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 198 Господарського кодексу України нараховано Відповідачу:
-за січень 2020 року - пеню в розмірі 2 940 491,56 грн, три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 639 861,70 грн та інфляційні втрати в розмірі 601 273,01 грн.
-за січень-березень 2021 року - пеню в розмірі 14 687 096,47 грн, три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 2 934 825,61 грн та інфляційні втрати в розмірі 4 270 932,87 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить позовні вимоги ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» задоволити у повному обсязі.
Заперечення відповідача.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, просив у їх задоволенні відмовити з огляду на наступне.
Зі збільшеними позовними вимогами АТ «Закарпатгаз» не погоджується, вважає, що такі є безпідставними, суперечать умовам Договору на транспортування природного газу від 04.02.2020 №2002000101, Кодексу газотранспортної системи, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2493, Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 №2494, ЗУ «Про ринок природного газу».
Відповідач зазначає, що частиною 2 ст. 35 ЗУ «Про ринок природного газу» встановлено, що розмір плати за небаланси замовників визначається виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов'язаних із здійсненням балансування.
З огляду на положення ЗУ «Про ринок природного газу» вважає, що стягнення плати за врегулювання негативних небалансів має компенсаційний характер, та є відшкодуванням витрат оператора газотранспортної системи, які були понесені внаслідок вимушених дій щодо балансування газотранспортної системи.
Зазначає, що компенсації Оператору ГТС підлягає тільки та сума, яка відповідає обґрунтованим та реальним витратам оператора газотранспортної системи, які пов'язаних із здійсненням балансування Оператора ГРМ у відповідності до процедури, визначеної Кодексом ГТС.
Відповідно до п.2 розділу ХІІІ «Фізичне балансування» Кодексу ГТС, замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій/реномінацій. При здійсненні таких дій оператору газотранспортної системи забороняється використовувати власний природний газ із газосховища.
Згідно п.6 розділу ХІІІ «Фізичне балансування» Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи для забезпечення власної господарської діяльності (у тому числі для балансування, власних виробничо-технічних потреб, покриття витрат та виробничо-технологічних витрат) придбаває природний газ у власника природного газу (у тому числі у газовидобувного підприємства, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах.
Відтак, вважає, що з метою врегулювання небалансів, Оператору ГТС заборонено використовувати природний газ, закуплений для забезпечення власної господарської діяльності згідно п.6 розділу ХІІІ «Фізичне балансування» Кодексу ГТС.
Пункт 3 глави 3 розділу XIV «Комерційне балансування» Кодексу ГТС визначає, що Оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії шляхом купівлі та продажу короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування.
Таким чином, на думку відповідача, реальні та обґрунтовані витрати Оператора ГТС пов'язані із врегулювання добових небалансів можуть підтверджуватися виключно доказами про купівлю та продаж короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування.
Відповідач вважає, що долучені позивачем договори купівлі продажу природного газу не є короткостроковими стандартизованими продуктами та не є договорами про надання послуг балансування, а отже не підтверджують понесення Оператором ГТС реальних та обґрунтованих витрат у відповідності до умов Кодексу ГТС та Договору транспортування природного газу.
У відзиві на збільшені позовні вимоги Відповідач також зазначає, що згідно положень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, а саме пп.31 п.2.3. при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: придбавати енергоресурси, необхідні для здійснення своєї господарської діяльності, у недискримінаційний і прозорий спосіб та на ринкових умовах.
Водночас, до тарифу на транспортування природного газу Регулятором (НКРЕКП), відповідно до Законів України «Про ринок природного газу», «Про природні монополії» та згідно Методики визначення та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на основі багаторічного стимулюючого регулювання, затвердженої постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2517, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1388/27833 (далі - Методика) включена вартість природного газу, який використовується Позивачем при здійсненні своєї господарської діяльності - для забезпечення виробничо-технологічних потреб, власних потреб та інших потреб.
Отже, у тарифі для Оператора ГТС закладено дані витрат для здійснення своєї господарської діяльності та підтримання належного рівня функціонування ГТС (інших потреб).
Відповідач вважає, що чинне законодавство на ринку природного газу встановлює різні джерела компенсації для Оператора ГТС вартості придбання цього природного газу, якими є: 1) для виробничо-технологічних потреб - тариф на транспортування природного газу, що затверджується НКРЕКП та оплачується учасниками ринку природного газу; 2) для забезпечення балансування - кошти замовників послуг балансування.
Тому, на думку відповідача, ТОВ «Оператор ГТС України» не може закуповувати природний газ для власної господарської діяльності та для вчинення балансуючих дій на підставі одного договору та одного акту приймання-передачі природного газу, за однаковою ціною (яка є відмінною для обох випадків), різним призначенням, різною природою компенсації, порядком придбання, ціною закупівлі тощо.
Оператор ГТС закуповує/отримує природний газ для виробничо-технологічних потреб, власних потреб, та інших потреб а також природний газ для забезпечення балансування, у загальному, як це зазначено у актах приймання-передачі природного газу, обсязі, не розділяючи його окремо за своїм призначенням.
Зазначає, що акти купівлі-продажу природного газу не містять інформацію про складові розподілу закупленого газу, в тому числі, чи був такий придбаний для врегулювання добових небалансів саме АТ «Закарпатгаз» у період січня-березня 2021 року.
Враховуючи наведене, АТ «Закарпатгаз» вважає, що Оператор ГТС не поніс будь-які обґрунтовані та реальні витрати пов'язані із вчиненням балансуючих дій, що відповідно до частини 2 статті 35 ЗУ «Про ринок природного газу» виключає можливість Оператора ГТС отримати плату за врегулювання добових небалансів.
Щодо укладеного між ТОВ «Оператор ГТС України» з ТОВ «ГК «Нафтогаз України» Договору про надання послуг балансування від 19.01.2021 року та підписаних актів надання послуг балансування за січень, лютий, березень 2021 року зазначає, що такими підтверджується закупівля послуг балансування (природній газ для врегулювання щодобових негативних небалансів) тільки в окремі дні, а саме: 20.01.2021, 30.01.2020, з 06.02.2021 по 09.02.2021, 09.03.2021 та 13.03.2021.
АТ «Закарпатгаз» стверджує, що в матеріалах справи відсутні первинні документи та інші докази, які б підтвердили відхилення у функціонуванні ГТС Позивача у січні 2020, січні-березні 2021 року від її звичайного рівня, відсутня інформація щодо власної оцінки попиту на природний газ за газову добу або протягом газової доби щодо якої здійснюється балансуюча дія у січні 2020, січні-березні 2021 року, відсутня інформація про номінації, алокації в розрізі усіх замовників послуг транспортування та виміряні потоки природного газу, про тиск природного газу в газотранспортній системі, тобто, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження, які саме дії були вчинені Позивачем з врегулювання небалансу (вчинення балансуючих дій), як того вимагають положення розділу ХІІІ та розділу XIV Кодексу ГТС
Зазначає, що Оператор ГТС не надав жодного документу, який би підтверджував поділ за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу в ГТС або відібраного з точки виходу з ГТС, між усіма замовниками послуг транспортування природного газу, в тому числі в розрізі їх споживачів.
