ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Закарпатської області
Адреса: вул. Коцюбинського, 2а, м. Ужгород, 88000
e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua
вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХвала
"31" жовтня 2023 р. м. Ужгород Справа №907/1011/22
За позовом Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради, м. Ужгород Закарпатської області
до відповідача Фізичної особи - підприємця Костюка Олександра Юрійовича, м. Ужгород Закарпатської області
про стягнення 152 958,12 грн, в тому числі 126 371,80 грн заборгованості по сплаті орендної плати та 26 586,32 грн пені,
Суддя господарського суду - Пригара Л.І.
Секретар судового засідання - Нагібіна І.В.
представники:
Позивача - не з'явився
Відповідача - не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Департаментом міської інфраструктури Ужгородської міської ради, м. Ужгород Закарпатської області заявлено позов до відповідача Фізичної особи - підприємця Костюка Олександра Юрійовича, м. Ужгород Закарпатської області про стягнення 152 958,12 грн, в тому числі 126 371,80 грн заборгованості по сплаті орендної плати та 26 586,32 грн пені.
Ухвалою суду від 20.09.2023 судове засідання у справі №907/1011/22 відкладено на 31.10.2023.
Представник відповідача через канцелярію суду подав клопотання б/н від 22.09.2023 (вх. №02.3.1-02/6640/23 від 26.09.2023), яким, покликаючись на факт призову ОСОБА_1 на військову службу на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, просить зупинити провадження у даній справі до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України.
За змістом надісланого на електронну адресу суду клопотання б/н від 05.10.2023 (вх. №02.3.1-02/7175/23 від 13.10.2023) представник відповідача зазначає, що факт перебування ОСОБА_1 на військовій службі у військовій частині підтверджується виданою останньою довідкою №1598 від 29.09.2023, копію якої представник відповідача просить долучити до матеріалів справи.
Представник позивача через канцелярію суду подав клопотання б/н від 31.10.2023 (вх. №02.3.1-02/7607/23 від 31.10.2023), яким просить провести судове засідання за його відсутності та розглянути подане представником відповідача клопотання про зупинення провадження у справі на підставі наявних у суду матеріалів.
Представник позивача щодо зупинення провадження у справі не заперечує, свідченням чого є скріплена його особистим підписом відмітка на клопотанні представника відповідача.
У даному контексті суд зазначає, що у відповідності до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжено Указами Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023 та №451/2023 від 26.07.2023 з 05 години 30 хвилин 18.08.2023 строком на 90 діб.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно із п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 (із змінами до нього), військовому командуванню разом з військовими адміністраціями, органами виконавчої влади, правоохоронними органами та за участю органів місцевого самоврядування запроваджувати і здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи правового режиму воєнного стану, реалізовувати повноваження, необхідні для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
Статтями 1 та 3 Закону України “Про Збройні Сили України” визначено, що Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості. Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи з вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 “Про загальну мобілізацію” в Україні оголошено загальну мобілізацію.
Порядок та умови зупинення провадження у справі врегульовано положеннями статей 227, 228 Господарського процесуального кодексу України, в яких наведено вичерпний перелік підстав, за яких суд, відповідно, зобов'язаний або ж має право зупинити провадження у справі.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, які перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Відповідно до імперативних приписів частини 3 статті 195 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1 - 3 частини першої статті 227 та пунктом 1 частини першої статті 228 цього Кодексу.
Пунктом 3 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку, зокрема, перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Судом встановлено, що відповідач у межах даного спору - Фізична особа - підприємець Костюк Олександр Юрійович - перебуває на військовій службі у військовій частині, свідченням чого є наявна в матеріалах справи довідка командира військової частини № НОМЕР_1 від 29.09.2023, і вказане, у свою чергу, слугує підставою для застосування судом положень п. 3 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом п. 2 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 3 частини першої статті 227 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність об'єктивних підстав для зупинення провадження у справі №907/1011/22 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Керуючись ст. 195, 227, 229, 234 Господарського процесуального кодексу України
СУД ПОСТАНОВИВ:
1. Зупинити провадження у справі №907/1011/22 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
2. На підставі ст. 235 Господарського процесуального кодексу України ухвала господарського суду, постановлена в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду згідно ст. 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без участі учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ухвали). Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду.
3. Ухвалу надіслати сторонам у справі.
4. Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі, - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Ухвалу складено та підписано 02.11.2023.
Суддя Пригара Л.І.