Справа №750/13905/23
Провадження №3/750/4003/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2023 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого - судді - Самусь Л.В.,
за участю секретаря - Бублик Т.М.,
розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, старшого сержанта, фельдшера в/ч НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.3 ст. 130 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
18.09.2023 о 22:07 год. в м. Чернігові по пр. Перемоги, 184, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mitsubishi COLT, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме звужені зіниці, які не реагують на світло, порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук, від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння, у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР, тобто скоїв правопорушення, передбачене ч.3 ст. 130 КУпАП, оскільки протягом року ОСОБА_1 було двічі притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП, згідно до постанов Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25.01.2023 та Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24.05.2023.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, незважаючи на те, що про розгляд справи сповіщався належним чином та завчасно, шляхом направленням йому рекомендованого листа 04.10.2023 про виклик в судове засідання на 02.11.2023 о 09:00 год., за зазначеною ним у протоколі адресою, від отримання якого він ухилився. Жодних заяв та клопотань щодо відкладення розгляду справи від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не надійшло.
Слід зазначити, що відповідно до положень ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У своїх рішеннях ЄСПЛ визначає правові підходи щодо розуміння порушення права особи на участь у судовому розгляді як з точки зору принципу процесуальної рівності, так й самої процесуальної поведінки сторони провадження, та наголошує, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження («Олександр Шевченко проти України», «Трух проти України», «Пономарьов проти України»). Зокрема, в рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року, у справі «Смірнов проти України» зазначено, що сторона, яка задіяна ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
За таких обставин, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що відносно нього складений протокол про адміністративне правопорушення, який направлений на розгляд суду, недобросовісно користується належними йому процесуальними правами, виклик до суду не отримує, провадженням у справі не цікавився, а безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Також слід зазначити, що положення ст. 268 КУпАП не містять заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Стаття 7 КУпАП вказує на те, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997 року, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що дану справу можливо розглянути за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Зазначене стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №520409 від 18.09.2023, де інспектором викладені обставини цього правопорушення і з яким ОСОБА_1 був згоден, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.09.2023, розпискою ОСОБА_1 від 18.09.2023, письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 18.09.2023, копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАТ №7765110 від 18.09.2023, копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАТ №7765095 від 18.09.2023, рапортом поліцейського взводу №1 роти №2 БУПП в Чернігівській області ДПП сержанта поліції Світлани Цитай від 18.09.2023, реєстраційною карткою транспортного засобу, копією постанови Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25.01.2023, копією постанови Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 24.05.2023, відеозаписом до протоколу серії ААД №520409 від 18.09.2023.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. ст. 130 КУпАП, повністю доведена наданими та перевіреними у судовому засіданні доказами. Крім того, на цей час ні протоколи, ні викладені в них обставини жодним чином не оспорені особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення, враховуються характер вчиненого правопорушення, дані особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, приймається до уваги відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, в зв'язку з чим є підстави для накладення стягнення у вигляді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років, без конфіскації транспортного засобу, оскільки такий, згідно реєстраційної картки транспортного засобу, не перебуває у приватній власності ОСОБА_1 , що є достатнім для виховання вищезазначеної особи, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як нею, так і іншими особами.
Належних доказів того, що ОСОБА_1 дійсно є військовослужбовцем ЗСУ та виконує обов'язки військової служби у в/ч НОМЕР_1 , як про це зазначено у протоколі, суду надані не були, а тому суд не знаходить підстав для звільнення того від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 7, 9, 23, 33, 34, 36, 283, 284 п. 1, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 130 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років, без вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 536 грн. 80 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя Л.В. Самусь