Також АТ «Закарпатгаз» вважає, що Оператор ГТС неправильно застосував положення постанови НКРЕКП №235 від 17.02.2021 року «Про заходи, спрямовані на безперебійний розподіл природного газу споживачам», зокрема, щодо обов'язку Оператора ГТС здійснювати балансування газотранспортної системи в період лютий-березень 2021 року з урахуванням особливостей “вчиняти балансуючі дії в частині врегулювання добових небалансів операторів газорозподільних систем за рахунок закупівлі природного газу на підставі договору(-ів) про закупівлю природного газу, укладеного(-их) у відповідності до Закону України «Про публічні закупівлі» та відборів власного природного газу із газосховищ”, чим порушив положення діючого Договору (що відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2497) та Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП № 2493 від 30.09.2015 року
Вважає, що Оператор ГТС залишив поза увагою той факт, що положення постанови №235, яка є актом індивідуальної дії, містять вказівки виключно для Оператора ГТС та суперечать чинному, на той час, законодавству України, а саме порядку вчинення балансуючих дій визначеному Кодексом ГТС та погодженими сторонами умовами Договору, оскільки відповідно до положень глави 2 розділу XIII Кодексу ГТС при здійсненні балансуючих дій оператору газотранспортної системи забороняється використовувати власний природний газ із газосховища
В той же час, станом на січень-березень 2021 року господарські відносини між сторонами були врегульовані Договором транспортування природного газу №2002000101 від 04.02.2020 року, який відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП №2497 від 30.09.2015 року, положеннями п. 7 гл. 3.1. розділу ІІІ якого сторонами було погоджено, що Оператором ГТС зобов'язаний повідомляти Замовника про зміну умов, які стали підставою для укладення цього Договору; усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються письмово та підписуються уповноваженими особами Сторін (п. 17.2. розділу XVII Договору).
Зазначає, що жодного повідомлення Позивачем про застосування іншого механізму вчинення балансуючих дій до АТ «Закарпатгаз» не надходило, як і жодних додаткових угод між ТОВ «Оператор ОГТС України» та АТ «Закарпатгаз» щодо врегулювання спірного питання укладено не було.
Акти звірки розрахунків були ініційовані позивачем та підписані відповідачем лише для виконання вимог та умов Закону України №1639-IX від 14.07.2021 для проведення відповідних розрахунків.
Відповідач також стверджує, що позивач у спірний період згідно даних розміщених на його офіційному веб-сайті, отримував надприбутки від вчинення дій з врегулювання добових небалансів, чим порушив п.1 гл.8 розділу ХІV Кодексу ГТС, за яким Оператор ГТС не повинен отримувати фінансову вигоду або зазнавати фінансових втрат унаслідок сплати та отримання плати за добовий небаланс, витрат за вчинення балансуючих дій, пов'язаних зі своєю діяльністю з балансування.
З огляду на наведене, АТ «Закарпатгаз» просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Правова позиція третьої особи.
НКРЕКП у своїх поясненнях зазначило, що при визначенні вартості щодобових негативних небалансів та здійсненні розрахунків за ними Позивач та Відповідач мали керуватися вимогами Кодексу ГТС та умовами Договору транспортування природного газу від 04.02.2020 №2002000101.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
Як вбачається з матеріалів справи, Як вбачається з матеріалів справи, 04.02.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» та Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «ЗАКАРПАТГАЗ» укладено Договір транспортування природного газу №2002000101, що відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2497.
За цим Договором Оператор надає Замовнику послугу транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлені в Договорі вартість такої Послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні (п. 2.1 Договору).
Відповідно до п. 2.2 Договору, Замовник погоджується з тим, що обов'язковою умовою надання послуг є доступ Замовника до інформаційної платформи на підставі Правил надання доступу до інформаційної платформи, розміщених на веб-сайті Оператора.
Взаємовідносини між Замовником та Оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим Договором здійснюються Сторонами через інформаційну платформу Оператора відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього Договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим Замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом.
За умовами п. 2.4. Договору приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності Оператору здійснюються відповідно до вимог кодексу.
Згідно п. 2.5. Договору Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі.
У відповідності до п.2.7. Договору додаток 1 є невід'ємною частиною цього договору у випадку, коли Замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед.
Додаток 2 є невід'ємною частиною цього договору у випадку, коли Замовнику надається право використання потужності з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед.
Додаток 3 є невід'ємною частиною цього договору у випадку коли Замовником є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газовидобувне підприємство або виробник біогазу.
Судом встановлено, що додатки 1 та 2 сторонами не укладалися, точки входу-виходу до/з газотранспортної системи не узгоджувалися.
Відповідно до п. 2.8. Договору, взаємовідносини між Замовником та Оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу Оператора та аукціонні платформи (у частині розподілу потужності на міждержавних з'єднаннях) відповідно до вимог Кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим Замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи та/або до аукціонної платформи Замовник зобов'язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою та/або аукціонною платформою, визначеного Кодексом.
Згідно положень п.4.1. Договору замовник зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування; здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному Кодексом та цим договором; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.
Відповідно до п.7.1., 7.2. Договору вартість послуг балансування розраховується за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом. Оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб-сайті: www.tsoua.com.
Розділом 9 Договору сторони погодили порядок визначення вартості щодобових небалансів та порядок розрахунків за них.
Так у п.9.1. Договору сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу.
У разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.
У разі виникнення у Замовника позитивного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу Оператору в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу (п.9.2.договору).
Згідно п.9.3. Договору у випадку, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою чинним законодавством, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.
Відповідно до п.9.6. Договору розбіжності щодо вартості щодобових небалансів підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку Замовник зобов'язаний сплатити у строк, визначений пунктом 9.3 цього договору, визначається за даними Оператора.
За умовами п.11.1. Договору, послуги, які надаються за цим договором, за винятком послуг з врегулювання добового небалансу, оформлюються Оператором і Замовником актами наданих послуг.
Згідно п.11.4. Договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
За умовами п.13.1. Договору у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим договором.
Згідно п.17.1. Договору цей договір набирає чинності з дати його укладення, поширює дію на відносини, що склались між сторонами з 01 січня 2020 року та діє до 31 грудня 2022 року. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодної із сторін не буде.
