Справа№ 953/9225/23
н/п 3/953/3512/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" жовтня 2023 р. м.Харків
Київський районний суд м.Харкова у складі: головуючого судді Лисиченко С.М., розглянувши матеріал, що надійшов з Харківського районного управління поліції №1 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м.Харкова, громадянку України, не працевлаштовану, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.1 ст.184 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №557981 від 07.09.2023, ОСОБА_1 , станом на 10 год. 55 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , неналежним чином виконує свої батьківські обов'язки зодо виховання неповнолітньої дитини, ОСОБА_2 , 2017 року народження, що виразилось у перебуванні матері у стані алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим ОСОБА_1 не доглядає за дитиною, не забезпечує необхідних умов мешкання, чим порушені вимоги ст.12 Закону України «Про охорону дитинства».
Дії ОСОБА_1 особою, уповноваженою на складання адміністративного протоколу, кваліфіковано за ч. 1 ст.184 КУпАП, а саме ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов"язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.09.2023, матеріал про адміністративне правопорушення зареєстровано за № 953/9225/23 н/п 3/953/3512/23 та розподілений головуючій судді Лисиченко С.М.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №557982 від 07.09.2023, ОСОБА_1 , станом на 10 год. 55 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , неналежним чином виконує свої батьківські обов'язки зодо виховання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , 2007 року народження, що виразилось у перебуванні матері у стані алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим ОСОБА_1 не доглядає за дитиною, не забезпечує необхідних умов мешкання, чим порушені вимоги ст.12 Закону України «Про охорону дитинства».
Дії ОСОБА_1 особою, уповноваженою на складання адміністративного протоколу, кваліфіковано за ч. 1 ст.184 КУпАП, а саме ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов"язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 28.09.2023, матеріал про адміністративне правопорушення зареєстровано за № 953/9227/23 н/п 3/953/3514/23 та розподілений головуючій судді Лисиченко С.М.
Постановою Київського районного суду м.Харкова від 30.10.2023 об'єднано в одне провадження справу № 953/9225/23 н/п 3/953/3512/23 за адміністративним матеріалом відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.184 КУпАП зі справою №953/9227/23 н/п 3/953/3514/23 за адміністративним матеріалом відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.184 КУпАП. Присвоїно об'єднаній справі №953/9225/23, н/п 3/953/3512/23.
ОСОБА_1 в судове засідання, призначене на 30.10.2023 не з'явилася, про час та день розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку. Причини неявки суду не відомі.
Згідно з положеннями ст.268 КУпАП інкриміновані ОСОБА_1 адміністративні правопорушення за ч.1 ст. 184 КУпАП не відносяться до правопорушень, по яким присутність особи у судовому засіданні є обов'язковою.
З урахуванням наведеного, з метою дотримання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також з урахуванням положень ст.268 КУпАП, суддя вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши надані разом з протоколами про адміністративні правопорушення матеріали, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Приписами ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.184 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.1998 у справі про тлумачення терміну «законодавство» визначено, що під законодавством слід розуміти (охоплюється) закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
Тобто, якщо вказані акти передбачають обов'язки батьків відносно дітей, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання останніх, то за порушення таких батьків мають притягувати до відповідальності згідно диспозицій норм ст.184 КУпАП.
Згідно зі ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Згідно з даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 04.08.2017 Куп'янським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено відповідний актовий запис за №58. Батьки дитини: ОСОБА_4 та ОСОБА_1 .
Згідно з даними повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 25.03.2011 Ягідненською сільською радою Куп'янського району Харківської області, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що складено відповідний актовий запис за №04. Батьки дитини: ОСОБА_5 та ОСОБА_1 .
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.184 КУпАП, підтверджується сукупністю зібраних та досліджених суддею доказами: даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №557981 від 07.09.2023; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; письмовими поясненнями ОСОБА_6 від 07.09.2023; даними, які містяться у рапорті інспектора СПДН ВП ХРУП №1 ГУНП в Харківській області майора поліції Рославцева С. від 07.09.2023; даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №557982 від 07.09.2023.
Аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких суперечностей, суд вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП, доведеною.
У відповідності з ч.2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративні правопорушення ОСОБА_7 , судом не встановлено.
Обставини, що обтяжують адміністративну відповідальність за адміністративні правопорушення, не встановлені.
Згідно зі ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за скоєння двох тотожніх адміністративних правопорушень, згідно з вимогами ст. 36 КУпАП, стягнення накладається в межах санкції, встановленої ч.1 ст.184 КУпАП.
Санкція ч.1 ст. 184 КУпАП, передбачає адміністративне стягнення у вигляді попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При обранні виду адміністративного стягнення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч.1 ст.184 КУпАП.
Згідно з положеннями ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 536,80 грн.
Керуючись ст. ст. 22, 40-1, 184, 284, 285, 289, 294 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.184 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Направити копію постанови суду до Харківського районного управління поліції №1 ГУНП в Харківській області - до відома.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.М. Лисиченко