Справа № 751/6987/23
Провадження №3/751/2615/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2023 року місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі: головуючого судді Маслюк Н.В.
секретаря судового засідання Пилипович А.Я.
з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Чикилевської О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , -
ВСТАНОВИВ:
14.08.2023 в 00 год 05 хв в м. Чернігів на вул. Красносільського, 27, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ-21703 д.н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Зі згоди водія, огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння, проводився у встановленому законодавством порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Drager ARLM-0398 на місці, результат позитивний - 0,68‰. З результатами приладу не погодився. У подальшому огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння, зі згоди водія, проводився у лікаря - нарколога, що підтверджується висновком ЧОПНЛ №640 від 14.08.2023. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху.
За даним фактом відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що вживав пиво об'ємом близько 1,5 л в обід 13.08.2023. Був зупинений інспектором патрульної поліції 14.08.2023. Огляд на визначення стану сп'яніння пройшов на місці, але не погоджуючись з його результатами, надав згоду поїхали у лікарню. Після проходження огляду в лікарні результат був 0,44‰, а потім 0,40‰. Надалі працівники поліції склали протокол про адміністративне правопорушення та відвезли його на місце зупинки. Не погоджуючись з результатами медичного огляду, через 30 хв він разом з товаришем поїхав в лікарню, де здав аналіз крові. За результатами токсикологічного дослідження виявлено етанол в концентрації 0,18‰.
Захисник у судовому засіданні просив закрити провадження у справі, оскільки відсутній склад адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП, проводиться у відповідності до вимог цього Кодексу, розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року.
Частиною 3 розділу X Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 №1395 визначено, що направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (зі змінами).
Відповідно до п.2 вищевказаного Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно положень зазначених у пп. 6, 7 Розділу I Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року, огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби) або лікарем закладу охорони здоров'я.
Між тим порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки і оформлення його результатів регламентовано Розділом ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року.
Згідно з вимогами статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується;
- протоколом про адміністративне правопорушення від 14.08.2023;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу DRAGER ARLM-0398 та результатом тестування, відповідно до якого проба позитивна 0,68‰;
- копією направлення на огляд водія від 14.08.2023, відповідно до якого зазначено виявлені поліцейським у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, порушення мови;
- актом медичного огляду № 640 від 14.08.2023, відповідно якого ОСОБА_1 оглянутий лікарем-наркологом ОСОБА_2 . Поведінка: адекватна, скарг на стан здоров'я не має. Стан свідомості: орієнтація в часі, місці та своїй особистості збережена, мова не порушена. Артеріальний тиск - 140/100; рухова сфера порушена; пальце-носова проба з промахами. Зі слів вживав спиртне місяць назад. Обстеження проводилося за допомогою Драгер Alcotest 5510 результат 0,44‰; через 20 хв результат обстеження, яке проводилось в 00 год 57 хв становив 0,40‰. За результатами огляду перебував у стані алкогольного сп'яніння;
- висновком КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» №640 від 14.08.2023, згідно якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння;
- відеозаписами, що містяться на доданому оптичному диску. Так, переглядом з відеозаписів встановлено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом та був зупинений працівниками поліції. У працівників поліції виникла підозра про перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння у зв'язку з чим запропоновано пройти огляд на місці або в лікарні. Останній пройшов огляд на визначення стану сп'яніння на місці, але не погодився з результатом. У подальшому пройшов огляд в лікарні.
В той же час, до виписки із медичної карти амбулаторного хворого №907 від 14.08.2023, наданою ОСОБА_1 , акту медичного огляду №197 від 14.08.2023 та результатів токсикологічного дослідження №1907, суд ставиться критично, оскільки такий огляд проведено з порушенням ч.4 ст.266 КУпАП, за відсутності поліцейського.
Крім того, в наданих доказах вбачаються суттєві розбіжності. Так результат токсикологічного дослідження рахується за №1907, в той же час як у висновку із медичної карти амбулаторного хворого №907 від 14.08.2023 вказано результат токсикологічного дослідження за №609.
За таких підстав, суд вважає, що докази, зібрані особою, уповноваженою на складання протоколів про адміністративне правопорушення - інспектором взводу №1 роти №4 БУПП в Чернігівській області Федченко В.С., є належними, достовірними, допустимими та доводять наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення.
Тому твердження захисника про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, є необґрунтованими, а тому клопотання про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, яке підтверджується належними, допустимими, достатніми доказами, які доповнюють один одного та узгоджуються із стандартом доказування «поза розумним сумнівом».
У рішенні Європейського суду з прав людини по справі О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29.06.2007, яке з урахуванням положень ст. ст. 8, 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є частиною національного законодавства, зазначено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
При визначенні виду стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника згідно зі ст. ст. 34, 35 КУпАП суд не вбачає.
За таких обставин, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 стягнення, в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 536 грн 80 коп.
Керуючись ст.ст. 1, 9, 23, 33, ч. 1 ст. 130, 245, 283, 284 п. 1, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп (отримувач коштів: ГУК у Чернігівській області/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA528999980313070149000025001, КБКД: 21081300, призначення платежу*21081300, серія протоколу, № протоколу, ПІБ), з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн 80 коп на користь ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України, МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова.
Повний текст постанови суду складено 02.11.2023.
Суддя: Н.В. Маслюк