У процесі виконання вищевказаного Договору, за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів природного газу до/з газотранспортної системи здійснених Відповідачем за січень 2020, січень - березень 2021 року Позивач виявив наявність у Відповідача негативних щодобових небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснив розрахунок остаточних обсягів щодобового небалансу Відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначив його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць, а саме:
за січень 2020 року виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 6097,05853 тис.куб.м. (63104556 кВт*год) всього на загальну суму 38414984,01 грн з ПДВ;
за січень 2021 року виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 13,50551 тис.куб.м (13 9782 кВтЧгод) всього на загальну суму 135 506,41 грн, з ПДВ;
за лютий 2021 року (з 01.02.2021 по 16.02.2021) виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 421,04893 тис.куб.м. (4357856 кВтЧгод) всього на загальну суму 5 079 149,35 грн, з ПДВ;
за лютий 2021 року (з 17.02.2021 по 28.02.2021) виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 9416,16198 тис.куб.м. (97457276 кВтЧгод) всього на загальну суму 68 040 998,15 грн, з ПДВ;
за березень 2021 року виявлено остаточні обсяги негативних щодобових небалансів в розмірі 34628,15299 тис.куб.м. (358401383 кВтЧгод) всього на загальну суму 250 452 548,88 грн, з ПДВ.
У відповідності до п. 2.8. та 9.3. Договору транспортування природного газу №2002000101 від 04.02.2020 Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу:
акт врегулювання щодобових небалансів за 31.01.2020 №01-2020-2002000101,
акт врегулювання щодобових небалансів за 31.01.2021 №01-2021-2002000101,
акт врегулювання щодобових небалансів за період з 01.02.2021 по 16.02.2021 № 02-2021-2002000101 від 28.02.2021,
акт врегулювання щодобових небалансів за період з 17.02.2021 по 28.02.2021 № 02-2021-2002000101/2 за газовий місяць лютий 2021 року,
акт врегулювання щодобових небалансів від 31.03.2021 № 03-2021-2002000101 за газовий місяць березень 2021 року.
Також, на виконання п.9.3 Договору Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу рахунки № 01-2020-20011000101 від 31.01.2020, № 01-2021-20011000101 від 31.01.2021, № 02-2021-2002000101 від 28.02.2021, №02-2021-2002000101 (за період з 17.02.2021 по 28.02.2021) та № 03-2021-2002000101.
У підтвердження надсилання рахунків позивачем надано суду реєстри файлів, завантажених до інформаційної платформи АТ "Закарпатгаз".
На підтвердження наявності негативних небалансів позивачем також надано суду:
довідки Позивача №1-№3 про добові небаланси Відповідача;
копії укладених 01.01.2020 р. із АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - НАК «Нафтогаз України», Продавець) договорів купівлі-продажу природного газу №200100000, №200100001, №200100002, №200100005, №200100006 згідно яких Продавець зобов'язується передати у власність Покупцеві протягом січня 2020 року природний газ для забезпечення балансуючих дій та інших потреб споживача, додаткові угоди, акти приймання-передачі природного газу та платіжних доручень до цих договорів;
укладені між Позивачем та АТ НАК «Нафтогаз України», ТОВ "ЕРУ Трейдінг", ТОВ "Трафігура Юкрейн" договори купівлі-продажу природного газу №№ 2009000213, № 2009000214, 2009000215, 2009000216, 2009000217, 2010000007, 2010000009, 2010000012, 2010000013, 2010000015, 2010000016, 2010000019, 2010000021, 2010000022, 2010000023, 2010000024, 2010000025, 2010000026, 2010000027, 2010000029, 2010000031, 2009000218 від 30.09.2020р., № 2010000043 від 01.10.2020р., № 2011000103 від 13.11.2020р., додаткову угоду № 1 від 13.11.2020р. до договору № 2011000103 від 13.11.2020р., акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2020 року, договори купівлі-продажу природного газу № 2001000001, № 2001000002, № 2001000005, № 2001000006 від 01.01.2020 року, додаткові угоди до договорів № 1 від 31.01.2020 року, акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2021р., від 28.02.2021р., від 31.03.2021р., та платіжні доручення про сплату коштів за придбаний природний газ, згідно яких ціна закупівлі природного газу варієювалася від 6 288,05 до 10 151,57 грн без ПДВ за 1000.куб.м.;
акти звірки розрахунків за період з 01.10.2020 по 14.05.2021;
довідки з банківської установи щодо часткової оплати заборгованості за щодобові небаланси;
бухгалтерські довідки щодо відображення в бухгалтерському обліку списання газу на користь АТ «Закарпатгаз» для покриття обсягу небалансу, що виник у період січень-березень 2021 року, відображення надання послуги врегулювання щодобових небалансів;
копії актів приймання-передачі природного газу оформлених між Закарпатським ЛВУМГ та АТ «Закарпатгаз» на виконання Технічної угоди про умови приймання-передачі природного газу та вимог пункту 5 глави 1 розділу XII Кодексу ГРМ, а саме: зведений акт приймання-передачі природного газу №2 від 03.02.2021 про те, що у січні 2021 року Закарпатське ЛВУМГ передало, а АТ «Закарпатгаз» прийняло на ГРС для транспортування до споживачів природний газ в обсязі 69 869 339,58 куб.м.; зведений акт приймання-передачі природного газу №4 від 04.03.2021 про те, що у лютому 2021 року Закарпатське ЛВУМГ передало, а АТ «Закарпатгаз» прийняло на ГРС для транспортування до споживачів природний газ в обсязі 63 641 274,38 куб.м.; зведений акт приймання-передачі природного газу №6 від 02.04.2021 про те, що у березні 2021 року Закарпатське ЛВУМГ передало, а АТ «Закарпатгаз» прийняло на ГРС для транспортування до споживачів природний газ в обсязі 56 534 721,32 куб.м.
інформацію щодо ціни продажу природного газу, придбання природного газу, маржинальної ціни продажу та маржинальної ціни придбання за період з 01.01.2021 по 31.03.2021 у табличній формі.
Також на підтвердження своєї правової позиції позивачем та підтвердження витрат пов'язаних з врегулюванням небалансів, позивачем надано копію Договору про надання послуги балансування №2101000095 від 19.01.2021, укладений між ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (Оператор) та ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (Виконавець).
Згідно п.2.1.1. Договору №2101000095 від 19.01.2021 року передбачено, що протягом періоду надання послуги балансування Виконавець зобов'язується надати Оператору послуги балансування, які полягають в тому, що Виконавець зобов'язаний за дорученням Оператора у визначену Оператором газову добу подати природний газ в газотранспортну систему Оператора або відібрати природний газ з газотранспортної системи Оператора.
Згідно п. 2.1.2. Договору Оператор зобов'язується прийняти послуги балансування та оплатити їх на умовах, визначених цим договором.
Послуги балансування надаються на добовій основі. Газова доба, в якій надаються послуги балансування, визначається дорученням оператора (п.2.3. Договору).
Відповідно до п.5.1. Договору у випадку, якщо за результатом газового місяця надання послуг балансування сума вартості послуг балансування має позитивне значення (більше нуля), Оператор здійснює оплату послуг балансування шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Виконавця на підставі акту надання послуг балансування до 25-го числа місяця, наступного за газовим місяцем надання послуг балансування.
У випадку, якщо за результатом газового місяця надання послуг балансування сума вартості послуг балансування має від'ємне значення (менше нуля), то Виконавець здійснює перерахування грошових коштів на рахунок Оператора на підставі акту надання послуг балансування до 25-го числа місяця, наступного за газовим місяцем надання послуг балансування.
Відповідно до п.6.3.3. Договору №2101000095 від 19.01.2021, Виконавець зобов'язаний здійснювати подачу/відбір газу до/з газотранспортної системи Оператора у відповідності до вимог Кодексу газотранспортної системи шляхом подачі відповідних номінацій/реномінацій.
Як вбачається із односторонніх актів врегулювання щодобових небалансів за газові місяці січня, лютого та березня 2021 року, Оператор ГТС визначав наявність негативних небалансів
АТ «Закарпатгаз» кожного дня.
Згідно підписаних актів надання послуг балансування, ТОВ «Оператор ГТС України» отримав послуги балансування у ТОВ «ГК «Нафтогаз України» шляхом:
подачі газу до газотранспортної системи 20.01.2021, 30.01.2020, з 06.02.2021, 07.02.2021, 08.02.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 12.03.2021, що свідчить про закупівлю природного газу у зв'язку з недостатністю природного газу у газотранспортній системі;
відбору газу з газотранспортної системи 27.01.2021, 28.03.2021, що свідчить про продаж природного газу у зв'язку з надлишком природного газу у газотранспортній системі.
Судом також встановлено та перевірено факт повного погашення АТ «Закарпатгаз» основної суми заборгованості за січень 2020 року у розмірі 28 792 111,18 грн.
Часткові погашення заборгованості сторонами не заперечувалися.
ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Нормою ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Оцінюючи всі наявні докази в їх сукупності, з урахуванням обраних Позивачем предмету та підстав позовних вимог у даній справі, а також заперечень Відповідача, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється Кодексом газотранспортної системи, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2496, а також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", Цивільного та Господарського кодексів України.
Як встановлено з матеріалів справи, ТОВ "Оператор ГТС України" є оператором ГТС, який відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України "Про ринок природного газу" на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію ГТС з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу.
Пунктами 7, 45 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що газотранспортна система - технологічний комплекс, до якого входить окремий магістральний газопровід з усіма об'єктами і спорудами, пов'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька таких газопроводів, якими здійснюється транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу; транспортування природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу.
В силу приписів частин 1, 2 статті 32 Закону України "Про ринок природного газу", транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором.
Регламентом функціонування газотранспортної системи України є Кодекс газотранспортної системи (затверджений постановою НКРЕКП №2493 від 30 вересня 2015 року; надалі Кодекс ГТС), який також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу IV Кодексу ГТС, правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG/оператором газосховища/газовидобувним підприємством /оператором газорозподільної системи/прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2497.
Згідно з абз.36 п.5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС договір транспортування - це договір, укладений між оператором ГТС та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор ГТС надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору ГТС вартість отриманих послуг (послуги).
Згідно п.1 глави 1 Розділу VIII Кодексу ГТС України одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Оператор ГТС не має права відмовити в укладенні договору транспортування за умови дотримання заявником вимог щодо його укладення, передбачених цим розділом.
Відповідно до частини першої статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з частиною першою статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Специфіка правового оформлення господарських відносин у сфері функціонування ринку природного газу, а також підстав виникнення та змісту господарських зобов'язань, які виникають на ринку природного газу, полягає у тому, що в окресленій сфері відносин застосовуються приписи спеціального законодавства, умови типових договорів. Відповідно сторони у договорі не можуть відступити від положень актів законодавства та врегулювати на власний розсуд відносини, щодо яких існують нормативна заборона такого відступу, а також умови, передбачені типовим договором.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, 04.02.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» та Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «ЗАКАРПАТГАЗ» укладено Договір транспортування природного газу №2002000101.
Відтак, правовідносини між сторонами врегульовані договором, відповідними положеннями Господарського та Цивільного кодексів України, Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газотранспортної системи України.
Підставою заявленого ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" позову є неналежне виконання АТ "Закарпатгаз" зобов'язань з оплати за добові негативні небаланси за період січня 2020, січня-березня 2021 року згідно укладеного сторонами договору транспортування природного газу.
Пунктами 1, 2 розділу XIІІ Кодексу ГТС визначено, що замовник послуг транспортування зобов'язаний подавати та відбирати до/з газотранспортної системи природний газ в обсягах, які виникають на підставі умов укладених договорів постачання природного газу, договору транспортування природного газу, технічної угоди та підтверджених номінацій.
Замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи надає послуги балансування виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.
Пунктом 1 глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС визначено, що Оператор газотранспортної системи здійснює балансуючі дії для: підтримання тиску в газотранспортній системі з метою виконання вимог цілісності газотранспортної системи та вимог щодо експлуатації газотранспортної системи; досягнення певної кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець доби, що може відрізнятися від кількості, що очікується відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби, але яка буде сумісна з економічною, ефективною та безпечною експлуатацією газотранспортної системи.
Відповідно до Глави 1 розділу І Кодексу ГТС небалансом є різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.
Пунктами 1, 2 та 3 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС встановлено, що Оператор газотранспортної системи розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень).
У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування за газову добу дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу відсутній добовий небаланс за цю газову добу.
У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс, і до нього застосовується плата за добовий небаланс.
Оператор газотранспортної системи на підставі попередніх алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу (з урахуванням обсягів природного газу, відчужених чи набутих на віртуальній торговій точці) щодобово не пізніше ніж о 15:00 UTC (17:00 за київським часом) годині для зимового періоду або о 14:00 UTC (17:00 за київським часом) годині для літнього періоду після закінчення газової доби (D) надає кожному замовнику послуг транспортування природного газу інформацію про його попередній добовий небаланс та розрахунок попередньої вартості за добовий небаланс.
Відповідно до частин 1- 3 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За змістом статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, як письмові, речові та електронні докази.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частини 1, 3 статті 74 цього Кодексу).
Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.
Суд вважає доводи позивача щодо виникнення у відповідача негативних небалансів у обсязі, визначеному позивачем у спірному періоді - обґрунтованими.
Водночас, позивачем не надано суду належних та допустимих доказів, а відтак не доведено врегулювання щодобових небалансів АТ «Закарпатгаз» у порядку визначеному Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газотранспортної системи України.
Відтак, вирішуючи питання визначення плати за щодобовий небаланс та підстав її стягнення, суд зазначає наступне
Відповідно до п.7.1. Договору транспортування природного газу №20020010 від 04.02.2020 року, укладеного між АТ «Закарпатгаз» та ТОВ «Оператор ГТС України», вартість послуг балансування визначається за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом ГТС.
За змістом Кодексу ГТС, балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування.
Відповідно до п.2 розділу ХІІІ Кодексу ГТС, замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій/реномінацій. При здійсненні таких дій оператору газотранспортної системи забороняється використовувати власний природний газ із газосховища.
Згідно п.6 розділу ХІІІ Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи для забезпечення власної господарської діяльності (у тому числі для балансування, власних виробничо-технічних потреб, покриття витрат та виробничо-технологічних витрат) придбаває природний газ у власника природного газу (у тому числі у газовидобувного підприємства, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах.
Відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, а саме пп.31 п.2.3. при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: придбавати енергоресурси, необхідні для здійснення своєї господарської діяльності, у недискримінаційний і прозорий спосіб та на ринкових умовах.
Згідно абзацу 5 пункту І розділу ІІ Методики визначення та розрахунку тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на основі багаторічного стимулюючого регулювання, затвердженої постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2517, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1388/27833 (далі - Методика) прогнозований необхідний дохід від здійснення діяльності з транспортування природного газу на рік t розраховується на основі плати за потужність за формулою, яка містить елемент ВТВNT - прогнозовані витрати ліцензіата, пов'язані із закупівлею природного газу, що використовується для забезпечення виробничо-технологічних витрат, нормованих втрат природного газу на рік t, тис. грн.
Відтак, до тарифу на транспортування природного газу включена вартість природного газу, який використовується Позивачем при здійсненні своєї господарської діяльності - для забезпечення виробничо-технологічних потреб, власних потреб та інших потреб. Природний газ, який позивач закуповує на підставі договорів купівлі-продажу природного газу покривається за рахунок тарифу на транспортування.
Відтак, суд погоджується з доводами АТ «Закарпатгаз» про те, що з метою врегулювання щодобових небалансів, Оператору ГТС забороняється використовувати природний газ закуплений для його власних потреб та ВТВ, оскільки такі витрати компенсуються позивачу у структурі тарифу на транспортування природного газу.
Пункт 3 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС визначає, що Оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії шляхом купівлі та продажу короткострокових стандартизованих продуктів та/або використання послуг балансування.
Відповідно до п. 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, для забезпечення функціонування ліквідного ринку природного газу та можливості торгівлі природного газом між учасниками ринку природного газу, для задоволення їх попиту та пропозицій, у тому числі врегулювання їх небалансів протягом газової доби (D), в Україні можуть створюватися відповідні торгові платформи.
За змістом Кодексу ГТС, короткостроковий стандартизований продукт - визначений обсяг природного газу, який продається і придбавається на торговій платформі на умовах передачі протягом газової доби (D) або (D+1) сім днів на тиждень відповідно до правил торгової платформи та положень цього Кодексу.
Відповідно до п.1 глави 5 розділу XIV Кодексу ГТС, Оператор газотранспортної системи має право закуповувати послуги балансування, якщо короткострокові стандартизовані продукти не можуть задовольнити потреби у підтримці оптимальної роботи газотранспортної системи або за відсутності ліквідності торгівлі короткостроковими стандартизованими продуктами.
Відповідно до пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС плата за добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу».
За пунктом 6 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС плата за добовий небаланс застосовується таким чином:
- якщо обсяг добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є позитивним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, продав оператору газотранспортної системи природний газ в обсязі добового небалансу і, відповідно, має право на отримання грошових коштів від оператора газотранспортної системи у розмірі плати за добовий небаланс;
- якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.
Для розрахунку плати за добовий небаланс для кожного замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи множить остаточний обсяг добового небалансу на ціну, що застосовується відповідно до пунктів 8-11 цієї глави. Оператор газотранспортної системи до 08:00 UTC (10:00 за київським часом) години для зимового періоду та 07:00 UTC (10:00 за київським часом) години для літнього періоду газової доби (D+1) оприлюднює на власному вебсайті остаточні ціни газової доби (D), які визначаються відповідно до пунктів 8-11 цієї глави (п. 6 гл. 6 розд. ХІV Кодексу ГТС).
Згідно пункту 8 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС для цілей розрахунку плати за добовий небаланс ціна, що застосовується (крім випадку обсягів небалансу, який виник у рамках виконання спеціальних обов'язків, в установленому порядку покладених Кабінетом Міністрів України на суб'єктів ринку природного газу на підставі статті 11 Закону України «Про ринок природного газу»), визначається як:
- маржинальна ціна продажу природного газу, якщо обсяг добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є позитивним (тобто коли подачі замовника послуг транспортування природного газу протягом газової доби перевищують його відбори);
- маржинальна ціна придбання природного газу, якщо обсяг добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним (тобто коли відбори замовника послуг транспортування протягом газової доби перевищують його подачі).
Пункт 10 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС установлює, що з метою визначення маржинальної ціни продажу, маржинальної ціни придбання й середньозваженої ціни оператором газотранспортної системи використовується інформація про операції, що відбуваються на торговій платформі, вибір якої погоджений Регулятором.
У випадку непогодження Регулятором відповідно до пункту 10 цієї глави торгової платформи маржинальна ціна продажу та маржинальна ціна придбання розраховуються для кожної газової доби відповідно до пункту 11 глави 6 розділу ХІV Кодексу:
- маржинальна ціна продажу визначається шляхом зменшення вартості природного газу, придбаного/проданого оператором газотранспортної системи внаслідок отримання послуг балансування за цю газову добу, на величину коригування;
- маржинальна ціна придбання визначається шляхом збільшення вартості природного газу, придбаного/проданого оператором газотранспортної системи внаслідок отримання послуг балансування за цю газову добу, на величину коригування.
Як встановлено судом, торгова платформа у спірному періоді 2020-2021 років погоджена не була, а тому позивач зобов'язаний був визначати маржинальну ціну продажу / придбання природного газу відповідно до пункту 11 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС, тобто шляхом збільшення та/або зменшення вартості природного газу, придбаного/проданого оператором газотранспортної системи внаслідок отримання послуг балансування за цю газову добу, на величину коригування.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що фізичне балансування не має жодного відношення до комерційного балансування, оскільки відповідно до вищенаведених положень Кодексу ГТС, маржинальна ціна, яка використовується при визначенні плати за добові небаланси, формується саме за наслідками вчинення Оператором ГТС фізичного балансування, на основі отриманих послуг балансування за газову добу.
За змістом Кодексу ГТС, послуга балансування - послуга, що надається оператору газотранспортної системи іншим суб'єктом господарювання на підставі відповідного договору для врегулювання короткострокових коливань попиту та пропозицій на природний газ, що не є короткостроковим стандартизованим продуктом.
Порядок надання послуг балансування встановлений главою 5 «Послуга балансування» розділу XIV «Комерційне балансування» Кодексу ГТС.
За п.2 глави 5 розділу XIV Кодексу ГТС, для цілей вчинення балансуючих дій із використанням послуг балансування оператор газотранспортної системи, закуповуючи такі послуги балансування, має враховувати: як послуги балансування підтримуватимуть роботу газотранспортної системи у межах її операційних лімітів; швидкість надання послуги балансування у порівнянні зі швидкістю надання будь-якого наявного короткострокового стандартизованого продукту; очікувану вартість закупівлі та використання послуг балансування у порівнянні із очікуваною вартістю використання будь-якого наявного короткострокового стандартизованого продукту; вимоги до якості природного газу оператора газотранспортної системи; наскільки закупівля та використання послуг балансування можуть мати вплив на ліквідність короткострокового оптового ринку природного газу.
За п.6 глави 5 розділу XIV Кодексу ГТС, послуга балансування надається оператору газотранспортної системи на умовах відповідного договору про надання послуги балансування.
На виконання вимог Кодексу ГТС, з метою балансування системи, між ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (Оператор) та ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" укладено Договір про надання послуги балансування №2101000095 від 19.01.2021, яким передбачено, що протягом періоду надання послуги балансування Виконавець зобов'язується надати Оператору послуги балансування, які полягають в тому, що Виконавець зобов'язаний за дорученням Оператора у визначену Оператором газову добу подати природний газ в газотранспортну систему Оператора або відібрати природний газ з газотранспортної системи Оператора.
Водночас, як встановлено судом з актів надання послуг балансування, ТОВ «Оператор ГТС України» отримав послуги балансування у ТОВ «ГК «Нафтогаз України» шляхом подачі газу до газотранспортної системи 20.01.2021, 30.01.2020, з 06.02.2021, 07.02.2021, 08.02.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 12.03.2021 та відбору газу з газотранспортної системи 27.01.2021, 28.03.2021.
Доказів використання послуг балансування в інші дні позивачем не надано.
Суд відхиляє як доказ вчинення балансуючих дій укладені між Позивачем та АТ НАК «Нафтогаз України», ТОВ "ЕРУ Трейдінг", ТОВ "Трафігура Юкрейн" договори купівлі-продажу природного газу №№ 2009000213, № 2009000214, 2009000215, 2009000216, 2009000217, 2010000007, 2010000009, 2010000012, 2010000013, 2010000015, 2010000016, 2010000019, 2010000021, 2010000022, 2010000023, 2010000024, 2010000025, 2010000026, 2010000027, 2010000029, 2010000031, 2009000218 від 30.09.2020р., № 2010000043 від 01.10.2020р., № 2011000103 від 13.11.2020р., додаткову угоду № 1 від 13.11.2020р. до договору № 2011000103 від 13.11.2020р., акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2020 року, договори купівлі-продажу природного газу № 2001000001, № 2001000002,
№ 2001000005, № 2001000006 від 01.01.2020 року, додаткові угоди до договорів № 1 від 31.01.2020 року, акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2021р., від 28.02.2021р., від 31.03.2021р.
Вищенаведені договори купівлі-продажу природного газу та акти приймання передачі природного газу не містять жодної інформації щодо призначення закупленого природного газу у зв'язку з чим не є доказами понесення позивачем реальних та обґрунтованих витрат на балансування в розумінні ст.35 ЗУ «Про ринок природного газу», оскільки за цими договорами міг бути закуплений як газ для ВТВ, придбання якого компенсується за рахунок тарифу на транспортування природного газу, так і природний газ призначений для балансування, у разі такої потреби, придбання якого має компенсуватися Операторами ГРМ за умов дотримання ст.35 ЗУ «Про ринок природного газу». Однак, доказів того, що вказаний природний газ закуплений з метою врегулювання небалансів позивачем не надано.
Крім того, посилання позивача на листи НКРЕКП №13910/16.3.2/7-20 від 24.12.2021 та №9/16/5-21 від 18.01.2021 у відповідності до яких, у зв'язку із змінами у Кодексі ГТС, які набирають чинності з 01.01.2021 Оператор може на протязі січня 2021 до укладення договору про надання послуг балансування визначати маржинальні ціни придбання/продажу природного газу, виходячи із середньозважених цін, що складуться відповідно до умов діючих договорів купівлі-продажу природного газу не заслуговують на увагу, з урахуванням наступного.
Статтею 14 Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», регулюється порядок організації роботи Регулятора та прийняття рішень.
Рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою (абз 3 ч.5 ст.14).
Надані до суду листи не є рішеннями Регулятора, якими б вносились зміни до Кодексу ГТС, як єдиної підстави для зміни порядку визначення маржинальних цін, а відтак не порожують правових наслідків для сторін.
Невчасне виконання позивачем вимог Кодексу ГТС щодо укладення договору про надання послуг балансування не може створювати негативні наслідки для замовників послуг транспортування.
Щодо вчинення позивачем балансуючих дій з 17.02.2021 по 31.03.2021 з урахуванням положень Постанови НКРЕКП №235 від 17.02.2021 суд зазначає наступне.
Постановою НКРЕКП №235 від 17.02.2021 року «Про заходи, спрямовані на безперебійний розподіл природного газу споживачам» (надалі - Постанова №235) зобов'язано ТОВ «Оператор ГТС України» здійснювати балансування газотранспортної системи в період лютий-березень 2021 року з урахуванням наступних особливостей:
- вчиняти балансуючі дії в частині врегулювання добових небалансів операторів газорозподільних систем за рахунок закупівлі природного газу на підставі договору(-ів) про закупівлю природного газу, укладеного(-их) у відповідності до Закону України «Про публічні закупівлі» та відборів власного природного газу із газосховищ;
- для цілей розрахунку плати за добовий небаланс операторів газорозподільних систем застосовувати маржинальну ціну придбання/продажу природного газу, яка визначається шляхом збільшення/зменшення на величину коригування 5 % середньозваженого значення за звітний газовий місяць ціни придбання газу на підставі договору(-ів) про закупівлю природного газу та ціни власного природного газу, відібраного із газосховищ з урахуванням витрат на зберігання (закачування, відбір) природного газу;
- визначити для операторів газорозподільних систем строк оплати рахунку за добовий небаланс 90 календарних днів з дня, наступного за днем закінчення місяця надання послуги транспортування природного газу;
- не включати до розрахунку плати за нейтральність балансування будь-які витрати та доходи, сформовані внаслідок виконання цієї постанови.
Вказана постанова є актом індивідуальної дії, зміни до Кодексу ГТС на підставі вказаної постанови - не вносилися.
Згідно зі ст 6 Цивільного кодексу України, сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.
Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу IV Кодексу ГТС правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG / оператором газосховища / газовидобувним підприємством /оператором газорозподільної системи / прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2497.
Відповідно до частини 1 глави 1 Розділу VIII Кодексу газотранспортної системи України, одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Оператор газотранспортної системи не має права відмовити в укладенні договору транспортування за умови дотримання заявником вимог щодо його укладення, передбачених цим розділом.
Як встановлено судом та не заперечувалося сторонами, між позивачем та відповідачем укладено Договір транспортування природного газу №20020010 від 04.02.2020 року, що відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2497 за змінами та доповненнями.
Згідно п.п. 2.1., 2.2. Договору, за цим Договором Оператор надає Замовнику послугу транспортування природного газу (далі - Послуга) на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлені в цьому Договорі вартість такої Послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні. Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим Договором.
Відповідно до п.7.1. Договору, вартість послуг балансування визначається за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом ГТС.
Сторони, на підставі Типового договору, затвердженого самим НКРЕКП, узгодили що вартість послуг балансування визначається за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом ГТС.
Договір не надає права сторонам керуватися окремими постановами НКРЕКП при визначенні вартості послуг балансування. Умовами Договору не передбачено можливість визначення вартості послуг балансування у відмінному від встановленого Кодексом ГТС порядку.
Ні положення пункту 6 глави 6 розділу ХІV, ні положення пункту 8 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС, не надають права Оператору ГТС при визначенні маржинальних цін керуватися іншим порядком, ніж це встановлено Кодексом ГТС.
Відповідно, без внесення змін до Договору чи Кодексу ГТС, Оператор ГТС повинен був керуватися діючими договірними відносинами.
НКРЕКП у своїх поясненнях по справі також зазначило, що при визначенні вартості щодобових негативних небалансів та здійсненні розрахунків за ними Позивач та Відповідач мали керуватися вимогами Кодексу ГТС та умовами Договору транспортування природного газу від 04.02.2020 №2002000101.
Суд також зауважує, що ціна врегулювання щодобових небалансів зафіксована у акті (за період з 17.02.2021 по 28.02.2021) № 02-2021-2002000101/2 за газовий місяць лютий 2021 року, та яка становила 6021,6500 грн за 1000м3 без ПДВ, а також у акті врегулювання щодобових небалансів від 31.03.2021 № 03-2021-2002000101 за газовий місяць березень 2021 року у розмірі 6027,1900 грн за 1000м3 без ПДВ, та яка зі слів Позивача розрахована згідно Постановою НКРЕКП №235 від 17.02.2021 року є непідтвердженою, перевірити таку неможливо.
Як встановлено судом ціна закупівлі природного газу у вказаний період змінювалася щоденно від 6 288,05 грн без ПДВ за 1000.куб.м (найменша ціна) до 10 151,57 грн без ПДВ за 1000.куб.м. (найбільша ціна). Середнє значення ціни перевищувало 7000,00 без ПДВ за 1000.куб.м.
Відповідно маржинальна ціна, розрахована зі слів позивача згідно Постанови №235, та яка зазначена у актах врегулювання щодобових небалансів не підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.
На підтвердження вчинення позивачем балансуючих дій у січні 2020 року, формування маржинальної ціни та витрат, позивач надав копії укладених 01.01.2020 р. з АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (продавець) договорів купівлі-продажу природного газу №200100000, №200100001, №200100002, №200100005, №200100006, за якими Продавець зобов'язується передати у власність Покупцеві протягом січня 2020 року природний газ для забезпечення балансуючих дій та інших потреб споживача, вбачається, що такий природний газ був закуплений в тому числі для балансування.
Водночас з актів приймання-передачі природного газу, підписаних на виконання вказаних договорів, не підтверджується закупівля природного газу для балансування, у порядку як це передбачено Кодексом ГТС та ст. 35 ЗУ «Про ринок природного газу».
Суд зауважує, що у спірний період між Позивачем та ТОВ «ГК «Нафтогаз України» був укладений, діяв та виконувався Договір про надання послуг балансування, на підставі якого і повинна була розраховуватися маржинальна ціна згідно порядку визначеному Кодексом ГТС.
Суд звертає увагу на те, що положення Кодексу ГТС як підзаконного нормативного акта мають відповідати нормам Закону України "Про ринок природного газу" і тлумачитися в його контексті. Відповідно, визначені Кодексом ГТС правила розрахунку маржинальної ціни для цілей визначення плати за небаланси мають відповідати засадам розрахунку плати за небаланси замовників, визначеним законом.
Згідно із частиною другою статті 35 Закону України "Про ринок природного газу" розмір плати за небаланси замовників визначається, виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов'язаних із здійсненням балансування.
При цьому, надаючи оцінку твердженням позивача про порушення відповідачем обов'язку з оплати добових небалансів, Господарський суд Закарпатської області враховує висновки ВП ВС, наведені у постанові від 02.11.2022 при розгляді справи №910/11273/20. Зокрема, у п.105 названої постанови суд вказав, що "Системний аналіз статті 35 Закону України "Про ринок природного газу", пунктів 3, 6, 8, 10, 11, 17 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС дає підстави для таких висновків:
- оператор газотранспортної системи доводить до відома замовника інформацію про його попередній добовий небаланс та вартість природного газу в обсязі добового небалансу (пункт 3 Глави 6 Кодексу ГТС);
- добовий небаланс замовника може бути позитивним (замовник надав оператору більше газу, ніж отримав) або негативним (навпаки). У випадку позитивного небалансу вважається, що замовник продав оператору газотранспортної системи природний газ в обсязі добового небалансу і має право на отримання грошових коштів від оператора. У випадку негативного небалансу вважається, що замовник придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс (пункти 6, 11 глави 6 Кодексу ГТС);
- вартість добового небалансу, попередньо доведена оператором газотранспортної системи замовнику, підлягає уточненню. Остаточно плата за добовий небаланс розраховується на підставі маржинальної ціни природного газу, яка визначається на підставі вартості природного газу, придбаного/проданого оператором газотранспортної системи для балансуючих дій, з урахуванням величини коригування (пункти 3, 9, 13 глави 6 Кодексу ГТС).
Згідно з висновком Верховного суду щодо застосування норм права, наведеним у п. 130 названої постанови, заявлена оператором газотранспортної системи попередня вартість газу в обсязі добового небалансу корегується для визначення остаточної плати за добовий небаланс, яку сплачує оператор замовнику або навпаки, оскільки така плата остаточно встановлюється за наслідками визначення витрат оператора газотранспортної системи на купівлю природного газу саме для надання послуг балансування.
Системний аналіз викладених обов'язкових висновків Верховного Суду свідчить про те, що визначення остаточної плати за небаланс пов'язується із нормами ст.35 Закону України "Про ринок природного газу", якими визначено, що розмір плати за небаланси замовників визначається, виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов'язаних із здійсненням балансування.
При цьому, слід зазначити, що фактично позивач не є постачальником газу, тобто власником, якому мають відшкодовуватись збитки, пов'язані з несанкціонованим отриманням газу.
Статтею1 глави 8 розділу ХІV Кодексу ГТС встановлено, що Оператор ГТС не повинен отримувати фінансову вигоду або зазнавати фінансових втрат унаслідок сплати та отримання плати за добовий небаланс, витрат за вчинення балансуючих дій, пов'язаних зі своєю діяльністю з балансування.
Натомість відповідні норми Кодексу ГТС направлені в цілому на відшкодування витрат оператора газотранспортної системи, які були понесені внаслідок вимушених дій щодо балансування газотранспортної системи.
Судом встановлено, що на підставі Договору про надання послуг балансування та підписаних на його виконання актів надання послуг балансування, ТОВ «Оператор ГТС України» отримав послуги балансування у ТОВ «ГК «Нафтогаз України» шляхом подачі газу до газотранспортної системи у дні, коли в системі виникали негативні небаланси, а саме: 20.01.2021, 30.01.2020, з 06.02.2021, 07.02.2021, 08.02.2021, 09.02.2021, 09.03.2021, 12.03.2021.
Відтак, виключно у зазначені дні позивач підтвердив реальність та обґрунтованість витрат, пов'язаних саме із балансуванням, як того вимагає ст. 35 ЗУ «Про ринок природного газу» та Кодекс ГТС.
Суд, дослідивши Акт №01-2021-2002000101 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць січень 2021 року та Акт №01-2021-2101000095 надання послуг балансування за січень 2021 року, дійшов висновку про підтвердження виникнення у АТ «Закарпатгаз» обов'язку щодо сплати ТОВ «Оператор ГТС України» компенсації за врегулювання добових небалансів у січні 2021 на загальну суму 8 322,18 грн. з ПДВ, в т.ч. 4 301,52 грн за 20.01.2021 та 4 020,66 грн за 30.01.2021, у які Оператор ГТС вчиняв дії щодо врегулювання добових негативних небалансів та надав докази формування маржинальної ціни відповідно до положень ст. 35 ЗУ «Про ринок природного газу» та Кодексу ГТС.
Дослідивши Акт №02-2021-2002000101 та Акт №02-2021-2002000101/2 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць лютий 2021 року, суд дійшов висновку про підтвердження виникнення у АТ «Закарпатгаз» обов'язку щодо сплати ТОВ «Оператор ГТС України» компенсації за врегулювання добових небалансів у лютому 2021 на загальну суму 17 157,59 грн з ПДВ, в т.ч. 1158,95 грн за 06.02.2021, 3911,68 грн за 07.02.2021, 5897,0 грн. за 08.02.2021, 6189,96 грн за 09.02.2021 року, у які Оператор ГТС вчиняв дії щодо врегулювання добових негативних небалансів та надав докази формування маржинальної ціни відповідно до положень ст. 35 ЗУ «Про ринок природного газу» та Кодексу ГТС.
Дослідивши Акт №03-2021-2002000101 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2021 року та Акт №03-2021-2101000095 надання послуг балансування за березень 2021 року, суд дійшов висновку про підтвердження виникнення у АТ «Закарпатгаз» обов'язку щодо сплати
ТОВ «Оператор ГТС України» компенсації за врегулювання добових небалансів у березні 2021 на загальну 28 563 562,65 грн. з ПДВ, в т.ч. 14 845 012,10 грн за 09.03.2021, 8 568 446,89 грн за 12.03.2021 та 5 150 103,66 грн за 31.03.2021 у які Оператор ГТС вчиняв дії щодо врегулювання добових негативних небалансів та надав докази формування маржинальної ціни відповідно до положень ст. 35 ЗУ «Про ринок природного газу» та Кодексу ГТС.
При здійсненні перерахунку судом враховані ціни подання природного газу до газотранспортної системи згідно актів надання послуг балансування.
Відтак, здійснивши перерахунок, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення основної суми заборгованості за період січня-березня 2021 року у загальному розмірі 28 589 042,42 грн з ПДВ.
Стосовно посилань позивача на підписані бухгалтерами товариств акти звірки, як на доказ визнання відповідачем заборгованості за щодобові негативні небаланси, суд зазначає, що акт звірки розрахунків у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності не є зведеним обліковим документом, а є технічним (фіксуючим) документом, за яким бухгалтерії підприємств звіряють бухгалтерський облік операцій. Акт відображає стан заборгованості та в окремих випадках - рух коштів у бухгалтерському обліку підприємств та має інформаційний характер, тобто має статус документа, який підтверджує тотожність ведення бухгалтерського обліку спірних господарських операцій обома сторонами спірних правовідносин. Сам по собі акт звірки розрахунків не є належним доказом факту здійснення будь-яких господарських операцій: поставки, надання послуг тощо, оскільки не є первинним бухгалтерським обліковим документом.
Щодо пені
В силу положень статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п. 13.4 Договору, у разі порушення Замовником строків оплати, передбачених цим Договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Судом здійснено перерахунок пені в межах заявлених періодів, відтак сума пені, що підлягає до задоволення, складає 1 318 579,87.
Щодо 3 % річних
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Сплата трьох відсотків річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
Судом здійснено перерахунок 3% річних в межах заявлених періодів, відтак сума 3% річних, що підлягає до задоволення, складає 260 905,94 грн.
Щодо інфляційних втрат
Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України, також не є штрафною санкцією, а виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання.
Однак, відповідно до пункту 3.2 Постанови Пленуму Вищого Господарського суду України «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» від 17.12.2013 №14 інфляційні нарахування здійснюються на суму боргу, прострочення якого тривало не менше повного місяця і з застосуванням індексу інфляції такого місяця. Отже, рекомендовано з розрахунку виключати періоди, менші за місяць.
Судом здійснено перерахунок інфляційних втрат в межах заявлених періодів, відтак сума інфляційних втрат, що підлягає до задоволення, складає 458 923,55 грн.
Здійснивши перерахунок суми пені, 3% річних та інфляційних втрат за весь час прострочення, які становлять 1 318 579,87 грн пені, 260 905,94 грн 3 % річних та 458 923,55 грн інфляційних втрат, суд вважає їх правовірними, обґрунтованими та такими, що підлягають стягненню.
Положеннями статей 13-14 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В той же час, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до статей 73, 74, 76-80 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Таким чином, розглянувши спір на підставі поданих суду доказів, суд дійшов висновку про його часткове задоволення в розмірі 30 627 451,78 грн, в т.ч. 28 589 042,42 грн основного боргу, 1 318 579,87 грн пені, 260 905,94 грн 3 % річних та 458 923,55 грн інфляційних втрат.
Розподіл судових витрат.
Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, на відповідача покладається 72 378,95 гривень витрат на оплату судового збору.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 80, 129, 236, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов - задоволити частково.
2. Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» (88015, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Погорєлова, буд. 2, код ЄДРПОУ 05448610) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» (03065, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 44, код ЄДРПОУ 42795490) 30 627 451,78 грн, в т.ч. 28 589 042,42 грн - основного боргу, 1 318 579,87 грн - пені, 260 905,94 грн - 3 % річних та 458 923,55 грн - інфляційних втрат, а також 72 378,95 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у строк, визначений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст судового рішення складено 02.11.2023
Суддя Андрейчук Л. В.